Bradáč, Jozef

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Bradáč, Jozef

    Avatar
    štábny kapitán Bradáč Jozef


    * 13.11.1902 Hájniky, okres Zvolen,
    + 14.02.1986 Bratislava.


    25.04.1922 - Odvedený v Púchove,
    september 1922 - september 1923 - ročná škola dôstojníkov v zálohe v Košiciach,
    1923-1924 - veliteľ pešej čaty pešieho pluku 25 vo Zvolene,
    01.08.1923 - povýšený na desiatnika,
    11.02.1924 - povýšený na čatára,
    22.09.1924 - prepustený do neaktívného pomeru,
    30.09.1924 - preložený do zálohy,
    september 1924 - apríl 1939 - úradník,
    01.01.1925 - povýšený na podporučíka,
    11.11.1926 - 31.05.1927 - absolvoval vojenské cvičenie,
    01.01.1927 - povýšený na poručíka,
    01.11.1928 - 31.05.1929 - kurz pre záložných dôstojníkov v Komárne,
    01.01.1934 - povýšený na nadporučíka,
    24.09.1938 - 25.11.1938 - činná služba počas mobilizácie,
    apríl 1939 - vojenské cvičenie u pešieho pluku 12 v Banskej Bystrici,
    jún 1940 - vojenské cvičenie u pešieho pluk 3 vo Zvolene,
    po 1941 - zapája sa do odbojovej činnosti, spolupracuje s KSS a občianským odbojom,
    01.04.1943 - povýšený na stotníka pechoty,
    august 1944 - člen Okresného revolučného národného výboru v Prievidzi,
    04.09.1944 - vojenská služba v jednotke Weinhold v Zemianských Kostoľanoch (neskôr IV. Taktická skupina "Muráň"), velil pešiemu práporu na úseku Prievidza,
    Zúčastnil sa bojov nad Vieskou, Prievidzov a v údoli Handlovky,
    21.09.1944 - prednosta I. oddelenia IV. Taktickej skupiny, neskôr II. pobočník veliteľa IV. Taktickej skupiny,
    október 1944 - zúčastnil sa bojov pred Svätým Krížom,
    30.10.1944 - pri ústupe na Kozom Chrbte padol do zajatia,
    Väznený - Bratislava, zajatecký tábor v Kaisersteinbruchu v Rakúsku, Altenburg v Lipsku,
    15.04.1945 - oslobodený americkou armádou,
    09.06.1945 - návrat do vlasti,
    jún 1945 - január 1953 - bankový úradník,
    apríl 1946 - povýšený na štábneho kapitána s účinnosťou 28.10.1944,
    od 1953 - rôzne úradnicke a vedúce funkcie,
    14.02.1986 - zomiera v Bratislave.


    Vyznamenania:
    Československá medaila Za chrabrosť pred nepriateľom, Rad Slovenského národného povstania, Kríž NSG za verné služby.


    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73047#259267Verze : 0
    MOD