Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese

Hürtgenwald 1944 und im Frieden
O tomto muzeu jsem se dozvěděl z letáčku který jsem si vzal v muzeum v Malmedach. Měl jsem ho v podstatě po cestě zpět do Kolína. Jedná se o menší, které se zabývá bitvou v hürtgenském lese. V roce 1977 byla uskutečněna první výstava exponátů. Nějaký čas sídlilo muzeum v prostorách hotelu „Zum Alten Forsthaus“ ve Vossenacku. Tyto prostory muselo ale koncem roku 2000 opustit. Za velké podpory obcí byly vystaveny dvě budovy na ulici Pfarrer-Dickmann-Straße 23, kde sídlí muzeum do dnes. V muzeu najdete dokumenty a fotografie, týkající se bitvy v hürtgenském lese, ruční zbraně, minomety, modely tanků a obrněné techniky a množství drobného vybavení a výstroje vojáků.


Otevírací doba: pouze neděle od 11-17 hodin. Počínaje první nedělí v březnu a konče poslední nedělí v listopadu. Jinak dle dohody na uvedném kontaktu..
Vstupné v době mé návštěvy, březen 2009, bylo 4 eur bez návštěvy bunkru. Bunkr nebyl momentálně přístupný.
Parkovat se je možno na přilehlém štěrkovém plácku, který pojme max. 4 auta, nebo na krajnici podél silnice.


Kontakt:
"Hürtgenwald 1944 und im Frieden"
Pfarrer-Dickmann-Straße 21 – 23
52393 Hürtgenwald - Vossenack
http://www.huertgenwald.de/hwmuseum
Tel./Fax: 02429/902613


Vydařená interaktivní mapa oblasti:
www.internetstadtplan.com


Zdroj: vlastní návštěva a fotky
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Poutač u cesty

Poutač u cesty
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Vchod do muzea

Vchod do muzea
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Muzeum Huertgenwald

Muzeum Huertgenwald
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Muzeum Huertgenwald

Muzeum Huertgenwald
URL : https://www.valka.cz/Huertgenwald-Muzeum-bitvy-v-huertgenskem-lese-t82367#301779 Verze : 0
Další sada fotek.
Zdroj: vlastní návštěva a fotky
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Muzeum Huertgenwald

Muzeum Huertgenwald
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Muzeum Huertgenwald

Muzeum Huertgenwald
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Muzeum Huertgenwald

Muzeum Huertgenwald
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Muzeum Huertgenwald

Muzeum Huertgenwald
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Muzeum Huertgenwald

Muzeum Huertgenwald
URL : https://www.valka.cz/Huertgenwald-Muzeum-bitvy-v-huertgenskem-lese-t82367#301781 Verze : 0
Dne 27. června 2010 mě konečně přálo počasí a vydal jsem do hürtgenského lesa, do udolí říčky Kall, kde je místním muzeem vyznačena stezka, která vede po místech bojů. Vybaven jsem byl mapou, kterou jsem si při poslední návštěvě muzea vyfotil, a pár informacemi z internetu. Na mapce byla vyznačena jednotlivá zajímavá mista. Nečekal jsem na každem zastavení nějaký monumentalní pomnik, leč doufal jsem ale že místa budou alespoň nějakou cedulkou označena. Ale až na informační desku na mostku přez říčku je možné mista lokalitzovat jen podle mapy, což ale nebyl až takový problém. Škoda bylo že jsem se k danému místu nic víc nedozvěděl. Zkusim ještě dodatečně získat nejakého tišteného průvodce v mistním muzeu.


Cesta začiná u muzea ve Vossenacku a je dlouhá asi 10km. Lepší je ale zaparkovat asi o 300 m dále u kostela, kolem kterého cesta vede. Přimo u muzea se špatně parkuje a u kostela je zbrusu nové, poměrně velké parkoviště. Cesta vede od prúčelí kostela ulicí ven z vesnice a stáčí se vlevo do udoli až k Mestrengerovu mlýnu. Mlýn byl během bojů využívan oběma stranami jako velitelství a obvaziště. Prevýšení dělá nějakých 140 m na poměrně krátkém úseku a od mlýna se opět zvedá na protilehlý kopec o stejném prevýšení. To celé se musi absolvovat ještě jednou zpět. Cesta je místy kamenitá a vhodná obuv je potřeba. Na dvorku mlýna je stylově zařízená zahradní restauce, dal jsem si tam dvě piva, protože bylo opravdu horko. K mlýnu se musi sejít před mostem z cesty vpravo, asi 150m a pak se na ní opět vrátit. Na mostku samotném se nachází nedávno odhalený památníček kruhového tvaru a informacní tabule. Za mostem se dále cesta klikatí do kopce. Nedokázal sem si dost dobře predstavit že tudy v blátě, v zimě roku 1944, projelo několik Shermanů na pomoc americké pěchotě, která zoufale bránila Kommerscheid proti německým pokusům o znovudobytí města. Na cestě dále leží pás z M10 Wolverine. Tento pás je největší přípominka událostí z konce roku 1944. Dále jsou k vidění už jen např. polozasypané díry (Deckungloecher) ve kterých se vojáci kryli. Na kopci je pekná vyhlidka do udolí a na protější kopec, na němž lezi Vossenack ze kterého jem vyrazil. Tesně před Kommerscheidem se cesta stačí vpravo do údoli zpět k mostu a mlýnu. Od mostu je zpět je cesta značena jinudy. Na křížovatce vlevo nad mlýn. Nicméně ono převýsení se musí tak jako tak překonat. Ve finále když jsem šel v poledním slunci přez odkrytou louku a už jsem se blížil ke kostelu, nezůstala na mě nit suchá. To mě připomína ze si mám vzit příště plavky, neboť vedle muzea je veřejný bazén.


Byla to pěkná procházka lesem, s trochou historie. Pokud vám bude počasí přát, nenechte si tento výšlap po návštěvě muzea ujít. Komu by se nechtělo moc chodit, tak je možné az k mlýnu přijet lesní cestou autem ze silnice L218 (viz. mapa) a projit třeba jen tu druhou polovinu trasy na straně za mostem.


Zdroj: vlastní návštěva a fotky
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Mapa

Mapa
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Parkoviste u kostela ve Vossenacku

Parkoviste u kostela ve Vossenacku
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Temito smerovkami je cesta znacena

Temito smerovkami je cesta znacena
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Mlyn Mestrenger

Mlyn Mestrenger
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Restaurace ve mlyne

Restaurace ve mlyne
URL : https://www.valka.cz/Huertgenwald-Muzeum-bitvy-v-huertgenskem-lese-t82367#369830 Verze : 0
Jeste jedna sada peti fotek.
Zdroj: vlastní návštěva a fotky
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Most přez říčku Kall

Most přez říčku Kall
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Most přez říčku Kall

Most přez říčku Kall
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Infotabule u mostu

Infotabule u mostu
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Pás z M10 Wolverine

Pás z M10 Wolverine
Hürtgenwald - Muzeum bitvy v hürtgenském lese - Vyhlidka na kopci

Vyhlidka na kopci
URL : https://www.valka.cz/Huertgenwald-Muzeum-bitvy-v-huertgenskem-lese-t82367#369832 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více