Breitcetl, Jindřich

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Breitcetl, Jindřich

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Breitcetl Breitcetl
    Jméno:
    Given Name:
    Jindřich Jindřich
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Jindřich Breitcetl
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    generálmajor (in memoriam) Major General (posthumously)
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    15.07.1913 Brno /
    15.07.1913 Brno /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    21.08.1943 Biskajský záliv
    21.08.1943 Bay of Biskay
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    velitel československé 311. perutě RAFCommander of the No. 311 (Czech) Squadron RAF
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    nezvěstný při plnění služebních úkolů Missing in action (MIA)
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Láník, Jaroslav a kolektiv: Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945. Ministerstvo obrany ČR-AVIS, Praha 2005, ISBN 80-7278-233-9
    http://www.praha14.cz/MC/letci/breitcetl.html
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73264#335355Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Breitcetl Breitcetl
    Jméno:
    Given Name:
    Jindřich Jindřich
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Jindřich Breitcetl
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-10.06.1931 maturita na státní reálce v Brně
    DD.MM.RRRR-10.06.1931
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.1931-DD.MM.1932 Škola pro důstojníky pěchoty v záloze
    DD.MM.1932-30.06.1934 Vojenská akademie
    17.09.1934-01.08.1935 kurs leteckého pozorovatele
    DD.MM.1937-DD.01.1938 pilotní výcvik
    DD.MM.1931-DD.MM.1932
    DD.MM.1932-30.06.1934 Military Academy
    17.09.1934-01.08.1935
    DD.MM.1937-DD.01.1938
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    30.06.1934 poručík
    01.04.1938 nadporučík
    DD.MM.194? kapitán
    DD.MM.194? štábní kapitán
    26.10.1946 major (in memoriam)
    01.02.1947 podplukovník (in memoriam)
    01.06.1991 plukovník (in memoriam)
    07.03.1992 generálmajor (in memoriam)
    30.06.1934 Lieutenant
    01.04.1938 1st Lieutenant
    DD.MM.194? Captain
    DD.MM.194? Staff Captain
    26.10.1946 Major (posthumously)
    01.02.1947 Lieutenant Colonel (posthumously)
    01.06.1991 Colonel (posthumously)
    07.03.1992 Major General (posthumously)
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    24.04.1942-01.02.1943 Velitel : 1429. československá operačně-výcviková letka
    01.02.1943-21.08.1943 Velitel : 311. peruť RAF


    01.07.1934-17.09.1934 Hraničářský prapor 7
    01.08.1935-DD.MM.1939 Letecký pluk 3
    DD.10.1939-DD.06.1940 letecký výcvik ve Francii
    02.08.1940-DD.MM.1941 311. peruť RAF
    DD.MM.1941-16.12.1941 operačně-výcviková letka 311. perutě RAF
    16.12.1941-24.04.1942 1429. československá operačně-výcviková letka
    24.04.1942-01.02.1943 1429. československá operačně-výcviková letka - velitel
    01.02.1943-21.08.1943 311. peruť RAF - velitel
    24.04.1942-01.02.1943 Commander : No. 1429 Czechoslovak Operation Training Flight
    01.02.1943-21.08.1943 Commander : No. 311 Squadron RAF


    01.07.1934-17.09.1934 7th Mountain Battalion
    01.08.1935-DD.MM.1939 3rd Air Regiment
    DD.10.1939-DD.06.1940
    02.08.1940-DD.MM.1941 No. 311 Squadron RAF (Czechoslovak)
    DD.MM.1941-16.12.1941 No. 311 Squadron RAF - Operation Training Flight
    16.12.1941-24.04.1942 No. 1429 Czechoslovak Operation Training Flight
    24.04.1942-01.02.1943 No. 1429 Czechoslovak Operation Training Flight - Commander
    01.02.1943-21.08.1943 No. 311 Squadron RAF (Czechoslovak) - velitel
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    06.03.1941
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    16.04.1941
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    21.06.1941
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    25.07.1941
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    07.10.1941
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    24.09.1942
    Záslužný letecký kříž
    Distinguished Flying Cross
    Distinguished Flying Cross
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    The Commemorative Medal of the Czechoslovak Army
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    se štítky Francie a Velká Británie / with France and Great Britain claps


    DD.MM.RRRR
    Válečná medaile 1939-1945
    War Medal 1939-1945
    War Medal 1939-1945
    -
    Poznámka:
    Note:
    01.07.1939 - odchod do exilu


    RAF No. 82537
    hodnost RAF - Wing Commander
    -
    Zdroje:
    Sources:
    Láník, Jaroslav a kolektiv: Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945. Ministerstvo obrany ČR-AVIS, Praha 2005, ISBN 80-7278-233-9
    http://www.praha14.cz/MC/letci/breitcetl.html
    encyklopedie.brna.cz
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73264#486336Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Generálmajor in memoriam (Wing Commander) Breitcetl Jindřich


    * 15.01.1913 Brno-Líšeň,
    + 21.08.1943 Biskajský záliv 240 km západoseverozápadne od Brestu.


    01.10.1931 - vojenská prezenčná služba,Dústojnícka škola u 7. Divízie v Olomouci a Uherskom Hradišti,
    1932 - 1934 - Vojenská akadémia v Hranicích ,
    30.06.1934 - vyradený v hodnosti poručík,
    01.07.1934 - veliteľ čaty 2. rota - hraničný prápor 7 vo Frývaldove (Jeseník),
    17.09.1934 - aplikačný letecký kurz v Prostejove,
    01.05.1935 - menovaný - letec pozorovateľ,
    31.07.1935 - preložený medzi dôstojníkov letectva - letecký pluk 3 Generála - letca M. R. Štefánika, 10. letka v Nitre,
    01.08.1935 - poľný pozorovateľ letec,
    január 1938 - absolvoval pilotný výcvik u cvičnej letky v Piešťanoch,
    01.04.1938 - povýšený na nadporučíka, pobočník veliteľa IV/3 perute,
    01.09.1938 - menovaný letec pilot,
    počas mobilizácie - nižší dôstojník 64. výzvedna letka Tri Duby pri Zvolene,
    po okupácií okresný úrad v Humpolci,
    01.07.1939 - utiekol do Poľska,
    05.07.1939 - prezentovaný na československom konzuláte v Krakove,
    01.08.1939 - dorazil do Francúzska,
    október 1939 - začiatok výcviku v Tours,
    január 1940 - preškolenie na stíhača v Chartres,
    apríl 1940 - preškolený na bojového pilota v Chateauroux,
    19.06.1940 - odplával do Británie,
    prijatý do RAF v hodnosti Pilot Officer,
    02.08.1940 - prijatý k 311. československej bombardovacej peruti a povýšený na Flight Lieutenanta,
    08.10.1940 - prvý nálet nad Europu - lodenice v Brémach,
    v operačnom turnuse vykonal 42 bojových letov, neskôr veliteľ a inštruktor výcviku u perute operačnej výcvikovej letky,
    24.04.1942 - veliteľ 1429. COTF,
    30.05.1942 - nálet na Kolín nad Rýnom,
    01.02.1943 - veliteľ 311. peruti,
    počas svojj činnosti vykonal ešte 6 protiponorkových hliadkovaní na Biskajským zálivom,
    21.08.1943 - letka po prezbrojení obnovila svoju bojovu činnosť, jedeno z dvoch hliadkovacích lietadiel konkrétne to ktoré pilotoval sa nevrátilo, podľa nemeckých záznamov podľahlo presile Meserschmitov Bf 110 ( II./ZG 1. ) pred pádom do mora zničili jedno nepriaľske lietadlo, tela členov posádky nikdy nenašli,
    01.02.1947 - povýšený na podplukovníka in memoriam,
    01.06.1991 - povýšený na plukovníka in memoriam,
    07.03.1992 - povýšený na gerálmajora in memoriam.



    Vyznamenania:
    4x Československý vojnový kříž 1939, Československá medaila Za chrabrosť pred nepriateľom, Československá vojenská medaila Za zásluhy I. stupňa, Československá vojenská pamätná medaila so štítkom F-VB, Distinguished Flying Cross, a War Medal.


    Pamätník:
    Breitcetlová ulica - sídlisko Praha - Čierný most II., Meno vytesané - Letecký pamätník v Runnymede - panel 118.


    Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/73264#259767Verze : 0
    MOD