Smetana, Josef

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 84.733,- Kč Chci přispět
Sraz 14.10.2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Smetana, Josef

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Smetana Smetana
    Jméno:
    Given Name:
    Josef Josef
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Josef Smetana
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    -
    Hodnost:
    Rank:
    Plukovník Colonel
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    26.02.1884 Chlumec nad Cidlinou /
    26.02.1884 Chlumec nad Cidlinou /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    velitel rakousko-uherské letecké roty Flik 1 (1914-1915)
    velitel československého Leteckého pluku 2 (1921-1923)
    velitel československého Leteckého pluku 1 (1923-1930)
    Commander Austria-Hungary aviation company Flik 1 (1914-1915)
    Commander of Czechoslovak 2st Aviation Regiment (1921-1923)
    Commander of Czechoslovak 1st Aviation Regiment (1923-1930)
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    www.valka.cz
    Historie a Vojenství 2/2009
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/92859#347709Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Smetana Smetana
    Jméno:
    Given Name:
    Josef Josef
    Jméno v originále:
    Original Name:
    -
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Kadetní pěchotní škola
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Infanteriekadettenschule
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    DD.11.1919 major
    DD.01.1922 podplukovník
    21.02.1929 plukovník letectva
    DD.11.1919 Major
    DD.01.1922 Lieutenant-Colonel
    21.02.1929 Air Force Colonel
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    DD.02.1919-DD.05.1919 Velitel : Aviatické oddělení
    03.12.1918-DD.06.1919 Velitel : Letecký oddíl 3
    00.09.1919-DD.11.1919 Velitel : Letecký oddíl 3
    00.11.1919-DD.12.1919 Velitel : Letecký oddíl 3
    08.01.1920-26.02.1920 Velitel : Letecká skupina na Moravě
    00.09.1920-00.12.1920 Velitel : Letecký pluk 2
    00.06.1921-00.01.1922 Velitel : Letecký pluk 2
    00.01.1922-00.07.1923 Velitel : Letecký pluk 2
    17.08.1923-23.11.1923 Velitel : Letecký pluk 1
    23.11.1923-03.10.1927 Velitel : Letecký pluk 1
    11.02.1928-21.02.1929 Velitel : Letecký pluk 1
    21.02.1929-10.04.1930 Velitel : Letecký pluk 1
    03.12.1918-DD.06.1919 Commander : 3rd Air Division
    DD.02.1919-DD.05.1919 Commander : Aeronautic Section of the Ministry of National Defense
    00.09.1919-DD.11.1919 Commander : 3rd Air Division
    00.11.1919-DD.12.1919 Commander : 3rd Air Division
    08.01.1920-26.02.1920 Commander : Air Group in Moravia
    00.09.1920-00.12.1920 Commander : 2nd Air Regiment
    00.06.1921-00.01.1922 Commander : 2nd Air Regiment
    00.01.1922-00.07.1923 Commander : 2nd Air Regiment
    17.08.1923-23.11.1923 Commander : 1st Air Regiment
    23.11.1923-03.10.1927 Commander : 1st Air Regiment
    11.02.1928-21.02.1929 Commander : 1st Air Regiment
    21.02.1929-10.04.1930 Commander : 1st Air Regiment
    Vyznamenání:
    Awards:
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    www.valka.cz
    Historie a Vojenství 2/2009
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/92859#575253Verze : 2
    MOD
    Avatar
    Smetana, Josef


    * 26. 2. 1884, Chlumec nad Cidlinou, Čechy, Rakousko-Uhersko
    + ?


    V rakousko–uherském letectvu dosáhl hodnosti Hauptmann.
    V československém letectvu dosáhl hodnosti Plukovníka.
    Pilot K. u K. Luftfahrtruppe a Československého vojenského letectva
    Jednotky: Flik 1, Flik 35K, Letecký oddíl v Olomouci, Letecký pluk 1 a 2,


    Narodil se 26. února 1884 v Chlumci nad Cidlinou. Po maturitě na německém gymnáziu absolvoval kadetní pěchotní školu v Praze. Poté slouží v Bosensko-hercegovinský pěším pluku č. 2 (bhIR 2) v Budapešti a Tuzle. V roce 1908 byl přeložen do Plzně k Pěšímu pluku č. 35 (IR 35).
    Od 20. dubna 1911 do 1. října 1911 prodělal balónový výcvik ve Fishamendu. Dne 28. března 1912 získává diplom balónového pilota.
    V roce 1913 absolvuje pilotní kurs ve Vídeňském Novém Městě, v Gorizi a Aspernu. Dne 11. července 1913 obdržel pilotní diplom FAI č. 119, odznak polního pilota získal 1. května 1914.
    Poté se stává velitelem Flik 1.
    Na začátku války je nejprve poslán s jednotkou na srbskou frontu, ale už v září 1914 s Flik 1 je poslán na ruskou frontu.
    Dne 21. ledna 1915 byl sestřelen při letu do obleženého Przemyšlu, nad vesnicí Hasakowa palbou ze země. Byl vážně raněn a upadl do ruského zajetí.
    Po uzavření brestlitevského míru mezi ruskou bolševickou vládou, Německým císařstvím a Rakousko-Uherskem byl v roce 1918 propuštěn ze zajetí.
    Po repatriaci velel od 23. srpna 1918 do konce války Flik 35K na italské frontě.
    Po válce vstupuje 15. listopadu 1918 do služeb Československého letectva. Působí nejprve na Moravě, kde velí Leteckému oddílu 3 v Olomouci (1918 – 1919), pak náhradnímu Leteckému oddílu (1919 – 1920), Letecké skupině na Moravě (leden – únor 1920), později přebudovanou na Letecký pluk 2. Následně pracuje na Velitelství vojenského letectva pro Moravu a Slezsko (duben – září 1920).
    Nešťastnou náhodou je postřelen na mysliveckém honu dne 4. září 1920.
    Až po roce léčení v roce 1921 se vrací do služby a opět do Olomouce kde velí Leteckému pluku 2.
    V roce 1923 přebírá velení Leteckého pluku 1 v Praze.
    V důsledku velké nehody dne 6. března 1930, kdy zahynuli čtyři piloti jeho pluku, je odeslán na zdravotní dovolenou.
    Po roce k 1. dubnu 1931 je ze zdravotních důvodů poslán do penze.
    V době mobilizace v roce 1938 působil jako letecký referent 1. sborové oblasti.


    Zdroje:
    http://www.militaria.cz/cz/
    www.valka.cz
    Historie a Vojenství 2/2009
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/92859#347713Verze : 2