Vkladani cizich fotografii a textu

zadost o dodrzovani pravidel fora a zakonu teto zeme

Diskuse

Vazeni kolegove,
posledni dobou se tady opet rozmaha stary nesvar, a to je nedodrzovani pravidel tohoto fora, co se prejimani cizich fotografii a textu tyce, proto bych vas znovu pozadal o nasledujici :


Text z cizich internetovych stranek, casopisu nebo knih sem v doslovnem opisu vkladejte POUZE ZA PREDPOKLADU, ze mate bud SVOLENI AUTORA, nebo JSTE TIMTO AUTOREM, pripadne se jedna o Public Domain / GPL text. V opacnem pripade se vystavujete represi ze strany moderatoru a administratoru fora, ktera muze vyustit az v blokaci k pristupu nejen do tohoto fora, ale na cely server valka.cz. Toto neni o diskusi, absolutne neprijimame zadne "ja jsem myslel", takovy je zakon a proste tak to je, tak to prosim akceptujte. Nedodrzeni techto pravidel muze znamenat v nejhorsim pripade az soudni rizeni proti temto strankam a pujde do hajzlu vsechno, co jsme si tu tak pracne vybudovali, tak prosim, dodrzujte tato pravidla.


To same se tyka fotografii, pokud NEJSTE AUTOREM nebo NEMATE SVOLENI autora nebo nevlastnite autorska prava nebo se nejedna o Public Domain / GPL fotografie, tyto fotografie sem NEDAVEJTE.


(napr. veskere americke armadni slozky maji na svych strankach fotografie prave pod GNU licenci, ktera uvadi, ze je smite prevzit a publikovat, pokud uvedete odkaz a informace o autorovi dane fotky)


V zadnem pripade nestaci uvest, ze fotografie nebo text byl prevzat z www.nejakastranka.cz, porad je to poruseni autorskeho zakona a nasledky mohou byt takove, jake jsem uvedl vyse.


Z vlastni zkusenosti rikam, neni takovy problem napsat email, slusne se dotazat na pripadnou spolupraci a moznost prevzeti dotycnych fotek nebo textu na nase stranky. V nasi redakci existuje forum, kde mame jiz desitky takovychto vymennych spolupraci a webu i "realnych" lidi, kteri dali svoleni k prejimani jejich praci, takze moznost spoluprace je tu vzdy. Pokud ale nejprve neco ukradnete a vlozite sem, a teprve potom se mame snazit navazat nejakou spolupraci, jde to obvykle velmi tezko.


Prosim tedy znovu, dodrzujte pravidla tohoto fora, kde se o tomto pise, dodrzujte autorsky zakon, a pokud chcete temto strankam pomoci, nepotopte je porusovanim techto pravidel. Existuji jina fora, ktera jsou zalozena na vykradani prace ostatnich, ale toto forum takove neni a nebude.
URL : https://www.valka.cz/Vkladani-cizich-fotografii-a-textu-t90543#255728 Verze : 0
Dobrý den. Měl bych dotaz. Našel jsem tento server před pár dny na doporučení kamaráda a zatím jsem prohlížel bez registrace. Chtěl bych občas přispět svou troškou do mlýna, ale výše uvedená informace od Administrátora mě trošku uvedla do rozpaků/zmátla.
Samozřejmě jsem všemi deseti pro dodržování autorských práva a nechci se podílet na vykrádání cizích myšlenek a proto bycch si v pár věcech chtěl udělat jasno.
Jsem co se týče tohoto problému laik, ale předpokládám, že pokud na téma, na které bych chtěl něco vložit na internetu najdu několik zajímavých stránek (v různých jazycích třeba) a z těchto stránek vlastními slovy udělám výcuc nebo prostě použiju některé údaje, tak žádná autorská práva neporuším. Samozřejmě, pokud nepřekopíruju doslova některé věty, odstavce popř. celé články (což samozřejmě dělat nehodlám).


Víc nejasno mám hlavně u vkládání fotografií. Uvedu praktický příklad. Pokud něco napíšu a chtěl bych svůj příspěvek doplnit fotografií, která se nachází řekněme na Wikipedii (jak jsem při čtení spousty příspěvků pochopil, je to dost používaný zdroj). Jak poznám nebo kde najdu, že se jedná o Administrátorem zmiňovanou Public Domain nebo GPL.


Může někdo třeba uvést konkrétní příklad, jak vypadá stránka, odkud můžu použít třeba obrázek a stačí, když jako zdroj uvedu onu stranu, odkud jsem čerpal?


A kde to na té stránce nebo u dané fotky najdu?


A jak je to třeba v následujícím případě. Chci čerpat z knihy nebo časopisu (opět nebudu doslovně přepisovat text, jen to použiju jako zdroj), na internetu jsem žádný slušný obrázek nenašel a tak bych chtěl použít oscanovaný obrázek z dané knihy nebo časopisu. Jak postupovat v tomto případě?


Nechci se vžádném případě dostat do konfliktu se zákonem nebo do průšvihu namočit tenhle server, na kterém se podílí tolik lidí, ale zároveň se nechci nechat ochudit o možnost dodat nějaké zajímavé informace, pokud už budu mít tu možnost.


Díky všem za případné informace nebo vysvětlení.


Uttar
URL : https://www.valka.cz/Vkladani-cizich-fotografii-a-textu-t90543#255822 Verze : 0
Na stránkách bývá většinou uvedeno za jakých podmínek je možné údaje nebo fotografie použít.
Konkrétně u wiki je totřeba zde http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie
Použití některých údajů z více zdrojů a jejich "převyprávění" vlastními slovy, odborně se tomu říká kompilace Very Happy je možné, s uvedením všech zdrojů.
Pokud jde o doslovný přepis nějaké části, musí být výslovně uvedená citace, a hlavně mělo by to být skutečně doslova, protože pouhá změna interpunkce může změnit význam citátu.
Myslím, že dobrým příkladem mohou být například knihy ... nejlépe překlady z angličtiny, kde to bývá celkem slušně ošetřeno.
Vzadu většinou bývá seznam pramenů, zdroje fotografií apod.
URL : https://www.valka.cz/Vkladani-cizich-fotografii-a-textu-t90543#255829 Verze : 0

Citace - uttar :

Dobrý den. Měl bych dotaz. Našel jsem tento server před pár dny na doporučení kamaráda a zatím jsem prohlížel bez registrace. Chtěl bych občas přispět svou troškou do mlýna, ale výše uvedená informace od Administrátora mě trošku uvedla do rozpaků/zmátla.
Samozřejmě jsem všemi deseti pro dodržování autorských práva a nechci se podílet na vykrádání cizích myšlenek a proto bycch si v pár věcech chtěl udělat jasno.
Jsem co se týče tohoto problému laik, ale předpokládám, že pokud na téma, na které bych chtěl něco vložit na internetu najdu několik zajímavých stránek (v různých jazycích třeba) a z těchto stránek vlastními slovy udělám výcuc nebo prostě použiju některé údaje, tak žádná autorská práva neporuším. Samozřejmě, pokud nepřekopíruju doslova některé věty, odstavce popř. celé články (což samozřejmě dělat nehodlám).


Víc nejasno mám hlavně u vkládání fotografií. Uvedu praktický příklad. Pokud něco napíšu a chtěl bych svůj příspěvek doplnit fotografií, která se nachází řekněme na Wikipedii (jak jsem při čtení spousty příspěvků pochopil, je to dost používaný zdroj). Jak poznám nebo kde najdu, že se jedná o Administrátorem zmiňovanou Public Domain nebo GPL.


Může někdo třeba uvést konkrétní příklad, jak vypadá stránka, odkud můžu použít třeba obrázek a stačí, když jako zdroj uvedu onu stranu, odkud jsem čerpal?


A kde to na té stránce nebo u dané fotky najdu?


A jak je to třeba v následujícím případě. Chci čerpat z knihy nebo časopisu (opět nebudu doslovně přepisovat text, jen to použiju jako zdroj), na internetu jsem žádný slušný obrázek nenašel a tak bych chtěl použít oscanovaný obrázek z dané knihy nebo časopisu. Jak postupovat v tomto případě?


Nechci se vžádném případě dostat do konfliktu se zákonem nebo do průšvihu namočit tenhle server, na kterém se podílí tolik lidí, ale zároveň se nechci nechat ochudit o možnost dodat nějaké zajímavé informace, pokud už budu mít tu možnost.


Díky všem za případné informace nebo vysvětlení.


Uttar




pokusim se odpovedet :


1) preklad, pokud se nejedna o doslovny preklad, ale "vycuc" nebo "kompilat" neni v rozporu s autorskym pravem, zde bych pouze pozadal o dodrzeni pravidla uvedeni zdroje, a to ze dvou duvodu - kompilat vzdy nektere informace pouzije, nektere vynecha, a chceme ctenare nasmerovat i k temto dalsim informacim, ktere by mu mohly v jeho zajmu o dany predmet pomoci. Druhym duvodem, opominu-li urcitou akademickou potrebu uvadet zdroje, jak je to ve vedeckych praceh (a toto je do velke miry vedecka prace) zvykem, je prave solidnost vuci autorovi puvodniho pramene, ze ktereho jsme cerpali


2) Ad fotografie, copyright a GPL. Na vetsine stranek naleznete treba v paticce stranky informaci, zdali je dana stranka sirena pod licenci GPL, nebo nikoliv. Pokud tato informace NENI, apriory plati, ze texty ani fotografie bez svoleni autora prejimat NENI DOVOLENO, autorsky zakon plati v plne mire. Pouze v pripade, kdy je uvedeno, ze dana stranka, fotografie ci text je GPL nebo Public domain, je mozne, za podminek na te strance blize specifikovanych, tyto veci prevzit a primo, slovo od slova, zverejnit. Pro priklad :


www.army.mil - pod odkazem Privacy and security na spodku stranky


http://www.army.mil/privacy/


najdete konstatovani


Citace :


Information presented on The Army Home Page is considered public information and may be distributed or copied unless otherwise specified. Use of appropriate byline/photo/image credits is requested.



ktere rika, ze smite volne prebirat fotografie a clanky, resp. veskery obsah uverejneny na techto strankach, pokud uvedete "credits", tedy jmeno autora a odkaz na zdroj.


podobne


www.wikipedia.com


obsahuje na spodku stranky klausuli


Citace :


All text is available under the terms of the GNU Free Documentation License. (See Copyrights for details.)



a v copyrights
http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Copyrights


se mimo jine rika


Citace :


Wikipedia content can be copied, modified, and redistributed so long as the new version grants the same freedoms to others and acknowledges the authors of the Wikipedia article used (a direct link back to the article is generally thought to satisfy the attribution requirement).



tedy clanky lze svobodne prejimat, prekladat a upravovat ZA PREDPOKLADU, ze
- bude uveden puvodni zdroj, prinejmensim tedy link zpet na KONKRETNI wiki stranku
- prelozeny, prevzaty nebo upraveny text bude sam o sobe mozne dale sirit za stejnych pravidel, jako puvodni wiki text.


Co to znamena ? Ze pokud prelozite clanek z wikipedie, slovo od slova, a date na svuj web, kazdy dalsi uzivatel by mel mit pravo vas clanek opet prevzit a zverejnit na svych strankach, dale upravovat, a i jeho texty se opet stanou siritelne pod GPL, GFDL licencemi. Toto NEPLATI v pripade, ze Wiki clanky pouzijete jejn jako ZDROJ informaci, nikoliv jako cele dilo.


Znovu se tedy vracim na zacatek, k otazce "kde to najdu" - vzdy vychazejte z predpokladu, ze dane texty a fota NELZE pouzit, a hledejte informace typu Copyright, Terms of use, GNU, GPL, GFDL licence a podobne. Tam se pak dozvite presne, zdali muzete, ci naopak nemuzete prejimat autorska dila z techto stranek.


3) Skenovani obrazku z knih a casopisu VZDY podleha autorskemu zakonu, neexistuje u nas myslim casopis, ktery by byl vydan pod GPL licenci Smile, takze prejimani takovychto obrazku by se melo dit jen na zaklade svoleni bud autora fotografie (jako treba moje fotografie v casopise Nase Vojsko, je mozno bud me svoleni), nebo (spolu)vlastnika autorskych prav (tedy podle me by mohlo stacit i svoleni sefredaktora Naseho Vojska, ktery by schvalil pouziti techto fotografii za predpokladu, ze by ve smlouve mezi mnou a jim stalo, ze smi dale nakladat s mymi fotografiemi nad ramec publikace v casopise, casto se tomu rika vyhradni pouziti, kdy se autor treba fotografie zavaze poskytnout sve autorske dilo pouze jedinemu subjektu, a ten s nim pak dale muze nakladat, preprodavat a tak dale, na tomto principu funguji i nektere webove sluzby, kde si muzete kupovat fotografie a podobne).




Shrnuto a secteno, vzdy prosim predpokladejte, ze se o neci autorske dilo JEDNA, a ze jej pouzit NEMUZETE. Patrejte po informacich o copyrightu, pokud naleznete SVOLENI, pak vam nic nebrani dane autorske dilo bez modifikace primo prevzit, v opacnem pripade se muzete jen inspirovat (v pripade clanku), uvest to jako zdroj, ale nesmite autorske dilo primo prekopirovat a pouzit.


(jeste na vysvetlenou, uzitim autorskeho dila zde myslim zverejneni na techto strankach. Pokud se jedna o soukrome uziti, tam samozrejme mate pravo si dane dilo vytisknout ci ulozit na harddisku sveho pocitace, to neni nelegalni. Do stretu se dostavame az v okamziku, kdy je toto autorske dilo vami dale sireno, treba prave vlozeno na tyto stranky).



Dalsi dotazy velice rad zodpovim, tato problematika je na prvni pohled slozita a v mysleni nasich soucasniku stale prevlada onen pokriveny pohled "je to na internetu, tak je to prece zadarmo a muzu si to dat kam chci, zkopirovat ...", nebo "sem si tu knizku koupil, tak si ji muzu kopirovat a zverejnovat jak chci". To je bohuzel prinejmensim nepresne, a muze to zpusobit velke neprijemnosti.
URL : https://www.valka.cz/Vkladani-cizich-fotografii-a-textu-t90543#255830 Verze : 0

Citace - Admin :


Z vlastni zkusenosti rikam, neni takovy problem napsat email, slusne se dotazat na pripadnou spolupraci a moznost prevzeti dotycnych fotek nebo textu na nase stranky. V nasi redakci existuje forum, kde mame jiz desitky takovychto vymennych spolupraci a webu i "realnych" lidi, kteri dali svoleni k prejimani jejich praci, takze moznost spoluprace je tu vzdy.




Dobrý den,
chtěl bych se také na něco zeptat. Nejedná se mi o texty, ale o foto. Můj archiv ( otcova práce a teď má ) obsahuje velké množství fotek, u kterých nejsem schopen určit zdroj, takže se nemohu zeptat autora a požádat ho o svolení. Jak již bylo napsáno výše ... vlastní text bych chtěl doplnit fotografií. Bylo by tedy možno mrknout na seznam webů, které umožňují "valce" přejímat fotografie ?


... a také hlavně ... mohl bych některé fotky z těchto stránek použít ( jen zde na valce ) i já ?


Všem přeji úspěšný konec pracovního týdne a pohodový víkend.
Děkuji za odpověď.
Saša
URL : https://www.valka.cz/Vkladani-cizich-fotografii-a-textu-t90543#255833 Verze : 0
az v sobotu preklopim forum do nove verze, tak vytvorim nove forum, kde bude uveden seznam webu s takto domluvenou spolupraci (nebudou tam uvedene pochopitelne ty, kde se jedna o nejake "osobni" vazby, ale tam, kde jsme domluveni na ramcove spolupraci bez omezeni), aby to bylo videt i pro uzivatele, kteri nemaji pristup do redakcni rady.


pokud by byl zajem, muzeme vytvorit i seznam GPL / GNU / GFDL webu, textu i fotek, ze kterych lze prejimat bez obav Smile
URL : https://www.valka.cz/Vkladani-cizich-fotografii-a-textu-t90543#255845 Verze : 0

Citace - Admin :


pokud by byl zajem, muzeme vytvorit i seznam GPL / GNU / GFDL webu, textu i fotek, ze kterych lze prejimat bez obav Smile



To by bylo báječný. Dle mého názoru by se kompletní text ( zde na valce ) používat neměl. S fotkami je ale potíž ... ty se jen tak sehnat nedají. Určitě ocením takový seznámek. Ušetří to spoustu problémů a potíží.


Předem děkuji ...
Saša


K víkendu ... držím palce ... přeji hodně štěstí a žádné potíže !
URL : https://www.valka.cz/Vkladani-cizich-fotografii-a-textu-t90543#255847 Verze : 0
Když se tady rozběhla diskuze, rád bych se taky zeptal:


tenhle citát je z /topic/postview/113861/


Citace - Admin :

Je vzdy lepsi uvest zdroj, odkud byla fotka pouzita, tak je to korektnejsi. Nelze ocekavat, ze u vsech fotek budeme mit svoleni autora k pouziti, rozhodne ne u fotek z druhe svetove valky Smile, ale pokud se jedna o obecne zname a dostupne fotky, nelamal bych si s tim hlavu. Naopak, pokud se jedna o unikatni fotky napr. ze soukromeho archivu, zcela nove fotky z nejake vystavy apod., ty bych nevkladal, protoze tam je pomerne jasne, odkud pochazeji Smile a muze byt velky problem s jejich aktualnim vlastnikem.


Jak rikam, pokud to jde, pripojte k fotce i informaci ODKUD pochazi, tak je to lepsi.



Jde mi o tu formulaci "obecně známé a dostupné fotky", konkrétně o zmíněné fotky z WWII. Pokud najdu na několika webových stránkách jednu a tutéž fotku, jen např v jiném rozlišení, tu v původním stavu, tu retušovanou apod. ale evidentně pocházející z jednoho negativu, pocházejícího z období WWII. Jak postupovat v tomto případě? Stačí uvést jako zdroj odkaz na onu webovou stránku nebo žádat administrátora webu, odkud nakonec fotku použiju, když si vlastně vůbec nejsem jistý, jestli je daný web majitelem autorských práv nebo má práva k uveřejnění.....


P.S: nechci, aby to vypadalo, že chytám Admina za slovo, když citovaný příspěvek je staršího data, prostě v tom chci mít jasno.....
Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Vkladani-cizich-fotografii-a-textu-t90543#255962 Verze : 0
u tech fotek z WW2 je to o dvou vecech


1) u autorskych del dle soucasneho zakona plati ochranna lhuta myslim 70 let po smrti autora, po kterou dobu je dilo chranene dle autorskeho zakona, pote se muze stat volne siritelnym (ale nemusi, zavisi na aktualnim vlastnikovi dila a autorskych prav).


2) existuje velke mnozstvi prave tech "verejne dostupnych" fotek, ktere pochazeji vetsinou z vojenskych archivu, a jsou skutecne k videni v temer kazde knize, publikaci na dane tema.


V tomto pripade muzeme myslim si udelat vyjimku, a takovou fotku zverejnit i u nas (neni to 100% korektni, ale na druhou stranu nemyslim si, ze by publikaci takoveto fotky i na dalsim webu mohla vzniknout nejaka skoda). Opakem jsou soukrome sbirky a fotky, u kterych je v knize uvedeno, ze pochazi ze soukrome sbirky autora apod. Zde bychom se mohli dostat do konfliktu a takove fotky sem proto radsi nedavat.


Vseobecne, na internetu se nachazi pouze velmi malo webu, ktere VLASTNI autorska prava k fotografiim z druhe svetove valky, ktere publikuji, takze zadat je o svoleni nebo uvadet je jako zdroj neni spravne, protoze oni nejsou zdrojem a stejne tak nemohou davat zadne svoleni, protoze ta fotka proste neni jejich Smile


Ten vyse uvedeny text bude prepracovan v duchu noveho fora, protoze v sekci FAQ je mnoho dokumentu jiz starych a neplatnych, o to vice ted s novym forem a novym ovladanim, takze i tyto nejasnosti jeste doupravim a dopisu, aby nevznikaly rozdily mezi "starsi verzi" a "soucasnou verzi" Smile
URL : https://www.valka.cz/Vkladani-cizich-fotografii-a-textu-t90543#255974 Verze : 0
Chtěl bych se zeptat jak je to se starými mapami např:
- Fibriziova mapa Moravy 1569
- London 1600
- D-Day Omaha Beach-Top secret Bigot
- staré mapy pevnin
- mapy starých měst něco i z antiky (mapy budov)


A jim podobné, mám toho cca 150 MB a nechci to házet do galerie zbytečně.
URL : https://www.valka.cz/Vkladani-cizich-fotografii-a-textu-t90543#256921 Verze : 0
to by podle meho melo jit bez problemu
URL : https://www.valka.cz/Vkladani-cizich-fotografii-a-textu-t90543#256924 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více