Petrák, Anton

21.3.2015 - Spuštění nového fóra - prosím čtěte
30.05.2015 - Sraz Nelahozeves

Petrák, Anton

generálmajor ve výslužbě / Major-General (Ret.)

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Petrák Petrák
    Jméno:
    Given Name:
    Anton Anton
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Anton Petrák
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    generálmajor vo výslužbe Major-General (Ret.)
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    Ing. -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    14.04.1912 Viedeň /
    14.04.1912 Viedeň /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    07.02.2009 Ružomberok
    07.02.2009 Ružomberok
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    - -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    www.osobnosti.sk
    www.sme.sk
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/81402#414231 Verze : 0
    koba MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Petrák Petrák
    Jméno:
    Given Name:
    Anton Anton
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Anton Petrák
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    01.10.1932-30.05.1933 Škola na dôstojníkov v zálohe, Brno
    DD.09.1933-DD.06.1935 Vojenská akadémia, Hranice
    16.01.1937-DD.MM.1937 Kurz pre veliteľov kanónových čiat, Milovice
    05.02.1942-04.03.1942 kurz pre veliteľov rôt
    18.07.1942-15.08.1942 kurz útočného boja
    02.10.1946-26.06.1948 Vysoká vojenská škola, Praha
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    01.07.1935 poručík
    28.10.1940 nadporučík
    28.10.1941 kapitán
    07.03.1945 štábny kapitán
    14.07.1945 major
    08.11.1949 prepustený zo služby
    DD.MM.1968 rehabilitovaný
    28.10.1990 generálmajor vo výslužbe
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    01.08.1948-DD.07.1949 Náčelník štábu : 21. tanková brigáda


    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR veliteľ čaty, Peší pluk 39
    21.05.1943-DD.09.1943 zástupca veliteľa guľometnej roty, Československá samostatná brigáda
    03.09.1943-DD.10.1943 zástupca veliteľa roty, Československá samostatná obrnená brigáda
    30.11.1945-DD.MM.1945 veliteľ I/22 tankového práporu
    01.08.1948-DD.07.1949 náčelník štábu 21. tankovej brigády
    01.08.1948-DD.07.1949 Chief of Staff : 21st Tank Brigade


    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1944
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.1945
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.1945
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Czechoslovak Military Medal "For the Merit" 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    DD.MM.1945
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    The Commemorative Medal of the Czechoslovak Army
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    so štítkom "F-VB"


    DD.MM.1945
    Vojenský kříž
    Military Cross
    Military Cross
    -


    DD.MM.1945
    Hvězda 1939-1945
    1939–45 Star
    1939–45 Star
    -


    DD.MM.1945
    Válečná medaile 1939-1945
    War Medal 1939-1945
    War Medal 1939-1945
    -


    DD.MM.1945
    Hvězda za Francii a Německo
    France and Germany Star
    France and Germany Star
    -


    DD.MM.1946
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    DD.MM.1989
    Pamětní medaile za válku 1939-1945
    Commemorative Medal of the War 1939-1945
    Médaille commémorative de la guerre 1939-1945
    -


    01.06.1994
    Národní řád za zásluhy 4. třída
    National Order of Merit 4th Class
    Ordre national du Mérite Officier
    -


    22.03.1995
    Pamětní medaile při 50. výročí osvobození Slovenska a konce 2. světové války
    Commemorative Medal for the 50th anniversary of the liberation of Slovakia and the end of the World War II
    Pamätná medaila 50. výročia oslobodenia Slovenska a konca 2. svetovej vojny
    -


    06.05.1995
    Jubilejní medaile "50 let vítězství ve Velké vlastenecké války v letech 1941-1945"
    Jubilee Medal "50 Years of Victory in the Great Patriotic War 1941–1945"
    Юбилейная медаль «50 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 гг.»
    -


    02.06.1996
    Řád Britského Impéria 5. třída (MBE)
    Order of British Empire 5th Class (MBE)
    Order of British Empire 5th Class (MBE)
    -


    31.08.1996
    Řád Ľudovíta Štúra II. třídy
    Order of Ludovit Stur 2nd Class
    Rad Ľudovíta Štúra II. triedy
    -


    12.04.2002
    Pamětní medaile M. R. Štefánika - I. stupně
    M. R. Štefánik Commemorative Medal - gold
    Pamätná medaila M. R. Štefánika - zlatá
    -


    03.01.2003
    Řád Bílého lva I. tř. vojenská skupina
    Order of the White Lion 1st Class Military Division
    Řád Bílého lva I. tř. vojenská skupina
    -


    03.06.2004
    Medaile prezidenta Slovenské republiky (3. stupeň)
    Medal of the President of the Slovak Republic
    Medaila prezidenta Slovenskej republiky (3. stupeň)
    -


    06.06.2004
    Řád Čestné legie 5. třída
    Order of Legion of Honour 5th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Chevalier
    -


    DD.MM.2008
    Kříž obrany státu ministra obrany České republiky
    State Defence Cross of the defence minister of the Czech republic
    Kříž obrany státu ministra obrany České republiky
    -
    Poznámka:
    Note:
    25.03.1959-09.05.1960 uväznený, prepustený vďaka amnestii -
    Zdroje:
    Sources:
    www.osobnosti.sk
    www.sme.sk
    Ján Štaigl a kol. - Generáli - slovenská vojenská generalita 1918 - 2012, 2. vyd., Magnet Press, ISBN 978-8089169-25-2
    LÁNIK, J. a kol.: Vojenské osobnosti československého odboje 1939 – 1945. Praha 2005. ISBN 80-7278-233-9
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/81402#488706 Verze : 0
    koba MOD
    Avatar
    Generálmajor vo výslužbe Anton Petrák


    * 14.04.1912 Viedeň
    + 07.02.2009 Ružomberok


    Narodil sa vo Viedni. Po vyštudovaní vojenskej akadémie v Hranicích na Moravě sa stáva dôstojníkom z povolania a velí rote protinankových zbraní, najprv v Petržalke a potom vo Vrakuni.


    edit koba: 1938 - poručík delostrelectva
    zdroj: www.ondrejkovics-sandor.com


    V roku 1939 odchádza cez Budapešť, Belehrad a Bejrút do Francúzka, kde vstupuje do Čs. zahraničného vojska. Po porážke Francúzka sa dostal v roku 1940 do Veľkej Británie. Prihlásil sa na parašutistický výcvik, po ktorého absolvovaní bol poverený výcvikom českých a slovenských výsadkárov a dôstojníkov.


    Po vylodení spojencov v Normandii bojuje ako veliteľ roty sprievodných zbraní o prístav Dunkerque.


    V roku 1948 nastupuje ku vojenskému útvaru do Žatca, ale po tomto roku sa začína aj jeho perzekúcia komunistickým režimom. Jeho "krátke" vypočutie trvalo dva roky, po ktorom ho odsúdili za nedbanlivé uchovávanie vojenského tajomstva. Ďalšie dva roky bol väznený v pracovnom tábore Mírov. V roku 1959 ho odsúdili v procese s tzv. Karvašovou skupinou za vlastizradu na 5 rokov. Bol amnestovaný v máji 1960 a prepustený na slobodu. Od roku 1965 pracuje ako prekladateľ. V roku 1968 ho rehabilitovali.


    Po Nežnej revolúcii ho 28.10. 1990 povýšili do hodnosti generálmajora vo výslužbe. Pomáhal vyhľadávať bývalých vojakov zo západného frontu, aby im od britskej Air Bridge Association pomohol získať jednorazovú finančnú pomoc.


    Bol vyznamenaný o.i. Radom britského impéria, Radom Rytiera čestnej légie, Radom Ľudovíta Štúra II. stupňa, medajlou M. R. Štefánika I. stupňa, Čs. a britským vojnovým krížom.


    Zomrel v spánku na zlyhanie srdca vo svojich nedožitých 97. narodenín.



    Zdroj:
    www.osobnosti.sk,
    www.sme.sk,
    internet

    Archív ČTK
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/81402#298428 Verze : 0
    Janko PALIGA MOD