Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 540 příspěvků vloženo, 1368 editováno a 850 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Greywolf

Alexandr IVAN

avatar
Datum registrace :
Naposledy aktivní :

Počet příspěvků celkem : 1.040
Z toho faktografických příspěvků : 928
Vyhledat příspěvky autora


Osobní fotogalerie

Články

Bitva na řece Jalu (1904)

Bitva na řece Jalu probíhala od 27. dubna do 1. května 1904. Byla prvním větším vojenským střetnutím rusko-japonské války na pevnině. Již tato první bitva přesvědčila Rusy, že Japonce v žádném případě není dobré podceňovat. Vyvrátila nejen představu Rusů o krátké válce, ale i o jejich taktické a kvalitativní převaze nad Japonskem.

16.624

Bitva o atol Makin (vylodění a pozemní operace)

Již v lednu 1943, kdy se na Guadalcanalu stále ještě bojovalo, předložil admirál King na konferenci v Casablance plán dalších bojových operací v pacifické oblasti. Podle něj měl být další útok proti Japonsku veden přes ostrovy středního Pacifiku. Proti tomu se ale rozhodně postavil generál MacArthur. Ten požadoval, aby hlavní směr útoku vycházel z oblasti Šalamounových ostrovů a poté pokračoval přes Filipíny a Tchaj-wan až k Japonsku.

Kde se bude bojovat po Guadalcanalu?

23.491

Bitva o Leyte (námořní střetnutí)

Bitva v Leytském zálivu byla jednou z největších námořních bitev druhé světové války v Tichomoří a jednou z největších námořních bitev v historii. Uskutečnila se v říjnu 1944 mezi americkým a japonským námořnictvem u ostrova Leyte na Filipínách.

23.089

Bitva o Leyte (vylodění a pozemní operace)

Filipínské souostroví tvoří více než sedm tisíc ostrovů a ostrůvků a je vzdáleno pouhých pět set mil od asijského kontinentu. Ve vztahu k Číně a Japonsku zaujímá mimořádně významnou pozici. Největším ostrovem Filipín je Luzon. Druhou pozici zaujímá ostrov Mindanao. Z dalších důležitých ostrovů je třeba jmenovat Samar, Panay, Cebu, Negros a zcela jistě i Leyte.

Popis vylodění a pozemních bojů na Filipínách.

19.010

Curtiss-Wright CW-21 aneb americký Interceptor v rukou holandských pilotů, 1. část

17. dubna 1940 Nizozemci podepsali objednávku na čtyřiadvacet Curtiss-Wrightů CW-21B za cenu 1 747 905 USD. Co to vlastně koupili za letouny? Jaká byla jejich služba v nizozemském vojenském letectvu? Zasáhly do bojů? Proti komu bojovaly? Na tyto otázky se Vám pokusí odpovědět následující článek.

13.977

Curtiss-Wright CW-21 aneb americký Interceptor v rukou holandských pilotů, 2. část

K prvnímu japonskému náletu na Jávu došlo 2. února 1942. Curtiss-Wrighty ten den zůstaly na zemi. Prvně proti nepříteli vzlétly až další den, tedy 3. února 1942. Japonci zaútočili sedmdesáti bombardéry Mitsubishi G3M Nell z Takao Kókútai, Kanoya Kókútai a 3. Kókútai, jejichž vzdušné krytí zajišťovalo čtyřiačtyřicet stíhacích Mitsubishi A6M Reisen (Zero) od Tainan Kókútai a 3. Kókútai.

12.590

Daimjó Nobunaga Oda

Daimjó Oda Nobunaga (1534 - 1582) byl tvrdý a bezohledný válečník, výborný stratég, ale také dobrý hospodář, který rozuměl ekonomice.

17.763

Daimjó Šingen Takeda

Daimjó Šingen Takeda se proslavil zejména jako výtečný stratég, který hojně využíval poznatků z válečných spisů Umění války sepsaných čínským vojevůdcem Sun-c'. Byl jedním z nejmocnějších daimjó středního Japonska a zcela jistě byl jednou z nejzajímavějších osobností období Sengoku.

14.125

Daimjó Sóun Hódžó

Daimjó Sóun Hódžó byl nejen velmi schopným vojevůdcem, ale i obratným a uznávaným politikem. Jeho neustále se rozvíjející panství je toho nesporným důkazem. Položil základy mocného klanu, který v době největšího rozmachu zcela ovládal ve východním Japonsku šest provincií.

11.783

Daimjó Udžijasu Hódžó

Udžijasu Hódžó, syn Udžicuna Hódžó a vnuk Sóuna Hódžó, byl třetím vládnoucím pánem klanu Hódžó. Je považován za jednoho z předních šlechticů období Sengoku a současně za nejschopnějšího ze všech mužů, kteří kdy klanu Hódžó vládli. První bitvou, které se Udžijasu zúčastnil, byla 1530 bitva u Ozawahary. V té době mu bylo patnáct let.

7.005

Douglas TBD-1A Devastator

Popis poměrně málo známého prototypu plovákového torpédového bombardéru, který charakterizuje typickou předválečnou konstrukci.

4.461

Fairey Battle

Stručný popis zajímavého předválečného taktického (tehdy se jim říkalo denní bombardéry) britského jednomotorového bombardovacího letounu, který se sice vyznačoval moderní konstrukcí, ale jenž byl typickým produktem starého myšlení odpovědných pracovníků ministerstva letectví.

10.196

Fairey Spearfish

Stručný popis zajímavého těžkého britského torpédového/střemhlavého bombardovacího letounu z konce druhé světové války, jehož sériovou výrobu zhatil konec války a drobné, ale dalším vývojem odstranitelné nedostatky.

13.217

Fairey Swordfish

Monografie britského palubního letounu, který se proslavil v bojích 2. světové války.

11.408

Iljušin Il-10

Na počátku roku 1943 začalo být velení sovětského letectva jasné, že bitevní letouny Iljušin Il-2 bude potřeba brzy nahradit typem daleko výkonnějším. Protože bitevní letouny zajišťující přímou leteckou podporu bojujícím jednotkám byly v taktice používané sovětskými vojsky nenahraditelné, vydal v květnu roku 1943 J. V. Stalin příkaz zkonstruovat letoun, který by mohl nahradit typ Il-2 ve výzbroji frontového letectva.

21.704

Iljušin Il-38

Stručná monografie ruského hlídkového protiponorkového letounu.

14.703

Jakovlev Jak-1

Stručná monografie zimní úpravy této slavné sovětské stíhačky.

7.665

Radiolokátor Vixen 500E - co již o něm víme

Informací o tomto novém radiolokátoru prozatím není mnoho. V různých periodikách se o něm objevily jen krátké zprávy a i firemní dokumenty, které jsou k dispozici veřejnosti, nejsou zatím nijak obsáhlé. V následujícím textu se autor pokusil z těchto kusých informací poskládat jeho stručný popis.

3.557

Ruský vrtulník Ansat-2RC - co již o něm víme

Na výstavě MAKS 2005 byl světu poprvé představen nový ruský lehký bojový vrtulník Ansat-2RC, který byl vyvinutý Kazaňským vrtulníkovým závodem z jejich víceúčelového vrtulníku Ansat-2. V následujícím textu se autor pokusil z těchto kusých informací poskládat jeho stručný popis.

17.874

SNCASE SE.100

Monografie prototypu nezvyklého francouzského těžkého stíhače z roku 1939.

3.950

Vrtulník Eurocopter EC 175 – co již o něm víme

Víceúčelový vrtulník Eurocopter EC 175 se vzletovou hmotností 7 tun má vyplnit mezeru mezi víceúčelovými typy AS 365 Dauphin a AS 332 / EC 225 Super Puma. Firma Eurocopter při tomto projektu spolupracuje se společností Avicopter, která vznikla z Harbin Aircraft Inustry Goup (HAIG).

6.266

Westland Welkin F Mk.I

Monografie britské výškové stíhačky, která dosahovala dobrých výkonů, do bojů však nezasáhla.

8.872

Zřícenina hradu Bezděz

Bezděz je malebná zřícenina hradu v okrese Česká Lípa. Byl vystavěn nejspíše mezi roky 1265-1278 na kopci Velký Bezděz, v blízkosti Máchova jezera a vesnice Doksy. Je to hrad s obvodovou zástavbou, která je přizpůsobená úzkému hřebenu kopce.

11.558

Medaile a vyznamenání

Kříž www.valka.cz


& bar (6)

Řád 17. května & Bar

Řád 17. května

Řád redakce www.valka.cz se stříbrnou stužkou

Řád redakce www.valka.cz


& bar (6)

Medaile Cti k titulu Hrdina serveru www.valka.cz

Hrdina serveru www.valka.cz

Zlatá hvězda www.valka.cz

Stříbrná hvězda www.valka.cz

Bronzová hvězda www.valka.cz


& bar (14)

Velký kříž čestné legie serveru www.valka.cz

Komander čestné legie serveru www.valka.cz

Důstojník čestné legie serveru www.valka.cz

Rytíř čestné legie serveru www.valka.cz

Čestná legie serveru www.valka.cz

Medaile za zásluhy o zpravodajství III. stupně

Medaile za zásluhy o zpravodajství II. stupně

Kříž za zásluhy o forum 1. třídy

Kříž za zásluhy o forum 2. třídy

Kříž za zásluhy o forum 3. třídy

Medaile za zásluhy o forum 1. stupně

Medaile za zásluhy o forum 2. stupně

Kříž za zásluhy o sekci Terorismus a pirátství


& bar (3)

Medaile za příspěvky k Terorismu a pirátství


& bar (2)

Medaile za příspěvky ke Zbraním a vybavení - Letectvo

Kříž za zásluhy o Jednotky

Kříž za příspěvky do Jednotek

Čestná stuha účastníka súťaže

Za účast v soutěži

Zuihóšó I. třídy

Zuihóšó II. třídy

Zuihóšó III. třídy

Řád Bušidó II.třídy

Řád Bušidó I.třídy

Medaile za zásluhy 1900 – 1950

Katana

Wakizaši

Tanto

Zuihóšó IV. třídy

Kjókudžicušó

Kinši kunšó

Bukošó

Asiatic-Pacific Campaign Medal


& bar (1)

Victory medal


& bar (1)

The RAF Star

Defence Medal

Ordre National de la Légion d´Honneur - Chevalier

Suomen Valkoisen Ruusun IV

Seriál "Stíhači v boji II"

Seriál "Letadlová loď Enterprise"

Seriál "Stíhači v boji"