Jurech, Štefan

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Jurech, Štefan

generál II. triedy

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Jurech Jurech
    Jméno:
    Given Name:
    Štefan Štefan
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Štefan Jurech
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    generál II. triedy -
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    08.06.1898 Bošáca /
    08.06.1898 Bosaca /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    04.02.1945 Flossenbürg
    04.02.1945 Flossenbürg
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    velitel slovenských Vzdušných zbraní
    velitel Rychlé divise
    -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:

    Zdroje:
    Sources:
    http://www.slovakheritage.org/People/jurech.htm
    www.igorbris.sk
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73053#217288Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Jurech Jurech
    Jméno:
    Given Name:
    Štefan Štefan
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Štefan Jurech
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.1929-DD.MM.1932 Válečná škola Praha /
    DD.MM.1929-DD.MM.1932 Válečná škola Praha /
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    01.11.1920 nadporučík
    01.10.1929 kapitán
    01.10.1932 štábní kapitán
    01.07.1935 major
    17.05.1939 podplukovník
    01.01.1940 plukovník
    01.01.1943 generál II. triedy
    01.11.1920 nadporučík
    01.10.1929 kapitán
    01.10.1932 štábní kapitán
    01.07.1935 major
    17.05.1939 podplukovník
    01.01.1940 plukovník
    01.01.1943 generál II. triedy
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    27.09.1938-22.10.1938 Velitel : 3. oddělení /operační/
    DD.03.1939-15.04.1939 Velitel : V. sbor
    17.05.1939-14.08.1939 Náčelník štábu : Hlavní vojenské velitelství
    01.09.1939-01.10.1939 Náčelník štábu : 2. divise
    20.10.1939-01.01.1940 Velitel : Velitelství divisní oblasti 2
    01.01.1940-01.10.1940 Velitel : Velitelství divisní oblasti 2
    01.05.1942-17.09.1942 Velitel : Velitelství vzdušných zbraní
    23.09.1942-01.01.1943 Velitel : Rychlá divise
    01.01.1943-10.04.1943 Velitel : Rychlá divise
    10.06.1943-01.08.1943 Velitel : Rychlá divise
    01.08.1943-24.09.1943 Velitel : 1. pěší divise
    DD.09.1943-01.01.1944 Velitel : Velitelství vzdušných zbraní
    27.09.1938-22.10.1938 Commander : 3rd Section /Operating/ of the 2nd Army
    DD.03.1939-15.04.1939 Commander : V Corps
    17.05.1939-14.08.1939 Chief of Staff : Supreme Military Headquarters
    01.09.1939-01.10.1939 Chief of Staff : 2nd Division
    20.10.1939-01.01.1940 Commander : 2nd Divisional District Command
    01.01.1940-01.10.1940 Commander : 2nd Divisional District Command
    01.05.1942-17.09.1942 Commander : Air Arms Command
    23.09.1942-01.01.1943 Commander : Rapid Division
    01.01.1943-10.04.1943 Commander : Rapid Division
    10.06.1943-01.08.1943 Commander : Rapid Division
    01.08.1943-24.09.1943 Commander : 1st Infantry Division
    DD.09.1943-01.01.1944 Commander : Air Arms Command
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    06.06.1925
    Československý válečný kříž 1914-1919
    Czechoslovak War Cross 1914-1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    -


    05.10.1939
    Medaile Za hrdinstvo 2. stupně
    Bravery medal - 2nd Class
    Medaila Za hrdinstvo 2.stupňa
    -


    14.11.1939
    Pamětní medaile: Za obranu Slovenska v březnu 1939
    Commemorative Medal for the Defence of Slovakia in March 1939
    Pamätná medaila za obranu Slovenska v marci 1939
    -


    14.03.1940
    Medaile Za hrdinstvo 3. stupně se štítkem
    Bravery medal - 3rd Class with Merit Badge
    Medaila Za hrdinstvo so štítkom "Za zásluhy"
    -


    21.06.1941
    - Kříž světové války 4. stupně
    World War Cross 4th Class
    Kríž svetovej vojny 4. stupňa
    -


    04.12.1942
    Záslužný řád německé orlice 1. třída
    Order of Merit of German Eagle 1st Class
    Verdienstorden vom Deutschen Adler 1. Klasse
    -
    Rumunská spojená knížectví [1861-1881] / United Principalites of Romania [1861-1881]

    07.05.1943
    Řád Rumunské hvězdy 3. třída s meči
    Order of Star of Romania 3rd Class with Swords
    Ordinul Steaua României Comandor
    -


    12.07.1943
    - Řád koruny krále Zvonimíra 1. stupně s meči
    The Order of the Crown of King Zvonimir 1st Class with Swords
    Red krune kralja Zvonimira I. st. s mačevima
    -


    DD.MM.1943
    - Válečný vítězný kříž IV. třídy
    War Victory Cross 4th Class
    Vojenný víťazný kríž IV. triedy
    -


    DD.MM.1943
    Medaile Za hrdinstvo 2. stupně
    Bravery medal - 2nd Class
    Medaila Za hrdinstvo 2.stupňa
    -


    DD.MM.1943
    Medaile Za hrdinstvo 3. stupně
    Bravery medal - 3rd Class
    Medaila Za hrdinstvo 3.stupňa
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    http://www.slovakheritage.org/People/jurech.htm
    www.igorbris.sk
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73053#545730Verze : 3
    MOD
    Avatar

    GENERALITA SLOVENSKÁ REPUBLIKA [1939-1945]
    Příjmení JURECH
    Jméno Štefan
    Tituly
    Narozen 9. červen 1898 (Bošáca)
    Zemřel ?
    Generálská hodnost generál II. třídy (23. prosinec 1942)
    Zastávané funkce velitel V. sboru (březen 1939 – duben 1939)
    náčelník štábu Zemského vojenského velitelství v Bratislavě (duben 1939 – květen 1939)
    náčelník štábu Hlavního vojenského velitelství (květen 1939 – srpen 1939)
    náčelník štábu 2. divize (srpen 1939 – říjen 1939)
    náčelník štábu Vyššího velitelství 2 (říjen 1939 – květen 1940)
    náčelník štábu Velitelství divizní oblasti 2 (květen 1940 – říjen 1940)
    náčelník štábu Velitelství pozemního vojska (říjen 1940 – prosinec 1940)
    vojenský přidělenec v Budapešti (leden 1941 – duben 1942)
    velitel Velitelství vojenského letectva (květen 1942 – září 1942)
    velitel Rychlé divize (září 1942 – srpen 1943)
    velitel 1. pěší divize (srpen 1943 – září 1943)
    velitel Velitelství vojenského letectva (září 1943 – březen 1944)
    velitel Vojenského vědeckého ústavu (březen 1944 – září 1944)
    Prameny Vojenský ústřední archiv Praha, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    Literatura
    Odkaz na životopis Jurech, Štefan
    Poznámka
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73053#259299Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Generál II. triedy Štefan Jurech


    Narodenie: 9. jún 1898 (Bošáca)
    Smrť: 4.február. 1945 {likvidačný tábor Flossenburg}


    Život:
    Štefan Jurech bol otvorená a poctivá osobnosť, telom a duchom vojak. Počas prvej svetovej vojny bojoval na frontách v Rumunsku, Taliansku a Francúzsku. Neskôr sa stal dôstojníkom československej armády ako absolvent francúzskej vojenskej univerzity vo Fontainebleau, ktorú ukončil v roku 1932.
    V prvom roku existencie slovenského štátu sa stal armádnym pridelencom v Budapešti. Po skončení tejto misie sa stal veliteľom vzdušnej obrany v Trenčíne. V roku 1942 bol vymenovaný za veliteľa rýchlej divízie na východnej fronte. V roku 1943 ho začala podozrievať nemecká vojenská polícia pre jeho kontakty so sovietskymi veliteľmi. Po stiahnutí z východnej fronty sa stal veliteľom armádneho inštitútu v Trenčíne.
    Štefan Jurech nadväzoval kontakty s armádnym hnutím odporu a spoločne s Golianom, Ferjenčíkom, Kissom a Veselom bol vo februári 1944 v Londýne navrhovaný za veliteľa v pripravovanom Slovenskom národnom povstaní. Tento návrh nebol nikdy prijatý ani potvrdený
    Po vypuknutí SNP bol Štefan Jurech zajatý nemeckými spravodajskými silami a odvedený najprv do Viedne, potom do Brna a nakoniec do likvidačného tábora Flossenburg kde bol odsúdený k smrti a 4. februára 1945 popravený.
    Jeho príspevok a práca v boji proti fašizmu bola dlho ignorovaná. V roku 1963 občania z jeho rodnej obce vyzbierali peniaze a postavili pamätník pre padlých synov obce. Meno Štefana Jurecha je na tomto pamätníku na prvom mieste. V roku 1968 bol generál Štefan Jurech plne rehabilitovaný.


    zdroj: http://www.slovakheritage.org/People/jurech.htm
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73053#274482Verze : 1
    Avatar
    Štefan Jurech ve funkci Velitele vzdušných zbraní.




    Zdroj: www.igorbris.sk
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73053#375007Verze : 0