AZD

Diskuse

V současné době se staví z příslušníků aktivních záloh dobrovolných:
- 14 pěších rot (při každém Krajském vojenském velitelství v ČR jedna rota) - předurčena na střežení objketů strategické důležitosti a nasazení v oblasti daného KVV.
- ženijní prapor
- ženijní rota na těžké mosty
- tanková rota
- průzkumná rota
- rota u záchranného praporu
- 2 prapory obrany vojenských zařízení a objektů


Přepokládá se zhruba počet celkem 4.000 příslušníků AZD.
URL : https://www.valka.cz/AZD-t9615#30620 Verze : 0
Příslušníci jednotek aktivních záloh ozvěte se sem, ať o sobě navzájem víme. Smile
URL : https://www.valka.cz/AZD-t9615#37097 Verze : 0
Mám dotaz. Bude možné se dostat nějakým způsobem k AZD, když už nemůžu vykonat ZVS a nepodaří se mi stát VZP. Třeba tak,že by mě povolali na vlastní žádost na tříměsíční NVS a pak bych se stal členem AZD??Je toto možné,nebo jak se to bude teď řešit,když je ZVS zrušena,ale branná povinnost zůstává?Děkuji za vyčerpávající odpovědi...Smile
URL : https://www.valka.cz/AZD-t9615#42035 Verze : 0
Obecná koncepce jednotek Aktivních záloh (zdroj AČR, viz. i www.army.cz)


Záloha ozbrojených sil


Záloha OS ČR se vytváří na základě zákona č. 218/1999 Sb., o rozsahu branné povinnosti a o vojenských správních úřadech (branný zákon), ve znění pozdějších předpisů, § 35. Tyto zálohy se využívají především pro doplňování OS ČR za stavu ohrožení státu, za válečného stavu, ale i při vzniku nevojenských krizových situací, kdy se jedná především o zabránění újmy na zdraví, popřípadě vzniku škod na majetku v důsledku živelních pohrom a také k odstraňování následků živelních pohrom.
Zálohu tvoří vojáci, propuštění z vojenské činné služby, odvedenci, kterým byla základní nebo náhradní služba prominuta, příslušníci ozbrojených sborů propuštění ze služebního poměru a dále vojáci v záloze vyřazení z řad aktivní zálohy po ukončení kontraktu.
Aktivní zálohu (dále jen AZ) tvoří vojáci v záloze, kteří jsou předurčeni pro doplnění OS ČR a kteří uzavřou dohodu k dobrovolnému udržování své vojensko-odborné připravenosti na dobu 2 až 5 let (dále jen dohoda). Dohodu jménem státu uzavírá příslušná územní vojenská správa (dále jen ÚVS). Dohoda musí být písemná a jejím obsahem je stanovení doby, po kterou bude voják zařazen do AZ, funkce a vojenský útvar, pro který je předurčen, a rozsah vojenských cvičení po dobu závazku. Dohodu lze písemně zrušit před uplynutím doby, na kterou je uzavřena, podle potřeb vojáka nebo OS ČR.


Důvody budování AZ


Jedním z nejzávažnějších důvodů budování aktivní zálohy bylo vytvoření kvalitní zálohy OS ČR. Dalším důvodem byla efektivnost tohoto projektu. Příslušníci jednotek aktivních záloh se rekrutují ze současných vojáků v záloze, na jejichž výcvik není nutné vynakládat tolik finančních prostředků jako na občana, který neabsolvoval žádný vojenský výcvik. To ovšem neznamená, že by tento systém byl uzavřený nebo zakládal nerovnost mezi občany. Vždy bude na svobodné vůli občana rozhodnutí ke vstupu do aktivních záloh.
Nezanedbatelným důvodem byla snaha využít aktivit občanů sdružených v různých občanských sdruženích zabývajících se vojenskou tematikou k vybudování efektivního systému tvorby zálohy ozbrojených sil a využít jejich dovedností, znalostí a zkušeností a současně tak i prohloubit civilní kontrolu OS ČR.


Předpoklady přijetí do aktivních záloh


Vzhledem k tomu, že tento systém počítá s využitím současného systému tvorby zálohy ozbrojených sil, může být do aktivních záloh zařazen pouze voják v záloze (tedy občan, který absolvoval základní nebo náhradní službu).
Základním předpokladem pro přijetí vojáka v záloze do aktivních záloh je občanská bezúhonnost a dobrý zdravotní stav. Dalším předpokladem zařazení vojáka v záloze do aktivních záloh je jeho předurčení a souhlas. Po uzavření dohody se voják v záloze zařadí do aktivních záloh a je povinen zúčastňovat se výcviku podle zpracovaného plánu výcviku útvaru.


Výběr a zařazování na funkce


Vojáky v záloze pro zařazení do aktivních záloh vyhledávají a prostřednictvím územních vojenských správ oslovují velitelé vojenských útvarů, kteří je následně zařazují na jednotlivé funkce v součinnosti s veliteli jednotek aktivních záloh.
Podle požadavku velitele útvaru uzavře územní vojenská správa s vojákem v záloze Dohodu o dobrovolném udržování vojensko-odborné připravenosti.
Podle potřeb OS ČR může velitel útvaru rozhodnout o zrušení dohody s vojákem v aktivní záloze před uplynutím doby, na kterou je uzavřena a své písemné rozhodnutí postoupí k realizaci územní vojenské správě. Obdobně může Dohodu zrušit i voják v AZ.
V průběhu zařazování (výběru) vojáků v záloze do aktivní zálohy byly zjištěny nedostatky v kvalitě některých osob. Na základě této skutečnosti byla přijata organizační opatření ke zlepšení tohoto stavu.


Povinnosti vyplývající ze zařazení do aktivních záloh


Povinnosti vojáků v záloze zařazených do aktivních záloh jsou zakotveny v Dohodě k dobrovolnému udržování vojensko-odborné připravenosti. Obecně jsou závazné povinnosti vyplývající z dodržování zákonných ustanovení a bezpečnostních opatření.


Příprava a výcvik vojáků v aktivní záloze


Výcvik se organizuje formou vojenských cvičení zejména v terénu. Realizuje se v metodické posloupnosti tříletých etap. V prvním roce se provádí výcvik jednotlivců a družstev, ve druhém roce výcvik čet a ve třetím roce výcvik rot. Součástí výcviku je údržba přidělené vojenské techniky a dalšího vojenského materiálu.
Výcvik se organizuje zpravidla v rozsahu 18 dnů ročně. Z toho je možno 10 pracovních dnů rozdělit do dvou částí a dalších 8 dnů cvičit o sobotách a nedělích. Toto rozdělení závisí na rozhodnutí velitelů útvarů. Součástí výcviku je nepřetržitý dvoudenní nácvik činnosti „pro přežití“. Vojáci v aktivní záloze se k získání jiné odbornosti zpravidla nepřecvičují. Při jejich zařazování do jednotlivých funkcí se využívá jejich původně získaná vojenská nebo civilní odbornost. Výjimku tvoří funkce, které nevyžadují náročný výcvik (strážný nebo příslušník pěší nebo mechanizované jednotky).


Možnosti použití jednotek aktivních záloh


Jednotky aktivních záloh budou použity vždy v souladu s využitím AČR, která plní úkoly vyplývající ze zákona č. 219/1999 Sb. Jak bylo již výše uvedeno, aktivní zálohy budou v převážné míře využívány k řešení nevojenských ohrožení. Jedná se především o činnosti spojené s řešením krizových situací nevojenského charakteru na území ČR, se střežením objektů důležitých pro obranu státu (ODOS), při zvyšování hrozby teroristických aktivit, s výpomocí při zabezpečení úkolů podpory vojsk Aliance a s dalšími úkoly vyplývajícími z potřeb AČR (tyto úkoly musí být v souladu se zákonnými normami).


Finanční zabezpečení


Vojákovi v aktivní záloze náleží, pokud plní podmínky stanovené v Dohodě k dobrovolnému udržování vojensko-odborné připravenosti, odměna ve výši 500,- Kč měsíčně, která je vyplácena ÚVS vždy zpětně v měsíci lednu za uplynulý rok. Po dobu vojenského cvičení mu náleží dvojnásobné služné a náhrada příjmu při vojenském cvičení (refundace mzdy).


Budoucnost aktivní zálohy (AZ)
V současné době se připravuje nový branný zákon s předpokládanou účinností 1. ledna 2005. Návrh tohoto zákona byl již předložen do vlády. V souladu s tímto zákonem se zásady výběru občanů do aktivní zálohy navrhují sjednotit s výběrem vojáků z povolání.
Nabytím účinnosti tohoto zákona budou Dohody s aktivními zálohami uzavírat krajská vojenská velitelství na dobu tří let.
Voják v aktivní záloze bude v prvním roce při uzavření první Dohody konat vojenské cvičení v délce do 8 týdnů, v dalších letech v délce do 3 týdnů.
Vojáky v aktivní záloze bude možno povolat na výjimečné vojenské cvičení v délce do 14 dní v kalendářním roce k plnění mimořádných úkolů, zejména k záchranným pracím.
V této souvislosti se předpokládá podpora ze strany zaměstnavatelů těchto vojáků v aktivní záloze při jejich přípravě a účasti na řešení mimořádných úkolů i s ohledem na krátké časové normy jejich nasazení.
URL : https://www.valka.cz/AZD-t9615#42036 Verze : 0
Pro Para-frogman:
Do jednotek Aktivních záloh budou přijímáni pouze vojáci v záloze, ti kteří vykonali ZVS nebo byli vojáky z povolání, případně kteří vykonali NVS.
Pokud se Ti podaří dosáhnout toho, že Tě Územní vojenská správa povolá na NVS, pak budeš moci požádat o zařazení do některé z jednotek aktivních záloh, dle výběru. V takovém případě budeš muset splnit tato kritéria:
- s Tvým zařazením musí souhlasit velitel zřizovací složky (u krajských pěších rot je to velitel KVV)
- musíš být bezúhonný
- mít dobrou fyzickou kondici
- podepsat dobrovolný smluvní závazek 2-5 let (s možností žádosti o ukončení ať z tvé vůle nebo vůle velitele prakticky kdykoliv)



Předpoklady přijetí do aktivních záloh


Vzhledem k tomu, že tento systém počítá s využitím současného systému tvorby zálohy ozbrojených sil, může být do aktivních záloh zařazen pouze voják v záloze (tedy občan, který absolvoval základní nebo náhradní službu).
Základním předpokladem pro přijetí vojáka v záloze do aktivních záloh je občanská bezúhonnost a dobrý zdravotní stav. Dalším předpokladem zařazení vojáka v záloze do aktivních záloh je jeho předurčení a souhlas. Po uzavření dohody se voják v záloze zařadí do aktivních záloh a je povinen zúčastňovat se výcviku podle zpracovaného plánu výcviku útvaru.
URL : https://www.valka.cz/AZD-t9615#42039 Verze : 0
Tak já se tedy ozývám. Jsem velitel vyprošťovacího družstva "2. tankové roty Aktivních záloh dobrovolných AČR Československých legií" v Přáslavicích
URL : https://www.valka.cz/AZD-t9615#42042 Verze : 0
Jo abych nezapomněl. Na Bahnech 2004 bude možno shlédnout naší práci (řízení a ovládání T-72) v součinnosti s ženisty
URL : https://www.valka.cz/AZD-t9615#42045 Verze : 0

Citace - Pavel J. Kuthan :

Pro Para-frogman:
Do jednotek Aktivních záloh budou přijímáni pouze vojáci v záloze, ti kteří vykonali ZVS nebo byli vojáky z povolání, případně kteří vykonali NVS



Já mam dojem, že se počítá již stím, že stačí být pouze v záloze. Vzhledem k tomu, že se ruší ZVS, tak by nikoho mladého neměli. Nový model by měl být odvedení a zařazení do zálohy, a tím možnost vstoupit do AZD (bez nutnosti ZVS či NVS).
S tou NVS si nejsem jistej, ale každopádně musí stačit "být v záloze".
URL : https://www.valka.cz/AZD-t9615#42046 Verze : 0
Jasně to je úvaha, kterou jsem slyšel také na poslední konferenci velitelského sboru naší roty. Nicméně nikde to zatím oficiálně psané není. Zatím se počítá pouze s těmi vojáky v záloze, kteří buď ZVS či NVS absolvovali. Logicky však dále bude muset být toto upraveno vzhledem k absenci základní vojenské služny. Třeba potom bude i výcvik z nynější rušené základní vojenské služby nahrazován nějakou intenzivní formou výcviku v AZD. Uchazeč se třeba pošle někam do Vyškova (kde tyto kurzy, tuším 1-3 měsíční nabízejí), odkud se vrátí zpět ke své jednotce již vycvičen. Ale to je vše zatím jen v rovině úvah.
URL : https://www.valka.cz/AZD-t9615#42049 Verze : 0

Citace - kaufi :

Tak já se tedy ozývám. Jsem velitel vyprošťovacího družstva "2. tankové roty Aktivních záloh dobrovolných AČR Československých legií" v Přáslavicích



Zdravím Smile
Já jsem velitel 3. čety 131. pěší roty AZD.



Na Bahna se letos bohužel nedotanu, ale uvidíme se jistě i jinde.
URL : https://www.valka.cz/AZD-t9615#42050 Verze : 0
Slavnostní slib vojáka v aktivní záloze


"Jako příslušník ozbrojených sil České republiky slibuji, že budu hájit zájmy České republiky a jejich občanů ve shodě se svým svědomím a přesvědčením a podle svých nejlepších schopností. Ve svém jednání se budu řídit právním řádem České republiky a předpisy ozbrojených sil. Budu sdílet, dodržovat a prosazovat hodnoty ozbrojených sil - odpovědnost, obětavost, odvahu, věrnost a čest. Budu plnit rozkazy velitelů a nadřízených a budu dbát na profesionální přístup k plnění svých povinností. Budu bránit svobodu a demokracii, v případě ohrožení vlastní nebo spojenecké země jsem připraven pro jejich obranu nasadit i svůj život."
URL : https://www.valka.cz/AZD-t9615#63764 Verze : 0
Nazdar, já se ozvývám, nikoliv jako záložák, ale zatím jako student střední školy, je mi 18 let a v rekrutačním středisku mi řekli asi toto:
"NVS dělat nemusíš, stačí když budeš jezdit na cvičení a projdeš několikatýdenním základním výcvikem v průbehu jednoho roku".
Toho se týká i tento dokument:



Systém aktivních záloh
Jako nezbytný doplněk plně profesionálních ozbrojených sil je nezbytné vytvořit systém tzv. aktivních záloh. Proto se součástí Armády České republiky stane i Sbor aktivních záloh.


Příslušníci sboru pracují ve svých civilních profesích. Jsou pravidelně povoláváni k vojenským cvičením. Po dobu cvičení je na ně pohlíženo jako na vojáky z povolání a jsou podle toho i zabezpečeni. Vedle toho jsou i finančně motivováni pro službu ve sboru.


V případě potřeby jsou povoláváni k aktivní vojenské službě u nás i v zahraničí. Po dobu výkonu vojenské služby jsou placeni a zabezpečeni oni i jejich rodiny stejným způsobem, jako vojáci z povolání. V období své služby jim nadále plyne jejich mzda v civilním povolání. Zaměstnavatel je povinen uvolnit příslušníka sboru pro výkon cvičení i případného operačního nasazení. Mzda vyplacená příslušníkovi sboru jeho zaměstnavatelem v době povolání na cvičení či k operačnímu nasazení je posuzována jako zaplacená záloha na daň z příjmu zaměstnavatele.


Po dobu služby ve sboru je jeho příslušníkovi placena částka 500,- Kč měsíčně do jím zvoleného fondu penzijního připojištění. Příslušník má dále právo na využití vojenských zdravotnických zařízení pro sebe i své rodinné příslušníky. V případě operačního nasazení má příslušník v daném roce právo využít pro sebe i svou rodinu i služeb vojenských lázeňských a rekreačních zařízení.


V posledním kalendářním měsíci je příslušníkovi sboru vyplacena v případě splnění všech podmínek a vojenských cvičení odměna v podobě tzv. kompenzační náhrady za službu ve Sboru aktivních záloh. Výše náhrady odpovídá 1,5 násobku průměrné čisté mzdy profesionálního vojáka v odpovídající funkci a hodnosti a její výše je stanovena zákonem. Náhrada nepodléhá zdanění ani platbě zdravotního a sociálního pojištění.


Aktivní zálohy se dělí na povinné a dobrovolné. Povinné zálohy jsou tvořeny bývalými profesionálními vojáky, součástí jejichž kontraktu je i povinnosti služby v aktivních zálohách po dobu 5 let u poddůstojníků a rotmistrů a 7 let u praporčíků a důstojníků. Závěr aktivní vojenské služby je věnován přeškolovacímu či zdokonalovacímu výcviku odpovídajícímu zařazení na konkrétní tabulku ve sboru.


Dobrovolné zálohy jsou tvořeny civilisty, kteří se dobrovolně přihlásí do sboru a prodělají nezbytný základní výcvik a postupně i výcvik odborný. V prvním roce absolvují 6týdenní základní vševojskový výcvik. V dalších letech postupně absolvují nezbytný odborný výcvik.



Příslušníci sboru jsou určeni ke službě buď v tzv. zařazené záloze, tj. ke konkrétní službě na konkrétní pozici a tabulce v konkrétní záložní jednotce nebo v tzv. náhradní záloze, do které jsou určení příslušníci sboru prodělávající základní vševojskový a odborný výcvik a další příslušníci nezařazení na konkrétní tabulky.


Každoročně jsou příslušníci sboru povoláváni ke čtyřem víkendovým cvičením zahrnujícím vševojskový výcvik, týdennímu odbornému výcviku a dvoutýdennímu polnímu cvičení, tj. celkem 25 dní. Personální výdaje spojené s provozováním 30tisícového Sboru aktivních záloh (tedy příspěvek na důchodové připojištění a kompenzační náhrada) dosahují cca 1 mld. Kč. Další prostředky je třeba vynaložit v případě operačního nasazení aktivních záloh.


Pro personální, administrativní a finanční zabezpečení sboru je zřízen Hlavní úřad Sboru aktivních záloh, který je součástí Velitelství teritoriálních sil a jejich operačního štábu. Ředitel úřadu podléhá náčelníkovi personální správy G-1. Jednotlivé jednotky aktivních záloh jsou podřízeny konkrétním taktickým a operačním velitelstvím.


Z příslušníků sboru jsou vytvářeny či doplňovány následující jednotky předurčené pro Velitelství teritoriálních sil a Velitelství operačních sil:


-2 mechanizované brigády včetně 4 strážních ochranných praporů (SOP)
-obrněná brigáda včetně 2 SOP
-brigáda palebné podpory
-3 ženijní, ženijně-záchranné a pontonové brigády
-brigáda podpory velení
-3 letištní zabezpečovací a ochranné prapory pro vrtulníkovou brigádu
-brigáda logistické podpory
-zdravotnická brigáda
-dopravní brigáda
-brigáda NBC ochrany
-roty vojenské polní policie
-3 letištní zabezpečovací prapory
-5 letištních ochranných praporů, včetně jednotek PVO leteckých základen
URL : https://www.valka.cz/AZD-t9615#65234 Verze : 0
Ještě bych se chtěl zeptat pana velitele z Přáslavic, jak to u nich vypadá? Jsem z Přerova a tak mám na výběr jestli k tankánům nebo k průzkumákům, ale toužím jít k průzkumu, ale tam budou pravděpodobně mnohem vyšší požadavky na znalosti a fyzičku, takže spíš mě vezmou v těch Přáslavicích.
A ještě by mě zajímalo jakou výstroj se u AZD fasuje, MNS-2000 vám asi nedaj co? Wink Na fotkách AZD je vidět ta stará nepohodlná výstroj a tak jestli by bylo možné že bych používal současnou americkou výstroj(ELBV, Alice M, apod.) kterou mám doma??
URL : https://www.valka.cz/AZD-t9615#65242 Verze : 0
Jsem profesionál,ale mám zájem účastnit se s přáteli cvičení AZD.Na personálním,rekrutačním atd mi řekli"že to prostě NEJDE".Jenže já to vojenský "ne" moc dobře znám.Opravdu to dle zákona nejde?
URL : https://www.valka.cz/AZD-t9615#85372 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více