Státní útvary | Datum | Událost | |
|
30.10.1735 | Narodil se - John Adams (2. prezident USA) | |
|
30.10.1776 | Zemřel - Simón de Anda y Salazar (generální guvernér Filipin) | |
|
30.10.1796 | Zemřel generál Archibald Montgomerie (plukovník: 77. pěší pluk) | |
|
30.10.1807 | Narodil se čestný generálmajor James Samuel Wadsworth (divízny veliteľ) | |
|
30.10.1810 | Bitva na kopci Monte de las Cruces medzi povstaleckou armádou bojujúcou za nezávislosť Mexika a armádou Nového Španielska. Bitva sa končí výťazstvom povstalcov v početnej prevahe (20:1), ktorí majú následne voľnú cestu na hlavné mesto Mexico. | |
|
30.10.1811 | Narodil se general José Santos Degollado Sánchez (Guvernér štátu Jalisco) | |
|
30.10.1826 | Zemřel generálporučík (námořní) Félix Berenguer de Marquina (místokrál Nového Španělska) | |
|
30.10.1830 | Narodil se generálmajor CSA John Stevens Bowen (generálmajor CSA) | |
|
30.10.1837 | Zemřel poní maršál Ignacio Balanzat de Orvay y Briones (kancelář války Španělska) | |
|
30.10.1854 | Zemřel generálporučík Frederick FitzClarence (plukovník: 36. pěší pluk) | |
|
30.10.1862 | Zemřel generálmajor Ormsby MacKnight Mitchel (Zborový veliteľ.) | |
|
30.10.1863 | Narodil se generál intendantstva V. hodnostní třídy Jan Vermach | |
|
30.10.1864 | Zemřel polní maršál Miguel Mir de González | |
|
30.10.1865 | Narodil se generálporučík Izušio Furumi (velitel: 17. divize) | |
|
30.10.1866 | Loď Skorpionen spuštěna na vodu | |
|
30.10.1867 | Narodil se generálmajor Konstantin Antonov Žostov (náčelník štábu armády) | |
|
30.10.1870 | Narodil se generálmajor Alfred William Fortescue Knox (velitel, Britská vojenská mise na Sibiři) | |
|
30.10.1873 | Narodil se - Francisco Ignácio Madero Gonzáles (Prezident Mexica) | |
|
30.10.1875 | Narodil se divisní generál Čeněk Weiss | |
|
30.10.1877 | Narodil se podplukovník Shelby C. Leasure (velitel: 22. pěší brigáda) | |
|
30.10.1877 | Narodil se plukovník Anatolij Ivanovič Davydov (náčelník štábu Ukrajinského frontu /1919/) | |
|
30.10.1880 | Narodil se generál major Minoru Suda (velitel 3. pešej brigády) | |
|
30.10.1880 | Narodil se generálporučík Iwao Kagamijama (velitel: Pevnost Port Arthur) | |
|
30.10.1880 | Narodil se generálporučík Juan Vigón (náčelník: Vrchní velení obrany) | |
|
30.10.1880 | Narodil se generálporučík Viktor Nikolajevič Černyšov (veliteľ 36. streleckého zboru) | |
|
30.10.1881 | Narodil se Earle Alvenzie Reed (velitel: 172. pěší brigáda) | |
|
30.10.1882 | Narodil se generál polní maršál Günther Adolf Ferdinand von Kluge (veliteľ 4. armády) | |
|
30.10.1882 | Narodil se admirál floty William Frederick Halsey (velitel:) | |
|
30.10.1883 | Zemřel generálporučík Fernando Fernández de Córdova (Ministr války) | |
|
30.10.1884 | Narodil se generálporučík Justin von Obernitz (velitel: 24. pěší divize) | |
|
30.10.1884 | Narodil se generálporučík Karl-Wilhelm von Schlieben (velitel: 208. pěší divize) | |
|
30.10.1885 | Narodil se generál polní maršál Albert Kesselring (veliteľ skupiny armád C) | |
|
30.10.1887 | Narodil se generál technické zbrojní služby in memoriam Karel Mareš | |
|
30.10.1888 | Narodil se generálporučík Geoffrey Keyes (velitel: 9. tanková divize "Phantom") | |
|
30.10.1888 | Narodil se admirál Alan Kirk (velitel, Západní úkolové uskupení) | |
|
30.10.1889 | Zemřel brigádny generál Alfred Eugene Jackson (brigádny generál CSA) | |
|
30.10.1889 | Narodil se generálporučík Hans Juppe (velitel: 704. pěší divize) | |
|
30.10.1890 | Narodil se generálporučík Jošitaró Hajaši (velitel: 3. divize císařské gardy) | |
|
30.10.1890 | Narodil se major Adolfo Ruiz Cortines (Prezident Mexica) | |
|
30.10.1890 | Narodil se generálmajor Rudolf von Katte | |
|
30.10.1891 | Narodil se admirál Otto Ciliax (veliteľ bitevnej lode Scharnhorst.) | |
|
30.10.1891 | Narodil se generál poručík Nobuo Tanaka (veliteľ 33. divízie) | |
|
30.10.1891 | Zemřel čestný generálmajor Truman Seymour (Divízny veliteľ.) | |
|
30.10.1891 | Narodil se generálmajor Paul Schultz (veliteľ 308. granátnického pluku) | |
|
30.10.1892 | Narodil se brigádní generál Josef Eret | |
|
30.10.1892 | Narodil se generálmajor Hans Daubert (velitel: 497. pěší pluk) | |
|
30.10.1893 | Narodil se armádní generál in memoriam Karel Janoušek | |
|
30.10.1893 | Narodil se generálmajor zbraní SS Karl von Oberkamp (velitel 7.dobrovolnické horské divize SS "Prinz Eugen" 15.5.1943-30.1.1944) | |
|
30.10.1893 | Narodil se SA brigadeführer Roland Freisler (státní sekretář Říšského ministerstva spravedlnosti ) | |
|
30.10.1894 | Narodil se kapitán Edmund Roger Tempest (velitel letky 64. perutě RFC/RAF) | |
|
30.10.1894 | Narodil se nadporučík Gerald Alfred Birks (kanadské letecké eso 1. sv. v. s 12 sestřely [7 zničených (sám), 3 zničené v plamenech (sám) a 2 zajaté (sám)]) | |
|
30.10.1894 | Narodil se adjutant Pierre Marie Joseph Cardon (francouzské balónové eso 1. sv. v. s 5 sestřely (sdílel), z toho 5 balónů) | |
|
30.10.1894 | Narodil se námořní kapitán Max Grotewahl (velitel: IV. protiletadlová dělostřelecká brigáda námořnictva) | |
|
30.10.1895 | Narodil se plukovník Hugo Gustaf Beckhammar (velitel Letecký pluk 19) | |
|
30.10.1895 | Narodil se plukovník Hans Treptow (velitel: 4. brigáda tankových granátníků ke zvláštnímu použití) | |
|
30.10.1895 | Narodil se generálmajor Nikolaj Michajlovič Glovackij (náčelník štábu 26. streleckého zboru) | |
|
30.10.1896 | Narodil se generálmajor Hubert Lamey (velitel: 28. myslivecká divize) | |
|
30.10.1896 | Narodil se letecký vicemaršál Kenneth Malise St. Clair Graeme Leask (velitel 24. a 43. skupiny RAF) | |
|
30.10.1896 | Narodil se admirál Forrest Percival Sherman (Velitel Námořních operací) | |
|
30.10.1897 | Narodil se viceadmirál Hans-Erich Voß (velitel: těžký křižník "Prinz Eugen") | |
|
30.10.1897 | Narodil se generálmajor Stěpan Illarionovič Jerjomin (veliteľ 20. streleckého zboru) | |
30.10.1898 | Narodil se inžinier major Michail Ľvovič Kochman (náčelník 6. správy vojenského poľného staviteľstva) | ||
|
30.10.1898 | Narodil se kontradmirál Michail Ivanovič Arapov (veliteľ Severopacifickej flotily) | |
|
30.10.1898 | Narodil se admirál Merlin O'Neill (10. velitel Pobřežní stráže Spojených států (1950-1954)) | |
|
30.10.1899 | Narodil se generálmajor Kurt Lottner (náčelník štábu: XII. armádní sbor ) | |
|
30.10.1899 | Narodil se generálmajor inženýrsko-letecké služby Andrej Grigorjevič Kostikov (zástupce ředitele 3. výzkumného institutu Lidového komisariátu pro vyzbrojování SSSR) | |
30.10.1899 | Narodil se generálmajor Andrej Alexandrovič Myškin (veliteľ 20. streleckej divízie) | ||
|
30.10.1900 | Narodil se plukovník Michail Nikiforovič Skotarenko (náčelník štábu 88. stíhacieho leteckého zboru PVO) | |
|
30.10.1900 | Narodil se plukovník Michail Petrovič Varjušin (náčelník štábu 61. streleckého zboru) | |
|
30.10.1901 | Narodil se fregatní kapitán Ernst-August Rehwinkel (velitel U-578) | |
|
30.10.1902 | Narodil se generálporučík letectva Nikolaj Alexandrovič Kobjašov (náčelník štábu 2. gardovej stíhacej leteckej divízie protivzdušnej obrany) | |
|
30.10.1903 | Narodil se podplukovník Andrej Nikiforovič Nikolajev (veliteľ 94. gardového bitevného leteckého pluku) | |
|
30.10.1903 | Loď S.M.S. Preußen spuštěna na vodu | |
|
30.10.1904 | Narodil se - Neil Hosler McElroy (Ministr obrany) | |
|
30.10.1904 | Narodil se armádny generál Andrej Trofimovič Stučenko (veliteľ Povolžského vojenského okruhu /1960-1961/) | |
|
30.10.1906 | Narodil se SS-Obergruppenführer a generál zbraní-SS Hans Georg Otto Hermann Fegelein (veliteľ 8. SS jezdecké divize "Florian Geyer") | |
|
30.10.1906 | Narodil se major Pjotr Charitonovič Papuša (veliteľ 586. samostatnej armádnej spojovacej letky) | |
|
30.10.1906 | Narodil se generálmajor letectva Boris Romanovič Pisarskij (veliteľ Vzdušných síl 20. armády) | |
|
30.10.1906 | Narodil se - Andrej Nikolajevič Tichonov (zakladatel fakulty počítačové matematiky a kybernetiky na Moskevské státní univerzitě) | |
|
30.10.1907 | Narodil se generálmajor Ivan Kuzmič Bruško (náčelník štábu 18. streleckého zboru) | |
|
30.10.1908 | Narodil se maršál Sovětského svazu Dmitrij Fjodorovič Ustinov (lidový komisař pro vyzbrojování (1941-1946); ministr pro vyzbrojování (1946-1953), obranného průmyslu (1953-1957) a obrany SSSR (1976-1984)) | |
|
30.10.1909 | Narodil se admirál Andrej Trofimovič Čabanenko (veliteľ Severnej floty) | |
|
30.10.1910 | Zemřel - Jean Henri Dunant (zakladatel Červeného kříže) | |
|
30.10.1912 | Narodil se podplukovník Těrentij Fjodorovič Novak (velitel partýzánských interbrigád) | |
|
30.10.1912 | Narodil se poručík Heinrich Boigk (Držiteľ Rytierskeho kríža k Železnému krížu s dubovými ratolesťami.) | |
|
30.10.1913 | Narodil se kapitánporučík Götz von Hartmann (ponorkový velitel) | |
|
30.10.1913 | Ponorka HMS E8 spuštěna na vodu | |
|
30.10.1914 | Začiatok nerozhodnej bitky medzi Nemcami a Britmi o Ypres. | |
|
30.10.1915 | Narodil se kapitánporučík Karl-Franz Heine (velitel U-303 a U-403) | |
|
30.10.1915 | Loď S.M.S. Baden spuštěna na vodu | |
|
30.10.1915 | Hrabě Metternich byl jmenován německým velvyslancem v Turecku. | |
|
30.10.1916 | Narodil se major John Taylor Moore (velitel 341. stíhací perutě) | |
|
30.10.1917 | Zemřel čestný brigádny generál Charles Henry Grosvenor (Brigádny veliteľ.) | |
|
30.10.1917 | Narodil se maršál Sovětského svazu Nikolaj Vasiljevič Ogarkov (náčelník generálneho štábu /1977-1984/) | |
|
30.10.1917 | Narodil se námořní nadporučík Siegfried Keller (ponorkový velitel) | |
|
30.10.1917 | Narodil se kapitán Klaus Wagner (velitel 3./Oddíl útočných děl 667) | |
|
30.10.1917 | Zemřel poručík Heinrich Gontermann (velitel Jasta 15) | |
|
30.10.1918 | Narodil se - Robert Channing Seamans (Ministr letectva) | |
|
30.10.1918 | Narodil se admirál floty Sovětského svazu Georgij Michajlovič Jegorov (náčelník Generálneho štábu vojenského námorníctva ZSSR) | |
|
30.10.1918 | Narodil se štábní seržant Ruben Rivers (velitel tanku, 761. tankový prapor) | |
|
30.10.1918 | Narodil se podplukovník Frederic Fay Champlin (náčelník plánovacího oddělení u 507. skupiny taktické kontroly) | |
|
30.10.1918 | Zemřel nadporučík James Dudley Beane (americké letecké eso 1. světové války s 6 potvrzenými sestřely (2 sám, 4 sdílel)) | |
|
30.10.1918 | V Turčianskom sv.Martine (Martine) sa konalo verejné zhromaždenie, na ktorom sa verejne ustanovila Slovenská národná rada a prijalo sa vyhlásenie, ktoré sa nazýva Martinská deklarácia. V nej sa Slováci prihlásili k spoločnému štátu s českými krajinami. Dočasné národné zhromaždenie pozostávajúce zo zástupcov nemecky hovoriacej časti Rakúsko-Uhorska vydalo „Uznesenie o zriadení státnej moci“, na základe ktorého malo dôjsť k vzniku nového štátu – Nemeckého Rakúska. To isté Národné zhromaždenie tiež schválilo vytvorenie samostatných provincií, Deutschböhmen (so sídlom v Liberci) a Sudetenland, v severných Čechách. | |
|
30.10.1918 | Itálie oficiálně uznala samostatnost Československa. | |
|
30.10.1918 | Osmanská ríša podpísala prímerie, ktorým vystúpila z vojny. Fakticky kapitulovala. | |
|
30.10.1919 | Narodil se Obergefreiter Erich Wartlick | |
|
30.10.1919 | Narodil se nadporučík Rudolf Palatický (veliteľ 1. letky Leteckého pluku 1 /01.08.1945-30.11.1945/) | |
|
30.10.1919 | Narodil se kontradmirál Dmitrij Timofejevič Sevasťjanov (veliteľ Tallinskej námornej základne 2. formovania) | |
|
30.10.1919 | Zemřel poručík Hans von Freden (velitel Jasta 50) | |
|
30.10.1919 | Narodil se plukovník Hermann Buchner (velitel letiště Linz-Hörsching) | |
|
30.10.1920 | Narodil se kapitán Heinz Bäumler (velitel: 6. baterie 17. dělostřeleckého pluku) | |
|
30.10.1921 | Narodil se generálplukovník letectva Andrej Jegorovič Borovych (velitel letectva protivzdušné obrany SSSR) | |
|
30.10.1921 | Narodil se plukovník Fjodor Fjodorovič Archipenko (velitel perutě 508. IAP a 129. GIAP) | |
|
30.10.1922 | Zemřel štábní kapitán Pavel Vladimirovič Argejev (3. nejúspěšnější ruské stíhací eso 1. sv. v. s 15 potvrzenými (11 sám, 4 sdílel s Kazakovem) a 2 pravděpodobnými sestřely) | |
|
30.10.1923 | Loď Macukaze spuštěna na vodu | |
|
30.10.1925 | Loď Oite uvedena do služby | |
|
30.10.1928 | Narodil se kontradmirál Viktor Grigorjevič Tumanov (veliteľ 45. ponorkovej divízie) | |
|
30.10.1929 | Založen kýl ponorky I-5 (I-5) | |
|
30.10.1929 | Ponorka R. Smg. Des Geneys uvedena do služby | |
|
30.10.1930 | Ankarská zmluva. Dohoda medzi Gréckom a Tureckom o vyriešení dlhoročných územných sporov na základe uznania teritoriálneho status quo. | |
|
30.10.1933 | Ponorka L-5 Čartist (B-35) (L-5) uvedena do služby | |
|
30.10.1933 | Narodil se generálporučík Richard Gordon Graves (velitel: III. sbor) | |
|
30.10.1936 | Ponorka Šč-127 (Šč-127) uvedena do služby | |
|
30.10.1936 | Ponorka Šč-126 (Šč-126) uvedena do služby | |
|
30.10.1936 | Loď HMS Imogen (D 44) spuštěna na vodu | |
|
30.10.1937 | Zemřel generálmajor Alfred Lucander (19.04.1918 25.06.1918 velitel Helsinek) | |
|
30.10.1937 | Zemřel divízny veliteľ Andrej Pavlovič Melik-Šachnazarov (veliteľ 16. streleckého zboru) | |
30.10.1937 | Zemřel plukovník Nikolaj Jakovlevič Surovcev (náčelník štábu 16. streleckého zboru) | ||
|
30.10.1937 | Zemřel plukovník Alexandr Illarionovič Roškovskij (náčelník štábu 3. armády) | |
|
30.10.1938 | Hitler jmenoval Henleina župním vedoucím odtržených pohraničních území ČSR. | |
|
30.10.1938 | Prohlášením Národe! uveřejněním v Národní politice, ohlásila svůj vznik fašistická skupina Akce národní obrody v čele s prof. K.Dominem. | |
|
30.10.1939 | Založen kýl ponorky HMS Upholder (N99) | |
|
30.10.1939 | Německo a Lotyšsko uzavřely dohodu o vysídlení. | |
|
30.10.1939 | V severním Atlantiku západně od Orknejských ostrovů napadla německá ponorka U-56 britskou bitevní lod HMS Nelson, vlajkovou loď Home Fleet. Torpéda však minula a dvě, která zasáhla, selhala. | |
|
30.10.1939 | V Británii měl premiéru první film s tématem války, The Lion Has Wings (Lev má křídla), aktualita o britském leteckém útoku na německou flotilu. | |
|
30.10.1939 | Nemecká ponorka U-13 potopila britskú loď Cairnmona o výtlaku 4,666 tón. | |
|
30.10.1939 | Říšský vůdce SS a šéf německé policie Heinrich Himmler nařídil vysídlení židovského obyvatelstva z Pomořan, Poznaňska a Horního Slezka do Generálního gouvermentu. | |
|
30.10.1940 | Ponorka U-146 (U-146) uvedena do služby | |
|
30.10.1940 | Loď HMS Oakley (L72) spuštěna na vodu | |
|
30.10.1940 | Loď USS Santee (CVE-29) uvedena do služby | |
|
30.10.1940 | Založen kýl ponorky U-591 (U-591) | |
|
30.10.1940 | Založen kýl ponorky U-592 (U-592) | |
|
30.10.1940 | Loď ORP Kujawiak (L 72) spuštěna na vodu | |
|
30.10.1940 | Ponorka U-67 (U-67) spuštěna na vodu | |
|
30.10.1940 | Britská admiralita se rozhodla pro zaminování řeckých vod. | |
|
30.10.1940 | Britské jednotky zo severnej Afriky obsadili Krétu. | |
|
30.10.1940 | Vrchní velitelství německých pozemních vojsk přesunulo svůj hlavní stan z francouzského Fontainebleau do Zossenu u Berlína. | |
|
30.10.1941 | Zemřel admirál Naomi Taniguči (náčelník: Námorného generálneho štábu) | |
|
30.10.1941 | Zemřel generálmajor Clarance Brettun Blethen (velitel: 81. pěší brigáda) | |
|
30.10.1941 | Ponorka Acciaio uvedena do služby | |
|
30.10.1941 | Loď USS Laffey (DD-459) spuštěna na vodu | |
|
30.10.1941 | Ponorka U-378 (U-378) uvedena do služby | |
|
30.10.1941 | Ponorka U-594 (U-594) uvedena do služby | |
|
30.10.1941 | Ponorka U-602 (U-602) spuštěna na vodu | |
30.10.1941 | Zemřel plukovník Karl Philippi (velitel Pěšího pluku 207) | ||
30.10.1941 | Založen kýl ponorky U-640 (U-640) | ||
|
30.10.1941 | 30. října 1941 byly zahájeny a 4. července 1942 skončily obranné boje Rudé armády a VMF o přístavní město Sevastopol. | |
|
30.10.1942 | Založen kýl ponorky U-991 (U-991) | |
|
30.10.1942 | Založen kýl ponorky U-992 (U-992) | |
|
30.10.1942 | Založen kýl ponorky USS Flier (SS-250) | |
|
30.10.1942 | Boj o konvoj SC 107 (trval do 6.11., potopeno 15 lodí, zničena 1 ponorka). | |
|
30.10.1942 | Lietadlá Sunderland RCAF pri sprevádzaní konvoja potopili dve nemecké ponorky U-520 a U-658. | |
|
30.10.1943 | Zemřel podplukovník Konstantin Alexejevič Čerkasov (veliteľ 510. stíhacieho leteckého pluku) | |
|
30.10.1943 | Ponorka U-483 (U-483) spuštěna na vodu | |
|
30.10.1943 | Ponorka I-361 (I-361) spuštěna na vodu | |
|
30.10.1943 | Založen kýl ponorky U-1406 (U-1406) | |
|
30.10.1943 | V prostoru Melitopole přešlo k Sovětské armádě přes 2.700 slovenských vojáků. Později vstoupili do československé vojenské jednotky v SSSR. | |
|
30.10.1943 | Americká 5. armáda obsadila město Mondragone (Itálie). | |
|
30.10.1943 | K tomuto dni se počet Židů žijících v Protektorátu Čechy a Morava snížil (kromě terezínského geta) z původních 118310 v roce 1939 na 8531 osob. | |
|
30.10.1944 | Zemřel generálmajor Alexandr Ivanovič Pomoščnikov (náčelník štábu Sibírskeho vojenského okruhu /1941-1944/) | |
|
30.10.1944 | Loď Kaede uvedena do služby | |
|
30.10.1944 | Ponorka Ha-106 spuštěna na vodu | |
30.10.1944 | Ponorka U-2524 (U-2524) spuštěna na vodu | ||
30.10.1944 | Ponorka U-2525 (U-2525) spuštěna na vodu | ||
|
30.10.1944 | V Banské Bystrici konala slavnostní přehlídka německých vojsk a slovenských gardistických jednotek. Slovenští vlastenci se stáhli do hor, kde pokračovali v boji proti okupantům a klerofašistům až do příchodu sovětské armády na Slovensko. | |
|
30.10.1944 | Kanadská 1.armáda obsadila Roosendaal a útočila na německé předmostí severně od Brugg a Gentu. | |
|
30.10.1944 | Německá skupina armád E" generála Lohra vyklidila Soluň. | |
|
30.10.1944 | Britské letectvo provedlo nálet na Kolín nad Rýnem (3.937 tun pum) a na ostrov Walcheren. | |
|
30.10.1944 | Americké letectvo provedlo nálet na Hamm, Münster, Wesseling, Hamburk a Harburg. | |
|
30.10.1944 | Američané odložili pro špatné počasí (o 2 dny ) útok 28. divize na Hürtgenský les. | |
|
30.10.1944 | Göring navštívil raketovou základnu v Peenemünde. Zde mu technici předvedli protiletadlovou raketu Wasserfall a raketu A-4 (V2). | |
|
30.10.1944 | Skupina 14 kamikaze napadla americké letadlové lodi u Filipín. Pouze 3 proletěli zesílenou americkou obranou. Dva stroje zasáhly a těžce poškodily letadlovou loď Franklin. Zničeno bylo 33 palubních letadel a 56 mužů zabito a 14 zraněno. Další stroj poškodil lehkou letadlovou loď Belleau Wood. Zničeno bylo 12 letadel, 92 mužů zabito a 54 zraněno. Americké lodi ukončili bojové operace a odpluli k atolu Ulithi k opravám a odpočinku. | |
|
30.10.1945 | Zemřel generálporučík Cuneiči Iwakoši (velitel: 3. divize) | |
|
30.10.1948 | Zemřel generálporučík Heinrich Thoma (velitel: Divize č. 432) | |
|
30.10.1948 | Zemřel generálmajor Friedrich Kleinhans (velitel: Zajatecký tábor Stalag IX.B) | |
|
30.10.1948 | Loď Otličnyj (44) uvedena do služby | |
|
30.10.1948 | komunisty je obsazen Mukden a s ním i celé Mandžusko. Nacionalistické armády se stahují na jih a navzdory intenzivní pomoci USA jsou komunisty zcela poraženy. | |
|
30.10.1949 | Narodil se plukovník Václav Vašek (velitel 11. stíhacího leteckého pluku) | |
|
30.10.1949 | Zemřel plukovník Viktor Alexandrovič Ivanov (veliteľ 17. streleckej divízie) | |
|
30.10.1950 | Zemřel generálmajor Michail Georgijevič Dubkov (veliteľ 16. armády) | |
|
30.10.1950 | Čínská vojska obsazují Tibetské hlavní město Lhasu. | |
|
30.10.1952 | Zemřel brigádní generál Leigh Robinson Gignilliat (velitel: 168. pěší brigáda) | |
|
30.10.1952 | Narodil se generálporučík Alexandr Nikolajevič Bespalov (náčelník štábu Severokaukazského vojenského okruhu /2008-2010/) | |
|
30.10.1954 | Zemřel generál pěchoty Viktor von Schwedler (Držiteľ Rytierskeho kríža.) | |
|
30.10.1954 | Zemřel plukovník Fjodor Andrejevič Žilin (dočasný veliteľ 5. gardového tankového zboru) | |
|
30.10.1956 | Zemřel generálporučík letectva Daniil Fjodorovič Kondraťuk (veliteľ 48. leteckej armády /1951-1952/) | |
|
30.10.1958 | Narodil se kapitán 1. triedy Vladimir Tichonovič Bagrjancev (náčelník štábu 7. ponorkovej divízie) | |
30.10.1959 | Zemřel generálporučík dělostřelectva Lavr Alexandrovič Mazanov (velitel dělostřelectva 10. gardové a 30. armády) | ||
|
30.10.1961 | Narodil se generálporučík Alexej Nikolajevič Salmin (veliteľ 5. vševojskovej armády /2013-2016/) | |
30.10.1961 | Narodil se generálporučík Fernando García-Vaquero Pradal (velitel: Velitelství jednotek rychlého nasazení) | ||
|
30.10.1962 | Zemřel brigádní generál Václav Kuneš | |
|
30.10.1962 | Zemřel viceadmirál Kadžiširó Funakoši (náčelník štábu: Kombinovanej flotily) | |
|
30.10.1963 | Loď HMCS Sioux (R64 225 (od roku 1950 / since 1945)) vyřazena ze služby ((prodán do šrotu v roce 1965 / sold to scrap in 1965)) | |
|
30.10.1964 | Loď USS Horne (CG-30 (1975-1995)DLG-30 (1964-1975)) spuštěna na vodu | |
|
30.10.1964 | Založen kýl ponorky KNM Utsira (S301) | |
|
30.10.1965 | Zemřel generálmajor Jemeljan Grigorievič Savčenko (náčelník štábu 67. armády) | |
|
30.10.1965 | 25.000 lidí se zůčastnilo pochodu ve Washingtonu na podporu americké účasti ve Vietnamu. Tyto pochody byly organizovány pěti držiteli Medaile Cti amerického Kongresu. | |
|
30.10.1966 | Zemřel generál letectva Veit Fischer (veliteľ Leteckého regiónu XXVII, Minsk) | |
|
30.10.1967 | Loď ORP Puck (427) uvedena do služby | |
30.10.1967 | Zemřel generálmajor Nikolaj Sergejevič Vasiliev (veliteľ 216. streleckej divízieveliteľ 417. streleckej divízie) | ||
|
30.10.1967 | Intruder A-6A z lietadlovej lode USS Constelation, pilotovaný Charlesom B. Hunterom a Lylom F. Bullom podnikol hĺbkový nálet, pri ktorom pomocou 227 kg púm zničili železničný trajekt v Hanoji. Počas akcie na nich bolo vystrelených 16 protilietadlových rakiet. | |
|
30.10.1967 | 30.10.1967 - S kritikou ÚV KSČ vystupil Alexander Dubček. | |
|
30.10.1971 | Zemřel letecký vicemaršál Eric Bourne Coulter Betts (velitel 101. perutě RAF) | |
|
30.10.1971 | Loď USS Elmer Montgomery (FF-1082) uvedena do služby | |
|
30.10.1971 | indická vojska překračují hranice Bangladéše, aby umlčela pákistánské dělostřelectvo. Partyzáni za podpory indických tanků zahajují hlavní útok na Jessore. O dva dny později je vyhlášen výjimečný stav. Třetí indicko-pákistánská válka propuká naplno. | |
|
30.10.1972 | Zemřel generálporučík Walter Wissmath (velitel: 19. granátnická divize) | |
|
30.10.1972 | Zemřel viceadmirál Ken Teradžima (náčelník štábu: Kombinovanej flotily) | |
|
30.10.1972 | Zemřel generálporučík Hermann Muggenthaler | |
|
30.10.1973 | Zemřel - Esko Riekki (01.09.1923 xx.xx.1937 velitel Finské tajné policie (Etsivä keskuspoliisi)) | |
|
30.10.1975 | Zemřel generálmajor George Wesley Griner (velitel: 27. pěší divize) | |
|
30.10.1976 | Zemřel generálporučík Wolfgang von Kluge (velitel: 292. pěší divize) | |
|
30.10.1976 | Narodil se podplukovník Július Čepela (veliteľ 22. mechanizovaného práporu) | |
|
30.10.1978 | Zemřel generálporučík Takadži Wači (náčelník štábu: 35. armáda) | |
|
30.10.1978 | Zemřel generálmajor Hans Boehmer | |
|
30.10.1978 | Poté co Idi Amin prohlásil že hodlá anektovat 1800 km čtvetečních tanzanijského území, propukají boje se sousední Ugandou. | |
|
30.10.1979 | Zemřel - Barnes Neville Wallis (konstruktér firmy Vickers) | |
|
30.10.1980 | Zemřel generálporučík Hans von Falkenstein (velitel: 45. pěší divize) | |
|
30.10.1982 | Zemřel plukovník Walter Lange (veliteľ 917. granátnického pluku) | |
|
30.10.1984 | Zemřel plukovník (Bundeswehr) Anton Donnhauser (velitel Pluku tankových granátníků 111) | |
|
30.10.1984 | Indická ministerská předsedkyně Indira Gándhíová je zavražděna dvěma sikhskými členy své ochranky. Po její smrti následují protisikhské nepokoje po celé Indii, při nichž přichází o život více než 2000 lidí. | |
|
30.10.1985 | Zemřel generálmajor Roger Weed Eckfeldt (velitel: 26. divize) | |
|
30.10.1986 | Loď Cezar Kunikov (158) uvedena do služby | |
|
30.10.1989 | Zemřel generálporučík Erich Reuter (veliteľ 46. pešej divízie) | |
|
30.10.1990 | Loď USS Conyngham (DDG-17) vyřazena ze služby | |
|
30.10.1993 | Zemřel generálporučík Donald Prentice Booth (velitel: Velitelství Perský záliv) | |
|
30.10.1996 | Zemřel brigádní generál in memoriam Stanislav Kraus | |
30.10.1996 | Zemřel brigádní generál George Richard Edwin Shell (9. superintendant Virginského vojenského institutu (1960-1971)) | ||
|
30.10.1997 | Zemřel kapitán Rudolf Cleve (Držiteľ Rytierskeho kríža.) | |
|
30.10.1999 | Zemřel SS-Hauptsturmführer Oluf Krabbe (velitel: Dobrovolnický granátnický pluk SS 68) | |
|
30.10.2003 | Ponorka U 11 (S190) vyřazena ze služby | |
|
30.10.2004 | Loď USS Bainbridge (DDG-96) spuštěna na vodu | |
|
30.10.2004 | Zemřel generálplukovník Jurij Michajlovič Bošnjak (rektor Vojenské akademie protivzdušné obrany Maršála Sovětského svazu G. K. Žukova (1981-1985)) | |
|
30.10.2006 | Zemřel plukovník Jacob Wiley Dixon (americký armádní stíhací pilot 2. světové války s 1 sdíleným sestřelem) | |
|
30.10.2008 | Loď USNS Amelia Earhart (T-AKE-6) uvedena do služby | |
|
30.10.2008 | Zemřel generál Robert Hilliard Barrow (27. velitel Sboru námořní pěchoty (1979-1983)) | |
|
30.10.2014 | Založen kýl ponorky Velikij Novgorod (B-268) | |
|
30.10.2014 | Založen kýl ponorky Kolpino (B-271) | |
|
30.10.2014 | Založen kýl lodi USS Rafael Peralta (DDG-115) | |
|
30.10.2014 | Loď USS John P. Murtha (LPD-26) spuštěna na vodu |