5. letka radiotechnického průzkumu [1969-1975]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 85.000,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

5. letka radiotechnického průzkumu [1969-1975]

5th Radio Technical Reconnaissance Squadron

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    5. letka radiotechnického průzkumu 5th Radio Technical Reconnaissance Squadron
    Originální název:
    Original Name:
    5. letka radiotechnického průzkumu
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    01.09.1969
    Předchůdce:
    Predecessor:
    - -
    Datum zániku:
    Disbanded:
    01.11.1975
    Nástupce:
    Successor:
    - -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    01.09.1969-01.11.1975 47. průzkumný letecký pluk 01.09.1969-01.11.1975 47th Reconnaissance Air Regiment
    Dislokace:
    Deployed:
    01.09.1969-01.11.1975 Pardubice, letiště

    Velitel:
    Commander:
    01.09.1969-DD.MM.RRRR Fischer, Jan (major)
    DD.MM.RRRR-01.11.1975 Janda, Jaroslav (major)
    Výzbroj:
    Armament:
    01.09.1969-01.11.1975 Il-14RT
    01.09.1969-01.11.1975 Il-14RTR
    16.07.1971-01.09.1973 Il-28 RT
    16.07.1971-01.09.1973 Il-28 RTR
    16.07.1971-01.11.1975 Mi-4
    01.09.1969-01.11.1975 Mi-1
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR L-200A
    Poznámka:
    Note:
    01.09.1969-01.11.1975 VÚ 0000 Pardubice
    -
    Zdroje:
    Sources:
    Původní příspěvek Stanislava Vystavěla
    Vojenský ústřední archiv Praha, skupina ČSLA, fond 00000 (5. letka radiotechnického průzkumu),
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/92149#423255Verze : 0
    MOD
    Avatar
    5. letka radiotechnického průzkumu
    47. průzkumný letecký pluk
    (01.09.1969-01.11.1975)

    Velitel letky : Fischer, Jan (major) - (01.09.1969-DD.MM.RRRR)
    Janda, Jaroslav (major) - (DD.MM.1966-01.11.1975)

    - Zástupce velitele :
    Pecina, Karel; (major)

    - Kapitán letounu:
    Hejda, Miloslav; Matuš, Jan;

    - Piloti:
    Janda, Jaroslav; Husár, Alexander; Kolařík, Václav; Veselý, Jaroslav; Kvíz, Miroslav

    - Navigátoři:
    Limburský, Bohumil; Bělohlávek, Josef; Pitro, Josef; Peštuka, Vladimír; ..

    - Palubní radisté:
    Loos, František; Horsák, Karel, Zatloukal, Alois; ..

    - Palubní technici:
    Rabenstein, Věroslav; Skácel, Ladislav; Haubner, Zdeněk; Duda, Vladimír; ..

    - Palubní operátoři:
    Čermák, Josef; Konvit, Bronislav; Peštuka, Vladimír; Trenda, František; Kmenta, Václav; Žiak, František; Jehlička, Jindřich; Filipko, Julius; Weiser, Eduard; Hain, Ladislav; Rada, Karel; Šmikmátor, Oldřich; Zezula, Josef; Mašek, Jaroslav; Hanousek, Miroslav; Sojka, Oldřich; Mikovec, Jaroslav; Kála, Karel; Horsák, Karel; ..

    - Náčelník radiotechnického oddělení:
    Čekal, Jan;

    - Náčelník vyhodnocovacího oddělení: Svoboda, Miloš

    V období let 1970/71, v rámci "Normalizačních prověrek" musela od letky odejít řada příslušníků do zálohy.

    16.07.1971 byla letka rozšířena o:
    - 1 roj Il-28R (radiotechnicé verze - RT/RTR)

    - 1 roj retranslačních vrtulníků Mi-4
    (1274, 6552, 8150)
    Kurýrní Mi-1 (4009)

    Zároveň byla doplněna i o nový personál v osádkách:

    - Piloti Il-14:

    - Piloti Il-28:

    - Piloti Mi-4:

    - Navigátoři:

    - Palubní radisté:

    - Palubní technici:

    **
    01.09.1973 byl zrušen roj Il-28R
    a část jeho příslušníků se přeškolila na funkce na Il-14

    01.11.1975 byl zrušen roj retranslačních vrtulníků.
    Současně byla zrušena 5. letka radiotechnického průzkumu a byl z ní "vyčleněn" :
    roj radiotechnického průzkumu (roj RTP) v rámci 47. průzkumného leteckého pluku.
    Roj působil s vlastním "štábem" do 31.10.1986, kdy byl Rozkazem velitele 10. letecké armády zrušen.

    ---
    Zdroj: Rampula, Oldřich (podplukovník v.v., PhDr): "Letka RTP NETOPÝR"; (Materiály 1. sletu letky RTP "Netopýr";
    Pardubice 24.04.1993)
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/92149#344834Verze : 0