Abwehrgruppe 218 a Waffen SS na Slovensku

Diskuse

Nedávno mě v bedně zaujala reportáž o L.Nižňanském, který v rámci Abwehrgruppe 218 - Edelweiss z Brandenburg Div. bojoval na slovensku proti partyzánům a při té příležitosti se zúčastnil několika akcí proti civilům.Zajímalo by mě, jestli velitel této skupiny - maj.Erwin Thun-Hohenstein obdržel Odznak za protipartyzánskou válku.Nemáte někdo jeho fotku?Z informací, které jsou na slovenských stránkách jsem toho moc nepochytil.Víte něco víc o činnosti této skupiny?Je možné, aby Edelweiss byla jakýmsi Partisanjäger kommandem, o kterém je zmínka v Ďábelské gardě?Za poskytnuté informace budu velmi vděčný.Dík.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#48829 Verze : 0

Citace - Ori Main :

Nedávno mě v bedně zaujala reportáž o L.Nižňanském, který v rámci Abwehrgruppe 218 - Edelweiss z Brandenburg Div. bojoval na slovensku proti partyzánům a při té příležitosti se zúčastnil několika akcí proti civilům.Zajímalo by mě, jestli velitel této skupiny - maj.Erwin Thun-Hohenstein obdržel Odznak za protipartyzánskou válku.Nemáte někdo jeho fotku?Z informací, které jsou na slovenských stránkách jsem toho moc nepochytil.Víte něco víc o činnosti této skupiny?Je možné, aby Edelweiss byla jakýmsi Partisanjäger kommandem, o kterém je zmínka v Ďábelské gardě?Za poskytnuté informace budu velmi vděčný.Dík.

bola to protipartizanska jednotka.mala nemec.oddiel, kozack.odd. a slov. oddiel(131voj.)patrili povodne do 200clennej special.jednotky Slov.pracovnej sluzby cvicenej na boj proti partizanom pod velen. por.M.Kanioka.tych 131 v decembri 1944 vstupilo do SS a velil im Nižňansky.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#76754 Verze : 0
Tak najprv opravím kolegu Perun39. Táto jednotka nebola jednotkou SS ale Abwehru. Konkrétne jeho II. oddelenia. teda oddelenia pre špeciálne operácie a diverziu z lokálnym sídlom vo Viedni. Taktiež jej nevelil Otto Skorczeny a nepatrila do divízie Brandenburg.
Takže po poriadku. V septembri 1944 bola zrušená divízia Brandenburg. 1600 jej príslušníkov prešlo pod Skorczeného jednotky SS zbytok k zoskupeniu Grossdeutschland a časť vytvorila tzv. Abwehrgruppen. Boli to malé jednotky. ktoré mali potláčať partizánsky odpor a podávať špionážne informácie. Na Slovensku sa vyskytovali pokiaľ viem dve a to 218 a 172.
Abwehrgruppe 218 pozostávala z cca. 30 nemeckých vojakov, ktorý pochádzali zväčša z horských a výsadkových jednotiek divízie Brandenburg. Táto časť na čele s maj. Ervinom grófom THUN von Hohenstein(inak majetky má aj v Čechách) naverbovala ďalších asi 100 ľudí zo zajateckých a koncentračných táborov. Bolo to asi 50 ukrajincov a 50 príslušníkov kaukažských národov. Usadila sa niekedy koncom septembra až začiatkom novembra na Slovensku a začala jednať o naverbovaní ďalších príslušníkov, teraz už Slovákov. 131 Slovákov špeciálneho oddielu SPS(fašisticá organizácia podobná ako RAD) robilo akcie už v novembri no oficiálne sa pričlenili k Edelweissu až v decembri 1944 po trojmesačnom špeciálnom výcviku a to prísahou fúhrerovi. Je nutné podotknúť, že väčšina slovenských vojakov nebolo ešte plnoletých a ich vek sa pohyboval okolo 17 rokov. Okrem týchto Slovákov, ktorým velil kpt. Ladislav Nižňanský, ktorý bol okrem iného aj príslušník štábu boli do jednotky naverbovaný aj bývalí partizáni a povstalecký vojaci cca 25(jeden Čech inak všetci Slováci). Tý slúžili najmä na prieskum a provokáciu. Bolo im ponechané ich partizánske oblečenie. Všetkých vojakov podrobne vyberal Nižňanský, s tým že niekoľkých pre duševnú krízu neskôr museli preveliť. Nálada v jednotke sa stále sledovala, no dá sa povedať, že mužstvo tvorili skoro samí fašisti prípadne žoldniery.
Jednotka vykonala 50 prepadov. Vypálila 23 dedín. Zabila cca. 300 a zajala 600. Jej straty boli asi 8 mrtvich a 20 zranených. Tu je nutné pripomenúť, že prepady ktoré Abwehrgruppe vykonávala boli stále precízne naplánované a j keď sa vykonávali vo veľmi ťažkých podmienkach. Vojaci prekonávali niekoľko kilometrové pochody snehom. Vykonávali rozne stíhacie akcie a prekonali niekoľko ťažkých bojov s partizánmi ktorích vtedy bolo v slovenských horách asi 10 000. Mnoho jaj agentov preniko v prevlečení do partizánských skupín. V podstate sa dá popísať ich taktika takto: skupina prezlečená za partizánov prenikla k partizánskej skupine. Pobudla z ňou nejaký ten deň, vyslala spojku so správou o polohe a sile oddielu na štáb. Ten vyslal zbytok Abwehrgruppy na zásah. Zatiaľ čo hlavné sily útočili, prezlečený "partizáni" rosievali u nepriateľa paniku a útočili naň a nedovolili mu ustúpiť.
Abwehrgruppe 218 zanikla koncom apríla 1945, keď hlavné časti oddielu ustúpili s 1. nemeckou tankovou armádou do Čiech. Časti slovenského oddielu ostali na Slovensku.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#87760 Verze : 0
Inak kpt. Ladislav Nižňanský bol nositeľom železného kríža II. triedy ešte z východého ťaženia. mjr. Thun von Hohenstein pokiaľ viem mal tiež rad vojenských vyznamenaní zo svojej pôsobnosti v divízii Brandenburg. Mnohý príslušníci Abwehrgruppy 218 boli navrhnutí a aj vyznamenaní za boj proti partizánom, ďalej medajlami za statočnosť a medajlami pre východné národy.
Inak Edelweiss možeš kľudene zaradiť do kategórie Partisanenjägerkommando. To bolo jeho hlavné určenie.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#87761 Verze : 0
To Peto: Diky za osvetu konecne nekdo prinesl nejake blizsi info ...


Nicmene osobne bych mel par poznamek ohledne poznamky, ze tyto Jagdkommanda nespadali pod SS a dale zarazeni Abwehrgruppen.


Muj osobni nazor je takovy, ze vetsina techto komand spadala pod SS z jednoducheho duvodu, zhruba v pulce roku 1944, ale spise na zacatku byl jiz Abwehr totalne zrusen a veskere jeho struktury byli prevzaty organizaci SS, ktera jiz beztak od roku 1940 mela vyvinute velmi blizke vztahy s Abwehrem, a dokonce az tak, ze byli schopni ovlivnovat chod Abwehru, popr. vliv na formovani jednotek, atd. Nesmime take zapomenout, ze samotna SS mela velmi podobnou slozku jako Abwehr nazvanou GEHEIMDIENST (ktera pozdeji Abwehr totalne nahradila). Z tohoto duvodu rozhodne komando Edelweiss spadalo pod SS, btw Niznasky a dalsi meli hodnosti SS.


Celkove muzeme rici, ze zbytky Abwehr a veskere jeji struktury byli pohlceny uradem SS zvanym REICHSSICHERHEITSHAUPTAMT (RSHA), pod ktery spadalo Gestapo, SD, GEHEIMDIENST, atd. samozrejme take Einsatzgruppen, Sonderkommandos a Jagdverbande.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#87844 Verze : 0
Neviem kde si videl tie hodnosti ale určite nemáš pravdu. Všetci v jednotke Edelweiss mali hodnosti armádne. Pozri sa na http://www.szpb.sk/restruk.htm. Je to stránka kde to je podrobnejšie rozpísané aj keď tam je rad nepresnosti. Veď si zober len majora Thuna a kapitána Nižňanského,tí by potom mali byť SS-sturmbannfuhrer a SS-hauptsturmfuhrer. Je však zaujímavé, že väčšinu jednotky tvorili cudzinci. Pričom ani jeden priamo nevstúpil do SS. Teda mi nieje jasné ako mohli cudzí vojaci priamo pôsobyť v nemeckej armáde. Ten dôvod bol asi to zaradenie Abwehru pod SS. Inak máš ale pravdu, že po strate dôvery v Kanarisa spadal v podstate celý Abwehr pod SS a tým pádom aj nepriamo jednotka Edelweiss. O mjr. Thunovi je však známe, že ako prušský dôstojník a šľachtic nemal veľmi v láske jednotky SS. Napätie medzi SS a Wermachtom však bolo vždy. Na Slovensku existovali aj slovensko - nemecké stíhacie jednotky SS. Boli to diverzné jednotky Jozef a "Snežienka"-Schneewitchen. Tieto jednotky spadali priamo pod velenie Otta Skorczeneho.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#87887 Verze : 0
Ahoj nechci ti moc brat optimismus, ale myslim, ze ta stranka ma vic chyb. Hodim ti sem citaci z jineho zdroje: O.Skorzeny - Me kommando operace.


Po likvidaci Abwehru (tudiz jiz nemuze byt rec o Abwehru) byl 13.9.1944 velitel O.Skorzeny poveren vybudováním stihacich praporu pro specialni ucely, ktere jak uz jsem zminil spadali pod RSHA. Po likvidaci Abwehru tak dostal i neco kolem 2500 byvalych prislusniku Abwehru, popr. divize Brandeburg.
Na Slovensku byly vytvoreny zhruba tri jednotky - jednou z nich byla Protez - kryci cislo 218, velitel SS-Sturmbannführer Erwin hrabe Thun-Hohenstein. Pocty 300-600; narodnosti: Nemci ze Slovenska, Polaci, Ukrajinci, Rusove a Slovaci.
Na pocatku dubna 1945 se cast pod velenim Thun-Hohensteina stahla do Liptalu, cast pod velenim SS-hauptsturmführera Dresslera do Velkych Karlovic.


Toto k jenom tem SS hodnostem. Co se tyce "cizich vojaku", tak kolem roku tusim 1942 byla ucinena dohoda, ze vsechny "dobrovolnicke jednotky" budou spadat pod SS - z toho duvodu byli napr. ruske pesi prapory slouceny a vytvorena RONA, atd. Ze stejneho duvodu tedy tito muzi mohli volne a vesele slouzit pod SS. Je mozne, ze treba slovenska cast komanda byla pridruzena (tudiz nemuseli byt clenove SS), proto si mohla ponechat sve hodnosti, nicmene velitele atd. jsou clenove SS, tudiz cela jednotka spada pod SS.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#87899 Verze : 0
Počuj ale veď ja s tebou súhlasím, že najvyšším velením II. oddelenia Abwehrru - teda nadriadeného orgánu Abwehrgruppe 218 bolo RSHA. A čítal som aj tú knihu - "Me velitelské operace". RSHA prevzalo Abwehr, ale ten si ponechal svoju organizačnú štruktúru. Len ti chcem povedať, že na stupni velenia jednotka Edelweiss mala ponechané hodnosti a štruktúru Wehrmachtu a to nielen pri Slovákoch, ale aj pri nemeckých vojakoch. Inak neviem odkiaľ máš počet 300 - 600 mužov? Počet vojakov Edelweissu bol cca. 280 - 300. Po januári 1945 o 70 menej. Národnostne to boli hlavne Slováci :cca 150, Ukrajinci cca. 50(niekoľko Poliakov z ukrajinských oblastí), cca. 50 káukáské národy- boli to moslimovia takže predpokladám niečo na smer Čečenci, Dagestanci, Tatarstanci ai. a nakoniec cca. 30 Nemcov- boli medzi nimi aj tzv. Volksdeutsche(pokiaľ viem tak skoro nikto nebol zo Slovenska, skôr to bolo východné prusko a oblasť Poľska).Bol tam aj jeden Čech, bývalý partizán - Oldrich Vystavel. Inak slovenská časť sa stala súčasťou jednotky v decembri 1944, predtým bola iba pridružená asi 3 týždne.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#87904 Verze : 0
Oprava - Ukrajinci boli tzv. donský kozáci. To znamená, že tam nemohli byť žiadny Poliaci. K zániku jednotka ti prikladam úsek zo správy (inak dosť kontroverznej) Jána Stanislava, ktorou svedčil na mníchovskom súde :
Abwehrgruppe 218 prerušila 10. 4. 1945 spojenie so svojím nadriadeným orgánom Frontleitstelle II, Süd – Ost (na jeho pokyn), pretože sa dostala do obkľúčenia sovietskych jednotiek. Od 20. 4. prerušila spojenie aj s operačným velením štábu nemeckého veliteľa na Slovensku. Abwehrgruppe 218 ako ucelená jednotka zanikla v dôsledku všeobecnej situácie na sovietsko – nemeckom fronte po presune do Vsetína 20. 4. 1945, resp. počas ústupu s formáciami 1. nemeckej tankovej armády. Ustupovali v smere Hranice na Morave, Olomouc, Nemecký Brod a Tábor, kde mienili prejsť k Američanom
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#87906 Verze : 0
suhlasim s poctom do 300 mužov, aj co sa tyka ponechania hodnosti, v tom pripade ale stotnik del. J.Nižňaský,ale v decembri 1944 v Kremnici prisahali "furerovi" teda predpokladam ze sa stali clenmi SS, ak sa mylim opravte ma. V kazdom pripade bolo MNO v Bratislave oznamene ze od DD.12.1944 nie je zvysok SJ-SPS sucastou slov.vojska.
Uniform. nosili armadne vz.21 ale s rukav. nasivkami SPS, povodný (pod)dostojnici SPS mali unif. SPS ale Niznanský nosil unif. armady. Na nich mali logic. slovenske hodnosti ale myslim si ze v nemeckých dokumentoch sa uvadzali z hodnostami SS.



Citace - Peto :

Počuj ale veď ja s tebou súhlasím, že najvyšším velením II. oddelenia Abwehrru - teda nadriadeného orgánu Abwehrgruppe 218 bolo RSHA. A čítal som aj tú knihu - "Me velitelské operace". RSHA prevzalo Abwehr, ale ten si ponechal svoju organizačnú štruktúru. Len ti chcem povedať, že na stupni velenia jednotka Edelweiss mala ponechané hodnosti a štruktúru Wehrmachtu a to nielen pri Slovákoch, ale aj pri nemeckých vojakoch. Inak neviem odkiaľ máš počet 300 - 600 mužov? Počet vojakov Edelweissu bol cca. 280 - 300. Po januári 1945 o 70 menej. Národnostne to boli hlavne Slováci :cca 150, Ukrajinci cca. 50(niekoľko Poliakov z ukrajinských oblastí), cca. 50 káukáské národy- boli to moslimovia takže predpokladám niečo na smer Čečenci, Dagestanci, Tatarstanci ai. a nakoniec cca. 30 Nemcov- boli medzi nimi aj tzv. Volksdeutsche(pokiaľ viem tak skoro nikto nebol zo Slovenska, skôr to bolo východné prusko a oblasť Poľska).Bol tam aj jeden Čech, bývalý partizán - Oldrich Vystavel. Inak slovenská časť sa stala súčasťou jednotky v decembri 1944, predtým bola iba pridružená asi 3 týždne.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#87913 Verze : 0
O.K. Tak pokiaľ boli všetci v SS, tak mi potom vysvetli prečo bol Thun stále major. A prečo sa vo všetkých písomnostiach uvádzajú armádne hodnosti. O tej prísahe viem. No predpokladám, že hodnosti im ostali rovnaké aj keď formálne spadali pod SS a teraz myslím aj nemcov. Boli to bývalí vojaci Wermachtu, tak im hodnosti nechali. Myslím nato, že nemôžeš prinútiť ľudí vstúpiť do SS len preto, že sa zmenila organizácia tajnej služby. Inak skôr predpokladám, že Abwehr si ponechal svoju štruktúru ako predtým, len pod velením RSHA. Inak prosím ťa napíš mi zdroj na tie uniformy. Ja pokiaľ viem tak špeciálny oddiel SPS na dobu výcviku sa stal jednotkou Domobrany a bol vystrojený a vyzbrojený z jej zásob. Teda uniformami Domobrany (Šufliarsky Akcia Edelweiss). Aj keď neskôr k ním pribudli nemecké doplnky ako prevlečníky a tak.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#87914 Verze : 0
nejak mi to blbne tak len takto cez citat.
verim ti ze Thun mohol byt wh ale myslim si ze slovaci boli oficialne ss.co sa tyka nemcov tak suhlasim s tebou ale slov. by som videl od decembr.44 ako ss samozrejme v slov. unif.chcelo by to dobove dokumenty takto je to len o nasich nazoroch. inak konecne kto sa o take nieco zaujima.
uniformi na tie nemam ziadny zdroj len tu znamu foto resp, dve. su tam tak ako som popisal. mali byt vystrojený v Trnave ale uniform.radoveho prislusnika domobrany a SPS sa lisila len v nasivke,samozrejme neda sa to pausalizovat v tej dobe sa nosilo co bolo.
V tej dobe pod pojem slov. vojsko spadalo vsetko od domobrany a SPS, pohg az po fin.straz.ta tusim od jan.45.
J a zasa neviem o tych prevlecnikoch odkial to mas, to som nikde nezaregistroval.
Este viem ze vo vyzbroji mali nase pusky vz.24, LG vz.26, ale aj nem.M98k. mali aj samopaly nem. a min. dva PPŠ-41.
inak najlepsie co som cital o 218-ke a inych protipart.jedn. je clanok v nejakom starsom cisle rocenky SZPB ak chces dam ti buduci tyzden vediet kde to je pripadne ti to poslem.


Citace - Peto :

O.K. Tak pokiaľ boli všetci v SS, tak mi potom vysvetli prečo bol Thun stále major. A prečo sa vo všetkých písomnostiach uvádzajú armádne hodnosti. O tej prísahe viem. No predpokladám, že hodnosti im ostali rovnaké aj keď formálne spadali pod SS a teraz myslím aj nemcov. Boli to bývalí vojaci Wermachtu, tak im hodnosti nechali. Myslím nato, že nemôžeš prinútiť ľudí vstúpiť do SS len preto, že sa zmenila organizácia tajnej služby. Inak skôr predpokladám, že Abwehr si ponechal svoju štruktúru ako predtým, len pod velením RSHA. Inak prosím ťa napíš mi zdroj na tie uniformy. Ja pokiaľ viem tak špeciálny oddiel SPS na dobu výcviku sa stal jednotkou Domobrany a bol vystrojený a vyzbrojený z jej zásob. Teda uniformami Domobrany (Šufliarsky Akcia Edelweiss). Aj keď neskôr k ním pribudli nemecké doplnky ako prevlečníky a tak.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#87940 Verze : 0
Tie prevlečníky mám z "Akcie Edelweiss" od Šufliarského. Jeden z príslušníkov tam popisuje, že pri akcii Ostrý Grúň a Kľak mali všetci na uniformách maskovacie biele "pláštenky". Inak čo sa týka výzbroje tak tá bola na tú dobu fakt veľmi dobrá. Abwehrgruppe 218 mala veľmi vysoký počet samopalov- ako ruské tak aj nemecké, ďalej díky, rôzne druhy granátov(teda oni asi využívali hlavne tie zápalné Smile a okrem toho mali aj ľahké mínomety! Inak mám fotku nemeckého inštruktora Edelweissu oblečeného v slovenskej uniforme!Takže ten mišung s uniformami asi bol riadny.
Počuj aké dve fotky to máš?Ja pozná iba tú jednu(okrem toho inštruktora) -medializovanú, čo je aj na szpb. Ak môžeš tak mi to pošli aj s tým linkom na ten článok.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#88016 Verze : 0
tu knihu som cital teraz si spominam je to tam.poznam len tie dve foto co ty. tuto na valke je kdesi fotka vojaka v armad.unif. vz.21 s nasivkov SPS,len ciste teoreticky mohol byt z 218-ky ale to by bola nahoda, skor patril k neakemu pracov.odd.
este k tym hodnostiam vsade sa pise o M.Kaniokovi ako porucikovi a on bol poradca co je sice to iste ale vidis ze vacsinou sa udavaju zauzivane hodnosti v nasej. literature a nie tie skutocne dobove.
ten clanok na nete nenajdes ja ho mam prerob. do wordu tak ti ho mozem poslat niekedy v utor. asi
p.s. kolko si napocital PPŠ-41 na tej skupinovej foto?
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#88086 Verze : 0
Mýslím, že asi dnes najlepší zdroj o 218tske je asi ta správa od Stanislava. Podľa mňa je dosť podrobná aj keď tú obhajobu Nižňanského na jej konci som veľmi nepochopil. Ešte raz som si ju preštudoval, hlavne čo sa týka zaradenia jednotky Edelweiss. RSHA prevzalo velenie tzv. Zentralabwehrstelle(hlavné veliteľstvo) v Berlíne, zatiaľ čo oddelenie Abwehr II ostalo v podstate také ako predtím. Zmena bola len v tom, že do štábu sa dostali aj dôstojníci SS.Z toho vyplíva, že nemeckí vojaci ostali stále vo Wehrmachte. Špeciálny oddiel SPS bol organizačne podriadený Abwehrgruppe 218 už 4.11.1944. Po uspešných akciách proti partizánom v okolí Banskej Štiavnice bola jednotka 16.12.1944 vyčlenená z Domobrany a včlenená do nemeckej brannej moci. Potom bola tá spomenutá prísaha. Zaujímavé je to, že v tej správe sa hovorí o tom, že slováci organizačne spadali pod Wehrmacht. Ich prevelenie podpísal náčelník štábu nemeckého veliteľa na Slovensku pplk. Otto Uechtritz! Podľa mojích vedomostí ešte pred jeho rozpadom používal aj "Brandenburg" vo svojích radoch cudzích štátnych príslušníkov. Možno v rámci taknej služby takéto postavenie bolo právne možné. Tak, či tak pravdu by sme sa dozvedeli asi až z amerických archívov.
P.S.Na tej fotke tuším 3 ? Ale z vlastnej skúsenosti typujem, že ich mohlo byť v celej jednotke taká tretina. Keď sa tak každý oháňa tým, že mali dobrú výzbroj.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#88378 Verze : 0
peto:
nemozem tu najst tvoj mejl poslal by som ti tan clanok.
inak s tvojim posledn. prispevkom vcelku suhlasim, ale neviem ako je to s tym pplk Otto Uechtritz, lebo bol nacelnikom stabu SS-obergruppenfuhrerovi Hofflemu.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#89133 Verze : 0
Počuj keď možeš, tak to pošli na peto_stud@yahoo.de. Dik Inak Dnes som sa vrátil zo SNA a našiel som tam veľa zaujímavých vecí o POHG a špeciálnych jednotkách HG. Myslím, že to by mohla byť tiež pekná téma do fóra! Žiaľ 218 som tam priamo nenašiel. No som viac ako presvečený o oveľa početnejšej účasti slovákov v SS (prípadne Abwehr). Na druhý týždeň sa ozvem a napíšem viac.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#89396 Verze : 0
Ahoj chalani, kedze som sa na tomto servere zaregistroval az teraz, nemohol som na vasu velmi zaujimavu debatu nadviazat skor. Som rad, ze aj niekoho dalsieho zaujimaju SS zo Slovenska. Ak sa mozem zapojit do diskusie tak suhlasim s tym, ze ich bolo ovela viac, ako priznavaju oficialne pramene. Len z okresu Modra podla archivnych dokumentov odviedli v obdobi december 1942-april 1943 14 mužov. Okrem toho mam dokument MNO č.23-8469-1/1942 z 23.11.1942 54 mužov zo Slovenska, ktory dobrovolne vstupili k danemu terminu do SS. Napriek tomu, ze publikacia Ve sluzbach Treti rise - Hitlerove zahraniční jednotku od Miroslava Tejchmana sa uvádza, ze poces obcanov Slovenskeho statu (Slovákov a Karpatských Nemcov) bol zanedbatelny, na zaklade ucasti napr. Karpatskych Nemcov vo Freiwillige Schutzstaffel a odtiaľ narukovaných mužov do Waffen-SS (1943 narukovalo 3000, na zoznamoch dobrovoľníkov asi 6500 mužov podľa Lipták, Ľ.: Franz Karmasin opäť na scéne. Bratislava, VPL, 1962, s. 47.) bola účasť naozaj vysoká. Jediným problémom je, že vojaci zo Slovenska nemali svoju vlastnú jednotku, ale boli rozdeľovaní do existujúcich zložiek Waffen-SS. Ak máte info práve o týchto jednotkách, kde by mohli slúžiť vojaci zo Slovenska, budem povďačný za každú odpoveď, resp. reakciu na tento príspevok.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#90007 Verze : 0
Skôr som mojím príspevkom myslel (podobne ako to bolo v 218nátske) účasť slovákov na špeciálnych operáciách. V archíve som okrem iného vyhrabal dokument o organizovaní dvoch kurzov pre príslušníkov HM. Išlo o kurz diverzie a špionáže. Po skončení dostali jeho príslušníci 10 mín a samopal MP 40 a boli vyslaní v malých skupinách na územie obsadené červenou armádou, kde vykonávali spomenutú činnosť. Myslím, že tieto jednotky museli tiež spadať buď to pod SS, alebo Abwehr. Predpokladám, že všetky takéto operácie na území Slovenska riadila centrála Abwehru oddelenie Juhovýchod z Viedne. Neviem či ste čítali knihu : Moje veliteľské operácie od Otta Skorczeného. Tam aj on popisuje centrálu pre špeciálne operácie vo Viedni. Žeby existovala spoločná pre Abwehr aj skorczeného jednotky. Zmysel by to dávalo veď v tom čase tieto inštitúcie v podstate splynuli.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#90020 Verze : 0
Slovákov v SS podľa mňa fakt asi veľa nebolo. Počas vojny do SS vstupovali iba nemeckí Volksdeutsche zo Slovenska, no okrem špeciálnych jednotiek Otta Skorczeneho neviem o tom, žeby slováci slúžili aj pri nejakých regulérnych útvaroch SS. Teda pokiaľ nepočítam granátnicky pluk SS slovensko, ktorý mal vzniknúť pár dní pred koncom vojny z evakuovaných príslušníkov POHG a poľných rôt HG na území Čiech. Viem, že mal byť nasadený proti Pražskému povstaniu, no v skutočnosti sa jeho výstavba nestihla do konca vojny. Raz som našiel nejaký dokument o tom, že sa niekoľko slovákov prihlásilo do SS a do kolonky národnosť uviedli :nemecká. Je možné, že niekoľko slovenských dobrovolníkov mohlo slúžiť v SS. Odhadujem tak 300. Cifra je bez špeciálnych oddielov Otta Skorczeného - tam počítam tak 500. (Edelweiss 155, Jozef - 80, Snežienka 40, vyššie uvedené jednotky 170,ai). Inak jedného môjho spolužiaka dedo slúžil na atlantickom vale v Normandii, kde sa zúčastnil aj vylodelia a bol určite slovák! Takže možné je všetko.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#90025 Verze : 0
opravujem počet odvedených v uvedenom období v mojom článku. Nie 14 ale 141. A to som našiel v dokumentácii okresného archívu v Pezinku a nie vojenského archívu v Trnave. Jedná sa o odvedencom z bývalého okresu Modra .Okrem toho mam k dispozícii dokument MNO, čo je v podstate hlásenie o počte dobrovoľne narukovanýhc do Waffen-SS v počte 51 mužov a sú medzi nimi aj slovenské mená. Podľa informácií pamätníkov slúžili v regulérnych jednotkách SS ako Wiking a Das Reich. Žiaľ, zatiaľ to nemám kde overiť. Čo sa týka protipartizánskej skupiny Jozef tak bola údajne zložená prevažne zo zajatých partizánov. Okrem Slovenska sa dopustila zverstiev na civiloch aj na Morave (časopis Prísne tajné, konkrétne číslo, prípadne citáciu dodám ak bude záujem). Add. granátnický pluk SS Slovensko. Na jednej internetovej burze som našiel v ponuke slovenskú vojenkú prilbu s bielym modrým pásom dokola, dvojkrížom na jednej strane, a na druhej strane označenie SS. V ponuke bolo uvedené, že ide o prilbu Freiwillige SS Legion Slowakei.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#90066 Verze : 0
Vieš s tými slovenskými menami to máš tak, že aj mnoho nemcov malo slovenské mená. Viem to preto lebo som sa tiež tešil, že som našiel v archíve niečo ako zoznam slovákov v SS a dal som si to prefotiť(jedna strana 8 Sk!!!) a potom som si všimol v kolonke národnosť : nemecká. Zoznam občanov SR, ktorí boli v SS a POHG a prejednával ich ľudový súd je v SNA v Bratislave, niečo je aj v Prahe, ale to je len zbytok. Vieš tie okresné archívy a tak nie su nič -moc. Ide o to, že vsetky vojenské jednotky, HG alebo SS nekomunikovali s miestnými úradmi, ale iba so svojím nadriadeným orgánom. Ten bol v Bratislave. Preto je celá ta korešpondencia v podstate v troch archívoch: SNA Bratislava, VHU Trnava a Múzeum SNP Banská Bystrica. Predpokladám, že viac ako 300 slovákov v regulérnych jednotkách SS nebolo. To je tak môj názor. Fak je aj, že niektoré časti SR patrili Nemecku-Petržalka. Možno tam.Možno slováci žijúci vo vtedajšom Maďarsku. Inak v jednotke Jozef nebol ani jeden zverbovaný partizán! Boli tam príslušníci HG a hlavne HM z Bratislavy a okolia-asi 80. Bolo tam aj niekoľko Volksdeutsche zo Slovenska-typujem do 30.No a samozrejme velitelia čiat boli veteráni SS z výcvikovej školy vo Freiburgu. Počuj mohol by si mi poslať link na tú prilbu? Inak čo to bolo za prilbu? Nemecká, alebo vz. 32?
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#90077 Verze : 0
Skusim to najsta v databaze, prilba bola vz. 32. V podstate s tymi Slovakmi mmozes mat pravdu. Trosku tu zlyhala komunikacia. Ja som myslel obcanov Slovenskeho statu a medzi tych patrili aj Karpatski Nemci. Ak by si mohol nejakym sposobom posunut tie zoznamy budem ti povdacny.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#90083 Verze : 0
Ono to bola v podstate sprava SNB o niekolkých občanoch SR z Rajca. Mám to, no zaslanie bude komplikované. Hlavne to nemá žiadnu výpovednú hodnotu. Takých správ máš v archíve kopu. Počet karpatských nemcov v SS sa odhaduje na 6500! To by bolo veľa správ! Inak neviem prečo ťa zaujímajú práve karpatský nemci, o nich sa predsa popísalo dosť. Skús knihu Nemci a Slovensko, potom taká veľká červená kniha "SNP". Tam by to malo byť popísané lepšie, sú tam aj hlásenia o odvode slovenských nemcov do SS. Tu sa skôr bavíme o učinkovaní príslušníkov HG a HM a SPS v rôznych podobných nemeckých jednotkách.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#90090 Verze : 0
tak skus jedno zo starsich for: Leon Degrele a cizinci v SS (https://www.valka.cz//topic/view/14203). Sú tam nejaké informácie o Vendrenskom a niektorých ďalších Slovákoch a taktiež diskusia o pôsobení gardistov v SS Dirlewanger.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#90184 Verze : 0
Počujte chalani, neviete niekto niečo o insigniách Abwehrgruppe 218 ? Myslím tým, či existovalo niečo ako nášivka Edelweissu, alebo odznak a tak ? Počuj Perun39 niečo podobné som videl na fotkách "Jozefa", nevieš niečo o Edelweisse.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#90235 Verze : 0
hhod sem prosim ta odkaz na tu prilbu to by som si kukol.dík.

Citace - peterwittgruber :

opravujem počet odvedených v uvedenom období v mojom článku. Nie 14 ale 141. A to som našiel v dokumentácii okresného archívu v Pezinku a nie vojenského archívu v Trnave. Jedná sa o odvedencom z bývalého okresu Modra .Okrem toho mam k dispozícii dokument MNO, čo je v podstate hlásenie o počte dobrovoľne narukovanýhc do Waffen-SS v počte 51 mužov a sú medzi nimi aj slovenské mená. Podľa informácií pamätníkov slúžili v regulérnych jednotkách SS ako Wiking a Das Reich. Žiaľ, zatiaľ to nemám kde overiť. Čo sa týka protipartizánskej skupiny Jozef tak bola údajne zložená prevažne zo zajatých partizánov. Okrem Slovenska sa dopustila zverstiev na civiloch aj na Morave (časopis Prísne tajné, konkrétne číslo, prípadne citáciu dodám ak bude záujem). Add. granátnický pluk SS Slovensko. Na jednej internetovej burze som našiel v ponuke slovenskú vojenkú prilbu s bielym modrým pásom dokola, dvojkrížom na jednej strane, a na druhej strane označenie SS. V ponuke bolo uvedené, že ide o prilbu Freiwillige SS Legion Slowakei.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#90249 Verze : 0
tak sa to tu rozbehlo.nebranim sa diskusii o "slovenských"SS aj ked daco som uz napisal na spominane forum cizinci v ss.podla nemeckeho historika R.Melzera zaciatkom roka 1945 bolo v ss 8222 obcanov SR, dalsich 8116 v SS-Heimatschutze(vel ss plk.R.Pilfousek) ktorý tiez spadal pod ss,292 bolo vo WH a viných organ. 34.narodnost je problematická zrejme aj slovaci sa hlasili za nemcov ak chceli do ss.podla dohody o posobeni slov.nemcov v ss slovenská strana pozadovala na ich uniforme viditelne oznacenie ze pochádzaju zo slovenska.videl som uz dvakrat na nete nasivku slowakei klasického ss vzhladu no ci skutocne existovala netusim.
podla mna bolo v ss niekolko sto slovakov ak neratame ten ss-legion s konca vojny.niekedy sem dam moje znalosti tejto problematiky.zaujimave by bolo aj ucinkovanie slovakov z devina a petrzalky v nemec.ozbroj. silach, boli obcania 3R.tych muselo byt niekolko tisic.
teraz k nasej 218, neviem o nasivkach edelweisu, len tie rukavove HM co mali slovaci, za tymto som este nepatral.nevsimol som si ani nic na fotkach "josefa"musim si to doma kuknut ak tu budes do piat.napis co si vsimat nech to mam jednoduchsie.
nebolo by od veci vymienat si material o tycto jednotkach, trebars aj o slov.v ss.
P.S. Peto,idem ti teraz poslat ten slubeny clanok.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#90252 Verze : 0
Počuj Perun39. pítam sa len preto, lebo si myslím, že také niečo existuje. Totiž keď som mal asi tak 16 (už je to pár rôčkov)a chodil som ešte na hokej videl som chlapíka s holou hlavou a s bombérom na ktorom mal nášivku Abwehrgruppe 218 Edelveiss. Bola okrúhla a v strede mala plesnivec. Biely nápis na čiernom podklade. Možno to bol nejaký novodobý mix horských jednotiek. No neviem. Z pochopiteľných dôvodov som sa s tým chlapíkom veľmi nevypravdoval. Inak s tými fotkami som myslel tie čo su na szpb. Tiež majú nejakú okrúhlu nášivku. No fakt neviem čo to je.
S tou výmenou informácií by to fakt nebolo od veci.
Inak som sa chcel spítať odkiaľ máš tých slovákov v SS-kampfvebant Walenstein ? Ja viem len o prepodriadení jednotiek HG kampfverband DEHM ale to molo ešte pred pádom Bratislavy. Napíš viac.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#90255 Verze : 0
kukal som aj net ale nasivku edelweissu som nenasiel. ak sa ti to podari budem rad.ak si u josefa videl nasivku na slov.uniform.tak je to kruhova nasivka HM(SPS)na lavom rukave. na neck.uniform. som si nic nevsimol.
o Wallensteinovi pise T.Jakl vo viacerých studiach naposledy v knihe Cechy 1945, nejake neidentifikovane slovenske jednotky mali byt jej sucastou pri utoku na prahu.V tej knihe su aj 2 foto s tankom LT-40 pri prahe po vojne ako ruskou koristou, kde sa tam vzali ak tam neboli slov.jednot.?zrejme sa tam dostali 2 LT-40 a jedna LT-35 od domobrany.len v tych lesanoch uz bola DM a HG pomiesana, okrem toho tam boli evakuovaný SS-heimatsutz a cast z nich bola tiez v slov.uniform. len s paskou FS na rukave.viem aj ze v prahe povstalci odzbrojovali jednotlivých vojakov madarov, nemcov a aj slovakov.
nevies nieco o udernej rote HG podriadenej niekedy v marci 1945 vel.pevnosti Presburg?ci bojovala v BA do toho 4.4. nejake slovenske jednotky tam zrejme ostali, ved je foto z vrakom tanku LT-40 v BA na jar 1945.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#90655 Verze : 0
Čo sa týka našivky 218nácky tak tam už asi nič nevypátram.Len som bol zvedavý či si dačo také nevidel.
S tou údernou rotou to bolo tak: niekedy koncom februára a začiatkom marca sa poľné roty HG delili do dvoch práporov. Jeden bol strážny-ten nieje naujímavý a druhý tzv. zasadzovací. Bol podriadený zo svojími 5timi rotami bojovej skupine DEHM niekde v oblasti Trnavy.Táto jednotka spadala pod operačné velenie pevnosti Pressburg. Typujem, že v boji o pevnosť Pressburg mohlo bojovať cca. 800 gardistov. Inak bol ten prápor na vtedajšie pomery fakt dobre vybrojený-samopaly, guľomety, Panzerfausty a tak. Niekoľko rôt absolvovalo protitankový výcvik. Okrem toho v Blave ostala jedna 200 členná rota podriadená SD. V knihe SNP/Nemci a Slovensko sa dačo hovorí aj o 6tej rote práporu. No pochybujem, že existovala. O Bratislavu bojoval práve tento prápor a už spomýnaná rota. Nazývaný aj prápor Trnava. Bojoval tu 3 dni a potom sa stiahol do Čiech. Možno práve on bol jadrom SS Legion Slowakei. Inak POHG bojovali príležitostne proti ČA na celom Slovensku.
Niekoľko tankov Domobrany sa zúčastnilo boja o Bratislavu.Neviem presne ale je to v knihe "Slovenská armáda" zborník nejakých príspevkov ak chceš zistím ti to. Niekoľko ich aj rusi ukoristili. Možno práve preto boli v Prahe, ale to asi skôr nie. Pri takom množstve jednotiek ČA na našom území nafotiť jeden ukoristený tank by bola strašná náhoda. Inak pokiaľ sa hovorilo o slovenskom pluku SS, tak sa používal stále výraz - granátnícky. Takže musel mať nejaké obrnené vozidlá.
Počuj napíš niečo o slovákoch v Lešanoch a v SS legion Slovakei pokiaľ niečo máš. Ja mám len nejaké nesúrodé info.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#90688 Verze : 0
Pozrel som sa do nejakých dokumentov a opravujem: štruktúra práporu HG bola najpravdepodobnejšie taká, že mal 4 pešie roty a jednu protitankovú- teda tankobornícku, vyzbrojenú Panzerfaustami a prot. minami.
Inak Perun diki za maila.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#90900 Verze : 0
zdravim
niaekedy vo februari 1945 odisla nejaka skupina slovakov do dostojnickej skoly v Lesanoch, bol medzi nimi aj kpt.Ľ.Mutňanský. okolo 13.3.45 odisloaj dalsich 50 dost HG a 50 od domobrany.napr. kpt.Golský.umiestnený bol v Lesanoch a Benesove. kurz mal trvat 4 tyzdne.do konca 1 majovehotyzdna sa sem sustredovali dalsie jednotky HG a domobrany v sile asi 3000 muzov.to mal byt ten ss-legion.planovany vel.SS-standartenfuhrer Michal Lokšík, pripadne W.Domes.dalsie slov.jedntky boli v Posázaví.5.5.45 boli jednotky nemcami vyzvane na utok na Prahu, mjr.O.Kubala odmietol takýto rozkaz vydat.kolona slovakov sa 8.5.vydala smerom k americanom podla direktiv ´vlady a MNO. isli cez Prosecnice k Písku zbrane zlozili v Čimericiach.podla cesk.histor.T.Jakla niektore jednotky predsalen s ss-zvezkom Wallenstein na prehu zautocili, je to mozne slovaci boli vo vycvik.pristore rozne roztrusený a rozkaz O.Kubalu sa k nim nemusel dostat.Jakl udaqva zhruba rovnaku ustupovu trasu aku som popisal.zahadou su este tie spominane tanky pri Prahe, ale mohli ich tam dotiahnut rusi.
este som nasiel ze 2 majov.tyzden Hg bojovalo s rusmi niekde juhozapadne od Prahy.
este raz k tym hodnostiam u edellweissu Korček asi naj. odbornik na tuto problematiku u nas uvadza pri nemcoch z 218 hodnosti SS, tak fakt uz neviem.
k tomu praporu HG. neslo o 2.poľ.Pr. veľ.kpt.T.Javor?mal 5 rot potom este jednu postavenu z POHG Bratislava, slov jednotky v pevnosti Ba su tiez zaujimave napisem asii viac niekedy.
existovala aj tzv.Kysucká Garda najaka diverzna jednotka vel.SS-hauptsturmf.Rulce(podriadena Wehrkreist kommandu VIII, Abwhrstelle Vratislav) aj tam boli slovaci podobne ako v Asistenzkorps Ries. asi 120 muzov, ukrajinci, nemci , madari a slovaci. vel ss-untersturmf.Ries.
viem aj o dvoch slovakoch v Dirlewangeri, ss-rotenf.Š.Barath a nejak. Balog, dostali sa tam z vezenia SS v Gdansku.
P.S. link na tu prilbu vz.32 SS-legion Slowkei sa nenasiel?
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#93119 Verze : 0
zatiaľ nie, ľutujem. link je momentalne nedostupny, stranka sa neda zobrazit. Chalani, nemozete pri tejto vysostne zaujimavej teme uvadzat aj pramene odkial cerpate. Diskusiu ste vyborne rozbehli a je tu kvantum novych informacii, ktore by mohol niekto spochybnovat.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#93204 Verze : 0
Zdravím páni,
No keď mám pravdu povedať o tých Lešanoch neviem nič asi preto, že v dokumentoch HG sa uvádzajú nemecké názvy českých obcí. Ale pokiaľ je Kienschlag - Lešany tak by to sedelo. Kurz dôstojníkov, poddôstojníkov, hodnostníkov a gardistov začal 16.3.1945 v "Kienschlagu" a mal trvať 5 týždňov.
Inak neviem, ktorý prápor myslíš? Myslíš "Trnavu"? Tak -či onak organizácia na dva poľné prápory zanikla ešte niekedy koncom roka 1944 a tých 5 rôt je určite prehnaných. Poľné porápory mali po 3 roty.
S tým Javorom je to asi tak, že bol veliteľ údernej jednotky, neskoršie bol veliteľ posádky Bratislava a potom sa zúčastnil horeuvedeného kurzu-tak sa to píše vo vyšetrovacej správe MV. Takže neviem kto bol veliteľom tej jednotky počas bitky o Blavu. Inak niečo som čítal aj o elitnej garde! Je možné, že je to rovnaká jednotka.
Prilba: Vo štvrtok som sa bavil s chlapíkom, ktorý má v BA starožitnosti presne o tejto veci. Ten ma však veľmi varoval aby som si dával pozor na také veci. Teda na trhu je dosť veľa replík. Inak pokiaľ viem tak gardisti na prilbe nemali modrý pruh takže to môže byť podvod.
P.S. Súhlasím s tebou Peter. Táto debata je fakt veľmi plodná a mám taký pocit, že sa tu spomenuli veci, ktoré takto na kope spomenuté asi ešte neboli. Ja môžem hovoriť iba za seba. Ja čerpám hlavne z archívu SNA, zdroje neuvádzam preto lebo by to tu bol rozkaz na rozkaze.Všetko však viem podložiť ak to bude nutné.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#93234 Verze : 0
pol.Pr. HG mali po tri, ale tento prepor mal mat sest rot "pribina, holly, langsfeld, bernolak, razus. vel. T.Javor ale dost sa striedali isty cas tusim aj kpt.J.Stejskal.siesta rota mala vzniknut z pohg Bratislava.celkovo sa mal tento prapor zorganizovat zac.roka 1945.
ak vies viac o tych praporoch ci pol. rotach v 1945tom napis.
lesany su tusim Kienschlag
v novom cisle cas. Historie a plastik.modelarstvi je prva cast clanku o vycvikovom priestore, ktory nas zaujima, ale este som nemal cas to precitat.napisem o tom nabuduce.
ta elitna garda, nemyslis osobnu straz O.Kubalu tzv. Meine gruppe?


prilba: tiez si od zaciatku myslim ze je to podvrh, ale kukol by som sa na to rad.ked uz sme pri prilbach HG neviete o nejakom znaceni HG na prilbach? viem o takej legende s ciernym pasom kolo prilby vz.32.

pramene:archivy rozne, nieco malo literat.tu mozem napisat ak je zaujem.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#93269 Verze : 0
Myslím, že hovoríme o tom istom. Tie roty tvorili prápor "Trnava". Existoval ešte jeden a to strážny prápor:Langsfeld, Štúr, Jánošík, ale ten robil len strážnu službu inak nič. Inak o tom prápore je zmienka aj v knihe SNP/nemci a Slovensko. Je tam aj o vzniku 6. (záložnej) roty. Takže to bude asi tak.
1. a 2. poľný prápor fungoval do konca roku 1944.Koncom decembra 1944 vznikol tzv. Náhradný oddiel a ten zastrešoval POHG Bratislava a všetky poľné roty(neskôr tie dva prápory-Trnava a strážny). Inak POHG Bratislava fungoval ako prápor. Mal niekoľko sto členov a patrili tu aj jednotky ako "Meine Gruppe", Výcvikové stredisko, Poľná polícia, a tak. (Počuj čo vieš o osobnej stráži Kubalu?) Neskôr aj tá úderná rota. Inak podľa niektorých hlásení a výpovedí sú zrejme dodávky zbraní a techniky a dokonca aj výstroja! poľným rotám od SS. Jednalo sa hlavne o muníciu, nákladné autá, zriedka aj zbrane.
O prilbách viem, že boli bez značenia a podľa toho aké mali POHG materiálne problémy nepočítam s tým, že by mali nejaké značenie. Možno fakt iba nejaké lepšie vystrojené jednotky z POHG BA-možno meine Gruppe. Ale nevylučujem to.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#93276 Verze : 0
Počuj perur, našiel som ti dačo o tých tankoch. Napriek tomu, že domobrana vo svojej organizácii nemala nijakú vyššiu tankovú jednotku niekoľko tankov určite vlastnila. Tie spadali pod posádku Bratislava. Nemci po odzbrojení tejto posádky neskôr časť tankov vz. 33 a PzKpfw II vrátili. Už 13.októbra 1944 sa uvádza v povstaleckom hlásení, že gardisti a vysokoškoláci cvičia s tankami v BA. Ďalšie tanky Domobrany pochádzali z nemeckej koristi po porážke SNP. Tie boli opravené a ďalej používané. (LT-38 a LT-40) Boli používané aj v boji proti partizánom. Tieto tanky zasiahli aj do boja pri oslobodzovaní Bratislavy. Posledný tank použitý v boji bol ukoristení ČA začiatkom apríla 1945. Pod ruským označením ŽB-747 bol nasadený v pražskej operácii. Mohlo sa jednať o ten čo si videl.
Inak nevieš náhodou stavbu 1.poľ. pr. HG, prípadne Meine Gruppe?
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#94000 Verze : 0
SUPER!Diskuze se rozjela až mě to překvapilo.Ve schránce jsem neměl oznámení o odpovědích a tak jsem předpokládal, že toto téma nikoho nebere.Díky von Fensteinovi za to, že mě vrátil do obrazu.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#98952 Verze : 0
Ešte k téme Abwehrguppe 218. Dospel som k názoru, že musím dať za pravdu Perunovi39 a von Fensteinovi v tom, že sa jednalo o jednotku SS. K omylom pri jej zaraďovaní sústavne dochádza myslím si preto, že jej veliteľ mjr. Thun von Hohenstein po svojom zajatí stále tvrdil, že je príslušníkom Wehrmachtu teda Brandenburgu (aj keď ten vtedy už neexistoval-to ale Rusi nevedeli) a nie SS. (Vieme, že byť SSak a byť v zajatí vtedy nebola žiadna výhra). Taktiež slovenskí príslušníci jednotky nosili kôli utajeniu slov. uniformu a aj hodnostné označenie.
Takže Abwehrgruppe 218 : Na jeseň 1944 dostal Skorczeny úlohu rozvinúť svoj horský prápor 502 vo Fridentale na 6-7 práporov špeciálneho určenia. K tomu dostal posilu cca. 1800 príslušníkov bývalej divízie Brandenburg. Jedným z týchto nových práporov bol aj Jagdverband Sudost. Ten mal niekoľko Jagdeinsatzov. Pre nás bol dôležitý Jagdeinsatz Slowakei. Táto stíhacia skupina mala štruktúru pluku špeciálneho určenia. Teda velenie vo Viedni a 4 špeciálne slovensko - nemecké skupiny vo veľkosti roty až práporu(Edelweiss, Schneewitchen, Jozef, Kysúcka garda(podľa môjho názoru aj niekoľko ďalších menších skupín)) a taktiež vlastnú výcvikovú základňu. Všetci jej členovia boli príslušníci SS, či to už boli Slováci, Nemci alobo iný. Mohla mať podľa mňa tak asi 1300 členov z toho cca 500 Slovákov. Inak neviete ako to bolo so Slovenskou tajnou ochranou? Viem, že napriek tomu, že bola pod slov. velením, pôsobila z časti spolu s "Jozefom". Taktiež neviem veľa o "Tisových plukoch".
Inak Perun k tým rotám HG : Takže na jeseň 1944 vznikli prvé 3 a vytvorili 1. poľný prápor HG. Ten bojoval dosť intenzívne proti SNP na fronte a vykonával aj tzv. "špeciálne akcie" v preoblečení za partizánov a tak. Čítal som o jednom prípade, kedy jeho príslušníci hnali zajatých povstalcov pri útoku pred sebou aby tak odhalili povstalecké guľomety.
Ďalej vznikli ešte 3 roty, no tie patrili priamo pod velenie HVHG. Neskôr prešli všetky roty HG pod velenie Náhradného práporu. V prvej polovici januára 1945 sa všetky poľné roty stiahli za západné Slovensko a tu vznikol prápor Trnava s 5 rotami. Neskôr vznikla aj 6. náhradná rota. Tento prápor patril už od januára pod nemecké velenie. V marci 1945 vznikol ďalší prápor-strážny. Ten mal 3 roty (z toho 2 novovzniknuté). Podľa Korčeka došlo niekedy na prelome marca a apríla k vytvoreniu 3. poľného práporu.(rozdelením práporu Trnava a vznikom ďalšej novej roty) Celkovo bolo podľa mňa poľných rôt HG 10.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#99203 Verze : 0
zdravim tiez mi nechodilo info ze je tu daco nove.teraz ani neviem na co reagovat.o tych tankoch viem.istych je 5 LT-38 od ČOpu, tie ale nebojovali a uz spominane 3 LT-40 a jeden LT-35 z povstal.caty por.Bodnára tie odtaihli a pridelili domobrane.
K praporom HG -musim si to najskor prestudovat dlho som tu nebol tak az zajtra.
K STO a tzv.Tisovim plukom je zufalo malo info.nieco mam k STO buduci tyzden to sem hodim.
o meine gruppe viem len tolko ze boli povodne z POHG Trencin a malo ich byt tak 10-15 gardistov.
Ja zas neviem nic o pol.policii pri POHG Ba.
s POHG sa dost ukazal POHG L.Mikulas mali byt vystrojeny lyzami a horskou vystrojou.aj pri obsadeni Lipt.Osady rusi zajali 30 SS,vlasovcov a HG.
Na fore cizinci v SS som napisal ze slovaci v Dirlewangeri neboli, ale nasiel som v archive zapisnicu, podla ktorej boli minimalne dvaja.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#99883 Verze : 0
Ještě k té nášivce 218-ky.Není možné, aby nosily klasickou protěž W-SS tj.bílo žlutou květinu na černém podloží?K té nášivce, kterou Peťo viděl na hokeji bych dodal asi toto:Edelweiss je neo nazi kapela a je dost možné, že název odvozuje od 218-ky.Ale to nemohu tvrdit jistě.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#100347 Verze : 0
K tej nášivke. Nebol to klasický Edelweiss z WH. Bol to kruh s Plesnivcom a červeným popisom. Inak toho chlapíka ešte pozám, takže sa to od neho(keď ho stretnem) pokúsim nejak získať. Osobne pochybujem, že niečo také-nášivka skutočne bolo. Príslušníci 218nácky chodili skôr v utajení a takáto reklama by im veľmi nepomohla. Inak viem o tom, že slovenské neo-nacistické kruhy glorifikujú práve Abwehrgrupu 218. Z času na čas sa o tom píše.
Ten POHG Liptovský Mikuláš bol asi fakt "dobrý oddiel". A to som nečerpal len z tej diplomovky. Napriek jeho veľkostil to bol oddiel niečo na spôsob hlavne protipartizánskeho. Zvádzal tuhé boje v oblasti Záp. Tatier asi v októbri 1944.Činnosť jednotlivých POHG bola totiž dosť rôznorodá. Mám zoznam členov PO Lipt. Mikuláš a sú tam aj poznámky tipu-ranený v boji, popravený partizánmi, vyznamenaný za ťaženie proti ZSSR a tak. Inak tiež som čítal to o tej Lipt. Osade. Ide len o to, že tam bol ešte jeden "živý" POHG - Ružomberok a mohol to byť aj on.
Svojho času (február) som sa snažil urobiť zoznam POHG, ktoré boli "aktívne". Podmienkou bol aspoň jeden dôkaz(hlásenie) o väčšej protipartizánskej akcii. Dospel som k číslu 28 z 38! A to nemám ani zďaleka zbehaný celý archív. Chcem len povedať, že takých bojovných POHG bolo vtedy viac. Podľa mňa boli špičkou práve poľné roty.
Počuj Perun o tej poľnej polícii viem len to, že patrila pod POHG BA a že jej príslušníci prešli "kurzom poľnej polície".Inak vykonávala klasickú poriadkovú službu medzi gardistami a slov. jednotkami. Asi ako náhrada za klasickú vojenskú políciu, keďže Domobrana už dožívala. Jej vznik možno datovať niekedy na prelome rokov 1944/45.
Perun nejednalo sa pri tých Slovákoch v Dirlenwangery o Volksdeutsche?
Počuj môžeš mi napísať zdroj na tú kubalovú ochranku? Dosť mato totiž zaujalo.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#100369 Verze : 0
k tej ochranke:napisem buduci tyzden,je to nejaky zbornik teraz neviem presne kuknem napisem.
v tom dirlewangwri boli minm.dvaja slovaci degrad.SS-rotenfuhrer Jezef Baráth a isty Balog.dezertovali k povstalcom, v zápisnici uvadza Barath ze sa vzdy citil byt slovakom-bol z BA.prihlasil sa s par kamaratmi z BA-nemci.
Degrad.bol za nenavratenie sa z dovolenky k jednotke v Dalmacii,zatkla ho UŠB a vydala sudu SS vo Viedni tam ho odsudili tusim na rok do vezenia SS v Gdansku odtial ich uz z Balogom pridelili do Varsavi k dirlewangeru, tak sa dostali na Slovensko a po par dnoch dezertovali.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#100866 Verze : 0
Nevieš či sa zúčastnii aj potláčania Varšavského povstania? Myslím, že takých príbehov Slovákov v SS bude asi ešte viac. Nejakí Slováci vraj bojovali v polovici februára 1945 aj v Holansku na Rýne v okolí mesta Nimwegen v rámci nejakej divízie SS proti americkým a kanadským jednotkám. Máš niečo aj o Vendrenskom?
Chcel som ešte dačo. Spomýnal si čierny pruh na prilbách HG. Tak ten pruh fakt bol ale na dôstojníckych brigadírkach poľných uniforiem HG v neskoršom období. V podstate podľa vzoru SS. Na prilbách som si takmer istý, že nič nebolo. Aspoň pri klasických POHG.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#101245 Verze : 0
Barath tvrdi ze vo Varsave len fasovali vyzbroj, cvicili a konali straznu sluzbu, no ale vykladaj pri vysluchu partizanom ako si bojoval vo Varsave.ja by som to tiez takto kamufloval.
O tom Nimwegene som tu uz kdesi pisal.info je z Korceka a cas.Nas Boj niekedy zo 1945teho.Viem ze tam boli 9 a 10 div SS Frundsberg a Hohenstaufen(albo ako sa to pise).autor clanku SS-rotenfuhrer Ján Takáč píse ze diviziu(ktorú?)tvorili nemci, taliani,lotysi,slov.nemci a slovaci(v akom pocte netusim)
k tomu G.Wendrinskemu viem utvar div. Florian Gayer, protitankovy odd.viem datum narodenia(miesto Bratislava) a datum udelenia RK (tusim 27.1.1945)v Budapesti aj padol.neviem urcite ci bol slov.alebo slov.nemec ale udajne slovak.
ten pas na prilb. vz.32 maju tri kus. v M-SNP v BB, bol to len typ, priklanam sa tomu ze je to povojnove oznacenie hasicov alebo CPO.
nasiel som na nete tuto capicu co nanu hovoris?
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#101272 Verze : 0
Tá čapica je v pohode! Dá a kúpiť? Len či tá orlica fakt patrila na tú čiapku. Či si to tam niekto nedorobil. Môžeš mi prosím ťa poslať link? Ale ak to sedí tak by som typoval, že to bola časť uniformy ktorú používali gardisti pri výcviku u SS. Armádne jednotky to totiž takto robili-nemecké uniformy a slov. označenie počas výcviku v Nemecku(napr. padákoví strelci). Viem, že už v roku 1943 absolvovali nejakí dôstojníci HG kurz a stáž u SS Leibstandarte. (no to by asi bola brigadírka nie lodička)
Inak počuj ak o účasti Slovákov v SS písal "Náš boj" tak je možné, že nejakí sa tam dostali aj cez Kubalu. Jeho dobré kontakty na SS boli všeobecne známe.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#101308 Verze : 0
ta ciapka je na predaj (www.militaryschop.cz-nejde mi vlozit odkaz)
ja ju neviem zaradit a to som si uz myslel ze sa vyznam.
ja mam par foto z casopisu slovenský rozhlas kde su HG na vycviku v Sinnheime(neviem ci sa to tak pise) rok 1942-tusim, a ak tie foto zachytavaju fakt nasich HG tak cvicili v unif.SS
pri vycviku na slov.pouzivali cvicne platene armadne unif.
este k 218ke Thun chodil v civile.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#101344 Verze : 0
S tým výcvikom to bolo tak, že väčšinou keď boli gardisti v Nemecku tak nosili ich cvičné uniformy HG a označenie HG. Samozrejme na konci vojny pri evakuácii di Truppenubungsplatz Benešov(Lešany, Prosečnice n/S ai.) nosili poľné uniformy HG. Tak isto ako ako pri výcviku na Slovensku. SS však z času na čas vystrojovali jednotky POHG, ale žeby aj ich uniformamy, to sa mi nezdá. Skôr to vidím na výstrojne súčiastky.
Inak skoro som zabudol Kienschlag sú Prosečnice nad Sázavou. Kde bolo výcvikové centrum tankových granátnikov. Žeby to bola náhoda, že sa také veľké množstvo dôstojníkov HG stiahlo pred frontom práve tam? Pluk SS Slovensko mal byť tuším tiež granátnický. No konali sa tu aj kurzy špeciálne diverzné, niečo na štýl Jozefa. Inak nášiel si niečo o tých Tisových plukoch, alebo Meine Gruppe ? Mňa by hlavne zaujímalo o akú spoluprácu išlo medzi Slovenskou tajnou ochranou a jednotkou Jozef. Mám doma výpoveď jedného člena takejto diverznej jednotky, kde popisuje jej organizáciu a tak.Môžem to tu neskôr rozpísať. Jeho veliteľ bol Pawlovský, no vstúpil do jednotky z HM až v marci 1945. Vtedy sa však začala formovať STO!
Kľudne môže byť, že Thun chodil v civile. Veď Edelweiss bol celkovo charakteristický svojími prevlekmi. Vraj ani jeho členovia nejak neoplývali vojenským vystupovaním(salutovanie, nástupy a tak). Zato vraj nedodržanie disciplýny v boji alebo nedajbože vyhýbanie sa boju bolo prísne trestané.
P.S.Počuj Perun39 jak to bolo s tou stránkou na čapicu. Nechce mi to totiž zobraziť.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#101752 Verze : 0
stranka jehttp://www.militaryshop.cz/noron/webgen/stranky
ten zbornik:KRASNOVSKÝ, B.:Ozbrojene zlozky slovenskeho statu v obdobi august 1944-maj 1945.in:Slovenska reublika (1939-45),zost.Ján Bobák, (histor.ustav MS)matica slov.Martin 2000, ISBN 80-7090-576-X
uniform.: Pri vycviku na slov.pouzivala HG vojensk.cvicne platene uniform. a samozrejme klasic.cierne a unif uder.odd(pise sa ze boli v pol.sedi alebo olivovozelene-neviem)
v tom nemecku maju uniform.SS ale nerucim za to ze to su naozaj HG mozu to byt propagcn.foto s SS.
od novembra 1944 pohg nosili standartne uniform.vojenske vz.21 s ciernou páskou HG.z nedostatku aj starsie HG uniform.
v tych cechach predpokladam ale hlavne tie vojenske.
-spolupraca HVHM a Josef asi existovala ale asi formou vycviku STO.
-o STO neviem nic viac
potreboval by som nieco viac o tej protitankovej rote HG v 1945, nemas nieco?pripadne evidenc. ci prirastkov. cislo do archivu?
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#101933 Verze : 0
Diki za link a literatúru. No kukal som na tie fotky a porovnával som to s nemeckou čiapkou SS a mám taký pocit, že to je len zlá fotka čiapky čiernej uniformy HG. Teda tej klasickej. No za tú cenu by som mohol mať celú uniformu!
Pri tej STO ma by ma zaujímalo, či to nemohla byť napr. Kysúcka garda, alebo Tisové pluky. No predpokladám, že všetky tieto jednotky vycvičila v špeciálnych kurzoch jednotka Jozef. Veď Sládek uvádza počet vojakov tejto jednotky po príchode na Moravu cca. 250 mužov. Aj ten môj gardista Hachla tvrdí, že evakuoval na Moravu do Olomouca, kde sa zmenili jeho inštruktori kurzu! Takže, žeby prepodriadenie kurzu? No neviem.
Tie olivovozelené uniformy nosili z počiatku aj poľné roty-ako nástupcovia úderných jednotiek. Neskor, ako hovoríš v októbry prešli na klasické vz. 21. Boli tam samozrejme aj nejaké detailné odlišnosti(čiarne lampasy a tak u dôstojníkov a tak).
K tej poľnej (protitankovej) rote som došiel tak, že vo vyšetrovacích spisoch SNB o POHG Považská Bystrica(fond 604, ale krabicu si nepamatám, blbé je že to nemám ani poznačené, z hlavy typujem tak 102,101, no niesom istý!Ak chceš niečo mám aj zoskenované.) je taktiež stručná chrakteristika jednotlivých gardistov. Kde bol školený, kde bojoval, čomu velil a tak. U niekoľkých je tam poznámka "absolvoval výcvik proti tankom" prípadne "výcvik s Panzerfaustom" no alebo pôsobil v rote, ktorá bola nemcami školelená v boji proti tankom. Sú to iba takéto krátke vety, no podľa mňa to vystihuje veľa. Kurz bol pri Trnave vo Voderadoch.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#101939 Verze : 0
Počuj Perun, myslím, že teba to bude zaujímať. Našiel som dnes niečo o Slováčiskovy čo bol dozorca v Osvienčime od roku 1943. Samozrejme v rámci SS. Ten chlapík si spomýna aj na svojich slovenských "Kriegskamaradov" v tábore. Takže viem o ôsmych Slovákoch - dozorcoch v Osvienčime.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#102106 Verze : 0
dik za zaujimave info a udaje do archivu, predpokladam SNA.
vedel som ze nejaky slov.SS boli aj ako dozorcovia ale ziadne konkretne info som nemal.nevies mena a hodnost?
vo voj.historii č 4/2004 je clanok o 1.PD(respkt.TD-1)-neviem ci si cital?
je tam aj udaj o 21 dost. a 409 vojak. nemeck.narodnosti od tejto divizie odislo 5.9.44 so slov.uniform. a zbranami k 8.ss div.florian gayer, k jednemu dobrovolnickemu pluku je tam aj uvedeny.v dnoch 14-18.9.44 uz boli aj nasadeny a 10 z nich aj padlo.
celkom sa nam ten pocet obcanov SR u tejto div.narasta nie?
to je zatial vsetko,planujem do archivov tak ked zas na nieco nove natraf.tak dam vediet.
este ma napadlo dohoda Nem.-SR hovori o sluzbe v SS len pre sl.nemc. alebo obcanov SR.napadlo ma ze ak nie tak sa museli slovaci hlasit za nemcov ak tam chceli ist.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#102579 Verze : 0
Tá info je z klasického okresného archívu. Ak máš seriózny záujem tak ti poviem ako sa k podobným info môžeš dostať aj v mieste tvojho bydliska. Samozrejme mám aj mená tých naších SSákov no máme na Slovensku zákon o ochrane osobných údajov takže ti to maximálne môžem poslať mailom.
Takže o tom našom SS-
Narukoval dobrovoľne k SS v roku 1943. Po vybavení formalít u DP odyšiel do Bratislavy, kde bol riadne odvedený. Potom odcestoval do Viedne a odtiaľ do tábora SS v Osvienčime, kde vykonával vbýcvik po ktorého skončení bol pridelený k strážnej čate v tábore BUNA vzdialeného 4 km od Osvienčimu. V tomto tábore bolo zaistených asi 70 tisíc väzňov, ktorí pracovali v neďalekej továrni.
Ako dozorca v BUNE pôsobil do konca marca 1944 kedy nastúpil 21-dňovú dovolenku v mieste svojho bydliska. Po dovolenke a návrate k útvaru bol preložený ako dozorca do iného osvienčímskeho tábora BOBREK. Po istom čase bol prevelený späť do tábora BUNA, kde nastúpil 5-týždňový bojový výcvik. Po jeho ukončení bol spolu s jednotkou prevelený do Tynca pri Benešove, kde začal ďalší dvojmesačný výcvik.
Po skončení výcviku odyšiel s jednotkou do Maďarska kde pred Szolnokom bola jeho jednotka nasadená do boja proti Červenej armáde. Pri bojoch bol ranený a skončil v nemocnici pri Mníchove. Po troch mesiacoch liečenia bol preložený do dedinky Neu Brandenburg ležiacej asi 150 km na sever od Berlína, odtiaľ do Štetína a odtiaľ pri ústupových bojoch smerom na Libeck, kedy bol ranený opäť a dostal sa do nemocnice v Libecku. Dňa 2.5.1945 obsadili mesto spojenecké armády a on sa dostal do zajatia.
Podľa jeho výpovede bolo v Osvienčime 200-300 Slovákov a Nemcov zo slovenska. Podľa toho ako to popisuje stretnúť Slováka v SS nebol žiaden problém. Osobne pochybujem aj o tom, že by si museli Slováci meniť národnosť pri dotazníku vstupu SS. Slováci neňmali do týchto jednotiek nikdy zakázaný vstup. Z celkového počtu 6800 ľudí zo Slovenska (Nemcov) odhadujem, že bolo tak 10 percent Slovákov.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#102649 Verze : 0
pises slovak, bol naozaj slovak alebo slov.nemec?
mozes mi tie udaje poslat mejlom, a tu radu.ja som tu nieco nasiel ale skatulu som si objednal na buduci tyzden.
ja sa priklanam k vyskumom R.Melzera v nemeck.archivoch tvrdi ze zac.septembra 1944 bolo v SS 7824 a v januar.1945 uz 8548 obcanov SR, samozrejme plus SS-heimatschutz dalsich 8116,tych 10%slovakov z toho beriem je to rozumne cislo.podla mna ale bez tychto special.jednotiek tie v tom zapocitane asi nebudu.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#102732 Verze : 0
Bol to Slovák. Teda mal národnosť slovenskú. To mu bolo aj vyčítané. Teda, že ako Slovák dobrovolne vstúpil do SS. Inak dnes som našiel ďalších dvoch. Ten údaj 8548 občanov SR v SS samozrejme akceptujem. Nemci predsa museli sami lepšie vedieť koľko ich tam mali. Ten počet 10 % som si typol podľa tej výpovede. Veď uznaj, len v svienčíme ich malo byť spolu 200-300! Samozrejme je to bez špeciálnych jednotiek SS a pluku SS Slovensko.
Perun nevieš niečo o pplk. Domesovi ? Už to zhaňam istý čas a zatiaľ som nič nenašiel.
Neviete niekto ako to bolo s Čechmi v SS? Počul som, že mali zákaz vstupu do SS. No predsa o nejakých viem.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#102873 Verze : 0
pplk.Walter Domes bol sudetak v slov.armade bol v roznych funkciach musel by som kuknut bol aj v rych.div.(ako mjr. velil praporu)potom bol vel.doplnovacieho obvodu SS slovensko(alebo dacoho takeho neviem to z hlav-kuknem ti to)
Neviem ako to bolo s cechmi ale pocul som uz o tom.
O jednom lekarovi, par chlapoch z Hlučinska a v jednej knihe som videl zoznam asi 10tich cechov repatriovanych z ruskeho zajatia v 1945.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#103038 Verze : 0
Mňa by k tomu Domesovi hlavne zaujímalo či bol v SS. Teda ako perspektývny veliteľ legionu SS Slovensko by mal byť no potrebujem to na isto. Korček vo svojej kniha Slovenská republika 1943-45 popisuje iba Lokšíka no o Domesovi nič. Nevieš aký bol jeho vzťah k HG ?
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#103050 Verze : 0
zdar pani
W.Domes bol v roku 1943 este u RD
v 1944 uz bol sef uradu spojovciaho dost. Waffen-SS pri DP.
kedze SS uznavalo obcanom SR dosiahnute hodnosti tak pplk. musel dostat az u SS ked v slov.arm. bol mjr.
kukol som znova studiu R.Melzera a vyberam toto:
od sept.39 do decenb.41 bolo zo slov 600 dobrovol.(skutocnych) v SS.
podla medzistatnej zmluvy nastupovali od jan.43-701muzov, febr.1549muzov atd.
k januar.1944 to bolo celkom4907 muzov.
k 1.2.1944 to bolo uz 6330 muzov z ktorych 296 uvolnili pre nespolahlivost a 255 padlo, zomrelo, alebo boli nezvestny.
vyssi funkcionari DP absolvovali len 6mesacny kurz pri SS-polizei div. v Holandskom Ede.


Podla zmluvy mali byt viditelne oznaceny ze pochadzaju zo SR.
A bola tu moznost reciprocity slovaci s nem.obcianst. mohli sluzit v slov.armade(ide asi o 4tisic slov. z Viedne, Petrzalky a Devina)
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#103635 Verze : 0
este k tomu oznacovaniu pripajam taky obrazok vpravo dolu je cosi ako slov.znak nasivka SS.
videl som to uz aj inde a mam pochybnost o skutocnej existencii niecoho takeho.vie niekto viac?Peto?
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#103637 Verze : 0
Takže možeme povedať, že pplk.(obersturmbandfuhrer) Domes bol už v čase SNP členom SS ako sef úradu spojovacieho dôstojika SS? Nebol to nejaký styčný dôstojník? Inak by ma aj zaujimalo či nebol iba nejaký partakník DP. Takže ako perspektívny veliteľ pluku SS Slovensko bol vyslovene členom SS.
Pokiaľ ide o tú nášivku, videl som ju už aj ja. Dokonca som ju videl namaľovanú aj na Ju 87. Faktom je, že náš štátny znak sa objavuje z času na čas pri nem. jednotkách. Podľa mňa to mohlo byť buď označenie nejakého vojenského útvaru, čo nemal so SR nič spoločné, alebo označenie Slovákov bojujúcich v SS. Toto bude asi pravdepodobnejšie, keďže ide o jasný slov. znak.
Mne je jasné, že aj pluk SS Slovensko nevznikal zo dňa na deň a že jeho vznik sa chystal v podstate už od roku 1944 existoval aj jeho znak a aj nášivky. Rokovania o jeho vzniku začali niekedy v novembri 1944. No skôr si myslím, že ide o označenie vojakov SS slov. národnosti.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#103769 Verze : 0
pokial viem tak ten znak na Ju-87 nema zo Slovenskom nic spolocné.tusim aj farby su na nom prehodené.
Je celkom mozne ze munimalne návrhy na tieto veci boli a teraz sa objavuju ako existujúce.kym neuvidim foto budem skepticky.
v case SNP by som ho uz videl v SS unif. vtej dobe bolo v slov. arm. celkovo uz len kolo 600 nemcov a aj taky odbornik ako vel.VZS mjr.Ľ.Schultheiss bol uz v auguste v SS.
V archive som nasiel take pochybne udanie z asi oktobra 1944 ze byval.stot.Ľ.Kuchta (slov.nemec)teraz v SS parasutistickom prápore je na dovolenke doma a treba ho zatknut.
takych udani je viac.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#103771 Verze : 0
Predpokladam, že kedže boli Slováci zaradzovaní k SS a podľa dohody boli aj označovaní slov. znakom musel taký aj existovať. To je asi história toho nášo štátneho znaku v nem. SS.
Tých udaní bolo fakt viac. No ja som tam v tom archíve našiel aj zaujímavejšie vecí. Napr, aj výpovede príslušníkov pluku SS Slovensko a tak. Vlastne práve preto už verím, že niečo také skutočne existovalo. Je len zaujimavé, že napriek tomu, že existujú (a existovali aj pred 60 rokmi) jasné dôkazy o existencii tohoto pluku nikto z historikov (okrem Korčeka) sa s tým 60 rokov nezaoberal. Históriu si fakt každý prispôsobuje ako chce.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#103774 Verze : 0
to je fakt zaujimave napis nieco viac z tych vypovedi ak je tam nieco zaujimave asi dost zatlkali po vojne.
nespominaju organizaciu dôstojnikov a tak?
podla mien by sa totiz dalo kadeco najst.
Ja som tento tyzden v archive ohladom ludových sudov je tu toho vela este som nepresiel ani len katalogy, potom napisem konkretme co som nasiel.
nasiel (v knihe zlomena kridla)som aj zmienku o zajatych slovakoch
pricom cast dôst.vstupovala do nem.armady (SS ?)a vojaci do Todt.organiz.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#103782 Verze : 0
Tak našiel som tam výpovede slov. dôstojníkov HG, ktorí boli v Lešanoch v "pluku, ktorý tam vznikol" ako sami popisujú. Ich výpovede sa takmer zhodujú. V podstate hovoria o tom ako sa HVHG snažilo všetkých gardistov a domobrancov zhromaždiť do Lešan. Ako tam z nich potom vznikol "pluk", ktorý cvičili nemecký dôstojníci a ktorý bol vyzvaný zaútočiť na Prahu. To však odmietol a vzdal sa Američanom. Preto neviem ako si hovoril, že nejakí gardisti na Prahu fakt zaútočili, neviem čo to boli zač. Možno tvrdé jadro alebo tak. To fakt neviem.
Vo výpovediach fakt všetci zatĺkali. To treba brať s rezervou. V týchto veciach sú najdôverihodnejšie rozkazy a hlásenia. No ale aj výpovede nie su zlé!
O spolku dôstojníkov neviem. No bol som nedávno na burze starožitností a vydel som tam odznaky spolkov v 1. SR. No tých spolkov muselo byť haba dej. Bol tam aj zväz dostojníkov. To asi však len armády.
Počuj v tej knihe, čo to boli za Slováci? Kde boli zajatí?: Neboli to slov. nemci?
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#103901 Verze : 0
o tych slovakoch v prahe pise T.Jakl neviem odkial to ma.
samozrejme vsetci zatlkali.
neviem o akom spolku sa tu debatuje asi mi nico uslo.
v tej knihe sa pise:
na otazku ci sa v zajati stretli s cs vojakmi, dotycny pise ze sa stretol s dôstojnikmi atd...a podd.a voj...
ako som uz napisal.
stetol sa aj s prislusnikmin 2.parabrig. stymi sa jednalo ako s rusmi
zrejme pojde o vojakov zajatych u vychd.armady alebo v povstani.necudujem sa lepsie byt u TO ako v tabore no a dôstojnici ktovie co ich k tomu viedlo, ten cech tam ise ze sa mali celkom dobre.
mozm to poslat aj doslovne.
neviete niekto identifikovat tento POHG:
10.4.45 2 narodna partizanska brig.(vel.K.K.Popov)zajala po kratkom bojiv osade Vrchtepla niekde pri Suľove 153 clenny POHG.
ukoristili 8 aut, 6 vozov s konmi, kuchynu, rozny voj.material a 2 gulomety, 3 samopaly, a 163 pusiek.
4 dôst.HG(medzi nimi aj oblast.vel.HG z velkej bytce) popravili gardistom zobrali uniformi a pustili ich(?)
oddiel mal byt na ceste do nemecka(lesany?)
iste je ze existuje foto K.K.Popova v HG brigadirke este aj z orlom(pre zaujimavost je textilny asi ten z rukava a nie kovovy ako standartne)
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#104194 Verze : 0
pripajam aj takeho orla
rukavovy z unif.udernych odd.HG
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#104195 Verze : 0
Tento priestor Súľova, teda Strážovských vrchov sa nachádza pri hlavnej evakuačnej trase gardistov a nemeckých oddielov zo Slovenska do Čiech. Jednalo sa o železničné spojenie od Lipt. sv. Mikuláša cez Martin - Žilinu a Trenčín do Čiech. Zabezpečenie tohoto priestoru prevzali jednotky HG, konkrétne strážny prápor HG. Pokiaľ viem, jednotlivé roty tohoto práporu evakuovali po železnici ešte pred príchodom ČA. Je možné, že ešte 10. apríla ostali nejaké jednotky tohoto práporu odrezané (BA už bola obsadena a Rusi postupovali aj smerom na Žilinu). S najväčšou pravdepodobnosťou to bola jednotka str. práporu. No zaujímavé je aj to, že mala viac výzbroje ako potrebovala. To je u strážnej jednotky neobvyklé. Takže predpokladám, že bola v rozklade (no po páde Bratislavy a ešte de fakto v obkľúčení ma to ani neprekvapuje), pri evakuácii z času na čas dochádzalo k takýmto javom. Súdiac podľa počtu zbraní mohol byť jej celkový počet cca. 200 mužov. Je však možné že získala nejaké zbrane bojom, alebo je tiež vysoko pravdepodobné, že sa časť jednotky pred zajatím zachránila. Ďalej je zaujímavý jej počet 153 mužov a podľa toho môj predpokládaný cca 200. To je veľa aj na POHG aj na poľnú rotu. Aj ten počet dopravných prostriedkov mi nesedí. Väčšina jednotiek bola vtedy v podstate už na ceste a mimo bojového diania, teda usudzujem, že to bola rota ktorá mala zaistiť bezpečný ústup jednotiek po železnici. Predpokladám, že to už nestihla, kedže trať bola prerušená, tak sa vybrali po ceste.Teda podľa mňa to bola poľná rota, ktorej sa pričlenil nejaký POHG a spoločne evakuovali na západ. Po prepade partizánmi sa nejakí jej príslušníci zachránili, no väčšina padla do zajatia.
Toľko moje postrehy.
Počuj napíš niečo o tej TO.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#104298 Verze : 0
k todtoveej orgaaniz. vela nemam len to co som napisal a este ze tam sluzilo asi 34 slov nemcov.
mam mena asi 4och+dvoch z RAD.
v archive som nasiel asi 100 SS z toho 2 slovaci a 10 nezaradenych k narodnosti.
SS zo slovenska dost sluzili v byv. juhoslavii u ddiv Prinz Eugen a Handschar.
jeden slovak ako pol.zand SS v Holandsku, druhy ako tankista pri Pariži.
Par ich absolvvovalo bližšsie nespecifikovany specialny vycvik v Gdansku a Varsave(na jar 1944).
asi 8 bbolo KT ako strazny.
k tomu asi 50 muzov s POHG a dvaja zo SJ-SPS.
Vsetko okresy BB, ZV, BR, RS, KR, ZH,
vdaka za typ Peto.
nazaver pripajam organizaciu SS-Kampfverband Wallenstein k 4.5.45
uverejnenu v Historie a vojenstvi c.2/2005
ak ste sa k tomu uz nedostali vnasa to trochu svetal do tejto diskusie.
Slow.Rgt 1."Hlinka-Garde" (Domes)
Verst.Gren.Rgt.2 "Wallenstein"(Schlamelcher)
Verst.Gren.Rgt.1 "Wallenstein"(Jorchel)
Pz.Jg.Abt."Wallenstein"(Sinn)
Pi-Rgt."Wallenstein"(Klein)
Fusilier-Btl."Wallenstein"(Hauck)
Aufklarung Abt."Wallenstein"(Korner)
Stu.Gesch.Abt."Wallenstein"(v.Allworden)
Nachrichten-Abt."Wallenstein"(Baume)
San.Abt."Wallenstein"(Luchem)
Wirtsch.Btl."Wallenstein"(Fiedler)
Nachschub-Btl."Wallenstein"(Konig)
Feldersatz-Rgt."Wallenstein"(Einspanner)
myslim ze sa tomu da verit je to nemecky dokument z archivu VUA-VHA
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#104800 Verze : 0
Tak toto fakt dosť veľa veci objasňuje. No niečo podobné som predpokládal. Pokúsim sa k tomu Historie a vojenství dajak dostanem. Nemôžeš mi ten článok dajak poslať ? (sken) Čo mňa teraz zaujalo je to, že ten pluk je stále vedený ako pluk HG, aj keď už mal očividne veliteľa z SS a patril pod nemeckú divíziu! Možno sa však jednalo o názov pluku.
Inak nemožeš napisať viac o tých Slovákoch v SS. Ja som našiel ďalších dvoch, no neviem nič bližšie (ostali totiž po vojne v Nemecku) len, že boli v SS od 1942.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#104935 Verze : 0
ono to Hlinka-Garde bude nazov pluku(pozri nizsie podobne ako Wallenstein)
na nete som nasiel ze tento na pluk mal tri prapor.
zaujimala by ma teda organizacia, dostojnici vyzbroj a vystroj, moze byt uz nemecka v tej dobe mozno este nie.
k tej vyzbroji, asi mali este dost svojej(P vz.24, P M98k, LG vz.26, TG vz.24, MP-40, PPŠ-41 atd)
podobne tiez asi auta.
no ktovie len sa tak zamyslam.
O tych slovakoch v SS napisem buduci tyzden viac.
P.S. Peto poslal som ti mejl
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#105445 Verze : 0
Co se týče Čechů v SS, nebyl problém, aby dělali špinavou práci resp.dozorce v KT,ale jednotka spadající pod W-SS se začala tvořit až ke konci války z členů Vlajky a měla se nazývat Svatováclavská rota.Ale byla myslím zničena dřív než se dostala do akce.
Ohledně toho Wendrinského,já myslím, že to byl volksdeutsche, protože RK za Slováky obdrželi pouze Turanec a Malár.Ale ruku bych za to do ohně nestrčil.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#105624 Verze : 0
S tými Čechmi to bude trochu zložitejšie, pretože mali vstup do SS zakázaný. Skôr si myslím, že to bolo v tom, že to boli zmiešané manželstvá a tak(nemecko - české, slovensko - české), prípadne že už mali slovenské občianstvo. Prípadne zatajili svojú národnosť. Keďže mnoho čechov vstúpilo do SS práve zo Slovenska. Svatováclavská rota bola len malá jednotka, ktorá do bojov takmer vôbec nezasiahla a nemala nejakú veľkú bojovú hodnotu. Inak nesúhlasim s tvojím názorom, že češi, alebo aj ďalší zahraniční dobrovolníci boli v SS iba na "špinavú" prácu. SS by bez zahraničných dobrovolníkov nikdy nedosiahla svoju bojovú silu.
K tomu pluku sa fakt vyjadriť neviem. Inak aký je tvoj názor ? No podľa mňa keďže mal ten pluk veliteľa z SS a organizačne spadal pod 44. divíziu Wallenstein, tak to bolo asi jasné. Myslím, že si našiel pluk SS Slovensko. To aj potvrdzuje, že táto(Wallenstein) jednotka skutočne existovala a mala štruktúru divízie. Čo tiež niektorí ľudia spochybňujú.
Čo sa týka výzbroje, tak súhlasím s tebou, možno by som doplnil ešte nejaké MG 42 a ruské pušky SVT 40(koristné). Taktiež možno aspoň dve delostrelecké batérie kalibru 105 mm, keďže pri Benešove sa nachádzali aj slov. delostrelci. K uniformám predpokládam, že boli stále slovenské vz. 21., keďže pluk bol stále v organizačnom štádiu. Autá a koňské povozy mohli byť všeliaké - vtedy sa dosť rekvírovalo.
Dosť som uvažoval nad tými Slovákmi pri potláčaní PP. Napadlo ma, že keďže vlastne celý personál divízie Wallenstein tvorili výcvikové jednotky od Benešova, mohlo sa stať, že niekoľko slov. jednotiek bolo jednoducho začlenených priamo do nem. (vlastne už vtedy spoločných SS) jednotiek. Myslím teraz hlavne delostrelcov(ktorí mohli pre nedostatok techniky bojovať aj ako pešia jednotka) a ďalšie špeciálne odbornosťi. Vieme, že Slováci boli v tomto výcvikovom priestore rozptýlení podľa odborností(napr. sa tam nachádzalo ďalšie výcvikové stredisko špeciálnych jednotiek SS, kde boli aj Slováci).
K tým veliteľom asi toľko, že ak si spomýnaš hovorili sme už o odvelení dôstojníkov HG do Čiech v marci 1945. Tam, medzi nimi treba hľadať aj veliteľov rôt a práporov tohoto pluku. Podľa mňa sú to tie staré firmy : Fábry, Golský, Javor, ...
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#106029 Verze : 0
1.je pravda ze zo slovakov dostali RK len vyssie menovani, ale to nevylucuje ze ho mohli dostat aj dalsi nesluziaci v slov. armade.
o narodnosti G.Wendrinskeho som vyjadril pochybnosti ale pokial to neuvidim cierne na bielom nedovolim si tvrdit ze bol slov.nemec.
z Bratislavi bolo viac slov. v SS
2.Slow.Grend.Rgt.1. bol podla mna uz sucastou SS,len sa to po vojne trochu kamuflovalo.kto by sa tym chvalil.
skutocne velitelov by som typoval tiez medzi tymi odvelenymi.
neviem ci ty delostrelci mali aj dela
maximalne 1.bat.(mot) 105mm vz.35 del.odd.domobrany
2. a 3. bat(hipo) 100mm vz.14/19 asi neboli nasadené
a 4.bat.(hipo) 150mm vz.25 bola pridelená pevnosti Pressburg osud neviem.
nazor na jednotky nasadene proti PP akceptujem tiez si myslim ze to boli nejake odlucene jednotky ku ktorym sa Kubalov rozkaz o presune k amikom nedostal.
3. odkial beries tie SVT-40?
viem ze ich slovaci na fronte (RD, ZD)pouzivali vo velkom a aj na slovensko sa ich ako korist dost doviezlo, no u POHG som sa s nimi este nestretol, len s PPŠ-41
Tie planovala HG prestavat na kaliber 9mm (nemci to udajne robili)ale pochybujem zeby to v 1945 stihli.
bol vydany rozkaz stiahnut vsetki PPŠ do zbrojneho skladu HG v BA
P.S. peto mas mejl
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#106415 Verze : 0
K bodu 1. sa prikláňam. G. Wendrinský mohol byť tak Nemec ako Slovák.
Tých delostrecov som myslel tých čo boli na výcviku v Truppenubungsplatz Benesov. Teda s čím cvičili a či neskôr bojovali fakt neviem. Ale možné to je, podobne ako Skorczeneho Slováci vo výcvikovom centre pri Benešove. Tieto jednotky pravdepodobne potláčali aj PP.
K tým puškám : Viem, že POHG mali vo výzbroji niekoľko typov ruských pušiek, no logicky najčastejším bol SVT 40. Pretože bol vo výzbroji 2. čs paradesantnej brigády najviac zastúpený. Potvrdzuje to aj hlásenie veliteľa POHG Jablonka, ktorý uvádza 4 ruské pušky. Kedže potrebovali špeciálne strelivo, je vysoko pravdepodobné, že ide o SVT 40.(Pokiaľ viem Nosin Nagant alebo ako strieľali kalibrom 7,92). Inak hlásenia o ruských puškách som videl niekoľkokrát. Dokonca aj priamo o automatických puškách. Proste korisť. Tie PPŠ 41 boli fakt prerobené v Ústrednom zbrojnom sklade(tiež zbrojnica, alebo zbrojné dielne) v Bratislave na "normálnu ráž". Teda asi na nemeckú ráž 7,65 ale možné je aj 9 mm. Nie som veľmi expert na zbrane. Tieto zbrane neskôr dostávali "zasadzovacie jednotky"- prápor Trnava, 1. úderná rota HG a tak. Okrem toho nemecké SS a SD dodalo aj niekoľko MG 42.
Inak TO je organizácia, niečo ako SPS alebo nemecké RAD.
Perun počuj nič som nedostal. Nemôžeš mi to prosim ťa preposlať. Dik
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#106449 Verze : 0
Ešte k tomu Domesovi. mjr. Walter Domés bol veliteľom 2. práporu 20. pešieho pluku Rýchlej divízie v rokoch 1943-44. Tento pluk, spolu s jeho práporom ostal po debakly a ústupe v priestore Melitopol(do zajatia/dezertovalo sa tam dostalo 2200 slovenských vojakov) ostal v obkľúčení na poloostrove Krim, kde spolu s nemeckými vojskami 17. armády a ďalšími rumúnskymi vojskami pol roka čelil náporu Červenej armády. Potom bol evakuovaný loďami a koncom mája 1944 sa spojil so svojou divíziou, ktorá bola medzi časom transformovaná na technickú v Rumúnsku. Tento pluk bol pri týchto bojoch dosť zdecimovaný. Zaujímavé je, že zatiaľ čo nemci túto jednotku chválili. Slovenskí vojaci neustále žiadali o stiahnutie z dôvodu zlej morálky mužstva. Proste chceli ísť domov. Inak takéto hlásenie napísal aj vtedy mjr. Domés. Tiež mu asi nebolo všetko jedno. Teda chápem jeho výber ako veliteľa slovenskej jednotky SS, keďže dobre poznal slov. ozbr. sily.
Čo sa týka Lokšíka, tak ten bol veliteľ 102. pešieho pluku Zaisťovacej divízie v roku 1942. tento pluk sa v tejto oblasti správal ako SS a vypálil rad dedín(ja viem o 14, ale bude ich viac) a jeho príslušníci spáchali niekoľko desiatok vrážd. Preto bol asi aj prepustený zo slov. armády.
Čo sa týka toho Slováka v SS a jeho kolegov, tak je vysoko pravdepodobné, že slúžili v 3. tankovej divízii SS Totenkopf(druhá možnosť je 5. tanková divízia SS Wiking) pri bitke o Budapešť v rámci IV. tankovej armády. Jeho výpoveď sa s dátumami bojov zhoduje. Neskôr - po liečbe zo zranenia bol pravdepodobne prevelený do 4. granátníckej divízie SS Polizei alebo 32.dobrovolníckej divízii 30. Január pri bojoch na Odre. To vyvracia tvrdenia, že zahraniční dobrovolníci neboli nasadzovaní v najlepších divíziach SS.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#107483 Verze : 0
no SVT-40 az tak v parabrigade neboli, ani neboli dodavane z ZSSR.skor vidim slovenske sklady a korist z 1941.
SVT aj mosin pouzivali rovnaký naboj 7,62mm zatial co nase a nemecke mali 7.92mm.
neviem ci k tej prestavbe na 9mm (vsetky nem.samopaly mali kaliber 9mm luger)skutocne doslo, ja do´kaz nemam, aj ked tento samopal bol mozno najpocetnejsi v POHG co povies?
skutocne od POHG sa mali stiahnut takmer vsetky automaticke zbrane (tusim az na 1 samopal a 4 gulomety) a mali byt pridelene zasadzovacim jednotkam.
Vies len o MG-42 alebo aj MG-34?
J aviem ze napr. POHG 10 D.Kubin mal 40 nem. pusiek M98k a zhruba tolko nasich vz.24, inak bol na tom biedne.
s tym poslednym prispevkom suhlasim az na to ze si myslim ze pri Kachovke/Melitopoli islo v drvivej vacsine o zajatie.je o tom studia od M.Lacka v jednom zborniku.
k tomu odzbrojenemu POHG suhlasim s tebou a je mozne ze ten POHG bol z Kremnice pri ustupe na Moravu prisiel o cast prislusnikov v boji s partizanmi, ale musim tuto teoriu overit.
v tredu napisem o tych SS co som nasiel v archive
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#107532 Verze : 0
O tých Mosin a SVT-40 som si to už zistil tiež. Majú rovnyký kaliber, no neviem ako to bude z rážou. No v podstate to je jedno. U POHG sa mohli vyskytnúť ako hovoríš zo slovenských skladov, alebo aj ako korisť. Mohli byť dodané nejakými sovieckými dodávkami zbraní aj po SNP.
S tými PPŠ 41 máš určite pravdu, boli skutočne najrozšírenejšie a podľa mňa prevyšovali aj MP 40. Inak to boli na vtedajšiu dobu fakt dobré zbrane. Ja odhadojem počet všetkých samopalov v POHG tak asi na 10 % stavu ich výzbroje. Čo môže byť tak asi 400 - 500. Boli oddieli čo ich takmer nemali a boli také čo ich mali kopu.
Určite viem o MG 42, ktoré žiadali POHG od nemeckého SS a SD. V podstate išlo o to, že ak bola poľná rota HG zaradená do práporu nejakej stíhacej skupiny(napr. ZbV 29, atď) tak sa veliteľstvo práporu zúčasňovalo na ich vystrojovaní a vyzbrojovaní, ďalšou cestou boli dodávky zbraní priamo do BA na HVHG. Tak sa do výzbroje POHG dostali nejaké nemecké zbrane.
Inak POHG Dolný Kubín bol všeobecne hodnotený ako asi najmenej aktívny POHG. Tých 40 pušiek potom musel vrátiť a ostali mu iba pušky vz. 24. Keďže ani jeho veliteľ sa nešiel v naháňaní partizánov pretrhnúť bol oddiel v podstate zrušený a prerozdelený do POHG BA a do poľných rôt. No nejaké akcie, na rozdiel od toho čo sa píše v tej diplomovke predsa len podnikol.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#107614 Verze : 0
mosin a SVT pouzivali uplne rovnaky naboj
pokial viem tak SVT dodavane zo ZSSR neboli(ak sa nemylim)
PPŠ-41 mam zistene u 5.pol. roty, POHG Zilina, zrejme POHG Zvolen-preverujem a samozrejme zasadzovacie jednotky POHG


este k tomu tankisto.
SS-schutze M.K.-slovak v SS od 5.5.43- do konca vojny.
pesi vycvik 3 mesiace v Holandsku(mesto Ede)
potom kurz vodica tanku v Berline
sluzil vo Francuzsku(v meste Mirabeau) ako sofer nejakeho podplukovnika SS
po vylodeni v normandii nasdeny ako vodic StuG, pri Le Havre znicili jeden tank ale vozidlo dostalo zasah prezil len on (nevie niekto urcit jednotku? tazke ale nahodou) usiel do Pariza, chytilo ho Gestapo ale zasa usiel a prihlasil sa spät do SS.
ustupoval az do Tyrolska kde ich zajali amici.
vydany do CSR, v tabore pri Prahe, okrem nemcov v nom bolo podla jeho vypovedi dalsich asi 60 slovakov.
odsudeny na 6 mesiacov a 2 roky straty obcianskych prav.


Obcania SR casto sluzili v div Prinz Eugen, Handschar, Nord a 31.div


isty SS-rottenfuhrer J.S.(slov.nemec)
sluzil napr. III./SS-Geb.Jäg.Rgt.7-13Kp.(div zatial neviem nasiel som ho v archive len dnes)
jeho brat SS-schutze A.S. v Der Fuhrer
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#107754 Verze : 0
No ja viem o PPŠ 41 asi pri POHG: Jablonka, Trstená, Nové Mesto N/V, Dubnica nad Váhom, Prešov, Liptovský sv. Mikuláš a keď dobre pamätám tak aj Čadca. Pri poľných rotách HG - Nemsila, Fábry a v podstate aj Prešov.
Hej inak ešte viem aj o pištoliach WALTER vo výzbroji POHG.
Pri tých SVT 40 sa mi zdá, že organizátorské skupiny zo ZSSR boli zásobované aj týmito zbraňami, no tiež neviem, musel by som sa kuknúť.
Pri tom vojakovi v Holansku sa mi zdáveľmi pravdepodobné,že patril do 6. tankovej armády SS. Tá sa skladala z divízií:Leibstandarte, Reich, Hitlerjugend a Hohenstaufen. Teda najlepšie nem. divízie SS. Približné lokácie nasadenia sa zhodujú. Môžeš mi prosím ťa poslať mená, tých tvojích Slovákov? Ja ti posielam mail s ďalšími dvoma.
Ja zatiaľ čo registrujem občanov SR hlavne v tých lepších divíziách:Totenkopf, Hohenstaufen, ale boli asi roztrúsení všade.
Hej ešte ma napadlo, ako je to so Slovákmi, ktorí vstúpili do SS na okupovaných územiach Maďarskom. Je všeobecne známi odpor týchto Slovákov vstupovať do maď. armády, kde ich často čakal brutálny šikan. Jednou z možností ako sa tomu vyhnúť bol práve vstup do SS.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#107763 Verze : 0
to je fajn mas aj pocty tych PPŠ-41?na Lipt.Mikulas a Presov som zabudol ten mal tusim tri samopaly asi vsetko PPŠ.
o pistoliach Walter som nevedel, ale j to logicke
ta 6. to moze byt tusim u hohenstaufen bol aj uz spominany SS-rottenfuhrer J.Takač
dost tych obc.SR bolo na zapad fronte ale tyto moji su hlavne z Hauerlandu.tak asi tretina u tychto 3 horskych div.
rovnaky postup odvod, Viedeň, zaradeníe do jednotky, vycv. odchod na front.
zopar ich ma uvedene vycv. u specialnych zbrani SS asi desiati strazny v ZT a KT.
No necudoval by som sa slovakovi z juhu keby radsej isiel k SS ako do madarskej armady to tam bolo krute.
S tych juznych okresov mam asi 6 ludi v SS 2 su istý madari 2 sporný a dvaja mozu byt slovaci ale len podla mena ich spisy som necital.jeden stychto siestich bol v SS.div Hunyiadi(?ak sa to tak pise?)
ten nemec co som pisal J.S.-podla tych nemeckych dokumentov prilozenych k spisu je v tom chaos ja som to tiez celkom dobre nenapisal ale bol zrejme u 7.SS geb.div. Prinz Eugen 13rgt.III bat, 13Kp.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#107868 Verze : 0
Počty mám iba u Prešova. Tam bol jeden MP40 a 2 PPŠ41. Neskôr však mali ťahačky s Gestapom a ostal im iba MP40. V Mikuláši fakt neviem koľko ich mali ale videl som hlásenie o boji s partizánmi a o koristi nejakých ruských samopaľov. O tých Waltroch sa píše v jednom rozkaze s tým, že špecifické čísla majú byť stiahnuté do Bratislavy na HVHG.
Čo sa týka Slovákov v SS mám tiež taký pocit, že ich bolo v Hohenstaufen asi fakt dosť.
Inak v tom článku, čo si mi poslal bola jedna zaujímavá vec a to, že jednotky SS vytvorili v Čimerliciach nejaký oporný bod a vzdorovali ešte 3 dni po vojne. je zaujímavé, že v tejto dedine presne v tom čase kapituloval aj Domesov pluk.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#107911 Verze : 0
to misto sa zhoduje len pokial viem tak pluk HG sa zacal stahovat 7.5. od Prahy a vzdal sa este amikom(aj ked po par dnoch ich vydali rusom), zatialco zvysok Wlensteinu a inych uz amici nebrali a tak sa tam opevnili.potom ich tam rusi rozstrielali.
aspon tusim ze to tak bolo.
Je jasne ze vyuzili tu istu ustupovu trasu.
ja viem pocty:
5.pol.rota min.2ks PPŠ-41
POHG Zilina presne neviem aale spolu s nejakou nemeckou jednotkou zozbierali zhod zbrani pre part.skp.Pogudin.
malo sa im zhodit 30ks PPŠ a 4ks MG-34.partizani zozbierali len asi 2 MG a jeden balik PPŠ.
zvysok vyssie spominane utvary, ale ako si ich podelili netusim, v jednych partiz. spomienkach sa hovori hlavne o HG.
je moznysh aj takych 10ks odhadom.
Vies nieco o POHG nasadenom na uzemi madarska?
nejaky tam mali kopat opevnenia, nejaky aj bojovat proti ČA.
Videl som spis nejakeho clena POHG, ktory mal byt povyseny za boj proti ČA v Rakusku, tiez neviem o co islo.
akurat viem o 80 vyzbrojenych POHG v okrese Ried(rak), ale ty mali strazit evakuacne sklady.
A tiez v Seredi mal byt vraj aj trestny tabor pre POHG a jeho trestanci mali byt nasadeny do boja proti ČA s nemcami ci sa tak stalo neviem.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#107975 Verze : 0
O trestnej rote HG viem. Mala však byť súčasťou POHG Bratislava. Videl som ju vo viacerých záznamoch, takže tomu verím. Boliv nej gardisti SVOPkari, dezertéri a tý čo "zanedbali stavovské povinnosti". Táto rota pôsobila a-la ženijná rota. Po nejakom čase(odpikaní si trestu) sa mohol gardista vrátiť späť k jednotke. O jej nasadení do boja neviem nič. No je to fakt zaujímavé.
O POHG na území Maďarska len toľko, že sa mohlo jednať o prápor Trnava. Ten v podstate cvičil a aj kopal zákopy 3 mesiace v kuse. Inak kopanie zákopov (ktoré bolo v HG fakt zriedkavé) prevádzali hlavne poľné roty HG. Korček spomýna nasadenie gardistov(asi roty) v boji proti ČA na južnom fronte. Vraj to malo byť propagačne využité, takže musím obehnúť vtedajšiu tlač.
V Rakúsku typujem rotu Fabry alebo POHG BA. Tieto sa stiahli do Rakúska na rozdiel od ostatných rôt,ktoré ustupovali do Čiech. Je možné, že ďalej bojovala v rámci prepodriadenia do skupiny nem. vojsk.
Proti ČA bojoval aj celý POHG BA.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#107988 Verze : 0
-v rakusku bola na sadena proti ČA cast 1.pol.roty Fabry, (vel.kpt.L.Fabry)zlozenej s POHG Zl.Moravce Nova Bana a Kremnica. ddo boja boli vyzvany, cast sa na to dala dokonca aj cast zaistencov zo slovenska, ktorych mala rota zo sebou.malo to byt udajne v okoli akehosi Rabensburgu.potom sa presunuli do obce Laprtice(ČR?), kde boli ucastnici boja povysov.
Stadialto sa presunuli do Lesian.
Pri ustupe z Lesian odisiel udajne zbroj. Lányi(POHG Kremnica), kpt.Longauer(POHG B.Bystrica) spolu s W. Domesom(ten v slov.uniforme) do Riedu v rakusku kde bolo HVHG.
nazov Hlinka Garde u toho pluku SS Slovensko je celkom logicky vzhladom na rukavovu pasku Hlinkova Garda, ktora bola takmer identicka s nemec. divizn. a plukovn. paskami SS.
-v Holiči bol okrem vycvikoveho odd.HG aj stavebný odd.boli v nom zaradeny absolventi vycvikoveho odd, pred tym ako ich pridelili dalej.
-viem o min.dvoch tzv. továrenských stráznych odd. HG
jeden v Lietavskej Lúčke-cementáren- asi 30 muzov-evakuoval s castou POHG Žilina do Písku.
druhy v Dobrej Vode-pobocka chemicka tovaren J.Pálfy Smolenice-asi 50 muzov ostali tu do prichodu frontu.
-POHG Zvolen mal samopaly ale ci aj PPŠ-41 sa mi zistit nepodarilo no je to pravdepodobne zbieral totiz zbrane na Polane.
tento oddiel podla svedkov bol v nemeckých uniformách, ci v uniformách nemeckeho strihu a farby.ide velmi pravdepodobne o uniformi UJHG.(tu ma napada akej boli farby?niektory udavaju ze sedej iny ze olivovo zelenej)
tento POHG mal vo 2.45 aj biele maskovacie plástenky.
-vyssie spominany slovak u SS pol.zandarov sluzil v holandsku v meste Denhart od 20.11.43 do 4.1945 potom nasadený proti britom, raneny z nemocnice usiel jen 1945 na slovensko.
toto je prave ten pripad ked slovak z madarmi okupovaneho uzemia radsej nastupil do SS.priznave ze kvoli madarskemu sikanu, dobrodruzstvu a zarobku.
-peto v zozname co som ti poslal uvedeny slovak G.Š.-Brehy bol minometcik u Prinz Eugen, okrem seba udava mena dalsich 2 slovakov v SS.
za sluzbu v SS si u UŠB v BA odsedel v lete 1944 4dni za sluzbu v cudzej brannej moci.takze to take jesne nebolo so Slovakmi aj ked ten trest je simbolický.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#109386 Verze : 0
Ja len doplním, že poľná rota Fábry bojovala proti ČA asi 3 dni. Inak Fábry bol tiež odvelený do Lešian ešte v polovici marca. Je otázne, či sa vrátil alebo vôbec neodysiel.
K tomu pluku beriem, že to mohlo byť podľa tých pások, no len prečo bol Domés v slov. uniforme? Bol vôbec členom SS?
V Holiči bola stavebná správa. Mám jeden rozkaz, kde sa nariaďuje presunúť tam vyučených murárov a tesárov. Je samozrejme možné, bola dalej doplňaná.
Inak ja viem, že zaisťovací tábor Ilava tiež strážila jednotka (čata)zložená z členov viacerých POHG.
Uniformy UJHG pokiaľ viem boli sivozelené, ale viac zelené ako sivé. Sú podobné vtedajším policajným(pri tých policajných vychádzam z jedného českého seriálu, tie sa mi zdali podobné tým UJHG). Inak v knihe Slov. armáda sa tuším píše aj o využívaní bývalých talianských. Žeby to boli tie?
Inak tieto uniformy mali Poľ. R. HG. Takže môže byť, že POHG Zvolen vznikol na základe nejakej poľnej roty, čo sa inak často stávalo.
K tým Slovákom v SS samozrejme konkrétne neviem nič. Môžem len predpokladať. No keď sa samotný časopis Náš boj chválil skutkami slov. v SS, myslím, že to bolo také polooficiálne. Inak dotičnému to poslúžilo ako dobré aliby. Vychádzajúc z archívu kde som čítal, že "obvinený ako Slovák sa chvastúňsky prechádzal po meste v uniforme SS" a také veci nemyslím, že by bolo fakt veľa ľudí zatknutých pre službu v SS. Inak to mohlo vyvolať aj pekný medzinárodný škandál. Vieš aký boli nemci na SS hákliví. Veď uznaj aj ten trest - 4 dni.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#109980 Verze : 0
tie strazne odd. zrejme patrili pod niektory POHG, nasiel som totiz str.odd Hodrusa-strazil bane(20 muzov), ktory bol "expoziturov" POHG Ban.Štiavnica.ten mal celkovo k 12.44 86muzov(vel.zbroj.Š.Zahoriansky)vyzbroj pusky, RG, tri samopaly (ake?), neskor pribudol dalsi od SD(asi MP-40).
1.3.45 dostal od miestn.nem.velit. rozkaz bojovat proti ČA, to sa uz nestalo lebo od 13.2. do 4.3.45 prebiehala evakuacia do Kutov a Holica.minimalne jeden nastupil k CPO v Ban.Štiavnici, aj vel strz.odd. Hodrusa odmietol evakuovat, jeho muzstvo zvetsa evakuovalo-celkovo z POHG BŠ evakuovalo asi 50 muzov.
dostali sa do straznej roty ?(neviem ktorej viem len ze pr Moyses bola v Martine), strazili mosty v Brodskom, tu boli az do prichodu frontu potom evakuovali kdesi ku Strakoniciam(to tak trochu vyvracia tvrdenia ze strazne roty sa rozpadli s prichodom frontu a neevakuovali.)
Vratim sa este k tym slov.nemcom od 1.TD co podla Bystrickeho odisli k 8.SS jazd.div.
teraz sa mi to potvrdilo aj pocty suhlasia(pisal som to tu niekde), od 21PPl to bolo 230muzov z toho 11 dost. odisli k nahradnemu pluku"Siebenburgen" ten vtedy bojoval s 8.SS div, neskor sa stal sucastou 31.SS div.
traja dost chceli spet k slov.armade tak ich poslali 12.44 do Benesova k nahrd.jazd.pluku SS.
jedneho stot. 20.4.45 poslali k pluku HG v Kienschlagu ale ku gardistom odmietol a vratil sa do Benesova.
nakoniec ho 23.4.45 poslali cez Cheb spet k 1.TD, (tieto presuny su dolozene nemeckymi dokumentami)ale cestou dezertoval vo Falknove sa ukryval kym neprisli amici.po vojne si zmenil narodnost na slovensku.
nepochybujem o clenstve W.Domesa v SS. ale na uteku bola asi fakt lepsia slov.uniforma ako SS.
inak neviem co to bolo za chlapika sud.nemec slovakom velil cesky, vstupi do SS po vojne spolupracoval s Š.Haššíkom v unii slovenskych kombatantov(akysi pokus o exilovu armadu SR)
o talianskych uniformach vazne pochybujem ta kniha hlavne v tejto casti o HG pise same blbosti.
mozno nemci mali na slovensku tal.unf. ale slovaci?
navyse pri OVHG Zvolen prebiehal v lete 1944 kurz, ktoreho frekventanti mali unif.UJHG to je podla mna zdroj-strih ako nemecke farba sedá ?zelená?-sedozelena?necital si nejaky predpis?chcem v tom mat konecne jasno.
aj polne roty mali neskor unif. vz.21, podla foto rota nemsila mala najprv unif. UJHG neskor vz.21, alebo ich mala sucastne.
skutocne trest 4 dni je smbolicky a naviac kto vie za co vskutocnosti bol, po vojne vsetci boli v SS z donutenia, dezertovali atd.vyuzili co sa dalo aby to zmiernili.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#110168 Verze : 0
Počuj k tomu POHG Banská Štiavnica Šufliarsky v Akcii Edelweiss píše o bojovom strete s partizánmi a o "pobití" gardistov. Veď vieš ako je tá kniha písaná. Ale niečo pravdy na tom asi bude.
Pozeral som sa k tým uniformám do rozkazov "Lipa" a našiel som toto: uniformy UJHG sú popisované ako sivozelené, prípadne zelené s tým, že ich nosili len vybrané jednotky- poľné roty, neskôr prešli na vz. 21. Pokiaľ mali vo Zvolene takéto uniformy, musel byť základ zvolenského POHG nejaká poľná rota - môj typ Prešov, Nemsila,Klčo to neboli.
Našiel som predpis uniformy dôstojníka HG : takže unifirma vojenská (vz. 21), čierne výložky(záležalo od hodnosti,boli tam aj rôzne zlaté a strieborné lemovania a tak). Brigadírka s čiernym pásom. Následuje popis nosenia rukavovej pásky- tie sa nosili na všetkých druhoch uniforiem a inak sa menili koncom októbra, keďže partizáni získali väčšie množstvo pások a hrozilo nebezpečenstvo ich zneužitia. Ako košeľa sa nosila čierna, prípadne hnedá. Zaujímavé je, že vznikali aj originál gardistické poľné uniformy. Boli šité z látky khaki(vojenskej) ale strih mali ako uniformy HG.
Inak na jar a v lete prebehlo na celom Slovensku niekoľko kurzov HG. Bola to pravdepodobne príprava na nasadenie HG do boja proti partizánom.
K tomu trestu za členstvo v SS. Myslím, že si videl tie spisy. Všetci boli donútený vstúpiť, každý chcel dezertovať a nikto nebol fašista. Inak skús si kuknúť od Rašlu Ľudové súdy. On tam popisuje body obžaloby a k tomu sa presne hodia tieto body obhajoby vojnových zločincov všeobecne.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#110793 Verze : 0
zatial som nenarazil na nic co by potvrdzovalo tuto cas tSufliarskeho knihy.
nemyslim ze by POHG zvolen vznikol z pol.roty.aspon tomu zatial nic nenasvedcuje, tie uniformy UJHG pochádzali zrejme z toho kurzu.
tie HG uniformy z voj. sukna mi tiez uz vrtaju v hlave, tusim som daco take videl na foto ale nic blizsie neviem rovnako ako k tym páskam asi som si variant nevsimol-napis viac
na tych brigadirkach mali velmi casto namiesto kovovych orlic, ich textilnu variantu, takuto brigadirku nosil aj spominany partiz.vel.K.K.Popov, nosil aj divnu uniformu, myslel som ze Zandarsku ale teraz tak rozmyslam ci to nie je ta co o nich pises musim to kuknut, pripadne to foto dam sem ak mi bude fungovat PC-nejak mi blbne HDD.
Raslu nemam rad ale v tomto mas pravdu, po vojne boli vsetci odbojari aj ty z SS.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#111606 Verze : 0
nasiel som na nete reklamu na taky casopis o waffen-SS, je tam clanok nazvany slovensky ritterkreuztreger Gustav Wendrinsky z 8.SS kaval.division Florian Gayer.
zeby to bol predsa slovak?
bolo by to precitat.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#111936 Verze : 0
No neviem, ale mozne je vsetko. Aj ked podla mena by som skor povedal nie. Ale aj keby bol az tak by ma to neprekvapilo. Pocuj k tym uniformam teraz nemozem napisat nic, kedze som mimo Slovenska a nemam tu moje papiere. No moze byt, ze mali aj v POHG Zvolen uniformy UJHG. Vtedy v tom bol dobry bordel.
Pocuj nieco som pocital o STO a o Jozefovi a poviem ti, ze hlavne Jozef bola dobra chobotnica. Tvrdenie o 80 Slovakov v nom vonkoncom neakceptujem. V jeho oddieloch, ci uz bojovych alebo vycvikovych ich mohlo byt viac ako 200. V podstate cvicil ludi aj pre Snezienku, Kys. gardu a Tisove pluky. Nie som si isty no predpokladam, ze pred koncom vojny k nemu priclenili asi aj STO. Inak Snezienka mala vraj 200 muzov. Do STO teda predpokladam vtedy uz do Jozefa boli primani Slovaci este v aprli 1945 v Rakusku. Takze ich pocet musel byt fakt vysoky. Inak vies, ze v STO bolo aj 60 zien! Vraj preto, lebo sa cakalo, ze chlapi budu odvedeni na vojnu a zeny su nenapadnejsie. Cely vzcvik a vystrojenie STO prebiehal v sucinnosti s Jednotkou Jozef aj ked instruktori boli hlavne Slovaci. Este daco jednotka Jozef mala k dispozicii jednu catu slov. vojakov, ktora napomahala pri prevlnovani. Robila klamne utoki a tak.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#112538 Verze : 0
to berem
tych 80 slovakov to bude len k niektoremu dnu ale urcite nie celkovo.ide o to ci boli aj povazovany za prislusnikov Josefa.
velitelom caty bol tusim Dominik Michalský, jeho hodnost som videl udavanu ako SS tak neviem ci patrili priamo pod Josef ci boli len prideleny.
Viem aj o tych zenach mali byt menej nápadne.
nevedel som o tom ze boli primany aj v aprili 45.ide o to ci do jednotky ci do kurzov(behov) jodef ich konal vela.
pokial viem v Josefovi bol aj SS-untersturm.Valko mono je take no mozno aale aku narodnost mal to neviem.
aj ja viem tak ze Snezienka mala asi 200 muzov.vie sa este aj velitel ale nic viac aspon zatial.
Josef mal spociatku zmes voj.uniforiem vz.21 a uniforiem HM.neskor dostali uniformi SS(vid.zname foto) myslis ze aj STO dostavalo vystroj od SS?
ked budes moct tak napis daco o tych uniformach HG.
ja sem dam toho Popova buduci tyzden dufam, musel som menit HDD.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#112751 Verze : 0
Nemyslim, ze by STO malo uniformy SS. Ono totiz STO mala byt protivaha Jozefa. Ide len o to, ze podla toho mojho chlapika z archivu, co som tu uz o nom pisal tesne pred koncom vojny sa vymenili slovensky velitelia za nemeckych. Takze to mohlo byt aj prave tym priclenenim. O primani do STO pise Varinsky. Pise, ze mali byt aj spravodajsky nasadeni. K tym uniformam urcite niekedz napisem, no som teraz mimo a mam tu len tu jednu knihu o Vicenovi. Takze pisem iba z hlavy. Inak aky je tvoj nazor na Vicena? On je cim dalej tym viac popularny uz aj na Slovensku.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#112830 Verze : 0
Třeba to není k tématu, nicméně téma Slováci v SS je již uzavřeno.
Zatím jediný sovětský dokument kde je zmínka o Češích sloužících v jednotkách SS: "Telegrafická dispozice MVD SSSR č. 112 o odeslání do vlasti válečných zajatců neněmecké národnosti". 22.05.1946.
Teď si nejsem jistý zda byli uvedeni i Slováci, knihu jsem zapůjčil, takže eventuálně později doplním.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#112866 Verze : 0
Vicen je asi typický spravodajský tazko ho hodnotit len tak asi bol fakt dobrz, alebo jediny prezil. vies este o niekom z STO co bol v akcii?
dufam ze sa im uz podari dat sem buduci tyzden par foto.


to:Michal Gelbič: napis ak budes nieco vediet.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#113438 Verze : 0
Takto z hlavy neviem vymenovat mena, no urcite jedna z najdolezitejsich postav, ak nie najdolezitejsia je Jankovic. Ono udaje o vzniku STO sa rozchadzaju v 50tych rokoch tvrdil Vicen, ze ju zakladal Jankovic. V roku 1962 zasa tvrdil, ze to bol sudetsky nemec Jelinek{s najvacsou pravdepodobnostou Pavlowsky z Jagdeinsatzu Jozef}. Jankovic pomahal pri zakladani viacerych spravodajskych organizacii. Dokonca s Vicenom aj po vojne. Pocuj kup si knihu Jozef Vicen a Biela Legia od Varinskeho, tam je spravodajska cinnost HM dost dobre rozpisana. Pise sa tam aj o predchotcovi STO tzv "Hlaskach".
to Michal Gelbic: No myslim si, ze tema Slovaci v SS nie je este ani zacate, teda myslim tym nic nie je publikovane. Pokial mas nieco napis viac.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#114847 Verze : 0
Mam ju aale zaujimalo ma ci nevies aj viac.
pripajam foto vel. 2.slovenskej narod.partizanskej brigady K.K.Popova.
na hlave ma brigadirku POHG ktoru ukoristil pri vyssie spominanom prepade.
foto je z knihy Bosák.P.: Z bojových operácii na fronte SNP.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#114883 Verze : 0

Citace - perun39 :

nasiel som na nete reklamu na taky casopis o waffen-SS, je tam clanok nazvany slovensky ritterkreuztreger Gustav Wendrinsky z 8.SS kaval.division Florian Gayer.
zeby to bol predsa slovak?
bolo by to precitat.



Od r.1996 pracujem na biografii nositeľa Rytierskeho kríža Železného kríža SS-Hauptscharführera Gustáva Wendrinského, člena 8.SS-Kavallerie Division "Florian Geyer".
Gustáv sa narodil dňa 24.1.1923 v Bratislave. Ako 17 ročný, na jar r.1940 sa prihlásil - samozrejme dobrovolne a prešiel veľmi prísným výberom, do W-SS. Celý tento akt prebehol tajne, bez vedomia príslušných orgánov Slovenského štátu.
Počas trvania 2.sv.vojny slúžilo u W-SS približne 8 200 občanov Slovenského štátu.
Z tohoto počtu iba okolo 600 mužov tvorilo tzv.čistých dobrovoľníkov, tj.tých ktorí vstúpili do W-SS do leta r.1942. Gustáv bol jedným z nich.
U ostatných sa dá tvrdiť, že do W-SS vstúpili viacmenej "dobrovolne nasilu".
Samozrejme, dnes to už nikto nemôže na 100% overiť.
Je možné, že tých čistých dobrovoľníkov bolo viacej. Z nemeckých zdrojov máme potvrdených iba 600 mužov.
Zámerne tu nepoužívam termín "Karpatskí nemci"i keď sa v týchto prípadoch jednalo osoby ktoré boli nemeckej národnosti. Nie je mojim zámerom baviť sa o "čistých nemcoch" a zmiešaných manželstvách a podobne. Matka Gustáva bola ovšem slovenka. Rodičov a príbuzných treba z podobných vecí vynechať, na tom sme sa mali my všetci už dávno dohodnúť.
Gustáv bol pridelený k SS-Totekopf-Reiterstandarte a nastúpil službu v Lubline,
ako protitankový delostrelec.
Bolo mu pridelené registračné čislo: 118615 a osobná známka: -74-5.SS-Kav.Rgt.2.
Ako člen SS-Kav.Brigade, neskorej SS-Kav.Division a ešte neskoršie 8.SS-Kav.Div."Florian Geyer" zúčastnil sa ťaženia v Rusku a tam bojov v oblasti: Pripjaťské močiare,Ržev,Valdajské výšiny-Peno,Toropez,Witebsk,Wjasma,opäť Ržev,Orel,opäť Pripjaťské močiare,Charkov-Merefa,Kremenčug, Krivoj-Rog kde bol dňa 1.10.1943 počas ústupových bojov vyznamenaný Železným krížom 1.stupňa.
Ďalej bojov v Sedmohradsku pri Tirgu Mures,bojov v Maďarsku pri Marosvahely,Iclanzel,Bonczhida,Nyiregihaza,Vac a Budapesť.
Do tohto obdobia, pred začiatkom bojov o Budapesť,ktoré trvali 108 dní, Gustáv Wendrinský osobne zničil ako protitankový delostrelec 41 sovietskych tankov, čo je najvyšší počet tankov zničený protitankovým delom počas 2.sv.vojny.
Máme potvrdené 4 tanky ktoré Gustáv zničil v boji z blízka a to Pancierfaustom.
SS-Oberscharführer Gustáv Wendrinský bol vyznamenaný Rytierskym krížom dňa 27.1.1945 potom keď počas 1 dňa bojov v Budapešti zničil 5 sovietskych tankov, z toho 2 Pancierfaustom. V ten ďen bol okamžite povýšený o jeden stupeň, na SS-Hauptscharführera,/nadrotmajster/.
Ako jeden z mála, Gustáv Wendrinský nebol nikdy vážnejšie zranený a tak si dovolím tvrdiť,/pokým sa neprihlási niekto iný/, že bol najdlhšie na nemeckej, ale aj na sovietskej, strane bojujúcim vojakom 2.sv.vojny, pochádzajúcim zo Slovenska. V plnom bojovom nasadení strávil približne 3 roky.


Nositeľ Rytierskeho kríža Železného kríža SS-Hauptscharführer Gustáv Wendrinský padol 12 až 13 februára 1945 v dedinke menom Csobanka 20km od Budapešti, v priebehu pokusu nemeckých a maďarských vojakov o prebojovanie sa z tzv."Budapeštianskeho kotla" keď 8.SS-Kav.Div. bola pakticky zlikvidovaná.
K vlastným líniám sa prebojvalo približne 170 zo 14 040 jej príslušníkov, /početný stav zo septembra 1944/.


Po postupnom uzatváraní menších vojenských cintorínov v Maďarsku boli aj telesné pozostatky Gustáva Wendrinského premiestnené a spolu s 13 200 nemeckými a 570 maďarskými vojakmi uložené na novom vojenskom cintoríne v Budaörs pri Budapešti.
Tento cintorín bol slávnostne a s plnými vojenskými poctami otvorený dňa 19.10.2002.


V časopise "Siegrunen" o ktorom sa zmienil "perun 39" som uverejnil trochu obsiahlejší článok o Gustávovi.


V.Volko
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#116367 Verze : 0
Dakujem za informacie, v tolke info som ani neveril.
Bolo by mozne zaslat kopiu toho clanku na mejl-samozrejme pri dodrzani autorskych prav.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#117100 Verze : 0
To v. volko: bolo by možné uverejniť aj zoznam ostatných Wendrinského vyznamenaní? Inak tá informácia s vojenským cintorínom v Budapešti mi prišla akurát vhod, budúci týžďeň plánujem cestu do Maďarska a v Pešti sa určite zastavím.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#117510 Verze : 0
to v.volko : dobre info. Nato, ze je to prvy prispevok az velmi. Len tak dalej. No predsa sa chcem spitat ako je to s tou jeho rodinou. Dobre som pochopil, ze mal otca Nemca a mamu Slovenku ? Mas este nejake info aj o dalsich Slovakoch-vojakoch zo Slovenska v sluzbach SS?
Co sa tyka toho STO predpokladam, ze kopa veci nie je este pristupna a pan Vicen stale vypoveda nieco ine. Teda iba dohady. Dovodom asii bude v podstate prepodriadenie STO, alebo jej zbytkov do slozieb americkej CIC v ramci programu WACO a neskor do CIA.
No musim uznat, ze STO bola vo vtedajsej situacii asi najefektivnejsia slov. spravodajska skupina.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#119533 Verze : 0
skutocne p.Volko ma prekvapil svojim prispevkom niet co dodat.
niekde vyssie som spominal prepad odd. POHG partiz.skp. K.K.Popova.
skutocne islo o POHG Kremnica a niekolko clenov OVHG Bytca
ten zoznam nebude uplny patizani zrejme nezajali pri prepade vsetkých gardistov.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#124272 Verze : 0
Počuj Perun nemohol by si mi napisať nejake komplexne info o tom prepade. Teda čo a ako sa tam presne stalo. Inak o POHG Kremnica viem len to, že pri evakuacii v roku 1945 3-4 prislušníci tohoto oddielu zabavili nejaké peniaze z mincovne. Tie peniaze ako celok sa nenašli, no minimálne jeden z nich bol po vojne za to súdený. Z tých papierov, čo som vydel taktiež vyplýva, že tento oddiel patril skôr k tým aktývnejším. Jeden z jeho členov spomýna protipartizánske akcie a tiež domové kontroly a tak.
to v. volko : chcel som sa spítať, či by nebolo možné zaslať nejako ten spomýnaný článok o G. Wendrinskom?
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#126179 Verze : 0
neviem ovela viac ako som uz napisal. partizani sa mali od obyvatelov dozvediet o gardistoch obklucili osadu a odzbrojili ich.mali stastie pretoze v tej dobe mala partiz.brigada K.K.Popova minimum municie.
teda:10.4.45 2 narodna partizanska brig.(vel.K.K.Popov)zajala po kratkom bojiv osade Vrchtepla niekde pri Suľove 153 clenny POHG.
ukoristili 8 aut, 6 vozov s konmi, kuchynu, rozny voj.material a 2 gulomety, 3 samopaly, a 163 pusiek.
4 dôst.HG(medzi nimi aj oblast.vel.HG z velkej bytce) popravili gardistom zobrali uniformi a pustili ich(?)
oddiel mal byt na ceste do nemecka(lesany?)
nemohol to vsak byt kompletny POHG Kremnica, pretoze jeho cast sa do lesian urcite dostala.
zrejme aj jeho evakuacia prebiehala na viac krat, podobne ako u POHG B.Štiavnica. tieto oddiel mali celkom dobrú spoluprácu.
zatial som nenasiel nic viac.
ani v dokumentoch tej partizánskej brigady sa nepise nic viac tam ani to aky to bol POHG, len o tých dostojnikoch z Bytce
PETO:mozes sa prosim ta vratit k tým uniformam co sme o nich bavili zaciatkom leta?dakujem
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#127323 Verze : 0
Čau perun. K tým uniformám len toľko čo som napísal. UJHG mali tú sivozelenú. Aspoň tak je popisovaná aj v rozkazoch HG. Podľa Klimenta - Slov. Armada 1939-45 išlo o bývalé talianské, no ja by som tomu asi až tak neveril. No mohli byť podobné s nemeckými. K tým ostatným. Niekedy v novembry 1944 vyšlo nariadenie, že jednotky HG musia mať identické uniformy ako armáda, teda vz 21. Pravdepodobne kvôly tomu, že HG bola zaradení do slovenskej brannej moci.Začiatkom roku 1945 pravdepodobne v dôsledku nedostatku uniforiem začali šiť tzv poľné uniformy HG. Teda strih HG a látka vojenská. Pozriem sa doma ešte na tie predpisi a napíšem ti to.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#128115 Verze : 0
Počuj Perun našiel som niečo fakt zaujímavé a to nasadenie Slovákov v bojových skupinách Abwehru ešte v roku 1939 pri napadnutí Poľska. Poľsko malo byť napadnuté už 26. augusta 1939, no tento rozkaz bol odvolaný až na poslednú chvíľu. Z dôvodu poruchy visielačky sa nedostal k malej diverznej skupine tvorenej príslušníkmi Abwehru a ozbrojenými členmi HG a FS, ktorí slúžili ako znalci terénu a pomerov. Spolu cca. 70 mužov. Úlohou tejto jednotky bolo obsadiť Jablunkovský priesmyk. Jednotka už v skoro ráno obsadila železničnú stanicu Mosty a železničný tunel a zobrala niekoľko desiatok rukojemníkov. V priebehu dňa došlo k prestrelkám s poľskými vojakmi, pričom obydve strany mali straty. Jednotka ukoristila 2 vlaky, no za hranice ich nedotiahli, keďže poliaci podminovali koľajnice. Skupina sa (pravdepodobne ešte v ten istý deň) stiahla späť na Slovensko, keďže napadnutie Poľska sa nekonalo.
Podľa všetkého išlo pravdepodobne o jednotku Bataillon Ebbinghaus)predchodca Brandenburgu), ktorú tvorili najmä Volksdeutsche z Poľska a bývalej ČSR, no a aj pár Slovákov. Čo sa týka ich uniforiem, tak by som typoval, že najskôr užívali nemecké alebo civilné šatstvo. Čo dosvečuje aj fotka tejto jednotky, ktorá je urobená v Poľsku v roku 1939 :
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#129896 Verze : 0
viem o tejto akcii.
vyrazili do nej zo Ziliny aj sa tam stiahli.pravdepodobne islo o gardistov s tejto oblasti a ktovie ci o tom vedelo HVHG nikde som k tomu nic nenasiel.
pokial viem vsetci boli v civile.len dostojnici Abwehru mali uniformi ale pochybujem ze aj v akcii.
O ttomto bol minuly rok v lete na CT2 dokumentarny film.
podobna akcia mala prebehnut aj proti tunelu pri Medzilaborciach, poliaci ho ale vyhodili do vzduchu a bol neprejazdny udajne aj v roku 1941.
tieto udaje nemam overene z ineho zdroja.
asi otravujem ale mozes o tych pol.uniformach HG napisat viac?pisal si ze mas k tomu nejake material.
vies nieco o ciernych paskach POHG?tusim mali byt vysivane strieborn. a neskor biel. nitou


P.S.mne nechodia odkaz a vam?
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#130925 Verze : 0
Ahoj perun. Fakt sa ospravedlňujem, no zatiaľ som na tie uniformy akosi nemal čas. Keďže ako som zistil presný predpis uniformy nemám(mám iba súpis intendančného materiálu,ale ten je asi nanič sú tam veci ako bľuza súkenná, čižmy vysoké,v zozname), posielam ti výcuc čo som našiel v rozkazoch o nosení uniformy.
Rukávové pásky-2,5 cm široké s bielym nápisom Hlinková Garda. Všetky predošlé pásky boli stiahnute, teda aj tie so strieborným lemovaním. Tieto sa nosili citujem na sivozelených a aj vojenských uniformách.
Rovnošata- dôstojníci môžu nosiť rovnošatu ušitú z látky vojenskej /khaki/ , k tomu čiernu košeľu a kravatu alebo aj hnedú košeľu a kravatu /ako protilietadloví delostrelci/. Na brigadírke treba vojenský odznak nahradiť orlíkom HG, mečíky ostávajú. Prísluštnosť k HG je na brigadírke označená čiernym pásom.
Čo sa týka uniforiem v ďalšom rozkaze o hodnostiach je spojenie- hodnosti nosiť na uniforme : 1. čiernej HG
2. zelenej /VJHG/
3. vojenskej /POHG/
Ďalej sa uvádza, že sa zakazujú vyrábať uniformy podľa strihu HG a vyrábaju sa už iba „strih ako majú vojenské“. Pokiaľ mi je známe, tak v roku 1945 sa uniformy HG už nemenili. Viem však, že uniformy VJHG sa koncom roku definitívne stiahli a nahradili ich vojenské vz.21 a gardisticko – vojenské(tie z khaki farby).
No dúfam, že som ti pomohol.
Inak ten tunel bol fakt zasypaný až do roku 1941.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#131330 Verze : 0
Peto dakujem pekne.
este jedna vec uniformy HG site z voj. latky Khaki boli strihu UJHG?
cokolvek najdes k uniformam HG ma zaujima.
Ja som nasiel zaujimave hlasenie, ale je partizanske, treba ho brat s rezervou.
do Zlatých Moraviec mali prist 9.10.44 gardisti na 3 motorkach a jednom nakl.aute oblecení "v sivomodrých uniformach s paskou a dvojkrizom na rukave"
co si o tom myslis?
pripajam zaujimavý udaj o zajatcoch v ZSSR nasiel som ho na nete, mozem sem hodit aj link ak bude zaujem.


K 26.06.1945 dosahuje počet válečných zajatců..........2.658.469
osob
...
2) dle národností:
Němců..........1.836.135 z toho 175 generálů a 33.492 důstojníků
...
Čechů..........16.900 z toho 104 důstojníků
Slováků..........12.116 z toho 172 důstojníků
Rusínů..........3.787 z toho 9 důstojníků


Znacný pocet z nich su prislusnici WH a SS ktorý v snahe zlepsit si posttavenie sa prihlasili k inej narodnosti.
U slovakov pojde vacsinou o slovenskych nemcov a slovakov z W-SS, ale aj zo slovenskej armady a Domobrany.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#131825 Verze : 0
Tie uniformy z khaki farby látky boli podľa strihu čierných uniforiem HG. No k tám uniformám z rukávovou páskou s dvojkrýžom by som povedal, že je to možné pretože sivozelené, alebo sovomodré uniformy boli sťahované z vojenských jednotiek HG niekedy na prelome mesiacov október -november. Tú rukávovú pásku si možno partizáni domysleli, no a možno zase gardisti porušili výstrojný predpis. Oba prípady sa dosť hojne vyskytovali. Otázkou je však ako vznikli tie údernícke uniformy. Viem, že boli pouívané už od roku 1940. Možno ich vytvorili gardisti sami a možno staré Rakúsko - Uhorské. To fakt neviem.
Inak tú štatistiku som už videl. Dosť zaujímavé.
Perún počuj ako stojíš s tými SS z archívu ?
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#131859 Verze : 0
Tie uniformy z khaki farby látky boli podľa strihu čierných uniforiem HG. No k tám uniformám z rukávovou páskou s dvojkrýžom by som povedal, že je to možné pretože sivozelené, alebo sovomodré uniformy boli sťahované z vojenských jednotiek HG niekedy na prelome mesiacov október -november. Tú rukávovú pásku si možno partizáni domysleli, no a možno zase gardisti porušili výstrojný predpis. Oba prípady sa dosť hojne vyskytovali. Otázkou je však ako vznikli tie údernícke uniformy. Viem, že boli pouívané už od roku 1940. Možno ich vytvorili gardisti sami a možno staré Rakúsko - Uhorské. To fakt neviem.
Inak tú štatistiku som už videl. Dosť zaujímavé.
Perún počuj ako stojíš s tými SS z archívu ?
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#131860 Verze : 0
tiez som myslel na unif. UJHG partizanske hlasenia su dost nespolahlive ale da sa tam najst niekedy dost zaujimaveho ohladom HG a SS.
Pokial viem tak tie unif. UJHG ci VJHG vznikli v tom 1940tom podla vzoru unif. SS, teda boli site nanovo s R-U unif. nemaju nic spolocne.
na Slovensku bolo viac firiem co vyrabali latky aj pre nemcov nevylucujem aj pouzitie latok z nemeckych objednavok na usitie uniforiem UJHG.
Pracka k tymto unif. je rovnako zaujimava.
zial vyzera to tak ze z vystroje UJHG sa na slovensku nezachovalo nic (dufam ze sa najde)
len ta orlica co som dal niekde vyssie ale ta je v rakusku.


Co sa tyka SS tak sa to pomalicky zhromazduje samo ze hlavne slov.nemci.
V jednom archive som nasiel dokonca par fotiek slov.nemcov v SS.


este ma napadlo ze na nete som nasiel udaj o tom ze dost.slov.armady nemeckej narodnosti boli v 1944 odosielany hlavne k 14.SS div. a 23.SS div.
o tej 14.SS som vedel bol tam pplk.spoj. K. Wildner
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#131879 Verze : 0
Zdravim chlapci Smile Nasiel som vas az teraz a nemal som cas precitat vsetko co ste tu pisali ale podla nazvu by vas mohol zaujat tento clanocek:www.detektorweb.cz - tak nech vam pride na uzitok Wink
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#131881 Verze : 0
Tie uniformy UJ HG vznikli ako údernícke uniformy v roku 1940. Neskôr ich použili pri poľných rotách HG. Počuj a čo bolo s tými práčkami k uniformám ? Vieš podľa môjho názoru sa niečo s tých uniforiem dochovať muselo. Z času na čas niečo vidím na starožitných burzách a dokonca som čítal, že ten chlapík čo vyhodil do luftu pol dediny mal v zbierke aj vojenský kabát HG.
Inak k tým SS som sa pítal preto, lebo ja som tiež našiel zopár nových. Dokonca som sa dohodol ešte s jedným chlapíkom a on tiež čekne nejaké archívy. Čo ty na to ? Možno by sme to mohli dať do kopy?
to Luboss : nič v zlom,no článok iba dokazuje ako v múzeu SNP absentuje ďalší výskum. Článok mi pripadá ako skrátená verzia Elaborátu o činnosti Abwehrgruppe 218 na Slovensku.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#131987 Verze : 0
pracka nie práčka teda opaskova pracka musela sa vyrabat v Kremnici, mam taky prahlad co sa tam vyrobilo vratane poctu gombikov HG ale packy HG tam nie su, no ale predsa boli.
Čiernych uniforiem je vcelku dost ale videl si aj nieco od UJHG?
ja zatial teda nie.a to si myslim ze som mal v rukach uz vselico z 1.SR
naviac ak je nieco v novinach a neni tam fotka tak to byvaju velke bludy pocul so teda uz vselico aj o PAK-40 u gazdu v seniku.
co sa tyka SS tak som za
jeden to vsetko neobehne.
a bolo by dat nieco do kopy.
Clanok je vzasade obdoba clanku z rocenky SZPB (ten co som ti Peto poslal) je to asi desat rokov do zadu a naviac uz davno p.Micev v M-SNP nepracuje.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#132134 Verze : 0
Opisal som to z tej Rocenky - nevedel som ze to mate... Len som chcel pomoct k "poznaniu" -ci co .....
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#132199 Verze : 0
to Luboss
neber to tak zle kludne sem daj vsetko co k temam najdes nikdy nevies co moze pomoct.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#132266 Verze : 0
toto som nasiel dnes na nete
videl som to uz v nejakej knihe ale len nakreslene
co si o tom myslite je to original alebo kopia podla mna to druhe.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#132285 Verze : 0
VIe niekto pomoct identifikovat SS div. ktora bola 8.5.45 v priestore mesta Graz v rakusku? niekde tam bola tusim aj 13.SS div.
nasiel som totiz dokument o istom slob. Jánovi J. ktorý sluzil od 2.45 do 8.5.45 u tej jednotky ako obsluha 150mm hufnice.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#133416 Verze : 0
Pri Gratze bolo tých divízií viac, ale pozriem sa ti na to. Ja zase pátram po divízii v Maďarsku. Podľa mňa by to mohla byť buď Mária Terézia alebo Bohmen und Mähren. Bolo tam veľa slov. z koncentračných táborov. Inak perun našiel som ešte jedného od Prinz Eugen ale najviac mám zatiaľ z toho Maďarska ako som písal.
Čo sa týka tej nášivky tak to môže byť aj originál. Totiž podľa medzivládnej dohody museli ľudia zo slovenska nosiť na rukáve slov znak. Kdesi som to čítal asi Korček.
Neviem či ten tvoj slovák nebol náhodou ranený. Pokiaľ áno, tak by som to videl na Máriu Teréziu. Kampfgruppe Ney. Bolo by to veľmi pravdepodobné. Veľa bývalích dozorcov KT bolo pridelených k tejto divízii na jeseň 1944. No musíš napísať viac. Umňa sú to tiež len dohady.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#135352 Verze : 0
to perun39 13. SS Handschar v květnu už prakticky neexistovala, v říjnu 1944 byla po dezercích z velké části odzbrojena a měla pak už sílu ani ne pluku (byla jen "bojovou skupinou" ) přeživší se vzdali britům u St Veit.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#135390 Verze : 0
dik za pomoc.
ta dohoda je jasna nasivka mala byt no pokial neuvidim dobovu foto tak som skepticky.
daco som pocul o obcanoch SR v div. Maria theresa ale neviem nic blizsie.
v 31.SS div (nie bohmen-mahren ta sa nikdy nevolala) ich odhadujem do 1000.


mne to zatial podla mien vychadza ze najviac ich bolo v 7.SS div a 8.SS div.
podla inych udajov 31.SS div.


peto ako si bol uspesny v archive?poslem ti dalsich troch v pondelok.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#135550 Verze : 0
Tú nášivku som nevidel ani ja. No zase na druhej strane som nevidel skoro žiadne fotky slovákov v SS. Myslím, že do tejto debaty by určite priniesol viac svetla pán Volko, ktorý sa tu už zapojil.
Mne čo sa týka mien vychádza to isté. Teda Maria Terezia, Prinz Eugen a Florian Gayer. Samozrejme niektorí boli aj na západnom fronte atď. Indície však tiež smerujú k 31. div a Hunadymu.
Zaujímavý je ten posledný, čo som ti ho poslal. Mal iba 16 rokov, keď vstúpil do SS.
Inak perun kukni na http://www.militaria.cz/index.php?ac=cl … e6e1c8a6b0 Celkom pekne info o Wendrinskom.
Počuj nemaš niečo o Wehrwolfe? Nevieš, či boli jeho členovia aj členmi SS ?
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#137250 Verze : 0
Nechci vám brát iluze o občanech SR v jednotkách SS, ale 7. Divize SS Prinz Eugen byla stavěna z volksdeutch z oblasti bosny v bývalé Jugoslávii a důstojníky byli nejčastěji bývalí důstojníci RUM z této oblasti takže tam ta přítomnost lidí ze SR je málo pravděpodobná. On je rozdíl (zásadní) mezi Waffen der SS divsion, Friewilligen a SS division. Občané SR pravděpodobně mohli sloužit jen v prvních dvou, přičemž ve freiwillige by měli sloužit jen v případě že byli tzv volksdeutch.
Určitě tedy ne v 8. SS Florian Geyer pouze z reichsdeutch, 22. freiwilligen SS Maria Theresia je aspoň pro ty "německé" možná.
Než začnete spekulovat podle jmen měli byste si nejdřív projít jak byly divize SS stavěny a jak se třídili ono čekat že se objeví občan SR ve "výběrové" divizi stavěné z říšských němců je dost nesmyslné.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#137252 Verze : 0
Počuj bitaxe môžeš mi napísať to s tými divíziami. Teda ten rozdiel. Ako boli zaradzovaní a tak ? Dik
Inak s tými Slovákmi v SS máme fakt dobre premakaný systém - archív . Tam sú výpovede svedkov, udaje o mieste narodenia a národnosti. Bývalí SS tam väčšinou popisujú jednotku, kde pôsobili a aj bojiská. Takže v tomto nám môžeš veriť.
Čo sa týka Slovákov, tak boli samozrejme hlavne v tých divíziách čo som napísal. Tieto nepovažujem za elitné. No našli sa aj taký čo bojovali pri Le Havre - 6. tankova armada SS, alebo v severských divíziách pri Štetíne.
Inak bitaxe tiež ti nechcem brať ilúzie no divízie zložené čisto z ríšských nemcov boli pred koncom vojny asi iba nemeckým zbožným prianim. Volksdeutsch, maďari, alebo aj slováci a ďalší dobrovoľníci slúžili takmer na všetkých frontoch a divíziách.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#137255 Verze : 0
S Petom nemame ziadne iluzie su to veci podlozene archiv.dokumentami slov.nemci sluzili aj v 2.SS, 6.SS, 7.SS, 8.SS, 13.SS div. 2 a 7 mam podlozene aj fotografiami a divizn.dokumentami.
rovnako aj dost. u 14.SS div.
rovnako dobov.dokumentami mam podlozenych slovakov v 7.SS, asi v 9.SS(urcite Petom spominany zbor) a ine.
a to aj ako vodicov StuG, minometcikov, delostrelcov nie len kanonenfutr.
vsetko roky 1942-44.
Dnes som nasiel aj par dokumentov o ilegalnom nabore slovakov 17-20 rocnych do SS v lete 1943.
Peto:
O clanku viem je od p.Volka


O Wervolf som sa nikdy nezaujimal nepomozem ti.
poslal som ti dalsie meno.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#137372 Verze : 0
to Peto budeš se divit ale v "německých" divizích byly doplňky opravdu německé, důvodů je víc ale německý způsob doplňování to jinak v podstatě neumožňoval. Jiná mohla být situace ve Freiwillige a už úplně jiná v jednotkách z cizích dobrovolníků.
S tím rozdělením je to v podstatě jednoduché existovaly tři druhy divizí SS z pohledu národnosti vojáků První složená z čistých nordických vojáků (tedy tak jak si SS obvykle představují lidé kteří o nich moc neví Smile nemuseli to nurtně být němci mohli to být třeba i skandinávci) , dále jednotky složené z lidí kteří sice byli němci ale nebyli považováni za rasově čisté protože žili v zahraničí (tedy tzv. volksdeutch, sem by patřili zřejmě i spišští němci) no a nakonec jednotky složené z lidí z okupovaných území. O jakou jednotku se jedná jde poznat už z jejího názvu, jednotky prvního typu se značily SS XXdivision a název, písmena XX nahrazují určení jako panzer, gebirgs a podobně. Druhý typ byl označován SS Freiwillige XXdivision a opět název tedy dobrovolnická SS divize no a třetí typ byl značen Waffen XXdivisionder SS a jméno nebo určení národnosti (to bylo obvykle v závorce: (lettiche no 1) tedy divize zbraní SS (lotyšská č1). divize prvního typu měly čísla 1., 2., 3., 4., 5., 6., 8., 9., 10., 12., 16., 17., 18., 32., 35., a poslední 38. složená z kadetů. Tyto divize byly doplňovány němci z říše nebo (v případě 5. SS Viking ) také skandinávci (o slovanech se nedá uvažovat Smile ). Druhý typ měl čísla 7., 11., 22., 23. (číslo bylo použito dvakrát to druhé tedy to Freiwillige bylo pro holandskou divizi v roce 1945) 27., 28., (tyto dvě byly složeny z vlámů a valonů) 31., 34., 37.,
Zbývající čísla do 36 byla "Waffen" tedy z různých cizích nenordických národů a počet německých příslušníků byl pod 10% (důstojníci a poddůstojníci) sem patří i původní divize s číslem 23 (tedy Kama) a dvě divize s číslem 29 (nejdříve rusové, po jejich předání do ROA dostali číslo italové)
Právě pro to dělení které bylo poměrně striktní moc nevěřím na to že by se občan SR dostal do "německé" divize (mohly s ní ovšem spolupracovat jednotky z takových lidí vytvořené) Lze se domnívat že slovenští němci byli považováni za volksdeutch takže i pro ně bylo obtížné se dostat do těchto jednotek, ale tam by to snad bylo možné. Ono to "na konci války už to bylo jinak" moc nefungovalo. Jednotky měly své doplňovací prapory které jim dodávaly nové vojáky a od jinud se k nim legálně dostat nešlo. To že třeba v ústupových bojíc byla ad hoc shromážděno co se dalo je jiná, po boji se vojáci (pokud přežili) posílali do svých jednotek. Prostě to tak fungovalo Smile jednotky jako 7. a 13. divize fungovaly na konkrétním území (tedy v Jugoslávii) a byly stavěny z místních (13. z muslimů) takže ani tam není moc pravděpodobné že by se tam objevil občan SR.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#137377 Verze : 0
No bitaxe diki za podrobný výklad o divíziách SS. Hold v tom mali nemci aký - taký poriadok. Čo sa týka našich údajov kukni si súkromnú poštu. Hold máme na to dostatok dokumentov aby sme dokázali potvrdiť, to čo píšeme. Keďže pracujem s identickými materiálmi ako perun, tak samozrejme potvrdzujem jeho slová.
O tom Wehrwolfe som písal, lebo členovia jednej skupiny spomýnajú, že mali skladať nejakú prísahu! Tak neviem.
Zajtra sa chystám do archívu, takže dúfam, že ti dačo pošlem tiež.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#137445 Verze : 0
Přiznám že ani já o WehrWolf moc nevím (to asi nikdo Smile ) Původně šlo o skupinky s určením působit v týlu nepřátelských vojsk. K působení ale většinou nedošlo, válka skončila rychle a vlkodlaci zřejmě ztratili chuť na činnost ve prospěch poražené říše Smile Zase by ale mělo jít především o němce.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#137448 Verze : 0
ono je to vsetko pekne a v zasade suhlasim s tebou no archivne dokumenty svedcia zatial toto.
skutocne napr. SS-sutze Ondrej S. slov nemec sluzil v roku 1943 v 2.SS na foto je jasne vidiet pasku der fuhrer.
jeho brat SS-rottenfuhrer Jan S. bol v 7.SS o com sice jeho fotografie nedavaju mam vsak 3 ks jeho povysovacich dekretov s jasne uvedenou jednotkou 13.Rgt. 7.SS div.
podobne u dalsich a aj slovakov sa odvolavam na archivne materl. preto si dovolim tvrdit to co som napisal.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#137449 Verze : 0
to perun tady ale jde o němce (byť možná volksdeutch, takové bys asi našel i v čechách, ostatně u 7. je to normální, ta byla z právě takových složena, divné je spíš jen to že její povolávací místo bylo několik okresů na balkáně, ale právě proto vždy zápasila s nedostatkem lidí. Ta 2. je už divnější měla by být složena z "čistokrevných" němců (možná že doložil původ) ani v jednom případě to ale není o nějakém slovanovi, byť se mohlo jednat o občany SR.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#137450 Verze : 0
to som uviedol ako priklad, spominam tam aj slovakov a to aj u 7.SS napr. SS-schutze Gabriel S. sluzil od 1943 v tejto div ako minometcik-znovu info s archivu.
dalej slovak SS-schutze Martin K. sluzil ako vodic StuG v priestore nasadenia 6.SS zboru
dalsi slovak Pavol C. sluzil u SS-Feldgendarmerie v holandsku a potom bol nasadeny proti britom
takto sa da pokracovat dalej aj o 8.SS v pripade slov.nem. aj o 6.SS atd
V literature sa uvadza aj SS-rottenfuhrer Ján Takáč sluziaci v jednotke nasadenej proti britskym parasutistom pri Nijmwegene-Arnheme
nechcem plemizovat suhlasim s tvojim delenim bolo to tak ale zrejme sa to striktne nedodrziavalo.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#137453 Verze : 0
V podstate o nasadení slovakov v rámci týchto jednotiek svedčí aj prípad Wendrinského o ktorom link na článok som napísal vyššie. Hold až také striktné to fakt nemohlo byť. Hlavne keď si vezmeme v akej situácii S pred koncom vojny bolo. Tiež sa mi zdá nefér, ako málo sa hovorí o relatývne veľkých problémoch SS s dezerciami.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#137463 Verze : 0
nazdar, rád by som sa spýtal na osobu menom Klčo, ktorý je spomínaný v príspevku Peťa zo dňa 3.7.2005
zaujíma ma istý gardista Jozef Klčo
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#149873 Verze : 0
Nadzbrojník Štefan Klčo bol veliteľ polnej roty "Klčo", ktorá sa aktívne zúčastnila bojov proti partizánom a povstaleckým vojakom na jeseň roku 1944 na strednom Slovensku. Patrila medzi elitnejšie formácie HG. Ján Klčo mohol byř jeho rodinný príslušník, alebo iba menovec. Z ktorého mesta bol? Inak skús archív -SNA, tam by si ho mohol nájsť.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#149945 Verze : 0
nieco k postave velitela Edelweissu :
nasiel som jeden zaujimavy clanok o majorovy Thunovi von Hohenstein v Süddeutsche Zeitung. Kto je jazykovo zdatnejsi nech sa paci :
http://www.sueddeutsche.de/muenchen/sch … ticle.html


pre tych menej zdatnejsich aspon zhrnutie: stary otec a Erweinov otec boli dostojnici Rakusko -Uhorskej monarchie a boli za svoju sluzbu monarchii vyznamenani. Major Erwein Graf Thun-Hohenstein sa narodil v roku 1896 vo Viedni. Kde navstevoval znamu Kavallerie-Kadettenschule. Po vypuknuti 1.sv. sa dobrovolne prihlasil na front a za jeho "statocnost a chladnokrvnost" ziskal v tejto vojne podobne ako jeho otec a praotec prve vyznamenania. V roku 1920 uz ako nadporucik sa zucastnil tzv. Kappovho pucu v Berline, po ktorom sa utiahol do Argentiny, kde pokusal stastie ako farmar.
V roku 1940 bol uz ako 44rocny opät povolany do aktivnej sluzby u specialneho pluku nem. tajnej sluzby Abwehru - ku 1. Lehrregiment Brandenburg zbV 800. Dovod jeho povolania do sluzby bola hlavne jeho jazykova zdatnost. Po prepade Sovieckeho zväzu bol Thun povereny rekrutovat z ruskych zajatcov dobrovolnikov/väcsinou Ukrajincov/ a vytvarat z nich uderne jednotky. Ku svojim podriadenym pristupoval stale velmi otcovsky, co viedlo k jeho oblubenosti. Svoje jednotky sam nazyval aj "Thunfische" alebo "Kosakenregiment" /Tuniaci alebo Kozacky pluk/. Cinnost v ZSSR mu priniesla aj mnozstvo vyznamenani. Dokonca bol navrhnuty na Rytiersky kriz. Ten mu vsak nebol udeleny, preto ze jeho manzelka mala polozidovsky povod a pre jeho pre nacistov nie idealnu minulost /odsedel si 5 dni v base za urazku "Führera"/. V roku 1943 bol v Rusku tazko raneny a prelozeny od zahranicnej rozviedky do Ryma. Tu nastalo pre neho rocne obdobie pokoja, ktore skoncilo v novembry 1944, kedy bol uz nie Abwehrom, ale RSHA opät aktivovany a povereny ulohou vybudovat na Slovensku podobnu jednotku ako v Rusku s nazvom Edelweiss. Dalsie veci su uz asi vsetkym zname. Posobenie jeho "Tuniakov" tu uz bolo casto rozoberane. Podla vsetkeho nebol Thuh nejakym velmi presvecenym,alebo zarytym nacistom. Bol skor gentleman a vojak "starej skoly". No bol skrz naskrz vojak, ktory vyuzil dobu a svoje schopnosti na vybudovanie si svojej kariery aj ked za cenu spojenia sa s nacistami /vid jeho neskorsi vstup do Waffen SS/. K osobe tohto specialistu na spionaz vsak patrilo aj nieco viac - maskovanie, klam a vytvaranie legiend. Jednou s takych bola aj sprava, ktorou tahal za nos kpt. Niznanskeho, ze bol za urazku nemeckej vlady odsudeny na 15 rokov väzenia a ze sa vykupil iba vstupom do jednotky Edelweiss a ze jeho rodina je v KT, ze na neho v jednotke daval pozor kpt. König ai. Toto bolo iba jedno z viacerych klamstiem, ktore okolo seba siril. Jeho osobna karta vo Viedni tieto tvrdenia vyvracia.
Zivotna put Erweina Thuna von Hohenstein sa skoncila 18.1.1946 kdesi v Madarsku, kedy bol ruskymi vojakmi popraveny strelou do tyla. Zaujimavy bol aj jeho odchod. So svojimi spoluväznami sa rozlucil so slovami :"Sagt Stalin, dass er mich am Arsch lecken soll." /Odkazte Stalinovi, ze ma moze bozat v rit/.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#168270 Verze : 0
Chci se zeptat niko a peto je jedna a tatáž osoba nebo jak ?


Nevadí že to je na dvou webech já se ptám jen tak pro jistotuSmile
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#168321 Verze : 0
tak aby som to doplnil, dodavam este nieco ku slovenskemu kapitanovi /SS-hauptsturmfuhrerovi/ Niznanskemu, velitelovi slovenskeho oddielu SS Kampfgruppe Edelweiss
Zdroj : http://www.rasizmus.sk/show.stm?x=91748


Zo záznamov vyplýva, že sa zúčastnil na dvojtýždňovom ťažení od 28. augusta do 16. septembra 1939 proti Poľsku. Neskôr, 27. júna 1941, odišiel so svojím /delostreleckym/ plukom na vojnové ťaženie proti Sovietskemu zväzu a v marci 1942 bol vyznamenaný Medailou za hrdinstvo II./pravdepodobne sa jedna o omyl a bol vyznamenany medajlou za hrdinstvo III st./ stupňa. V máji sa zo ZSSR vrátil na Slovensko a o mesiac ho vyznamenalo hlavné veliteľstvo nemeckej brannej moci "železným krížom II. triedy". V októbri 1942 opätovne odišiel na front, z ktorého sa vrátil 29. júla 1943. Medzitým bol opäť vyznamenaný prezidentom Tisom Medailou za hrdinstvo III/II/. stupňa a Pamätným odznakom 1. stupňa. Po návrate z frontu sa stal 15. septembra 1943 veliteľom náhradného oddielu delostreleckého pluku. K piatemu výročiu vzniku Slovenského štátu dostal 14. marca 1944 vyznamenanie Víťazný kríž V. triedy bez mečov. Rok po povýšení sa stal 1. júla 1944 pobočníkom, a čo je veľmi dôležité, aj spravodajským dôstojníkom.
Dňom 29. augusta 1944 bol vyhlásený za zbeha, pretože vtedy odišiel so žilinskou posádkou do Povstania a stal sa náčelníkom štábu skupiny Žilina. Dňa 28. októbra 1944 bol generálom Viestom mimoriadne povýšený na štábneho kapitána.
Za činnosť v jednotke Edelweiss dostal tesne pred koncom vojny ešte železny kriz I. triedy
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#168985 Verze : 0
Chalani, z ktorého obdobia máte prvých Slovákov v SS? Nemyslím Volksdeutsche zo Slovenska. Ja som teraz "našiel" jedného, ktorý bol už v máji 1940 u 4.SS Pz.-Gren. Regimentu "Der Führer"...
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#171391 Verze : 0
Hmm. 1940 je ralivne skoro. Myslim, ze prvych mame z konca roku 1942. Pokial ma pamät neklame vstup zahranicnych dobrovolnikov do Waffen SS bol odobreny az niekedy v 1943 a preto väcsina slovakov vstupila prave v tomto roku. V roku 1940 vstupil asi iba Wendrinsky.
Inak zaujimave, ze zase dalsi zo 4. SS Pz.-Gren. Div Polizei.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#171479 Verze : 0
Sorry Peťo, ale asi si špatně rozuměl příspěvku, protože kolega zmiňoval 4. SS-regiment Der Führer, který patří do 2. SS divize Das Reich.


Není tedy v rámci 4 SS divize Polizei.


Pro BBoris: Hele můžeš napsat nějaké bližší informace o tomhle slovákovi, protože mě to přijde celkem dost zvláštní. Tahle divize byla vyloženě založena z Němců a to, že by se tam už v roce 1940 vyskytoval Slovák (rodný !!) mi přijde hodně zvláštní.


Tím něříkám, že to není možné - hrozně by mě to teda zajímalo, napiš nějaké bližší info !!


Díky !!
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#171505 Verze : 0
Hop. Pravdu mas von Fenstein 4. SS-regiment Der Führer patrí do 2. SS divizie Das Reich. Uz som asi zblbnuty z tych veci okolo Milana L.


Inak Slovaci v takychto diviziach niesu nicim vynimocnym. vinimocny je skor ten cas - 1940.
Sak ked chces von fenstein napis maila, mam info o dvoch Cechoch vo Waffen SS.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#171567 Verze : 0

Citace - von Fenstein :

Sorry Peťo, ale asi si špatně rozuměl příspěvku, protože kolega zmiňoval 4. SS-regiment Der Führer, který patří do 2. SS divize Das Reich.


Není tedy v rámci 4 SS divize Polizei.


Pro BBoris: Hele můžeš napsat nějaké bližší informace o tomhle slovákovi, protože mě to přijde celkem dost zvláštní. Tahle divize byla vyloženě založena z Němců a to, že by se tam už v roce 1940 vyskytoval Slovák (rodný !!) mi přijde hodně zvláštní.


Tím něříkám, že to není možné - hrozně by mě to teda zajímalo, napiš nějaké bližší info !!


Díky !!



Mne to až také zvláštne nepripadá, lebo väčšina príslušníkov tohto Regimentu sa regrutovala z Ostmarky (teda vtedy bývalého Rakúska) a ten dotyčný bol z Bratislavy. Mohol pochádzať zo zmiešaného manželstva, jeho matka by potom bola Nemka. Budem po ňom pátrať, keby sa mi podarilo zistiť viac, dám vedieť...
Ďalší bratislavčan, nejaký Ľudovít Kubík slúžil v SS od 15.11.1940. Zrejme tiež pochádzal zo zmiešaného manželstva.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#171675 Verze : 0
Uz som to tu sice spomynal, no von Fenstein kukni si pribeh Gustava Wendrinskeho, ktory tiez sluzil od roku 1940 vo Waffen SS. Podobnou cestou sa tam asi dostal aj Kubik s "kamosom".
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#172962 Verze : 0

Citace - perun39 :

V literature sa uvadza aj SS-rottenfuhrer Ján Takáč sluziaci v jednotke nasadenej proti britskym parasutistom pri Nijmwegene-Arnheme.



Po prečítaní všetkých troch článkov zverejených pod menom Ján Takáč v "Našom boji" v 1944-1945 začínam mať dosť veľké pochybnosti o tom, či tento človek skutočne existoval.
1. Buď napísal len dva z tých troch článkov (a ešte sa mohol volať úplne inak).
2. Alebo vôbec neexistoval a vymysleli si ho v redakcii "Nášho boja", aby zvýšili morálku gardistov a dali im príkladný vzor. Tá bojová epizódka, ktorú Ján Takáč opisuje, mohla byť prevzatá z množstva rôznych nemeckých časopisov, kde ich denne vychádzali desiatky. Štýl, akým sú napísané všetky tri "jeho" články, nebol podľa môjho názoru schopný vytvoriť frontový vojak. Vzdialený stovky kilometrov, komentoval až s neuveriteľným prehľadom udalosti a situáciu na Slovensku.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#173684 Verze : 0
No dnes je samozrejme ťažko povedať ako to bolo s SS Rotenführerom Takačom. Ja predpokladám, že gardisti využili meno Slováka slúžiaceho vo Waffen SS, pričom to čo napísal samozrejme prerobili posvojom. Hlavne jeden članok sa zdá byť málo upravovaný. Články však nesú komentár redaktora časopisu a je dosť vidieť, že sú aj prerábané a propagandisticky upravované. Čo je v podstate aj logické. V Našom boji by članok napisany obyčajným desiatnikom asi neuspel.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#177118 Verze : 0
Vkládám v poslední době protipartyzánské jednotky a včera jsem založil i Abwehrgruppe 218. O toto téma jsem se nikdy moc do hloubky nezajímal, takže je to jen základ založený na tam uvedených zdrojích (zrovna čtu toho Sládka a tak ty v něm zmíněné jednotky rovnou zakládám). Má-li někdo další informace, nechť je klidně přiloží.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#229709 Verze : 0

Citace - perun39 :

ta ciapka je na predaj (www.militaryschop.cz-nejde mi vlozit odkaz)
ja ju neviem zaradit a to som si uz myslel ze sa vyznam.
ja mam par foto z casopisu slovenský rozhlas kde su HG na vycviku v Sinnheime(neviem ci sa to tak pise) rok 1942-tusim, a ak tie foto zachytavaju fakt nasich HG tak cvicili v unif.SS
pri vycviku na slov.pouzivali cvicne platene armadne unif.
este k 218ke Thun chodil v civile.



podla mojich znalosti major von thun chodil zasadne v uniforme a na jeho vystupovani bol poznat jeho povod..
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#258635 Verze : 0

Citace - Peto :


Zivotna put Erweina Thuna von Hohenstein sa skoncila 18.1.1946 kdesi v Madarsku, kedy bol ruskymi vojakmi popraveny strelou do tyla. Zaujimavy bol aj jeho odchod. So svojimi spoluväznami sa rozlucil so slovami :"Sagt Stalin, dass er mich am Arsch lecken soll." /Odkazte Stalinovi, ze ma moze bozat v rit/.



Zastrelili ho v Soproni / Ödenburg /Madarsko/ v zbernom tabore pre ruskych zajatcov 12.2.1946
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#258637 Verze : 0
Myslim, ze Thun chodil aj v uniforme aj v civile aj v pomiesany. Okrem toho aj v uniforme Waffen SS a aj Wehrmachtu. Podla vsetkych vypovedi je to tak.


Inak odkial mas ten Ödenburg? Zaujimava info.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#259457 Verze : 0

Citace - Peto :

Myslim, ze Thun chodil aj v uniforme aj v civile aj v pomiesany. Okrem toho aj v uniforme Waffen SS a aj Wehrmachtu. Podla vsetkych vypovedi je to tak.


Inak odkial mas ten Ödenburg? Zaujimava info.



Ödenburg je nemecký názov pre Sopron: http://de.wikipedia.org/wiki/%C3%96denburg
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#260418 Verze : 0
V prvom mesiaci roku 1940 sa skúškam do SS podrobilo prvých 109 (?) zahraničných dobrovoľníkov, slovenských "volksdeutschov", z ktorých bolo 58 aj prijatých (podľa pamäte).


Zdroj: BUTLER R.: Černí andělé. Příběh Waffen-SS, Jota 2005, s. 46
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#302283 Verze : 0
Jen pro upřesnění, zajímám se spíše o jednotku Josef, ale dostaly se mi do rukou i složky Edelweissu.


Zdroj/Archiv bezpečnostních složek fond 325-39-4/ překlad ze slovenštiny
Krajská správa ministerstva vnitra v Banské Bystrici
Rozbor bývalých příslušníků roty Speciální jednotky „EDELWEISS“
V průběhu vyšetřování a dokumentace trestné činnosti bývalých příslušníků této spec. Jednotky, bylo zjištěno, že slovenská rota, která byla součástí jednotky Edelweiss měla 220 členů dobrovolně přihlášených od SPS v Jakubove a v Sekuliach. V průběhu prováděných akcí proti partyzánům, jich bylo asi 15 zajato a tito se přidali k výše zmiňované jednotce. To znamená, že jednotka Edelweiss měla k dispozici 235 slovenských mužů. Tito spadali pod stíhací svaz jihovýchod takzvaných SS- JAGDVERBANDEN.
URL : https://www.valka.cz/Abwehrgruppe-218-a-Waffen-SS-na-Slovensku-t13521#461219 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více