Ondráček, Karel

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 85.000,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Ondráček, Karel

brigádní generál / Brigade General

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Ondráček Ondráček
    Jméno:
    Given Name:
    Karel Karel
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Karel Ondráček
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    brigádní generál Brigade General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    13.10.1894 Střítež /
    13.10.1894 Stříteč /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    10.04.1976 Třebíč /
    10.04.1976 Třebíč /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Praha, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/75645#429095Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Ondráček Ondráček
    Jméno:
    Given Name:
    Karel Karel
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Karel Ondráček
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.1930-DD.MM.1933 Válečná škola
    DD.MM.1930-DD.MM.1933 Válečná škola
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    09.07.1936 major
    13.03.1941 podplukovník
    07.03.1945 plukovník
    18.10.1948 brigádní generál
    09.07.1936 Major
    13.03.1941 Lieutenant Colonel
    07.03.1945 Colonel
    18.10.1948 Brigadier General
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    25.09.1938-22.10.1938 Velitel : 2. oddělení /zpravodajské/
    DD.09.1941-01.09.1943 Náčelník štábu : Československá samostatná brigáda
    01.09.1943-DD.04.1945 Náčelník štábu : Československá samostatná obrněná brigáda
    01.09.1948-18.10.1948 Velitel : 6. divise
    18.10.1948-DD.10.1949 Velitel : 6. divise
    25.09.1938-22.10.1938 Commander : 2nd Section /Intelligence/ of the 13th Border Zone
    DD.09.1941-01.09.1943 Chief of Staff : Czechoslovak Indipendent Brigade
    01.09.1943-DD.04.1945 Chief of Staff : Czechoslovak Indipendent Armoured Brigade
    01.09.1948-18.10.1948 Commander : 6th Division
    18.10.1948-DD.10.1949 Commander : 6th Division
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.RRRR
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    MM.DD.RRRR
    Řád Britského Impéria 5. třída (MBE)
    Order of British Empire 5th Class (MBE)
    Order of British Empire 5th Class (MBE)
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Praha, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/75645#561864Verze : 1
    MOD
    Avatar
    Brigádní generál Karel Ondráček


    *13.10.1894 Stříteč
    + ?


    1914 - absolvoval vyšší gymnázium v Třebíči
    srpen 1914 - odveden u pěšího pluku 81 v Jihlavě, nástup do školy pro záložní důstojníky
    1.3.1915 - jmenován důstojnickým čekatelem
    - služba na ruské frontě, povýšen na poručíka
    červenec 1916 - velí polní rotě pěšího pluku 81
    1.7.1917 - zraněn a zajat
    listopad 1917 - povýšen na nadporučíka
    3.4.1918 - vrámci výměny zajatců propuštěn do vlasti
    listopad 1918 - vstoupil do čs. armády k pěšímu pluku 81 účastnil se akcí proti "Volkswehru" na Znojemsku
    září 1919 - pobočník pěšího pluku 81 (později 17)
    1922 - studium práv na MU v Brně, po třech semestrech ukončil
    28.10.1924 - povýšen na kapitána
    1930 - povýšen na štábního kapitána, studium na Vysoké škole válečné v Praze
    září 1933 - služba u zemského vojenského velitelství v Brně
    1.7.1936 povýšen na majora generálního štábu, převelen jako přednosta 2oddělení štábu u IV.sboru v Olomouci
    říjen 1939 - zaměstnán u Zemského úřadu v Praze, zapojil se do odboje
    2.3.1940 - odešel do Francie přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii
    27.3.1940 - dorazil do Agde
    30.4.1940 - zástupce náčelníka štábu u 1.divize
    srpen 1940 - přednosta II/1.oddělení MNO
    březen 1940 - povýšen na podplukovníka
    24.9.1941 - náčelník štábu Čs. samostatné obrněné brigády
    7.3.1945 - povýšen na plukovníka
    14.3. - odjel do Košic
    19.4.1945 - přednosta 4.oddělení MNO v Košicích
    14.2.1946 zástupce velitele 6.divize v Brně
    prosinec 1947 - zatímní velitel Vojenského okruhu 3
    1.4.1948 - povýšen na brigádního generála
    září 1948 - velitel 6.divize
    květen 1949 - poslán na dovolenou s čekaným
    3.11.1950 - odňata vojenská hodnost


    Vyznamenání:
    Čs. válečný kříž 1939
    Čs. medaile za chrabrost
    MBE
    a další


    Zdroj:
    Ivan Procházka: Válečný deník Čs. samostatné obrněné brigády (říjen 1944 - květen 1945), AVIS 2006, ISBN 80-7278-353-X
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/75645#278811Verze : 0