O webu Uživatel Propojené weby                    
Nezapomeneme !
8.7.2014 †††††
Vyhledávání

Moderátoři
Funkce
Anketa / Poll
Reklama


Statistika aktivit

Zobrazené stránky
Dnes / Včera 196.92k / 265.55k
Únor / Leden 557.89k /

Nové příspěvky
Dnes / Včera 19 / 35
Únor / Leden 92 /

Editace příspěvků
Dnes / Včera 44 / 42
Únor / Leden 125 /


[ Kdo je online ]

Najděte nás na Google+

ISSN : 1803-4306RSS

Valčík, Josef :: V :: Československo (CZK)

Display link [ Funkce ]  [ Dav
 • Jméno:Dav
  Hodnost:Civilní zaměstnanec
  (Valka.cz - Civilní zaměstnanec)
  Civilní zaměstnanec (Valka.cz - Civilní zaměstnanec)
  Avatar:
  Kontakt:[ Profil ] [ SZ ]  
  Založen20.10.2003
  Naposledy přihlášen:07.01.2015 18:55:23
  Medaile:207
  Příspěvek
  vložen:
  14.11.2006 20:17:50
  Czech Republic
]
Plukovník in memoriam Josef Valčík


1914-1942


- člen výsadku Silver A
parašutista Josef ValčíkDisplay link [ Funkce ]  [ Das Boot
 • Jméno:Das Boot
  Hodnost:Matrosenhauptgefreiter
  (Německo - Kriegsmarine (WWII))
  Matrosenhauptgefreiter (Německo - Kriegsmarine (WWII))
  Avatar: 
  Kontakt:[ Profil ] [ SZ ]  
  Založen30.05.2005
  Naposledy přihlášen:18.04.2012 13:05:59
  Medaile:10
  Příspěvek
  vložen:
  09.05.2007 19:06:05
  Czech Republic
]
Josef VALČÍK

Narodil se 2.11.1914 ve Smolině,okres Uherské Hradiště.V rodné vesnici navštěvoval tři třídy obecné škol a dvě třídy měšťanské školy v obci Lačnov.Po skončení školy se začal učit koželuhem ve Valašských Kloboukách,kde pracoval až do 10.2.1934,poté racuje v koželužně v Otrokovicích.Při zaměstnání studoval na večerní škole.

Dne 1.10.1936 nastupuje vojenskou službu u 22.pěšího pluku v Jičíně jako vojín u její 5.roty.Po absolvování poddůstojnické školy je 16.4.1937 je povýšen na svobodníka,pak 1.11.1937 na desátníka a 16.6.1938 na četaře.Do civilu měl odejít 1.8.1938,ale na základě branného zákona zůstal na dobu nezbytnou pro potřeby státu v armádě a sloužil v oblasti Špindlerova Mlýna.Z činné služby byl propuštěn až 1.3.1939

Dne 11.12.1939 přešel v blízkosti Lysého průsmyku na Slovensko a přes Maďarsko,Jugoslávii a Sýrii se dostává do Francie,kde je 6.3.1940 prezentován v čs.zahraniční armádě,kde je zařazen k 2.ppl.S tímto plukem se účastní ústupových bojů ve Franciia po kapitulaci odplul lodí Mohamed el Kabir do Anglie,kam se dostal 7.7.1940.Po připlutí je zařazen k 1.rotě 2.pěšího praporu jako výkonný rotmistra 28.10.1940 je povýšen na rotného.Dne 5.3.1941 ukončil s výtečným prospěchem a prvním pořadím ze všech zúčastněných školu rotmistrů pěchoty a o dva dny později povýšen na rotmistra.

Byl vybrán pro výcvik pro zvláštní účelyve vlasti.Absolvuje základní sabotážní kurz na STS 26 ve Skotsku,paravýcvik na STS 51 s pěti seskoky.Na čs.stanici STS 2 v Bellasis se podrobil speciálnímu výcviku a školení.V listopadu 1941 byl zařazen do skupiny Silver A jako zástupce velitele npor.Alfréda Bartoše.

Do vlasti odletěl 28.12.1941 vybaven falešnou legitimací na Jméno Zdeněk Toušek a je vysazen u obce Senice u Poděbrat.Své úkoly plnil na Pardubicku ,kde pracoval jako číšník v hotelu Na Veselce.Po získání fotografií na novou falešnou legitimaciod mrtvé spojky,se přemísťuje do Prahy (gestapo jej hledá i pomocí věstníků,kde je uvedeno špatné kř.jméno),kde se podílí na neúspěšném bombardování Škodovky v Plzni a je přímým účastníkem atentátu na Heydricha.Po jeho provedení se ukryje v kryptě kostela v Resslově ulici,kde se 18.6.1942 okolo 12 hodiny při boji s německými policejními složkami zastřelil.

Po jeho smrti bylo 23 členů jeho rodiny zatčeno.Třináct z nich je 24.10.1942 zavražděno v koncentračním táboře Mauthausenu.Sestra Františka je po porodu syna 20.10.1942 popravena až 26.1.1943.

16.1.1942 je vyznamenán Čs.válečným křížem 1939
28.10.1942 dostává druhý VK 1939 in memoriam
7.3.1944je mu udělana Čs.pamětní medaile se štítkem F-VB
20.10.1945 dostává 3. VK 1939 in memoriam
1949 mu je udělena Zlatá hvězda Československého vojenského řádu Za Svobodu
1968 mu byl udělen Řád rudé zástavy

1.9.1945 je jmenován podporučíkem pěchoty v záloze in memoriam a téhož dne zároveň na poručíka.
1.12.1945 je povýšen na nadporučíka pěchoty v záloze in memoriam a téhož dne na kapitána pěchoty.
17.7.1948 byl povýšen na štábního kapitána pěchoty v záloze in memoriam.
24.6.2002 je jmenován plukovníkem pěchoty in memoriam


Nadřízení jej hodnotili jako veselého a kamarádského vojáka,dobrácké povahy.V sabotážním kurzu byl hodnocen jako tělesně vyspělý,odvážný,výborný pro použití pro samostatnou akci v nejtěžších podmínkách

zdroj:
Reichl Martin-Cesty osudu
Miroslav Ivanov-Atentát na Reinharda Heydricha
Oldřich Sládek-Přicházeli z nebe
Jiří Fidler-Atentát 1942
Zdeněk Jelínek-Operace Silver A
Josef Valčík.jpg


Josef Valčík

Josef Valčík-zatykač.jpg


pátrací věstník na J.Valčíka

Související témata / Related topics
Zobrazit podrobnosti


 


[ x ] Nominátor
Název článku :
Anotace :
[ x ] Linkator
[ x ]
Stav odesílání příspěvku vč. příloh :
0%
[ x ] Mapa / Map
[ x ]

Step 1 - Translation

To switch the language of the controls on this web, please mouse over the UZIVATEL / USER menu and pick czech or english flag.

Pro přepnutí jazyka ovládání tohoto webu prosím najeďte myší na položku UZIVATEL / USER a zvolte bud českou nebo anglickou vlajku.

Step 2 - Navigation

-

Pomocí menu O WEBU se můžete podívat na přehled nových příspěvků, témat a příloh vložených za určité období (přednastaveno za aktuální den, ale lze nastavit libovolně)
Najdete zde také seznam všech uživatelů, moderátorů, odkaz na pravidla fóra a FAQ - často kladené dotazy.

Step 3 - Navigation

-

Zde uvidíte vždy odkaz na sekci, ve které se nacházíte, včetně všech nadřízených sekcí. Po najetí myši na nadřízené sekce se zobrazí nabídka pro přechod do jiné sekce na stejné úrovni.

Step 4 - Social Networking

-

Pomocí tlačítek Google+ a Facebook Like pomůžete docenit tyto stránky a nasdílet je svým kontaktům v těchto sociálních sítích. Tlačítka se vždy vztahují ke konkrétní stránce, tématu či článku, na kterých se právě nacházíte. Čím častěji a na vícero stránkách tedy sdílíte, tím lépe !

Step 5 - Social Networking

-

Zde se můžete přihlásit ke stránce valka.cz na sociální síti Facebook. Na této stránce najdete pravidelně aktualizovaný seznam všech novinek na stránkách valka.cz, nových témat, článků i obrázků ve fotogalerii. Sdílením na sociálních sitích podpoříte tento web a naše úsilí při jeho tvorbě.

Step 6 - Search

-

Pokud se nemůžete zorientovat v naší struktuře nebo hledáte specifický termín, zkuste to přes náš vyhledávač. Vyhledává napříč tématy na fóru i články, takže zde najdete vše, co lze na valka.cz najít.

Step 7 - Donation

-

Tento web je nevýdělečným projektem dobrovolníků, a jako takový potřebuje finanční pomoc. Pokud jste zde našli zajímavé informace nebo chcete podpořit naší práci, prosím darujte libovolnou finanční částku na provoz serveru, jeho vybavení a software, výzkum a nákup dalších knih a podkladů pro naší práci.

Step 8 - Functions

-

V této oblasti najdete funkce, které odpovídají možnostem na dané stránce. Umožní vám příhlasit nebo odhlásit se ze sledování dané sekce či tématu, umožní založit nové téma apod.

Step 9 - Functions

-

Kliknutím na tuto iconku si zobrazíte odkaz na konkrétní příspěvek, pokud jej třeba chcete sdílet dál.

Step 10 - Functions

-

Zelená iconka indikuje, že příspěvek byl shlédnut moderátorem, nebo se jedná o diskusní (nemoderovaný) příspěvek.
Červená iconka indikuje, že příspěvek zatím nebyl shlédnut moderátorem, nebo se jedná o příspěvky staršího data, kdy tato povinnost neplatila.

Step 10 - Functions

-

Funkce, které se váží k danému příspěvku. Jako nepřihlášený uživatel nemůžete dělat skoro nic, po přihlášení například odpovídat na příspěvek, citovat, upravovat svůj starší příspěvek apod.

Step 11 - Functions

-

Najetím myši na jméno autora si zobrazíte informace o autorovi, datum vložení tohoto příspěvku a další zajímavé informace.

Step 12 - Functions

-

Pole pro vkládání odpovědí k tématu. Menu VYHLEDAT a FORMATOVANI nabízí možnosti jak formátovat text (pro náhled před odesláním použijte tlačítko NAHLED, pro zvýraznění řídících značek "tagů" a rychlejší orientaci v textu tlačítko ZVYRAZNIT BBCODE TAGY). Pokud má daná sekce šablonu (předdefinovou šablonu pro unifikované vkládání dat, v podstatě "formulář"), pak se zobrazuje ještě třetí menu SABLONA.

Step 12 - Functions

-

Kliknutím zde si zobrazíte pole pro vkládání až 5 příloh k příspěvku, například obrázků apod. Pokud se jedná o obecná témata, vyplňuje se jen soubor přílohy a popis, pokud se jedná o obrněná vozidla a letadla, vyplňuje se i řada dalších informací k dané příloze, pro snažší vyhledávání a provázání informací.

Step 13 - Chat

-

Spodní lišta nabízí zejména možnost přímo se bavit s lidmi, kteří jsou právě také online na forum.valka.cz ! Můžete vyřídit rychlý dotaz, domluvit se na spolupráci nebo se pozdravit s přáteli ...

Translation tip

Although this website is mainly in Czech and Slovak language, you can simply translate the content using this GOOGLE TRANSLATE dropdown ... just pick your language and see the page translated.

Translation tip 2

To switch the language of the controls on this web, please mouse over the UZIVATEL / USER menu and pick czech or english flag. The whole user interface will be translated to choosen language and allows you to register and/or sign in. Once you sign in, your language preference is saved and site will be in the same language always, when you come back and log in.