Castillo Armas, Carlos

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Castillo Armas, Carlos

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Castillo Armas Castillo Armas
    Jméno:
    Given Name:
    Carlos Carlos
    Jméno v originále:
    Original Name:
    -
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    plukovník colonel
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    04.11.1914 Santa Lucía Cotzumalguapa, Escuintla
    04.11.1914 Santa Lucía Cotzumalguapa, Escuintla
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    26.07.1957 Guatemala, Guatemala
    26.07.1957 Guatemala, Guatemala
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    Prezident Guatemaly President of the Guatemala
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    Napadol za pomoci CIA Guatemalu, kde zvrhol prezidenta.
    Člen vojenskej junty 1954.
    Invaded with help of CIA Guatemala and subverted president in charge.
    Member of Military Junta 1954.
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    www.worldstatesmen.org
    www.portalestoria.net
    historiasyopiniones.blogspot.com
    www.latinamericanstudies.org
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/85809#322443Verze : 0
    MOD
    Avatar
    plk. Carlos Castillo Armas


    *4.11.1914 Santa Lucía Cotzumalguapa, Escuintla
    +26.7.1957 Guatemala, Guatemala


    Prezident Guatemaly /8.7.1954-26.7.1957/


    Carlos Castillo keď sa narodil, rodinu oputil otec a nechal ho vychovávať jeho chudobnou matkou. Nastúpil a vyštudoval vojenskú akadémiu - Escuela Politécnica.


    Po ukončení akadémie bol vyslaný aby sa zdokonaľoval v Fort Leavenworth, kde sa zoznámil a spriatelil s viacerými dôstojníkmi americkej armády. V následných rokoch sa podieľal na zvrhnutí diktatúry prezidenta Jorgeho Ubica a gen. Federica Ponceho v roku 1944, a následne bol poverený riadením akadémie Escuela Politécnica.


    Bol stúpencom a podporovateľom zavraždeného plk. J.Aranu, a v opozícií s liberálnym vedením krajiny, ktorého predstaviteľom bol prezident Juan José Arévalo a následne nový prezident Jacobo Árbenz. Castillo bol zranený a zatknutý roku 1951 a následne ušiel do Hondurasu, kde organizoval sily ktoré mali zvrhnúť vládu v Guatemale.


    USA boli proti znárodňovaniu a agrárnej reforme ktorá sa diala v Guatemele, ako aj boli znepokojené dodávkou zbraní z Československa 15.5.1954 a mali podozrenie, že vláda môže smerovať k socializmu. Toto bol dôvod aby CIA začala podporovať Castilla (CIA označenie "Calligeris") a jeho polovojenskú bandu.


    V roku 1954 spolu so svojimi polovojenskými oddielmi napadol krajinu, podporovaný leteckými silami USA a prinútil prezidenta Árbenza rezignovať a moc odovzdať Carlosovi Enrique Díazovi.


    Dva dni neskôr aj tento bol zbavený úradu a moc prevzala vojenská junta pod vedením plk. Elfego Monzóna. 2.7.1954, bol Carlos Castillo prizvaný, aby tvoril súčasť vládnej junty a šesť dní nato 8.7.1954 nahradil vo vedení Monzóna.


    Členovia vojenskej junty (1954)
    • Plk. H. Elfego Monzón
    • Plk. Enrique Trinidad Oliva
    • Plk. Carlos Castillo Armas
    • Plk. Mauricio Dubois
    • Plk. José Luis Cruz Salazar


    1.9.1954 ostatný členovia vojenskej junty formálne rezignovali, aby sa Castillo mohol stať viac menej prezidentom krajiny, pričom by mal vládnuť s právomocami diktátora. V úrade zmenil volebné právo, tým že skoro polovici obyvateľov odobral volebné právo, tým že nevedia čítať, zrušil agrárne reformy v júli 1954 Decree 900, nútiac aby nový držitelia pôdy túto znovu opustili v prospech veľkých spoločností, cirkvy a nadnárodných spoločností. Na základe požiadavky CIA vytvoril Národný výbor obrany proti komunizmu, ktorý je tiež známy po latinskej Amerike pod označením jednotky smrti.


    Zakázal opozičné hnutia, odbory, obnovil tajnú políciu z čias Ubica, pri najmenšom náznaku so sympatiami k zakázaným organizáciam osoby boli zatknuté. Vydal trestný zákon proti komunizmu koncom leta 1954.


    Roku 1955, zrušil prezidentské voľby, ale povolil voľby v kongresu. Aj tak bola povolená iba jeho strana, Národné osloboditeľské hnutie (MLN).


    Richard Nixon pri svojej návšteve v roku 1955 prehlásil "Prezident Cstillo Armas v skutočnosti urobil pre ľudí behom dvoch rokov viac ako komunisti za desať rokov. A to je dôležité, je to prvý krát v hostórií kedy komunistická vláda bola nahradená slobodnou vládou."


    Roku 1956 zaviedol novú ústavu a sám sa deklaroval prezidentom na ďalšie štyri roky. Bol zavraždený 26.7.1957 Romeom Vásquezom. Není známe z akých pohnútok tento jednal, či za úplatu, alebo čo ho k tomuto viedlo. Vásquez bol zakrátko nájdený mrtvy, údajná sebevražda. Castillo bol nahradený Luisom Gonzálezom.


    zdroj:
    www.worldstatesmen.org
    www.portalestoria.net
    historiasyopiniones.blogspot.com
    www.latinamericanstudies.org
    LIFE

    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/85809#317318Verze : 0
    MOD