WB - pinka Arka Noego

Arche Noah
     
Název / Name: Arche Noah (Arka Noego)
Typ / Type: pinka
Kýl založen / Laid down: 1625
Spuštění na vodu / Launched: n/a
Uvedení do služby / Commissioned: 1625
Vyřazení / End of service: zajata švédy v lednu 1632
Loděnice / Built by: Puck
Délka celková/ Total length: (m) n/a
Délka na vodorysce/ Length on waterline: 23,7 m (84 stop)
Šířka / Beam: 6,8 m (24 stop)
Ponor / Draft: n/a
Výtlak / Displacement: 180 tun (90 lastů)
Počet stěžňů / Number of masts: pravděpodobně 2
Typ oplachtění / Type of sails: n/a
Plocha oplachtění / Sail area: n/a
Rychlost / Speed: ( kts) n/a
Počet dělových palub / Number of gun decks: 1
Výzbroj / Armament : 16 děl malých ráží, 3 periery
Výstroj / Equipment: n/a
Posádka / Complement: 35 námořníků + 50 vojáků námořní pěchoty
(někde je uváděno 70 vojáků námořní pěchoty)
Poznámka / Note: Válečné lodě Zikmunda III. Vasy sice pluly pod polskou vlajkou,
ale s německými jmény a často nájemnými posádkami. Ve starých
pramenech proto vystupují pod původními německými jmény,
v soudobé literatuře pak spíše pod polskými překlady těchto jmen.
URL : https://www.valka.cz/WB-pinka-Arka-Noego-t73317#260049 Verze : 0
Stručná historie lodi

Malá válečná loď působící v polské flotě během války se Švédskem. Velitelem lodi byl Magnus Wesman, dle jména pravděpodobně domácí kapitán z okolí Gdańska. Dne 17.května 1627 se společně s galeonami Król Dawid a Wodnik zúčastnila prvního střetnutí se švédským loďstvem, když v blízkosti Helu narazila na dvakrát početnější švédské uskupení mířící do Pilawy. Po krátké dělostřelecké výměně se obě eskadry rozešly. Boj byl znovu navázán o den později, kdy polské lodě napadly u Łeby švédský konvoj čítající 24 lodí (včetně eskorty). Po krátkém dělostřeleckém souboji s malými ztrátami na obou stranách se podařilo polským lodím odpoutat a odplout do Kołobrzegu. V průběhu boje se na Arce roztrhlo jedno dělo, exploze ale patrně nezpůsobila mnoho škod. Po několika dnech se všechny lodě eskadry vrátily do Wisłoujścia, pronikajíc přitom skrze švédskou blokádu Gdaňské zátoky.

Do bitvy pod Oliwą (28.listopadu 1627) vyplula Arka jako součást druhé eskadry, výraznějšího úspěchu ale nedosáhla. Po bitvě se neúspěšně snažila o stíhání unikajících švédských lodí. O čtyři dny později byla společně s galeonou Latający Jeleń a pinkami Panna Wodna a Żółty Lew vyslána na průzkumnou plavbu na přístupech k Gdańskému zálivu. Během této plavby se strhla silná bouře, která polskou eskadru rozprášila. Poškozená Arka se do Gdańska vrátila až 11.prosince.

V průběhu jara a léta zůstávaly polské lodě pod ochranou tvrze ve Wisłoujściu. Švédové se proto rozhodli zaútočit na polskou flotilu ze země (v noci z 5. na 6. července 1628). Pod rouškou tmy dopravili na břehy Wisły odlehčená děla s hlavněmi zpevněnými koženým návlekem. Během následující noční bitvy byly potopeny lodě Żółty Lew a Święty Jerzy. Arku Noego se podařilo odtáhnout výše proti proudu řeky.

V lednu 1629 dal polský král Zigmund III Vasa své lodě k dispozici Katolické lize, bojující proti Švédsku v rámci třicetileté války. Polská flota proto odplula do Wismaru, kam se dostala 8.února 1629. Zde se společně s dalšími loděmi Katolické ligy zúčastnila několika šarvátek z dánským a švédským loďstvem. V lednu 1632 došlo k dobytí Wismaru švédskými vojsky a všechny zde kotvící lodě padly do zajetí. Arka Noego byla Švédy zabavena a včleněna do švédské floty pod jménem Vita Hunden. Poslední zmínka o lodi pochází z roku 1636, kdy byla loď prodána do soukromých rukou. Další osudy lodi nejsou známy.
URL : https://www.valka.cz/WB-pinka-Arka-Noego-t73317#260052 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více