Zauner, Franz

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Zauner, Franz

major

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Zauner Zauner
    Jméno:
    Given Name:
    Franz Franz
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Franz Zauner
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    major Major
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    04.09.1916 Hallein /
    04.09.1916 Hallein /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    DD.MM.RRRR ?
    DD.MM.RRRR ?
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    velitel III./KG 76
    velitel 6./KG 54
    Commander of III./KG 76
    Commander of 6./KG 54
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    5.2.1944 Rytířský kříž 5.2.1944 Knights Cross
    Související články:
    Related Articles:

    Zdroje:
    Sources:
    Florian Berger – Ritterkreuzträger aus Österreich und den K.u.K. Kronländern
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/93247#349223Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Zauner Zauner
    Jméno:
    Given Name:
    Franz Franz
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Franz Zauner
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    01.11.1942-30.03.1943 Velitel : IV. skupina Bombardovací eskadry 54
    01.04.1943-30.09.1944 Velitel : III. skupina Bombardovací eskadry 54
    01.11.1942-30.03.1943 Commander : 4th Group of the 54th Bomber Wing
    01.04.1943-30.09.1944 Commander : 3rd Group of the 54th Bomber Wing
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.05.1942
    - Čestný pohár za zvláštní úspěchy v letecké válce
    Honor Goblet of Luftwaffe
    Ehrenpokal für besondere Leistung im Luftkrieg
    -


    07.11.1942
    - Německý kříž ve zlatě
    German Cross in Gold
    Deutsche Kreuz in Gold
    -


    05.02.1944
    Rytířský kříž Železného kříže 1939
    Knight's Cross of the Iron Cross
    Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes 1939
    -


    DD.MM.RRRR
    Železný kříž 1939 I. třídy
    Iron Cross 1st Class
    Eisernes Kreuz I. Klasse
    -


    DD.MM.RRRR
    Železný kříž 1939 II. třídy
    Iron Cross 2nd Class
    Eisernes Kreuz II. Klasse
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Florian Berger – Ritterkreuzträger aus Österreich und den K.u.K. Kronländern
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/93247#462716Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Narodil se 04.09.1916 v Hallein u Salzburgu jako syn policejního úředníka. 1935 se přihlásil k letectvu v rakouské spolkové armádě, výcvik v Grazu a na vojenské akademii ve Vídeňském novém městě. 1938 jako Oberfährich převzat do německé Luftwaffe a ukončení výcviku bombardovacího letce. 01.08.1938 poručík. 1939-40 učitel létání, přičemž se sám školil v dalších kursech. První bojové nasazení v 08/1941 jako velitel Ju 88 v II./KG 54 od srpna 1941 převzal velení 6.letky, poté intenzivní nasazení proti sovětských vojskům, železničním uzlům, obklíčených svazkům, důležitým mostům, letištím a plovoucím dokům. Železný kříž II. třídy (11/1941), I.třídy (02/1942). Za ověřené zásahy tří muničních, 5 nákladních vlaků a množství konvojů nákladních aut v 05/1942 Čestný pohár Luftwaffe a 07.11.1942 Německý kříž ve zlatě. 1942 letka přeložena na Sicílii k bojovým letům proti Maltě a britským zásobovacím konvojům. Osobně potopil dvě lodě o cca 22 000 BRT. Ve Středomoří jednou po poruše motoru provedl noční nouzové přistání na moře, dva členové posádky se utopili Zauner, doplaval na břeh. V průběhu svých nasazení nebyl nikdy zasažen protiletadlovou palbou nebo stíhačem. 01.12.1942 kapitán – převzal velení IV.(Erg.) Gruppe. Od 04/1943 velitel III.skupiny, která pod jeho vedením ze Sicílie a Kalábrie zničila 14 lodí s 70 000BRT a zasáhla dalších 70 obchodních lodí s cca 375 000 BRT a 18 menších a středních válečných lodí. Za osobní zásluhy a velké úspěchy skupiny byl vyznamenán 05.02.1944 Rytířským křížem a záhy na to povýšen na majora. Po posledních letech proti cílům v Británii a invazní frontě, na podzim 1944 v kursu na válečné akademii letectva Berlin-Gatow, poté výcvik na Ar-234. V 02/1945 převzal velení III./KG 76, na proudových strojích prodělal své poslední tři bojové lety na západní frontě. Po 212 bojových letech padl 10.05.1945 do britského zajetí. Po válce působil v hornictví a zpracování železa, poté do 1981 v energetice.


    Zdroj:
    Florian Berger – Ritterkreuzträger aus Österreich und den K.u.K. Kronländern
    URL : http://forum.valka.cz/topic/view/93247#349225Verze : 0
    MOD