Arbenz Guzmán, Jacobo

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Arbenz Guzmán, Jacobo

    Avatar
    plk. Jacobo Árbenz Guzmán


    *14.9.1913 Quetzaltenango, Guatemala
    +27.1.1971 Mexico D.F.


    Člen revolučnej junty /20.10.1944-15.3.1945/

    Prezident Guatemaly /15.3.1951-27.6.1954/



    Narodil sa v Quetzaltenango, ako syn Švajčiarskeho lekárnika presídleného do Guatemaly. Základné štúdiá získal vo svojom rodnom meste a následne na kolégiu María Bennett de Rölz. Nastúpil na vojenskú akadémiu, ktorú roku 1935 ukončil ako podporučík, slúžil u roty kadetov kavalérie. Na túto akadémiu sa znovu vracia roku 1937 ako učiteľ vied a histórie.


    Roku 1943 má hodnosť kapitána a velí Rote kadetov kavalérie. Árbenz sa pridal k skupine vojenských dôstojníkov, ktorí napomohli k moci diktátorovi Jorgemu Ubicovi roku 1944. Po zvrhnutí Ubica Árbenz slúžil ako minister obrany vo vláde Juana José Arévaloa.


    V roku 1944 bol členom revolučnej junty po zvrhnutí prezidenta Ponce Vaidesa. Po Otóbrovej revolúcii v roku 1944 a zvrhnutí prezidenta, Guatemala potrebovala niekoho kto by jej vládol a kpt. Jacobo Árbenz Guzmán, Jorge Toriello a mjr Francisco Javier Arana, sformovali revolučnú vládnu juntu.


    Junta pomocou vládnych dekrétov začala modernizovať krajinu a jej inštitúcie. Začalo sa s inštitucionalizáciou a modernizáciou legislatívneho systému ako aj súdnictva. Dôležitým bodom bolo zvolanie zasadnutia, ktoré vypracovalo novú ústavu, zaručujúcu slobodné a spravodlivé voľby.


    Nová ústava bola vypracovaná v roku 1945 a je považovaná za jednu z najlepších a najpokrokovejších ústav aké kedy Guatemala mala.


    Uvedená ústava obsahovala niekoľko vecí ako napríklad:
    • Oddelenie mocí vo vnútri štátu
    • Autonómiu univerzity Universidad de San Carlos de Guatemala
    • Koniec nútených prác a zákaz veznenia za dlhy
    • Uznanie žien ako občianok
    • Danie práva voliť ženám (ale s výnimkou žien analfabetných)
    • Uznanie ústavných práv a garancií


    Revolučná junta zvolalo následne prezidentské voľby, ktoré sa uskutočnili v decembri 1944 a ako víťaz z nich vzišiel Juan José Arévalo.


    V marci 1951, Árbenz vyhral prezidentské voľby a prevzal prvý krát v guatemalskej histórii moc ako prezident mierovou cestou. Prevzal moc 15.3.1951, pričom za ciel si kládol zlepšenie ekonomiky krajiny a jej premenu z ekonomiky semikoloniálnej na nezávislú ekonomiku. Premenu krajiny zo zaostalej na modernú kapitalistickú spoločnosť a pozdvihnutie životnej úrovne obyvateľov.


    Najdôležitejšími cieľmi ktoré si kládol boli stavba vodnej elektrárne Jurún-Marinalá, v Escuintla, stavba Atlantickej cesty a výstavba prístavu v Santo Tomás, pod menom Matías de Gálvez. Ale nadôležitejším bodom jeho vlády bola agrárna reforma (Decreto 900). S touto reformou sa chcelo zamedziť zneužívaniu rolníkov vlastníkmi pôdy a ich otrockej práci na poliach. Obyvateľstvo podporovalo danú reformu, ale velké podniky boli proti v čele s United Fruit Company, ktorá vlastnila najviac pozemkov v krajine a venovala sa exportu banánov z nich. Taktiež katolícka cirkev ako veľký vlastník pozemkov sa postavila proti.


    Daná reforma počítala aj s prerozdelením vlastníctva pôdy a aj s tým že rolníci tiež môžu byť jej vlastníkmi, ako aj že majú právo na spravodlivú mzdu. Taktiež sa zakazovalo násilné zabratie pôdy.


    Prezident USA Eisenhower mal podozrenie že krajina smeruje k socializmu a postavil sa proti Árbenzovi, podozrenie zo sympatii ku komunizmu bolo mnohokrát zneužité zo strany USA pre invázie alebo štátne prevraty v latinskej Amerike.


    S pomocou USA Guatemalský plukovník Carlos Castillo Armas napadol vlastnú krajinu s jednotkami podporovanými USA a CIA. Invázia (operácia PBFORTUNE) bola podporovaná 4 lietadlami letectva USA a invázia bola úspešná. Árbenz, nemohol počítať s pomocou Guatemalskej armády, nakoľko v minulosti odstavil armádu od moci a nespolupracoval s ňou pri vládnutí., ako aj nakoľko jeho vláda bola pod vplyvom Guatemalskej strany práce (Partido Guatemalteco del Trabajo PGT – komunistov).


    Celá operácia sa ukončila v noci 27.6.1954, kedy bol prinútený rezignovať na post hlavy štátu a odísť do exilu. V danú noc sa uchýlil na velvyslanectve Mexica.


    Následne odišiel spolu s rodinou do Mexica, kde nejaký čas pobudol a potom sa odsťahoval do Švajčiarska. Ale Švajčiarska vláda si ho tam nežiadala, pokial si udržiaval svoje Guatemalské občianstvo.


    Odmietnutý Árbenz sa odsťahoval do Paríža, potom do Prahy a nakoniec do Moskvy a nakoniec konečne v roku 1957 odišiel do Uruguaja. Po víťaznej revolúcii na Kube F. Castro ho pozval na Kubu, s čím súhlasil. Po sebevražde svojej dcéry odišiel na jej pohreb do Mexica, kde taktiež dostal ponuku aby tam zostal, avšak 27. 1.1971 zomiera v kúpeľni za nevysvetlených podmienok.


    Jeho pozostatky sú prevezené do hlavného mesta Guatemala 19.10.1995 počas vlády Ramira de León Carpio.



    zdroj:
    www.worldstatesmen.org
    www.portalestoria.net
    www.guije.com
    www.viviplanet.com.ar

    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/85746#317102Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Jacobo Jacobo
    Jméno:
    Given Name:
    Árbenz Guzmán Árbenz Guzmán
    Jméno v originále:
    Original Name:
    -
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    plukovník colonel
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    14.09.1913 Quetzaltenango, Quetzaltenango
    14.09.1913 Quetzaltenango, Quetzaltenango
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    27.01.1971 Mexico D.F.
    27.01.1971 Mexico D.F.
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    Člen revolučnej junty
    Prezident Guatemaly
    Member of the Revolutionary Board
    President of the Guatemala
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    Ľavicový prezident
    Uskutočnil mnoho reforiem
    Zvrhnutý po invázii Castillo Armasa s pomocou CIA
    Political left orientated and reform president
    Subverted after invasion of Castillo Armas with help of CIA
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    www.portalestoria.net
    www.guije.com
    www.viviplanet.com.ar
    es.encarta.msn.com
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/85746#320719Verze : 0
    MOD