Vedral, Jaroslav

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Vedral, Jaroslav

divisní generál in memoriam / Division General In Memoriam

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Vedral Vedral
    Jméno:
    Given Name:
    Jaroslav Jaroslav
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Jaroslav Vedral
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    - -
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    17.11.1895 Mělník /
    17.11.1895 Mělník /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    06.10.1944 Dukelský průsmyk /
    06.10.1944 Dukelský průsmyk /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    velitel 1. brigády -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    únor 1940 - nastoupil službu u vojenské správy Československého národního výboru v Paříži. Za ústupových bojů vynikl pod přijatým krycím jménem Sázavský -
    Související články:
    Related Articles:

    Zdroje:
    Sources:
    Richter Karel: Apokalypsa v Karpatech. Praha, Ostrov, 2003, s. 245-250.
    ISBN 80-86289-33-8.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/76381#553096Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Vedral Vedral
    Jméno:
    Given Name:
    Jaroslav Jaroslav
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Jaroslav Vedral
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    DD.09.1944 brigádní generál
    DD.09.1944 brigádní generál
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    DD.02.1928-DD.03.1931 Náčelník štábu : 2. horská brigáda
    DD.03.1931-DD.09.1932 Náčelník štábu : 2. horská brigáda
    00.10.1932-15.09.1933 Velitel : Horský prapor X
    27.09.1938-18.11.1938 Náčelník štábu : VIII. sbor
    21.09.1944-06.10.1944 Velitel : 1. československá samostatná brigáda
    DD.02.1928-DD.03.1931 Chief of Staff : 2nd Mountain Brigade
    DD.03.1931-DD.09.1932 Chief of Staff : 2nd Mountain Brigade
    00.10.1932-15.09.1933 Commander : 10th Mountain Battalion
    27.09.1938-18.11.1938 Chief of Staff : 8th Corps
    21.09.1944-06.10.1944 Commander : 1st Czechoslovak Independent Brigade
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1991
    Řád Milana Rastislava Štefánika, 3. třída
    Order of Milan Rastislau Stefanik, 3rd Class
    Řád Milana Rastislava Štefánika, 3. třída
    in memoriam


    DD.MM.RRRR
    Kříž Sv. Jiří 3. stupeň
    St. George Cross 3rd Class
    Георгиевский крест 3-й степени
    -


    DD.MM.RRRR
    Kříž Sv. Jiří 4. stupeň
    St. George Cross 4th Class
    Георгиевский крест 4-й степени
    -


    DD.MM.RRRR
    Řád Sokola - s meči
    Order of Falcon with Swords
    Řád Sokola - s meči
    -


    DD.MM.RRRR
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    The Commemorative Medal of the Czechoslovak Army
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    DD.MM.RRRR
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    in memoriam


    MM.DD.RRRR
    Československý válečný kříž 1914-1919
    Czechoslovak War Cross 1914-1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Richter Karel: Apokalypsa v Karpatech. Praha, Ostrov, 2003, s. 245-250.
    ISBN 80-86289-33-8.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/76381#553097Verze : 1
    MOD
    Avatar
    Brigádní generál Jaroslav Vedral-Sázavský


    * 17. listopadu 1895 (Mělník)
    + 6. října 1944 (Dukelský průsmyk)


    Jediný československý generál, který padl přímo na frontě.


    srpen 1915 - dobrovolné zajetí na ruské frontě.
    březen 1916 - přihlásil se do České družiny (Zlatá Orda).
    2. červenec 1917 - bitva u Zborova - jako příslušník střeleckého pluku Jiřího z Poděbrad v
    hodnosti desátníka velel jedné z čet. Za statečnost vyznamenán svatojiřským křížem.
    září 1917 - praporčík, velitelem kulometné jednotky, později kulometného oddílu, prošel těžkými boji o Penzu, v Bezenčuku a u Buzuluku, Bogatinské, Mostové, Bělé, Bezvodné, Suché, Rječky, Kazaně, Kremenky, Ivanovky, Nižné Časovny, Sučího Dvoru a Čerkadel.
    říjen 1917 - povýšen do hodnosti poručíka a velitelem třetí kulometné roty.
    10. listopad 1918 - vysloužil si zcela mimořádné "vyznamenání pochvalou spojenou s uveřejněním jeho hrdinských činů" v plukovním rozkaze.
    6. leden 1919 - na návrh ministra vojenství generála M: R. Štefánika povýšen do hodnosti kapitána.Vyznamenán spojeneckou i československou revoluční medailí a Řádem M. R. Štefánika "Sokol s meči".
    12. řezen 1920 - na lodi Moldavaska nastoupil cestu do vlasti, kde zůstal ve vojenské službě jako voják z povolání.
    Odeslán do prvního ročníku Vysoké školy válečné a povýšen do hodnosti štábního kapitána.
    říjen 1924 - jako důstojník generálního štábu přidělen k 3. pěší divizi v Litoměřicích.
    začátek roku 1928 - náčelníkem štábu 2. horské pěší brigády ve Spišské Nové Vsi.
    19. prosinec 1930 - povýšen do hodnosti podplukovníka.
    15. říjen 1932 - velitelem 10. horského praporu v Sabinově.
    1933 - jmenován řádným učitelem všeobecné taktiky ve velitelské škole v Praze.
    září 1934 - ustanoven přednostou výcvikové skupiny 5. (školského a výcvikového) oddělení hlavního štábu.leden 1937 - jako plukovník generálního štábu vyslán na měsíční "zkušenou" do francouzských výcvikových táborů.
    1938 - za mobilizace zastával funkci náčelníka štábu na velitelství VII. sboru.
    7. leden 1940 - kvůli hrozbě zatčení gestapem za odbojovou činnost uprchl i s rodinou přes Budapešť a Bělehrad do Francie.
    únor 1940 - nastoupil službu u vojenské správy Československého národního výboru v Paříži. Za ústupových bojů vynikl pod přijatým krycím jménem Sázavský, jako mimořádně schopný velitel.
    Ve Velké Británii pracoval na Ministerstvu národní obrany a poté téměř 2 roky zastával funkci československého vojenského přidělence u norské exilové vlády v Londýně. Dobrovolně se přihlásil k odjezdu k československému sboru do SSSR.
    září 1944 - jmenován brigádním generálem. Po příchodu k československým jednotkám ustanoven velitelem 1. brigády.
    5. říjen 1944 - ve večerních hodinách započala 1. brigáda postup k československé hranici. Generál Vedral toužil být jedním z prvních čechoslováků, kteří stanou na půdě
    vlasti.
    6. říjen 1944 - automobil generála Vedrala - Sázavského asi po 100 metrech po překonání československé hranice najíždí na minu.


    Zdroj:
    Richter Karel: Apokalypsa v Karpatech. Praha, Ostrov, 2003, s. 245-250.
    ISBN 80-86289-33-8.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/76381#281551Verze : 1
    Avatar


    Pamätník gen.Sázavského pri pamätníku vo Vyšnom Komárniku. Zdroj: archív autora.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/76381#307093Verze : 0
    Avatar


    "Puknuté srdce" pamätník gen.Sázavskému blízko miesta úmrtia vo Vyšnom Komárniku. Zdroj: archív autora.
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/76381#307094Verze : 0
    Avatar
    Je mi vždy velmi líto, když se vojákovi jeho řády a vyznamenání přejdou takovým způsobem jak činí Obec legionářská.


    Pan generál byl nositelem:


    - Válečného kříže 1918
    - Řádu M.R.Štefanika-řádu Sokola s meči
    - Čs. Revoluční medaile se štítkem ZBOROV, SIBIŘ
    - Ruský kříž Sv. Jiří III. a IV.třídy
    - Italský válečný kříž 1915


    Jeho další řády nemohu popisovat neb mi chybí podklady, ale jistě jako profesionální důstojník obdržel další řády ze spojeneckého Rumunska a Jugoslavie. Také další řády a vyznamenání, které obdržel po roce 1945 zde nejsou podchyceny a pochopitelně chybí výčet tak zvaných plukovních medailí. Z lidského hlediska je nutno i toto pripomenout a pánové z obce legionářské by si měli uvědomit, že jejich medailonky jsou minimálně neúplné a tím i zkreslené. Je dobře, že se tato jména čestných lidí objevuji zde!
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/76381#307098Verze : 0
    Avatar
    Fotografie po smrti generála


    Zdroj: screeny z dokumentárneho filmu DUKLA - Krv a mýtus časť druhá - Agonie vítězství
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/76381#309659Verze : 0