Glenn, John Herschel

Rozpočet tohoto webu pro rok 2016 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 80.678,- Kč Chci přispět
Sraz 22.01.2017 Praha | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Glenn, John Herschel

  Avatar
   
  Příjmení:
  Surname:
  Glenn Glenn
  Jméno:
  Given Name:
  John Herschel -
  Jméno v originále:
  Original Name:
  Glenn, John Herschel Jr.
  Fotografie či obrázek:
  Photograph or Picture:
  Hodnost:
  Rank:
  plukovník colonel
  Akademický či vědecký titul:
  Academic or Scientific Title:
  ? ?
  Šlechtický titul:
  Hereditary Title:
  - -
  Datum, místo narození:
  Date and Place of Birth:
  18.07.1921 Cambridge, Ohio
  18.07.1921 Cambridge, Ohio
  Datum, místo úmrtí:
  Date and Place of Decease:
  08.12.2016 Columbus
  08.12.2016 Columbus
  Nejvýznamnější funkce:
  (maximálně tři)
  Most Important Appointments:
  (up to three)
  pilot kosmické lodi Mercury (mise MA-6)
  člen posádky raketoplánu Discovery (mise STS-95)
  pilot from spacecraft Mercury (mision MA-6)
  member of crew from space shuttle Discovery (mission STS-95)
  Jiné významné skutečnosti:
  (maximálně tři)
  Other Notable Facts:
  (up to three)
  podruhé letěl do kosmu v 77 letech in second flight to cosmos had 77 year old
  Související články:
  Related Articles:
  Zdroje:
  Sources:
  Biographies of U.S. Astronauts
  NASA History
  NASA Biographies
  Wikipedia
  Mal8 encyklopedie kosmonautiky
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/80752#360916Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Colonel John Herschel Glenn


  Budoucí první americký astronaut se narodil 18. července 1921 v městečku Cambridge ve státě Ohio. Láska k létání ho již před válkou přivedla do vládního programu pro výcvik civilních pilotů.

  Po japonském útoku na Pearl Harbor byl povolán k námořní pěchotě jako kadet a po absolvování pilotního výcviku se v roce 1943 stal poručíkem. Byl přidělen k jednotce VMO-155, vyzbrojené letouny F4U Corsair. V červenci 1944 se se svou jednotkou dostal na tichomořské Marshallovy ostrovy s hlavním úkolem přímé podpory pozemních vojsk. Absolvoval 59 náročných misí a několikrát byl jeho stroj těžce poškozen. Za svou činnost byl mimo jiné dvakrát vyznamenán řádem DFC. Začátkem roku 1945 se vrátil do USA a stal se zkušebním letcem.


  Po ukončení války se již jako kapitán rozhodl pro další kariéru u námořnictva. Na ostrově Guam sloužil u 218. stíhací perutě, v jejíž řadách do roku 1948 hlídkoval nad severní Čínou. Až do vypuknutí bojů v Koreji pak působil jako zkušební pilot a instruktor.
  Do Korejské války se zapojil v únoru 1953 jako příslušník letky VMF-311, vyzbrojené stíhacími bombardéry F9F Panther, opět s úkolem přímé podpory. Podobně jako za druhé světové války přežil 63 misí i když nepřátelská protiletadlová palba několikrát jeho stroj vážně poškodila, z jednoho letu se dokonce vrátil s tak velkou dírou v trupu, že podle jeho vzpomínek by skrz ní protáhl hlavu i s rameny.


  Nedlouho před ukončením bojů nastoupil stáž k 51. FIW (stíhacímu křídlu) na základně K-13 v Suwon. Osedlal stíhačku F-86F-30-NA Sabre sériového čísla 52-4584, kterou si nechal ozdobit jmény své ženy a dětí. Své konto otevřel 12. července nad Mandžuskem, kde srazil k zemi jeden MiG-15. Další úspěch zaznamenal o týden později, kdy při klasickém "psím souboji" s dvojnásobnou přesilou MiGů sestřelil jeden z nich. Své konto uzavřel 22. července sestřelem dalšího MiGu.


  Krátce na to bylo vyhlášeno příměří a John Glenn se se třemi sestřely a sedmadvaceti odlétanými misemi vrátil zpět do USA, aby pokračoval v práci zkušebního letce. Poprvé se jeho jméno objevilo v médiích v roce 1957, kdy uskutečnil první transkontinentální nadzvukový přelet mezi Los Angeles a New Yorkem na letounu RF-8A Crusader.


  Rok 1959 pro něj znamenal zásadní zlom. Přihlásil se do skupiny letců, z kterých měli být vybráni budoucí astronauti. Ač již nepatřil k nejmladším, do prvního sedmičlenného týmu se dostal. Následoval náročný výcvik a poznávání kosmické lodi Mercury. V roce 1961, již po Gagarinově letu, NASA poměrně úspěšně odzkoušela svou loď i rakety a po dvou suborbitálních skocích Alana Sheparda a Virgila Grissoma měl být na programu první americký let na oběžnou dráhu. 20. prosince 1961 se John Glenn poprvé, a nikoli naposledy, vsoukal do křesla kosmické lodi Mercury, pojmenované Friendship 7 a začal se připravovat ke startu. Ten byl ale z technických důvodů odložen. Totéž se odehrálo ještě devětkrát. Až 20. února 1962 v 19 hodin a 42 minut středoevropského času se raketa s lodí odlepila od startovací rampy na mysu Canaveral a zamířila k plánovaným třem obletům Země. Brzy však začalo být horko nejen Johnu Glennovi, když teplota v kabině vystoupala nad čtyřicet stupňů Celsia, ale hlavně pozemním technikům, protože kromě mnoha "běžných" poruch se ohlásila i kontrolka upozorňující na uvolněný tepelný štít, bez něhož by loď během přistání shořela v atmosféře. Problém se naštěstí podařilo vyřešit a loď i s astronautem úspěšně přistála po 4 hodinách a 55 minutách asi 80 km od plánovaného místa přistání v Tichém oceánu.


  V NASA a námořnictvu zůstal plukovník Glenn pouze do roku 1964, kdy odešel do zálohy a začal pracovat ve firmě Royal Crown Cola a zároveň se zapojil do politiky. Stal se významným členem Demokratické strany a v roce 1974 byl poprvé zvolen senátorem za stát Ohio, kterým byl až do roku 1999. V roce 1984 se také pokoušel o prezidentský post, ale prohrál v primárkách své strany.


  O největší překvapení se postaral 29. října 1998, kdy na palubě raketoplánu Discovery odstartoval ve věku 77 let ke své druhé misi (let STS-95). Sloužil hlavně jako "pokusný králík" při lékařských pokusech, které sledovaly vliv beztížného stavu na organismus seniora. Byl nejvhodnější osobou, jelikož jako pilot, astronaut a také jako politik byl celý život pod přísným lékařským dohledem s pečlivě zpracovanou dokumentací.


  Po návratu z vesmíru ukončil svou politickou dráhu a odebral se na odpočinek. Se svou ženou žil Ohiu.


  Zemřel 8. prosince 2016.


  Za svou kariéru obdržel řadu vysokých vojenských i civilních vyznamenání, mj. 6x DFC, 19x Air Medal, Navy Unit Commendation, Marine Corps Expeditionary Medal, Asiatic-Pacific Campaign Medal či NASA Distinguished Service Medal.


  zdroje:
  http://www.acepilots.com/korea_glenn.html
  http://en.wikipedia.org/wiki/John_Glenn
  mek.kosmo.cz
  mek.kosmo.cz
  Codr, Milan: Sto hvězdných kapitánů, Práce, Praha 1982
  Lála, Petr - Vítek, Antonín: Malá encyklopedie kosmonautiky, Mladá Fronta, Praha 1982
  Moravec, Jiří R.: Válka v Koreji, L+K 5/94
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/80752#295857Verze : 2
  MOD
  Avatar
  John Herschel Glenn

  http://en.wikipedia.org/wiki/John_Glenn

  Foto z roku 1998
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/80752#306895Verze : 0
  MOD
  Avatar
  John Herschel Glen při výcviku nastupuje do kosmické lodi Mercury,


  volací znak Liberty Bell 7, která byla určena pro misi MR-4 (letěl s ní Grissom), Glenn absolvoval misi následující, tzn. MA-6
  URL : http://forum.valka.cz/topic/view/80752#360918Verze : 0
  MOD