1. československá armáda na Slovensku

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 85.000,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

1. československá armáda na Slovensku

1st Czechoslovak Army in Slovakia / 1. československá armáda na Slovensku

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    1. československá armáda na Slovensku 1st Czechoslovak Army in Slovakia
    Originální název:
    Original Name:
    1. československá armáda na Slovensku
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    10.09.1944
    Předchůdce:
    Predecessor:
    Československá armáda na Slovensku Czechoslovak Army in Slovakia
    Datum zániku:
    Disbanded:
    28.10.1944
    Nástupce:
    Successor:
    - -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    Dislokace:
    Deployed:
    10.09.1944-26.10.1944 Banská Bystrica, ? /
    26.10.1944-28.10.1944 Donovaly /

    Velitel:
    Commander:
    10.09.1944-07.10.1944 Golian, Ján (Brigádní generál)
    07.10.1944-28.10.1944 Viest, Rudolf (Divisní generál)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    10.09.1944-28.10.1944 Nosko, Július (Plukovník)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    10.09.1944-28.10.1944 1. taktická skupina
    10.09.1944-DD.MM.RRRR 2. taktická skupina
    10.09.1944-26.10.1944 3. taktická skupina
    10.09.1944-28.10.1944 4. taktická skupina
    10.09.1944-DD.MM.RRRR 5. taktická skupina
    10.09.1944-DD.10.1944 6. taktická skupina
    10.09.1944-DD.MM.RRRR Letecká skupina
    17.09.1944-25.10.1944 1. československý samostatný stíhací letecký pluk



    10.09.1944-28.10.1944 1st Tactical Group "Krivan"
    10.09.1944-DD.MM.RRRR 2nd Tactical Group "Fatra"
    10.09.1944-26.10.1944 3rd Tactical Group "Gerlach"
    10.09.1944-28.10.1944 4th Tactical Group "Muran"
    10.09.1944-DD.MM.RRRR 5th Tactical Group "Dumbier"
    10.09.1944-DD.10.1944 6th Tactical Group "Zobor"
    10.09.1944-DD.MM.RRRR Air Group
    17.09.1944-25.10.1944 1st Czechoslovak Independent Fighter Air Regiment



    Čestný název:
    Honorary Name:


    Vyznamenání:
    Decorations:

    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Ján Štaigl a kol. - Generáli - slovenská vojenská generalita 1918 - 2012, 2. vyd., Magnet Press, ISBN 978-8089169-25-2
    Dôstojníci a štáby povstaleckej armády. Organizačná štruktúra 1. československej armády na Slovensku, kolektiv autorů Múzea Slovenského národného povstania, B. Bystrica 1994, ISBN 80-85342-05-7
    Václav Štefanský - Armáda v Slovenskom národnom povstaní. Bratislava 1984
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73094#490098Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Rozkazem velitele československé armády na Slovensku č. 250 44 Taj. 3 odd. 1944 ze dne 9. září 1944 byla československá armáda na Slovensku ke dni 10. září 1944 reorganizována a přejmenována na 1. československou armádu na Slovensku. Velitelství 1. československé armády na Slovensku zaniklo dne 28. října 1944.


    Prameny:
    Dôstojníci a štáby povstaleckej armády. Organizačná štruktúra 1. československej armády na Slovensku, kolektiv autorů Múzea Slovenského národného povstania, B. Bystrica 1994, ISBN 80-85342-05-7
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73094#211209Verze : 0
    Avatar
    velitel:
    plk. gšt. (později brig. gen.) Ján Golian (do 7. října 1944)
    div. gen. Rudolf Viest (od 7. října 1944)


    náč. štábu:
    mjr. gšt. Július Nosko


    Prameny: dtto
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73094#211216Verze : 0
    Avatar
    Při reorganizaci 10. září 1944 byly zrušeno členění armády na dvě obranné oblasti a vzniklo šest taktických skupin:


    I. taktická skupina - KRIVÁŇ
    II. taktická skupina - FATRA
    III. taktická skupina - GERLACH
    IV. taktická skupina - MURÁŇ
    V. taktická skupina - ĎUMBIER
    VI. taktická skupina - ZOBOR


    Už 8. září byla rozkazem Velitelství československé armády na Slovensku vytvořena letecká skupina.


    Prameny:
    dtto
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73094#211292Verze : 0
    Avatar
    Velitel:
    Golian Ján, plk. gšt, později brig. gen (do 7.10.)
    Viest Rudolf, div. gen. (od 7.10.)
    Zást. velitele armády:
    Golian Ján, brig. gen. (od 7.10.)
    Náčelník gen. štábu armády:
    Nosko Július, mjr. gšt.


    Přidělení:
    Pobočník gen. Goliana:
    Vozárik Bohumír, por. jezd.
    Viaznica Ondrej, čet.


    pobočník gen. Viesta:
    Petro Michal, npor. pěch.


    Styčný důstojník-Moskva:
    Pavlovič Michal, npor.
    Styčný důstojník-Londýn:
    Krátký Jaroslav, mjr.
    Šimáček Jaroslav, npor. (od 8.10.)
    Zolvik Miroslav, rtk. rtm.


    1. oddělení-osobní:
    Přednosta:
    Bakoš Štefan, stot. (do 15.9.)
    Kišš-Kalina Dezider, pplk. (po 15.9.)


    Přidělení:
    Dugas Leopold, npor. pěch.
    Gašpar Pavel, npor. pěch.
    Telgarský Jozef, por. pěch.
    Cibulka Zoltán, por. pom. zdrav.
    Gajdoš Karol, por. děl. v zál.


    2. oddělení-zpravodajské:
    Přednosta:
    Kubo Ľudovít, npor. (do 1.10.)
    Korecký Ján, kpt. pěch. (od 1.10.)


    Přidělení:
    Košár-Jafreňák Štefan, npor. pěch.
    Sýkora Ladislav, npor. pěch.
    Broska Peter, npor. pěch.
    Saktor Ján, por. pěch.
    Mráz Ján, čet. asp.
    Čillík Rudolf, npor. pěch. (do 10.10.)
    Malík Rudolf, por. pěch. (od 22.10.)
    Gajdoš Karol, por. děl. v zál. (od 16.10.)
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73094#67248Verze : 1
    Avatar
    3. oddělení-operační:
    Přednosta:
    Pekník Karol, plk. gšt. (od 4.9.)


    Přidělení:
    Višňovský Vojtech, mjr. gšt. (1.9-9.9.)
    Šulla Ján, stot. pěch.
    Kleskeň Vladimír, por. děl.
    Kočiščák Ján, por. děl. v zál.
    Císař Jozef, npor. kanc.


    4. oddělení-materiální:
    Přednosta:
    Ciprich Anton, mjr. gšt.


    Přidělení:
    Žiak Alojz, stot. pěch.
    Pšeno Viliam, por. děl.
    Martinec Ján, por. pěch.
    Sitár Vladimír, por. v zál., JUDr. (do 29.9.)


    Velitelství dělostřelectva:
    Velitel děl.:
    Hluchý Jakub, pplk. děl.


    Přidělení:
    Kleskeň Vladimír, por. děl. v zál.
    Kosorinský Juraj, stot. děl. (od 10.10.)


    Velitelství letectva:
    Velitel:
    Tóth, Jozef (major gšt.)
    Velitel skupiny:
    Ďumbala, Ondrej (major let.)
    Vel. skupiny DPL:
    Spišiak Ernest, mjr. děl.


    Velitelství ženijního vojska:
    Velitel:
    Jurga Ľudovít, stot. žen. (do 30.9.)
    Barčák Vít, stot. žen. (do 10.10.)
    Souhrada Hynek, pplk. gšt. (od 10.10)


    Přidělení:
    Kabina Leo, por. žen. (do 12.10.)
    Strähle Gustáv, por. žen. vz., Ing. (do 12.10.)
    Rys Ján, por. pion. v zál.


    Pionierska služba:
    Přednosta:
    Baraník Ladislav, npor. žen.


    Velitelství spoj. vojska:
    Velitel:
    Marko Jozef, mjr. spoj.


    Přidělení:
    Králiček Karol, npor. tel. (do 16.10.)
    Šándor Ladislav, npor. tel. v zál., Ing.
    Poľavský Ján, por. spoj. v zál.
    Tóth Ladislav, por. spoj. v zál.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73094#69994Verze : 0
    Avatar
    Zbrojní správa:
    Přednosta:
    Hluchý Jakub, pplk. děl.


    Přidělení:
    Kleskeň Vladimír, por. děl. v zál.
    Cvik Ondrej, npor. tech. zbroj.


    Intendace:
    Přednosta int. správy:
    Danielovič Vojtech, pplk. int.
    Zástupce přednosty:
    Snopko Ján, pplk. int.


    Přidělení:
    Račica Juraj, stot. int.
    Berec Vincent, stot. int.
    Marčok Viktor, npor. hosp.
    Hödl Kornel, npor. hosp.
    Pyšný Valér, npor. hosp.
    Dubek Gustáv, por. hosp.
    Hrušovský Ondrej, por. hosp.
    Bielich Karol, por. hosp., JUDr.
    Korček Ján, por. hosp.
    Kiš Ján, por. hosp.
    Slanina Július, por. hosp.
    Bratský Ján, por. hosp.
    Bojsa Štefan, por. hosp.
    Párička Pavol, por. hosp.
    Haim Július, ppor. hosp.
    Hrásko Bartolomej, por. hosp.
    Chladný Jozef, ppor. hosp.
    Brodský Anton, stot. hosp. (od 9.10.)


    Armádní polní pokladna:
    Přidělení:
    Račica Juraj, stot. int.
    Puobiš Ján, npor. pěch.
    Bielych Karol, por. hosp. v zál.


    Zdravotnická správa:
    Přednosta:
    Darvaš Štefan, pplk. zdrav., MUDr.
    Zástupce přednosty:
    Paškan Ján, pplk. zdrav., MUDr.
    Přednosta lékárnické služby ZS:


    Přidělení:
    Doneckij Viktor, mjr. zdrav., MUDr.
    Sokol Rudolf, npor. zdrav., MUDr.
    Bukový Ján, por. zdrav., MUDr.
    Blaškovič Dionýz, npor. zdrav. v zál., MUDr.
    Krébes Eduard, por. zdrav. v zál., MUDr.
    Kollár Július, npor. zdrav. v zál., MUDr.
    Feldman František, por. v zál., PhMr.
    Links Alexander, čet. asp., PhMr.
    Berger Mikuláš, čet. asp., PhMr.
    Ďuriš Ján, por. pom. zdrav., MUDr.
    Hanuška Ján, stot. pom. zdrav.
    Nábělek Ludvík, škpt. v zál., MUDr. (dočasně)


    Veterinářská správa:
    Přednosta:
    Ferjenčík Mikuláš, pplk., MVDr. (do 12.9.)
    Referent útočné vozby:
    Čáni Štefan, plk. útv.
    Přednosta dopl. služby:
    Lichner Oskár, mjr. dopl.


    Přidělení:
    Weisz Imrich, npor. poč.
    Zimák Jaroslav, por. v d. (od 8.10.)
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73094#70758Verze : 0