4. pěší divize [1939-1939]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

4. pěší divize [1939-1939]

4 Dywizja Piechoty/4th Infantry Division

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    4. pěší divize
    4th Infantry Division
    Originální název:
    Original Name:
    4 Dywizja Piechoty
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    24.08.1939
    Předchůdce:
    Predecessor:
    4. pěší divize
    4th Infantry Division
    Datum zániku:
    Disbanded:
    18.09.1939
    Nástupce:
    Successor:
    - -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    24.08.1939-28.08.1939 Armáda "Pomořany"
    28.08.1939-08.09.1939 Operační skupina „Východ“
    08.09.1939-18.09.1939 Operační skupina Bołtuć
    24.08.1939-28.08.1939 Pomerania Army
    28.08.1939-08.09.1939 East Operational Group
    08.09.1939-18.09.1939 Bołtuć Operational Group
    Dislokace:
    Deployed:
    24.08.1939-28.08.1939 Toruń/? /
    28.08.1939-01.09.1939 Najmowo/? /
    02.09.1939 Czeczewo/dvůr /
    03.09.1939 Plemięta/? /
    04.09.1939 Wąbrzeźno/prostor /
    05.09.1939 Ciechocin/prostor /
    06.09.1939 Służewo/prostor /
    07.09.1939 Wieniec-Zdrój/? /
    08.09.1939 Kruszyn/prostor /
    09.09.1939 Lubień/prostor /
    10.09.1939 Kutno/prostor /
    11.09.1939 Gosławice/? /
    12.09.1939 Bielawy/? /
    13.09.1939-16.09.1939 Sobota/prostor /
    17.09.1939 Brzezie/les Brzeziny /
    18.09.1939 Łaziska-Budy Stare/prostor /

    Velitel:
    Commander:
    24.08.1939-28.8.1939 Bołtuć, Mikołaj (generał brygady)
    28.08.1939-04.09.1939 Lubicz-Niezabitowski, Tadeusz Ludwik (pułkownik dyplomowany piechoty)
    04.09.1939-12.09.1939 Mysłowski, Mieczysław Jan (pułkownik dyplomowany piechoty) 1)
    12.09.1939-13.09.1939 v zastoupení Lubicz-Niezabitowski, Tadeusz Ludwik (pułkownik dyplomowany piechoty)
    13.09.1939-18.09.1939 Werobej, Józef (pułkownik piechoty)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    24.08.1939-28.08.1939 Leszczyński, Albin Julian (podpułkownik dyplomowany piechoty)
    28.08.1939-12.09.1939 Macharadze, Łado (kapitan dyplomowany artylerii) 2)
    13.09.1939-18.09.1939 Pękalski, Jan Józef (kapitan dyplomowany artylerii) 3)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    .
    .
    Čestný název:
    Honorary Name:
    -
    -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    1) Tak je uveden ve schématizmu z března 1939. V některých publikacích se objevuje jako Rawicz-Mysłowski. Dne 12.09.1939 zahynul při nájezdu automobilu na minu.
    2) Smluvní důstojník gruzínské národnosti. 12.09.1939 zahynul společně s velitelem divize.
    3) V polské poválečné literatuře je jako náčelník štábu uváděn diplomovaný kapitán Stefan Pękalski, ale ve schématizmu z března 1939 je jediným diplomovaným kapitánem Jan Józef Pękalski, který byl důstojníkem štábu 9. pěší divize. Stefan Pękalski je ve schématizmu uveden jako major pěchoty a velitel II. praporu 82 pěšího pluku 30. pěší divize, kterému velel rovněž v září 1939.

    Zdroje:
    Sources:
    Ciechanowski, Konrad: Armia "Pomorze" 1939, WIH, MON, Warszawa 1982
    Jurga, Tadeusz: Regularne jednostki Wojska Polskiego w 1939 r, WIH, MON, Warszawa 1975
    Porwit, Marian: Komentarze do polskich działań obronnych 1939 roku, Tom 3, Czytelnik, Warszawa 1983
    Wojna obronna Polski 1939 - Wybór źródeł, WIH, MON, Warszawa 1968
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/75736#428846Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Zgodnie z polskim planem obronnym 4. Dywizja Piechoty pod dowództwem płk. dypl. Tadeusza Lubicza-Niezabitowskiego weszła w skład Grupy Operacyjnej "Wschód" w składzie Armii "Pomorze" gen. dyw. Władysława Bortnowskiego. Jej zadaniem była osłona kierunku na Toruń. Wraz z 16. Dywizją Piechoty i Oddziałem Wydzielonym "Jabłonowo" zajęła pozycje na linii Grudziądz-Brodnica.


    1 września dywizja była słabo atakowana przez niemiecki XXI Korpus. W związku z tragiczną sytuacją 16 DP miała większością swoich sił wesprzeć jej obronę wzdłuż rzeki Osy. W nocy zaatakowała i odepchnęła Niemców do miejscowości Orle i Słup, ale za samą rzekę nie zdołała ich odrzucić. 3 września toczyła uporczywe walki. Po południu rozpoczęła odwrót znad jezior Mełna i Gruty. 14 pp, walczący w rejonie Mełna, został zaatakowany przez niemieckie lotnictwo i rozbity, w związku z czym rozpoczął bezładny odwrót do Radzynia. Bojąc się o resztę oddziałów, dowódca dywizji wydał rozkaz do ogólnego odwrotu. Po tej decyzji stracił dowodzenia. Jego miejsce zajął płk dypl. Mieczysław Rawicz-Mysłowski. W nocy z 6 na 7 września dywizja miała wycofać się wzdłuż Wisły do Włocławka. Następnie weszła w skład GO gen. Mikołaja Bołtucia jako odwód Armii "Poznań" w czasie bitwy nad Bzurą. Do walki została wprowadzona 11 września i miała nacierać na Głowno. Gdy rano czołowe oddziały przekroczyły Bzurę pod Sobotą i Orłowem, okazało się, że na drugim brzegu są już Niemcy. Po zaciętej walce wyrzuciła ich z Bielaw. Z Walewic i Rulic wyrzuciła ich dopiero po wprowadzeniu odwodów, które zaatakowały od skrzydeł. 12 września do wieczora dywizja odpoczywała. 14 września w ramach natarcia Armii "Pomorze", atakowała w rejonie Łowicza na pozycje niemieckich 10 i 24 DP. 18 września dywizja dotarła do rejonu koncentracji w Budach Starych, skąd przeprawiać się miała przez Bzurę.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/75736#150382Verze : 0
    Avatar
    4 Dywizja Piechoty została sformowana w 1919 r. Siedzibą jej dowództwa i sztabu był Włocławek.


    W skład dywizji w latach 30. XX wieku wchodziły:
    * 14 Pułk Piechoty we Włocławku,
    * 63 Pułk Piechoty w Toruniu,
    * 67 Pułk Piechoty w Brodnicy,
    * 4 Pułk Artylerii Lekkiej w Inowrocławiu,
    * Kompania Łączności 4 DP w Toruniu,
    * Służby


    Dowódcy dywizji:
    gen. bryg. Franciszek Aleksandrowicz (1919)
    gen. bryg. Leonard Skierski (1919-1920)
    płk Stanisław Zygmunt Kaliszek (1920)
    płk Marian Jasiński (1920)
    płk dr Ferdynand Zarzycki (1920)
    płk dypl. Włodzimierz Ostoja-Zagórski (1920)
    gen. bryg. Mikołaj Bołtuć (1936-1939)
    płk dypl. Tadeusz Lubicz-Niezabitowski (1939)
    płk dypl. Mieczysław Rawicz-Mysłowski (1939)
    płk Józef Werobej (1939)
    gen. bryg. Mikołaj Bołtuć (1939)


    Skład 4 Dywizji Piechoty po mobilizacji w sierpniu 1939 r.

    Dowództwo i sztab:
    * dowódca dywizji:
    do 4.09 – płk dypl. Tadeusz Lubicz-Niezabitowski,
    4-12.09 – płk dypl. Mieczysław Rawicz-Namysłowski (zm. 12.09 Głowno),
    12-13.09 – płk dypl. Tadeusz Lubicz-Niezabitowski,
    13-18.09 – płk Józef Werobej,
    19-21/22.09 – gen. bryg. Mikołaj Bołtuć (zm. 21/22.09.1939 Łomianki),
    * szef sztabu:
    do 12.09 – kpt. dypl. Łado Macharadze (zm. 12.09 Głowno).
    od 13.09 – kpt. dypl. Stefan Pękalski,
    * dowódca piechoty dywizyjnej: płk dypl. Mieczysław Rawicz-Namysłowski (zm. 12.09 Głowno),
    * dowódca artylerii dywizyjnej: płk dypl. Andrzej Ludwik Czerwiński,
    * dowódca saperów: mjr Teofil Boniecki,
    * dowódca łączności: mjrJan Stanisław Hammer,


    Kwatermistrzostwo:
    * kwatermistrz: rtm. dypl. Sławomir Zarzycki,
    * szef żandarmerii: NN,
    * szef uzbrojenia: kpt. inż. Stanisław Więckowski,
    * szef intendentury: kpt. Stanisław Kulpa,
    * szef taborów: kpt. Wacław Wodzicki,
    * szef służby zdrowia: ppłk dr Bolesław Tarando,
    * szef służby weterynaryjnej: mjr lek. wet. Stanisław Stebnicki,
    * szef służby sprawiedliwości: NN
    * szef duszpasterstwa: st. kapelan rez. NN.


    Oddziały i pododdziały:
    * 14 Pułk Piechoty Ziemi Kujawskiej – dowódca:
    do 11.09 – ppłk dypl. Włodzimierz Brayczewski,
    11–12.09 – płk Bohdan Stanisław Sołtys (zm. 12.09 Władysławowo),
    od 13.09 – mjr Jan Łobza,
    * 63 Toruński Pułk Piechoty – dowódca: ppłk Stefan Kaczmarczyk,
    * 67 Pułk Piechoty – dowódca: ppłk dypl. Karol Komuniecki,
    * 4 Kujawski Pułk Artylerii Lekkiej – dowódca: ppłk Józef Pyrek,
    * 4 Dywizjon Artylerii Ciężkiej – dowódca: mjr Stefan Stachowski (zm. 20.09 Laski),
    * 4 Batalion Saperów – dowódca: mjr Teofil Boniecki,
    * 4 Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej – dowódca: kpt. Leon Furmanowicz,
    * 4 Szwadron Kawalerii Dywizyjnej – dowódca: mjr Franciszek Józef Cymerman,
    * 81 Kompania Karabinów Maszynowych i Broni Towarzyszącej – dowódca: kpt. Leon Wyczółkowski,
    * 81 Kompania Kolarzy – dowódca: por. Ludwik Edward Czarnecki,
    * 4 Kompania Telefoniczna – dowódca: kpt. Józef Edward Piotrowicz,
    * Pluton Radio (2 radiostacji N-1 lub 2 RKD) – dowódca: NN,
    * Samodzielny Patrol Meteorologiczny nr 4 – dowódca: NN,
    * Pluton Pieszy Żandarmerii nr 4 - dowódca: ppor. rez. Herbert Wojciech Wruck,
    * Kwatera Główna – komendant: mjr w st. spocz. Kornel Bogotko,
    * Kompania Sztabowa (mobilizowana jako Kompania Asystencyjna nr 181) – dowódca: ppor. rez. Zygmunt Łubkowski,
    * Kompania Gospodarcza: dowódca: por. rez. Tadeusz Dodlewski,
    * Pluton Łączności Kwatery Głównej – dowódca: NN,
    * Poczta Polowa nr 16 – kierownik: NN,


    Służby:
    * służba łączności:
    Drużyna Parku Łączności – dowódca: NN,
    * służba uzbrojenia:
    Pluton Parkowy Uzbrojenia nr 801 – dowódca: NN,
    * służba intendencka:
    Park Intendentury typu I nr 801 – komendant: NN,
    * służba zdrowia:
    Kompania Sanitarna nr 801 - dowódca: mjr dr Henryk Stanisław Hyrczakowski,
    Szpital Polowy nr 801 - komendant: mjr dr Antoni Leon Kowalski,
    Polowa Pracownia Dentystyczna nr 801 – kierownik: NN,
    Polowa Kolumna Dezynfekcyjno-Kąpielowa nr 801 – dowódca: NN,
    Polowa Pracownia Bakteriologiczno-Chemiczna nr 801 – kierownik: NN,
    Zespół Przeciwgazowy nr 801 – kierownik: NN,
    * służba taborowa:
    Kolumna Taborowa Parokonna nr 801 – dowódca: NN,
    Kolumna Taborowa Parokonna nr 802 – dowódca: NN,
    Kolumna Taborowa Parokonna nr 803 – dowódca: NN,
    Kolumna Taborowa Parokonna nr 804 – dowódca: NN,
    Warsztat Taborowy Parokonny nr 801 – kierownik: NN,
    Pluton Taborowy nr 4 – dowódca: NN,
    * służba sprawiedliwości:
    Sąd Polowy nr 4 – sędzia: NN.


    Jednostki włączone w skład dywizji na czas wojny:
    * Batalion Obrony Narodowej "Brodnica" – dowódcy: mjr Adam Fleszar (do 11 września), mjr Jakub Wojnarowski (od 11 września)
    Kompania Obrony Narodowej "Grązawy" – dowódca: NN


    Ośrodek Zapasowy 4 DP w Rzeszowie (później Janów Lubelski i Lwów) – dowódca: ppłk Franciszek Cąpała


    Źródło: T. Kryska-Karski, Materiały do historii Wojska Polskiego, Londyn 1983, z. 8-9.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/75736#223865Verze : 0
    Avatar
    Kampania wrześniowa 1939 r.


    Skład:
    Dowództwo
    14 Pułk Piechoty Ziemi Kujawskiej
    63 Toruński Pułk Piechoty
    67 Pułk Piechoty
    4 Kujawski Pułk Artylerii Lekkiej
    4 Dywizjon Artylerii Ciężkiej
    4 Batalion Saperów
    4 Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej typu "A"
    kompania telefoniczna
    kompania kolarzy
    kompania ckm na taczankach
    kawaleria dywizyjna
    służby pomocnicze


    batalion Obrony Narodowej "Brodnica" (jednostka dołączona do dywizji na czas wojny)
    kompania Obrony Narodowej "Grązawy" (jednostka dołączona do dywizji na czas wojny)




    Zgodnie z polskim planem obronnym 4. Dywizja Piechoty pod dowództwem płk. dypl. Tadeusza Lubicza-Niezabitowskiego weszła w skład Grupy Operacyjnej "Wschód" w składzie Armii "Pomorze" gen. dyw. Władysława Bortnowskiego. Jej zadaniem była osłona kierunku na Toruń. Wraz z 16. Dywizją Piechoty i Oddziałem Wydzielonym "Jabłonowo" zajęła pozycje na linii Grudziądz-Brodnica.


    1 września dywizja była słabo atakowana przez niemiecki XXI Korpus. W związku z tragiczną sytuacją 16 DP miała większością swoich sił wesprzeć jej obronę wzdłuż rzeki Osy. W nocy zaatakowała i odepchnęła Niemców do miejscowości Orle i Słup, ale za samą rzekę nie zdołała ich odrzucić. 3 września toczyła uporczywe walki. Po południu rozpoczęła odwrót znad jezior Mełna i Gruty. 14 pp, walczący w rejonie Mełna, został zaatakowany przez niemieckie lotnictwo i rozbity, w związku z czym rozpoczął bezładny odwrót do Radzynia. Bojąc się o resztę oddziałów, dowódca dywizji wydał rozkaz do ogólnego odwrotu. Po tej decyzji stracił dowodzenia. Jego miejsce zajął płk dypl. Mieczysław Rawicz-Mysłowski. W nocy z 6 na 7 września dywizja miała wycofać się wzdłuż Wisły do Włocławka. Następnie weszła w skład GO gen. Mikołaja Bołtucia jako odwód Armii "Poznań" w czasie bitwy nad Bzurą. Do walki została wprowadzona 11 września i miała nacierać na Głowno. Gdy rano czołowe oddziały przekroczyły Bzurę pod Sobotą i Orłowem, okazało się, że na drugim brzegu są już Niemcy. Po zaciętej walce wyrzuciła ich z Bielaw. Z Walewic i Rulic wyrzuciła ich dopiero po wprowadzeniu odwodów, które zaatakowały od skrzydeł. 12 września do wieczora dywizja odpoczywała. 14 września w ramach natarcia Armii "Pomorze", atakowała w rejonie Łowicza na pozycje niemieckich 10 i 24 DP. 18 września dywizja dotarła do rejonu koncentracji w Budach Starych, skąd przeprawiać się miała przez Bzurę.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/75736#150383Verze : 0
    Avatar

    Citace - M-i :

    Kampania wrześniowa 1939 r.


    Skład:
    Dowództwo
    14 Pułk Piechoty Ziemi Kujawskiej
    63 Toruński Pułk Piechoty
    67 Pułk Piechoty
    4 Kujawski Pułk Artylerii Lekkiej
    4 Dywizjon Artylerii Ciężkiej
    4 Batalion Saperów
    4 Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej typu "A"
    kompania telefoniczna
    kompania kolarzy
    kompania ckm na taczankach
    kawaleria dywizyjna
    służby pomocnicze


    batalion Obrony Narodowej "Brodnica" (jednostka dołączona do dywizji na czas wojny)
    kompania Obrony Narodowej "Grązawy" (jednostka dołączona do dywizji na czas wojny)




    Zgodnie z polskim planem obronnym 4. Dywizja Piechoty pod dowództwem płk. dypl. Tadeusza Lubicza-Niezabitowskiego weszła w skład Grupy Operacyjnej "Wschód" w składzie Armii "Pomorze" gen. dyw. Władysława Bortnowskiego. Jej zadaniem była osłona kierunku na Toruń. Wraz z 16. Dywizją Piechoty i Oddziałem Wydzielonym "Jabłonowo" zajęła pozycje na linii Grudziądz-Brodnica.


    1 września dywizja była słabo atakowana przez niemiecki XXI Korpus. W związku z tragiczną sytuacją 16 DP miała większością swoich sił wesprzeć jej obronę wzdłuż rzeki Osy. W nocy zaatakowała i odepchnęła Niemców do miejscowości Orle i Słup, ale za samą rzekę nie zdołała ich odrzucić. 3 września toczyła uporczywe walki. Po południu rozpoczęła odwrót znad jezior Mełna i Gruty. 14 pp, walczący w rejonie Mełna, został zaatakowany przez niemieckie lotnictwo i rozbity, w związku z czym rozpoczął bezładny odwrót do Radzynia. Bojąc się o resztę oddziałów, dowódca dywizji wydał rozkaz do ogólnego odwrotu. Po tej decyzji stracił dowodzenia. Jego miejsce zajął płk dypl. Mieczysław Rawicz-Mysłowski. W nocy z 6 na 7 września dywizja miała wycofać się wzdłuż Wisły do Włocławka. Następnie weszła w skład GO gen. Mikołaja Bołtucia jako odwód Armii "Poznań" w czasie bitwy nad Bzurą. Do walki została wprowadzona 11 września i miała nacierać na Głowno. Gdy rano czołowe oddziały przekroczyły Bzurę pod Sobotą i Orłowem, okazało się, że na drugim brzegu są już Niemcy. Po zaciętej walce wyrzuciła ich z Bielaw. Z Walewic i Rulic wyrzuciła ich dopiero po wprowadzeniu odwodów, które zaatakowały od skrzydeł. 12 września do wieczora dywizja odpoczywała. 14 września w ramach natarcia Armii "Pomorze", atakowała w rejonie Łowicza na pozycje niemieckich 10 i 24 DP. 18 września dywizja dotarła do rejonu koncentracji w Budach Starych, skąd przeprawiać się miała przez Bzurę.



    Polština je pro našince překvapivě méně srozumitelná, než třeba některé neslovanské jazyky. Proto si dovoluji vložit český překlad příspěvku M-I :


    Zářijová kampaň - Složení:
    velitelství
    14.pěší pluk Ziemi Kujawskiej
    63. Toruňski pěší pluk
    67.pěší pluk
    4.Kujawski pluk lehkého dělostřelectva
    4.oddíl těžkého dělostřelectva
    4.ženijní prapor
    4.motorizovaná protiletadlová baterie typu "A"
    telefonní rota
    cyklistická rota
    rota těžkých kulometů na vozech
    divizní kavalérie
    jednotky pomocných služeb
    prapor Obrony Narodowej ( národní obrany) "Brodnica" - jednotka přičleněna do stavu divize pro období války
    rota Obrony Narodowej "Grązawy" - jednotka přičleněna do stavu divize pro období války.


    V souladu s polským obranným plánem byla 4.pěší divize pod velením płk.dypl. (diplomovaného plukovníka) Tadeusza Lubicz-Niezabitowskiego včleněna do Grupy Operacyjnej (operační skupiny) "Wschód" ze sestavy Armii "Pomorze" gen.dyw. (divizního generála) Władysława Bortnowskiego.Jejím úkolem byla ochrana směru na Toruń.Společně se 16.pěší divizí a vyčleněnou skupinou "Jabłonowo" zaujala pozice na čáře Grudziądz - Brodnica.


    1.září divize odrážela slabý nápor německého XXI. sboru. Z důvodu tragické situace 16.pěší divize měla věšinou svých sil podpořit její obranu podél řeky Osy. V průběhu noci zaútočila a zatlačila Němce do obcí Orle a Słup, ale za řeku je vytlačit nedokázala. 3.září sváděla úporné boje. Odpoledne zahájila ústup od jezer Mełno a Gruty. 14.pěší pluk, bojující v prostoru Mełna, byl útoky německého letectva rozprášen a jeho zbytky zahájily bezhlavý ústup do Radzynia. V obavě o osud ostatních jednotek vydal velitel divize rozkaz ke všeobecnému ústupu. Po tomto rozhodnutí byl zbaven velení. Jeho místo zaujal płk.dypl. Mieczysław Rawicz-Mysłowski. V noci ze 6. na 7.září měla divize ustoupit podél řeky Wisly do Włocławka. V období bitvy nad Bzurou byla divize zařazena do stavu operační skupiny gen. Mikołaja Bołtucia jako záloha Armii "Poznań". Do bojů byla nasazena 11.září při útoku na Głowno. Když ráno její čelní jednotky přecházely přes řeku Bzuru u Soboty a Orłowa, na druhém břehu již byli Němci. Po úporném boji je vytlačila z Bielaw. Z Walewic a Rulic je vytlačila teprve po křídelním útoku nasazených záloh. Do večera 12.září divize odpočívala. 14.září, v rámci útoku Armii "Pomorze", útočila v prostoru města Łowicz na pozice německé 10. a 24.pěší divize. 18.září divize dorazila do soustřeďovacího prostoru v Budach Starych, odkud měla překročit řeku Bzuru.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/75736#152682Verze : 0
    MOD
    Avatar
    velitelství:
    * dowódca dywizji:
    do 4.09 - płk dypl. Tadeusz Lubicz-Niezabitowski
    4-12.09 - płk dypl. Mieczysław Rawicz-Namysłowski († 12.09 Głowno)
    12-13.09 - płk dypl. Tadeusz Lubicz-Niezabitowski
    od 13.09 - płk Józef Werobej
    * dowódca piechoty dywizyjnej - płk dypl. Mieczysław Rawicz-Namysłowski († 12.09 Głowno)
    * dowódca artylerii dywizyjnej - płk dypl. Andrzej Ludwik Czerwiński
    * szef sztabu:
    do 12.09 - kpt. dypl. Łado Macharadze († 12.09 Głowno)
    od 13.09 - kpt. dypl. Stefan Pękalski
    * dowódca saperów - mjr Teofil Boniecki
    * dowódca łączności - mjr Jan Stanisław Hammer
    * kwatermistrz - rtm. dypl. Sławomir Zarzycki
    * dowódca taboró - kpt. Tadeusz Smuszowicz


    14.pěší pluk Ziemi Kujawskiej:
    do 11.09 - ppłk dypl. Włodzimierz Brayczewski
    11-12.09 - płk Bohdan Stanisław Sołtys († 12.09 Władysławowo)
    od 13.09 - mjr Jan Łobza


    63. Toruňski pěší pluk - ppłk Stefan Kaczmarczyk
    67.pěší pluk - ppłk dypl. Karol Komuniecki
    4.Kujawski pluk lehkého dělostřelectva - ppłk Józef Pyrek
    4.oddíl těžkého dělostřelectva - mjr Stefan Stachowski († 20.9 Laski)
    4.ženijní prapor - mjr Teofil Boniecki
    4.motorizovaná protiletadlová baterie typu "A" - kpt. Leon Furmanowicz
    telefonní rota - kpt. Józef Edward Piotrowicz
    cyklistická rota - por. Ludwik Edward Czarnecki
    rota těžkých kulometů na vozech - kpt. Leon Wyczółkowski
    divizní kavalérie - mjr Franciszek Józef Cymerman
    prapor Obrony Narodowej ( národní obrany) "Brodnica":
    do 11.09 - mjr Adam Fleszar
    od 11.09 - mjr Jakub Wojnarowski


    jednotky pomocných služeb:
    kompania sanitarna - mjr dr Henryk Stanisław Hyrczakowski
    szpital polowy - mjr dr Antoni Leon Kowalski
    pluton żandarmerii - ppor. rez. ppor. rez. Herbert Wojciech Wruck
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/75736#153247Verze : 0
    Avatar
    * dowódca taborów - kpt. Tadeusz Smuszowicz
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/75736#153248Verze : 0
    Avatar

    Citace - M-i :

    velitelství:
    * dowódca dywizji: (velitel divize)
    do 4.09 - płk dypl. Tadeusz Lubicz-Niezabitowski
    4-12.09 - płk dypl. Mieczysław Rawicz-Namysłowski († 12.09 Głowno)
    12-13.09 - płk dypl. Tadeusz Lubicz-Niezabitowski
    od 13.09 - płk Józef Werobej
    * dowódca piechoty dywizyjnej ( velitel divizní pěchoty )- płk dypl. Mieczysław Rawicz-Namysłowski († 12.09 Głowno)
    * dowódca artylerii dywizyjnej ( velitel divizního dělostřelectva )- płk dypl. Andrzej Ludwik Czerwiński
    * szef sztabu: ( náčelník štábu )
    do 12.09 - kpt. dypl. Łado Macharadze († 12.09 Głowno)
    od 13.09 - kpt. dypl. Stefan Pękalski
    * dowódca saperów ( velitel divizní ženijní služby )- mjr Teofil Boniecki
    * dowódca łączności ( velitel divizní spojovací služby )- mjr Jan Stanisław Hammer
    * kwatermistrz ( divizní ubytovatel )- rtm. dypl. Sławomir Zarzycki
    * dowódca taborów ( velitel divizního vozatajstva ) - kpt. Tadeusz Smuszowicz


    14.pěší pluk Ziemi Kujawskiej:
    do 11.09 - ppłk dypl. Włodzimierz Brayczewski
    11-12.09 - płk Bohdan Stanisław Sołtys († 12.09 Władysławowo)
    od 13.09 - mjr Jan Łobza


    63. Toruňski pěší pluk - ppłk Stefan Kaczmarczyk
    67.pěší pluk - ppłk dypl. Karol Komuniecki
    4.Kujawski pluk lehkého dělostřelectva - ppłk Józef Pyrek
    4.oddíl těžkého dělostřelectva - mjr Stefan Stachowski († 20.9 Laski)
    4.ženijní prapor - mjr Teofil Boniecki
    4.motorizovaná protiletadlová baterie typu "A" - kpt. Leon Furmanowicz
    telefonní rota - kpt. Józef Edward Piotrowicz
    cyklistická rota - por. Ludwik Edward Czarnecki
    rota těžkých kulometů na vozech - kpt. Leon Wyczółkowski
    divizní kavalérie - mjr Franciszek Józef Cymerman
    prapor Obrony Narodowej ( národní obrany) "Brodnica":
    do 11.09 - mjr Adam Fleszar
    od 11.09 - mjr Jakub Wojnarowski


    jednotky pomocných služeb:
    kompania sanitarna ( sanitní rota )- mjr dr Henryk Stanisław Hyrczakowski
    szpital polowy ( polní nemocnice )- mjr dr Antoni Leon Kowalski
    pluton żandarmerii ( četa vojenského četnictva )- ppor. rez. ppor. rez. Herbert Wojciech Wruck



    Do citace jsem do závorek vložil český překlad některých velitelských funkcí a jednotek.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/75736#153469Verze : 0
    MOD