1. ženijní brigáda [1944-1946]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

1. ženijní brigáda [1944-1946]

1 Brygada Saperów

    Avatar

    POLSKÁ LIDOVÁ REPUBLIKA 1 BRYGADA SAPERÓW - 1. ženijní brigáda [1944-1946]
    Datum vzniku 01.04.1944
    Předchůdce 3. samostatný ženijní prapor 1. polského sboru v SSSR
    Datum zániku 3.1946
    Následovník 1. ženijní pluk
    Nadřízené velitelství 22.05.1944 - 21.07.1944 - 1. polská armáda v SSSR
    21.07.1944 - 08.05.1945 - Velitelství ženijního vojska 1. polské armády
    Dislokace Lebědin v prostoru Sumy, Kiverce, od 15.07.1944 v poli
    Velitelé brigády 21.04 - 03.05.1944 Jakubiak, Karol
    03.05.1944 - DD.194? Lubański, Bronisław
    Podřízené vojskové oddíly 01.04.1944 - 03.1946 8. ženijní prapor
    01.04.1944 - 03.1946 9. ženijní prapor
    01.04.1944 - 03.1946 10. ženijní prapor
    01.04.1944 - 03.1946 11. ženijní prapor
    Podřízené vojskové setniny samostatná štábní rota
    samostatná zvědná rota
    zdravotnická četa
    lehký přepravní park
    2966. stanice polní pošty
    Čestný název 19.02.1945 obdržela čestný název "Varšavská"
    Vyznamenání 04.05.1945 Řád Kutuzova II. stupně
    DD.MM.1946 Řád Grunwaldského kříže III. třídy
    Literatura Malczewski, Juliusz J., Polkowski, Roman L: Wojsko Polskie, krótki informator o Wojsku Polskim w latach II wojny światowej, Regularne jednostki Ludowego Wojska Polskiego, MON, WIH, Warszawa 1970.
    Didenko, Karol: Doświadczenia w zakresie organizacji i użycia wojsk inżynieryjnych Ludowego Wojska Polskiego w latach 1944-1945. Wojskowy Przegląd Historyczny 3/1973 (Rok XVIII), str. 577-607.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/74974#276506Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Velitel 21.04.1944 - 03.05.1944 major Karol Jakubiak - v zastoupení
    03.05.1944 - DD.MM.194? plukovník Bronisław Lubański
    Zástupce velitele 21.04.1944 - 04.09.1944 major Karol Jakubiak
    Zástupce velitele pro věci politické a výchovu 26.04.1944 - 07.08.1944 - poručík Antoni Kazior
    07.08.1944 - DD.MM.194? - kapitán Mikołaj Dziewałtowski
    DD.MM.194? - DD.MM.194? - kapitán Włodzimierz Muś
    Náčelník štábu 21.04.1944 - 26.04.1944 - seržant (chorąży) Władysław Tryliński - v zastoupení
    26.04.1944 - 01.05.1944 - kapitán Piotr Romanowski - v zastoupení
    01.05.1944 - 17.05.1944 - major A. Lewkowicz - v zastoupení
    17.05.1944 - 19.05.1944 - podplukovník Michail Fedosejev - v zastoupení
    19.05.1944 - 02.06.1944 - major Edward Stelnicki
    02.06.1944 - DD.MM.194? - podplukovník Władysław Piliński
    Literatura Malczewski, Juliusz J., Polkowski, Roman L: Wojsko Polskie, krótki informator o Wojsku Polskim w latach II wojny światowej, Regularne jednostki Ludowego Wojska Polskiego, MON, WIH, Warszawa 1970.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/74974#277358Verze : 0
    MOD