Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 348 příspěvků vloženo, 1291 editováno a 201 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Vláďa

Ing. Vladimír Valchař

avatar
Datum registrace :
Naposledy aktivní :

Počet příspěvků celkem : 4.836
Z toho faktografických příspěvků : 4.550
Vyhledat příspěvky autora


Osobní fotogalerie

Články

Aichi B7A Ryusei

Malá monografie věnovaná tentokrát poslednímu typu japonského palubního útočného bombardéru. Poznáme jaké byly okolnosti jeho vzniku, jaký byl a zda vůbec zasáhl do závěrečných bojů v Tichomoří.

5.126

Aichi D1A Susie

Japonské námořnictvo se po první světové válce stávalo stále významnější námořní silou a tak není divu, že jakmile se objevila myšlenka střemhlavého bombardování a jeho využití proti lodním cílům, vyslala japonská admiralita svého konstruktéra do Německa, aby se s touto technikou seznámil. První japonské pokusy o palubní střemhlavý bombardér nedopadly dobře a tak byla společnost Aichi v první polovině třicátých let vyzvána, aby využila své dlouhodobé spolupráce s německou továrnou Heinkel Flugzeugwerke a aby upravíla její dvouplošný střemhlavý bombardér Heinkel He-50b, jehož druhý prototyp Japonci zakoupili. V tomto článku poznáme jak se jim tato úprava povedla...  

8.055

Aichi D3A Val

Malá monografie, která nás seznámí s jednotlivými verzemi tohoto střemhlavého bombardéru, který se stal legendou po japonském útoku na Pearl Harbour.

15.898

Aichi E13A Jake

Popis nejrozšířenějšího plovákového průzkumného letounu japonského námořnictva. Letoun byl operačně nasazen od Pearl Haboru až po japonskou kapitulaci.

4.424

Aichi E16A1 Zuiun

Historie vzniku a nasazení posledního japonského plovákového letounu.

5.971

Aichi E16A1 Zuiun

Popis, vznik a nasazení posledního plovákového průzkumného letadla v Tichomoří.

6.701

Aichi H9A1

Stručný popis téměř neznámého japonského hydroplánu, který ušel i pozornosti spojenecké zpravodajské služby a z toho důvodu mu nebylo přiděleno kódové jméno. Letoun byl určen k výcviku osádek vícemotorových létajících člunů, ale naprostá většina jich byla zničena při sebevražedných náletech na americké loďstvo.

4.378

Aichi M6A Seiran

Seiran patří mezi velmi málo známá japonská letadla. Byl to speciální útočný letoun, který představoval vyvrcholení vývoje letounů pro ponorky. Japonci měli v plánu pomocí těchto letadel zničit zdymadla v Panamském průplavu nebo později zaútočit na americké letadlové lodě na jejich kotvišti u atolu Ulithi.

10.773

Aichi S1A1 18-Shi Denko

Stručná historie a technický popis japonské noční stíhačky, která od samého počátku byla, jako jediná, vyvíjena přímo pro tento účel. Japonské námořní letectvo potřebovalo výkonnou stíhačku, která by mohla zachytávat a ničit noční nálety Superfortressů. Celý projekt skončil neslavně, Superfortressy zničily oba nedostavěné prototypy, a to byl konec stíhaček Denko.

6.267

Armstrong Whitworth A.W.38 Whitley

Malá monografie britského nočního bombardéru, který je dnes pozapomenutý. Měl smůlu, že jeho konstrukce brzy zastarala a bombardér byl stažen od bojových jednotek, díky tomu byl zastíněn známým a také mnohem více rozšířeným bombardérem Vickers Wellington. Jak však uvidíte, bombardérům Whitley patří několik zajímavých prvenství při počátečních náletech nad Německo.

6.004

Armstrong Whitworth A.W.41 Albemarle

Tento článek nás seznámí s okolnostmi, za ktrerých vznik napříliš známý, nepříliš chtěný a nepříliš úspěšný britský střední bombardér. Poznáme všechny jeho verze, změnu určení a stručně i jeho operační nasazení.

5.697

Avro Type 679 Manchester

Malá monografie neúspěšného britského bombardéru, který nesplnil požadavky Ministerstva letectví. Vypjatá mezinárodní situace donutila ministerstvo, aby sjednalo kontrakty na 1 500 letounů tohoto typu. Manchester byl však nebezpečný především vlastním osádkám, RAF převzala necelé dvě stovky těchto strojů a výroba byla ukončena. Motory Vulture nebyly dostupné a tak šéfkonstruktér Roy Chadwick, CBE zvětšil rozpětí křídel a letoun osadil čtveřicí skvělých Merlinů XX a vznikl velmi úspěšný a slavný bombardér - Avro Lancaster.

5.964

Avro Type 683 Lancaster

Monografie nejúspěšnějšího těžkého britského bombardéru, který se stal v druhé polovině druhé světové války páteřním typem britské Bomber Command. Tento letoun byl prosazován především velitelem Bomber Command Air Chief Marschalem Sirem Arthurem Harrisem, který Avro Lancaster hodnotil ve všech ohledech lépe, než další čtyřmotoráky - Short Stirling a Handley Page Halifax. Pravdou je, že Lancaster mohl, díky své velké pumovnici, nést velký náklad pum a unesl také pumy velkých ráží, které jiné bombardéry používané RAF neunesly. Také statistiky dávají "bombarďáku" Harrisovi zcela zapravdu.

10.186

Bell P-63 Kingcobra

Vývoj amerického stíhacího letounu, který nebyl zařazen do výzbroje USAAF.

8.796

Blackburn Roc Mk.I

Stručná monografie nás seznámí za jakých okolností vznikl věžový stíhací letoun britského námořnictva. Myšlenka na nasazení tohoto typu stíhačky byla snad zajímavá, ale tím, že byl jako základ pro jeho vznik vybrán nepříliš výkonný palubní bombardér a příležitostný stíhač Skua, nemohl být očekáván stíhač, který by překvapil svými výkony. Výsledným dílem byl Blackburn Roc, který se stal alespoň trochu známým snad jen díky svému krátkému a nepříliš úspěšnému operačnímu nasazení.

4.099

Boeing Sea Ranger

Prototyp protiponorkového létajícího člunu, se slibnými výkony a vlastnostmi. Původně měl zastavit postup Japonců a nakonec zůstal nevyužitý.

8.378

Bombardovací balóny Fu-Go

Víte jak účinná byla japonská bombardovací ofenzíva, která byla namířena proti USA a Kanadě v zimě 1944-45?

36.661

Boulton Paul Defiant

Malá monografie britské věžové stíhačky, která je často velmi rozporuplně hodnocena. Z konstrukčního hlediska se jednalo o zajímavý letoun, který se však v původní roli denní stíhačky příliš neosvědčil. Značných úspěchů však dosahoval jako noční stíhač.

6.358

Curtiss P-36 Hawk

Rozsáhlejší popis jednotlivých vývojových variant tohoto amerického letounu.

12.773

Curtiss P-40 Tomahawk.

TTD a popis vývoje prvního ze sériově vyráběných Curtissových Tomahawků.

13.631

Curtiss SB2C Helldiver

Historie vzniku a popis jednotlivých verzí amerického palubního bombardéru, který byl vyráběn ve velkých sériích. Jeho osádky jej nazývaly nelichotivě podle jeho označení "Son-of-a-Bitch 2nd Class", a to pro jeho nedobré letové vlastnosti.

7.584

Curtiss XP-55 Ascender

Malá monografie americké experimentální stíhačky, která zaujme uspořádáním typu kachna.

6.527

Dewoitine D.520

Monografie nejlepší francouzské stíhačky z období druhé světové války.

6.555

Dornier Do 215

Přehled jednotlivých verzí, vývoj a služba exportní verze "Létající tužky".

6.142

Douglas TBD-1 Devastator

Stručná historie vzniku a operačního nasazení, nepříliš úspěšného amerického palubního torpédového bombardéru.

5.575

Fairey Albacore

Stručná historie posledního palubního dvojplošníku.

5.007

Fairey Barracuda

Vznik, vyvoj a operační nasazení britského palubního bombardéru.

6.074

Fairey Firefly

Stručná monografie poslední dvoumístné britské námořní stíhačky, která aktivně zasáhla do bojů druhé světové války. V Evropě doprovázela palubní bombardéry při útocích na německou bitevní loď Tirpitz, potom byla nasazena v rámci British Pacific Fleet do bojů proti Japonsku a svou bojovou kariéru zakončila bojích nad Koreou.

7.100

Fairey Fulmar

Malá monografie neprávem pozapomenutého palubního stíhače. Fairey Fulmar představoval stíhačku, která zcela odrážela tehdejší požadavky Royal Navy. Podle nich nebylo očekáváno, že by měl Fulmar bojoval proti nepřátelským stíhačům, při formulování technických požadavku byla upřednostněna těžká výzbroj a dlouhý dolet, letové výkony a obratnost byly druhořadé. Letoun musel být dvoumístný, druhý člen osádky plnil funkci navigátora-radisty a někdy i střelce z kulometu, byl považován za nezbytného pro dlouhé operace nad mořem. Royal Navy nakonec převzala 600 těchto letounů, ty tvořily výzbroj 18 perutí Fleet Air Arm a v prvních třech válečných letech tak byl Fulmar jistě významnou silou. 

5.536

Gloster Gladiator

Monografie posledního stíhacího dvouplošníku RAF, který úspěšně zasáhl do bojů 2. světové války.

7.826

Handley Page Halifax

Článek nás seznámí s historií a podrobnějším popisem jednotlivých verzí neprávem opomíjeného britského těžkého bombardéru Handley Page Halifax. Letounu, který spolu se Stirlingy a především s Lancastery ničil německá města a německý průmysl. Letounu, který se značnou měrou zasloužil o zásobování domácího odboje v okupovaných zemích, letounu, který se významně podílel na výsadkových operacích a konečně letounu, který pomohl vyhrát válku o Atlantik a přispěl k vítězství nad německými ponorkami.

8.544

Handley Page Hampden

Malá monografie trochu opomíjeného britského bombardéru, který však má své místo v britském královském letectvu. Nedosáhl takového věhlasu, jakého se dostalo mnohem známějším Wellingtonům. Bombardovací Hampdeny v první polovině druhé světové války zasáhly poměrně významně do leteckých náletů a později i do protiponorkového hlídkování nad lodními konvoji.

6.133

Handley Page Hereford B Mk.I - neznámý sourozenec Hampdenu

Bombardovací letouny Hereford byly vedle svého sourozence Hampden takřka neznámé. Společnost Handley Page Limited a ostatní dodavatelé vyrobili celkem 1 480 bombardovacích Hampdenů a ve stínové továrně Short & Harland v Belfastu bylo postaveno "pouze" 150 Herefordů. Přibližme si nyní letoun Hereford.

3.758

Hawker Sea Hurricane

Přehled navalizovaných verzí slavné britské stíhačky.

7.410

Hawker Typhoon

Monografie britského stíhacího bombardéru, který v druhé polovině druhé světové války v okupované Evropě efektivně napadal a ničil různé cíle, napadal lodní, železniční i automobilovou dopravu, německé tanky, pancéřovaná i nepancéřovaná vozidla, lehké pevnůstky, stanoviště flaku, baterie dělostřelectva, budovy, kasárna a místa soustředění nepřátelských vojsk. Byl to stejný typ letounu, který byl na počátku téměř zcela stažen z operační služby a v den D tvořil výzbroj osmnácti perutí britské 2nd TAF.

10.495

Heinkel He 70

Historie letounu Heinkel He 70

5.850

Hiro G2H1

Stručný popis, historie vzniku a operační nasazení pozapomenutého těžkého bombardéru japonského námořního letectva, který se v roce 1937 účastnil náletů na čínské město Šanghaj a jeho okolí.

4.180

Jakovlev Jak-1

Malá monografie věnovaná úspěšné sovětské stíhačce z doby Velké vlastenecké války.

5.259

Kawanishi E15K Shiun

Popis a stručná historie vzniku "Vysokorychlostního průzkumného hydroplánu typ 2". Pod tímto označením se skrývá velice zajímavý stroj, který byl vyroben ve velmi omezeném počtu. Většina vyrobených letadel byla nasazena do bojů nad Palau, ale ztráty byly 100%...

4.881

Kawanishi E7K Alf

Stručná monografie plovákového letounu, který se udržel ve služně od roku 1934 až do japonské kapitulace v roce 1945.

7.765

Kawanishi H6K "Mavis"

Přehled a popis jednotlivých verzí, stručná historie a operační nasazení japonského létajícího člunu, který spojenecká zpravodajská služba znala jako "Mavis".

10.181

Kawanishi H8K

Císařské námořní letectvo v roce 1938 převzalo do své výzbroje první létající čluny Typ 97 model 1, nám známější pod označením Kawanishi H6K1 a podle tehdy zavedené praxe již tehdy zformulovalo nové technické požadavky na jeho nástupce. Tyto požadavky zahrnulo do specifikací plánu rozvoje 13-Shi. Na základě těchto požadavků vzniká nejlepší létající člun z období druhé světové války. V tomto článku poznáme, že jeho vývoj nebyl vůbec jednoduchý. První prototyp vykazoval velmi špatné nautické vlastnosti a teprve až následně provedené změny tvaru trupu vedly k jejich zlepšení.

4.349

Kawanishi N1K1 Kyōfū

Jedno z posledních plovákových stíhacích letadel druhé světové války, které přišlo již pozdě, aby plnilo původní úkoly, protože se jednalo i zcela novou konstrukci tak vše dopadlo jinak než si japonské námořní letectvo představovalo. Japonsko se mezitím dostalo do defenzivy a plovákový stíhač Kyōfū byl bojově nasazen na Borneu při ochraně rafinérií a později při obraně Japonských ostrovů.

15.400

Kawanishi N1K1-J Shiden a N1K2-J Shiden Kai

Malá monografie slavné japonské námořní stíhačky z druhé poloviny druhé světové války nás seznámí z jednotlivými verzemi, s výrobci a také s okolnostmi vzniku prototypů. Poznáme s jakými problémy se museli vypořádat japonští konstruktéři a technici při výrobě této stíhačky. Ve stručnosti se seznámíme také s operační činností i s jednotkami, které tuto stíhačku měly ve své výzbroji.

7.627

Kawasaki Ki-10 Perry

Malá monografie posledního stíhacího dvouplošníku japonského armádního letectva.

10.179

Kawasaki Ki-100 Goshiki-sen

Kawasaki Ki-61 začíná ztrácet dech, výkonnější motor, který tomu měl zabránit není odladěný, je nespolehlivý a navíc není jich dostatek, v továrně v Gifu se hromadí hotové draky bez motorů. Konstruktéři přistoupili k radikální přestavbě a tak se v posledním válečném roce objevuje velmi úspěšná japonské stíhačka Kawasaki Ki-100 Goshiki-sen. Spojenecká zpravodajská služba ji považuje za pouho verzi původní Ki-61 a ponechala novému letounu kódové jméno Tony.

14.653

Kawasaki Ki-102 Randy

Stručně popsané okolnosti, které předchazely vzniku a výrobě japonského bitevního a později i stíhacího letounu, jemuž spojenecká zpravodajská služba dala jméno Randy.

9.872

Kawasaki Ki-28

Monografie zajímavého prototoypu japonského stíhacího letounu, konkurenta slavného Ki-27.

11.706

Kawasaki Ki-32 Mary

Malá monografie zabývající se pozapomenutým typem japonského armádního lehkého bombardéru, který byl velmi úspěšný na čínském bojišti, ale při střetu s protivníkovým moderním stíhacím letectvem se naplno projevily nedostatky jeho konstrukce..

14.380

Kawasaki Ki-45 Toryu

V tomto příspěvku se můžeme seznámit s problematickým vznikem japonské těžké stíhačky. První prototyp přinesl pouze zklamání a celý projekt byl pozastaven. K oživení projektu došlo v roce 1940, kdy prototyp dostal nové výkonnější motory a na draku letounu bylo provedeno několik zásadních úprav. Šéfkonstruktér Takeo Doi odstranil většinu nedostatků a tak koncem roku 1941 byl Ki-45 přijat do výzbroje císařského armádního letectva. Letoun byl na japonské poměry slušně ozbrojen a pasivní ochrana zahrnovala i samosvorné palivové nádrže. Pro útoky proti pozemním a lodním cílům byla výzbroj zesílena. Později byl nasazován jako denní stíhač zejména proti čtyřmotorovým Liberátorům. Poté, co začaly nálety proti mateřským ostrovům, prošel další úpravou a byl nasazen proti Superfortessům. Další verze byla používána proti lodním cílům. U Nové Guineje byl Ki-45 nasazen k sebevražedným útokům proti americkým lodím.

13.130

Kawasaki Ki-48 Sokei

Stručná historie a přehled jednotlivých verzí japonského lehkého bombardéru, za jehož vznikem byly výkony sovětského bombardéru Tupolev SB-2.

9.786

Kawasaki Ki-60

Malá monografie prototypů přepadové stíhačky, které se neprosadily a jejich vývojový program byl ukončen.

5.532

Kawasaki Ki-61 Hien

Monografie japonské armádní stíhačky, která svým příchodem k armádním bojovým jednotkám přinesla zásadní změnu, letoun byl výkonný, dobře ozbrojený a měl také dobrou pasivní obranu. Spojenečtí piloti museli proti tomuto typu najít vhodnou taktiku boje, protože na něj neplatilo to, co na dosavadní japonské stíhačky, které byly extrémně obratné, ale měly značně obvykle příliš odlehčenou konstrukci, slebou výzbroj a chyběla jim pasivní obrana, byly tak pravým opakem nového Hienu.

15.760

Kawasaki Ki-64 Rob

Stručná historie letounu a jeho technická data.

8.658

Kawasaki Ki-66

Zajímavý prototyp střemhlavého bombardéru pro japonské armádní letectvo.

9.153

Kawasaki Ki-78 / KEN III

Popis a stručná historie japonského rychlostního letounu. Letounu, který nedosáhl vypočtených výkonů, ale stal se jistě zajímavým japonským pokusem o získání světového rychlostního rekordu.

7.095

Kawasaki Ki-88

Zajímavý projekt japonského armádního stíhacího letounu, tento záchytný stíhač měl čelit hrozbě bombardérů B-29. Jeho konstruktér se nachal inspirovat americkou Airacobrou, ne pro její výkony a vlastnosti, ale musel řešit obdobný problém - instalaci kanónu velké ráže do jednomotorového stroje.

6.059

Kawasaki Ki-96

Článek nás seznámí s velmi pohlednými prototypy těžkých stíhacích letadel, které z vlastní iniciativy vyprojektoval šéfkonstruktér fy Kawasaki inženýr Takeo Doi. Jednalo se o výkonné, jednomístné, dvoumotorové, záchytné stíhačky, které však Rikugun Kōkū Hombu zavrhlo a tím se připravilo o možnost, aby mělo včas ve své výzbroji výkonný stíhací letoun pro boj s americkými Superfortressy.

6.643

Kayaba Ka-1

Popis a stručná historie japonského virníku, který operačně létal za druhé sv. války.

13.727

Koken-Ki

Ve třicátých letech minulého století se Japonsko zapojilo do soutěžení o získání rekordu v dálkovém letu. V květnu 1938 tento rekord skutečně získal mjr. Fujita s rekordním strojem Koken. Koken se tak stal jediným japonským letounem, který se dokázal zapsat do tabulek rekordů FAI. V článku se seznámíme nejen s popisem Kokenu, ale také s jeho celkovou historií.

3.869

Kyushu J7W Shinden

Japonské námořní letectvo usilovně hledalo účinnou zbraň proti americkým bombardérům B-29. Tato snaha přinesla velmi zajímavé prototypy, ale B-29 nedokázal ohrozit ani jediný. Byly to jen a jen prototypy a zde popsaný krásný Shinden je jedním z nich.

13.128

Kyushu Q1W Tokai

Popis jednotlivých verzí a stručná historie japonského protiponorkového letounu Tokai, spojencům známého pod kódovým jménem Lorna. Je málo známou skutečností, že se jednalo o první čistě protiponorkový letoun na světě.

3.859

Lockheed F-80 Shooting Star

Monografie úspěšné americké stíhačky, kterou charakterizoval jeden její pilot: „…na jednu válku přišla příliš pozdě a v té druhé byla již zastaralá…“

3.757

Manshu Ki-79

Málo známý japonský letoun, který byl koncem války často nasazen jako kamikaze.

7.374

Mikojan-Gurevič I-250(N)

Monografie prototypu sovětské stíhačky z konce 2. světové války k jejímuž pohonu byl použit pístový a motokompresorový motor.

8.629

Mitsubishi A5M

Stručná historie této námořní stíhačky.

15.253

Mitsubishi B2M

Malá monografie poměrně málo známeho japonského palubního bombardéru, který zasáhl do čínsko-japonského konfliktu.

5.024

Mitsubishi B5M1 Mabel

Stručné seznámení s historií málo známého japonského palubního bombardéru, který zasáhl do bojů v Číně.

11.270

Mitsubishi F1M Pete

Stručná monografie zabývající se jedním z mála úspěšných dvojplošníků sloužících v císařském námořním letectvu po celou dobu války v Pacifiku.

15.282

Mitsubishi G3M a jeho verze

Monografie japonského námořního bombardéru, předchůdce slavného typu G4M "Betty".

9.479

Mitsubishi G4M

stručná historie tohoto bombardéru včetně přehledu jednotlivých verzí.

24.433

Mitsubishi J2M Raiden

Monografie japonské námořní stíhačky pro pozemní základny, tato stíhačka byla určena především pro boj s nepřátelskými bombardéry. Kaigun Kōkū Hombu poprvé upřednostnilo rychlost, stoupavost a silnou výzbroj nad extrémní obratností. Výsledkem byl tento výkonný stíhací letoun, jehož hlavním úkolem byla obrany japonských ostrovů.

28.553

Mitsubishi J8M1 Shúsui

Japonská volně zpracovaná variace na téma Messerschmitt Me 163 Komet.

11.659

Mitsubishi K3M Pine

Malá monografie poměrně málo známého japonského letounu, který byl císařským námořním letectvem hojně používán k výcviku, dopravě a kurýrním letům od počátku třicátých let až do konce druhé světové války, kdy přepravoval japonskou kapitulační komisi.

3.870

Mitsubishi Ki-15 a C5M

Malá monografie japonského průzkumného letounu, který byl s úspěchem používán na čínském bojišti a v první fázi japonského tichomořského tažení. Byl to jeden z mála letounů, které přes tradiční řevnivost a rivalitu používalo letectvo armádní i letectvo námořní. Námořní letouny označené C5M2 model 12 byly použity v prosinci roku 1941 u Malajského poloostrova, Japonci pomocí těchto letadel sledovali britský Svaz Z a následně na něj navedli vlastní bombardéry, které jej zničily. Průzkumné i bombardovací letouny patřily 22. Kōkū sentai.       

8.752

Mitsubishi Ki-2 Louise

Japonský bombardér z předválečného období, který bojoval v Číně

7.521

Mitsubishi Ki-200

Japonská dosti volně zpracovaná kopie raketového Me-163

7.395

Mitsubishi Ki-21

Přehled jednotlivých verzí a stručná historie japonského těžkého bombardéru.

11.762

Mitsubishi Ki-30

Stručná historie lehkého bombardéru + technická data.

30.259

Mitsubishi Ki-46 Shin Shintei

Stručná historie vzniku a technická data fenomenálního strategického průzkumného letounu.

18.236

Mitsubishi Ki-51 Guntei

Popis japonského armádního bombardéru, jenž se osvědčil zejména na čínském bojišti.

18.700

Mitsubishi Ki-67 Hiryu

Popis verzí i málo známých projektů patrně nejlvyspělejšího japonského středního bombardéru, včetně jeho vývoje.

12.863

Mitsubishi Ki-83

Popis vzniku a zkoušek prototypů japonské vysokovýkonné přepadové stíhačky, která by svým operačním nasazením jistě nezměnila výsledek druhé světové války, ale zároveň tato skutečnost byla značným štěstím pro osádky amerických Superfortressů.

6.276

Nakajima A1N

Historie a vývoj japonské palubní stíhačky, která byla ve službě v letech 1929 -1935

7.332

Nakajima A4N1

Krátké monografický pohled na poslední stíhací dvouplošník císařského námořního letectva.

11.675

Nakajima B3N1

V tomto článku se seznámíme s velmi málo známým, ale zajímavým prototypem palubního torpédového bombardéru, dále poznáme jak se rozvíjel japonský letecký průmysl počátkem třicátých let minulého století, tedy v době kdy se z Japonska počala rodit skutečná námořní velmoc.

7.377

Nakajima B5N Kate

Popis vzniku legendy od Pearl Harboru, její ústup ze slávy a smutný konec v podobě sebevražedného letounu.

17.133

Nakajima B6N Tenzan

Krátká monografie palubního torpédového bombardéru, který byl sice poměrně vyspělým a výkonným letounem ale byl zcela zdecimován mocným palubním letectvem US Navy.

14.186

Nakajima C3N1

Stručná historie slibného prototypu námořního průzkumného letounu, který nakonec zůstal nevyužit. Později se ukázalo, že jeho nepřijetí do výzbroje bylo chybou, které námořní letectvo muselo rychle řešit zařazením armádních průzkumných letounů Mitsubishi Ki-15 "Babs". 

12.447

Nakajima C6N Saiun

Popis verzí a vývoj posledního palubního průzkumného letounu, který z palub letadlových lodí nakonec ani neoperoval. Tento letoun svými vysokými výkony udržel japonské průzkumné letectvo na vysoké úrovni až do samého konce války v Pacifiku.

10.128

Nakajima G5N Shinzan

Popis a stručná historie vzniku japonského námořního čtyřmotorového bombardéru pro pozemní základny. Tento článek nás seznámí s nepříliš známým typem japonského bombardéru i s jeho americkou předlohou.

4.127

Nakajima G8N1 Renzan

V tomto článku se seznámíme s okolnostmi vzniku japonského čtyřmotorového strategického bombardéru, který námořní letectvo potřebovalo pro své bombardovací jednotky v roce 1943. V polovině roku 1945, tedy v době, kdy probíhaly přípravy na výrobu Renzanu, se potřeby námořního letectva změnily natolik, že byl celý projekt zastaven a ukončen.

7.545

Nakajima J1N1 Gekko

Přehled jednotlivých verzí a vývoj těžkého stíhače, lovce létajících pevností.

11.668

Nakajima J5N1 Tenrai

Malá monografie věnovaná prototypům dvoumotorové japonské námořní stíhačky pro pozemní základny. Tato stíhačka měla ničit svazy nepřátelských bombardérů. Kaigun Kōkū Hombu zadalo jeho vývoj v roce 1943 a o jeden rok později již byly testovány prototypy…

10.184

Nakajima Ki-115 Tsurugi

Stručný článek v němž se seznámíme se zoufalým projektem japonského sebevražedného letounu, který již nemohl být z časových důvodů nasazen.

7.661

Nakajima Ki-19

Stručná monografie nepřijatého prototypu, konkurenta úspěšného japonského těžkého bombardéru Mitsubishi Ki-21 Sally.

3.636

Nakajima Ki-27 Nate

Stručná historie vývoje této stíhačky.

14.555

Nakajima Ki-43 Hayabusa

Malá monografie jedné z nejznámějších japonských armádních stíhaček. Japonské bojové jméno bylo Hayabusa (Stěhovavý sokol), spojenci jej znali pod jménem "Oscar" a věděli, že není radno pokusit se jej vymanevrovat v souboji. Pro japonské armádní letectvo znamenal tento typ totéž, co znamenalo legendární Zero pro námořní letectvo, Zeru se podobal i osudem, také musel bojovat až do konce války v Pacifiku v první linii a nepodařilo se jej zcela nahradit moderní stíhačkou.  

15.652

Nakajima Ki-44 Shoki

Technická data a stručná historie japonské stíhačky Nakajima Ki-44 Shoki.

15.382

Nakajima Ki-49 Donryu

Popis verzí, vývoj a nasazení japonského těžkého bombardéru.

17.838

Nakajima Ki-84 Hayate

Armádní stíhací letoun typ 4 - jedna z nejlepších japonských armádních stíhaček konce války. Bojové jmého Hajate - Vichřice. Spojenecký kod - Frank.

19.538

Nakajima Ki-87

Prototyp výškové stíhačky, která měla chránit Japonsko před svazy bombardérů B-29. Zde se můžeme seznámit s okolnostmi vzniku tohoto stroje a poznáme také příčiny zdržení, které způsobilo, že proti Superfortressům nemohl zasáhnout.

5.464

Nakajima Kikka

Vývoj japonských proudových motorů byl pomalý, ale existoval, recipročně k tomuto vývoji probíhal také vývoj letadel poháněných těmito motory. Celkový kvalitativní posun nastal až v roce 1944, kdy Německo prodalo svému spojenci dokumentaci několika proudových a raketových letounů a také vzorové kusy proudových motorů včetně výrobní dokumentace. Pravdou je, že se do Japonska dostala jen část z tohoto drahoceného nákladu a japonští konstruktéři byli nuceni mnohdy značně improvizovat, ale vývoj proudových letounů díky tomu značně pokročil. Prvním japonským bojovým letounem se měla stát Nakajima Kikka a tento článek nás seznámí s jeho vývojem.  

 

10.578

Nakajima Type 91

Stručná historie často opomíjeného stíhacího letounu předválečného japonského armádního letectva.

4.593

Northrop XP-56 Black Bullet

Malá monografie bezocasé experimentální stíhačky, jedné ze třech postavených na základě směrnic R40C.

7.132

Od Ja-22 po Jak-4

Stručná monografie málo známého ale také málo úspěšného sovětského předválečného letounu aneb "Jak lze příkazem zničit slibný rychlostní stroj".

4.963

Označení japonských armádních letadel - systém Kitai

Pokiaľ ste niekde v literatúre narazili označenie japonských lietadiel Ki-XX medzi dvoma svetovými vojnami (počas 2. sv. války) a chceli ste vedieť čo to znamená, čítajte ďalej... Prehľad lietadiel označených systémom Kitai s odkazmi na väčšinu vyrábaných typov....

6.264

Počátky vzduchoplavby a létání v Japonsku

Tento článek pojednává o vzniku leteckých sil v Japonsku. Popsány jsou první balónové lety a jejich vojenské využití, následují lety letadel těžších vzduchu a vznik letectva armádního a námořního. Popis vývoje končí ve druhé polovině dvacátých let, tedy v době, kdy se obě složky letectva rozvíjejí díky zahraniční pomoci.

18.542

Polikarpov I-16 typ 4

Stručný popis, jak se zrodila legenda sovětského předválečného letectva - stíhací letoun Polikarpov I-16 typ 4.

3.443

Polikarpov I-17

N. N. Polikarpov od konce roku 1933 začal pracovat na vysokorychlostním stíhacím letounu nové generace. Prototyp I-17 (CKB-15) tak předběhl téměř o celý rok německé i britské prototypy moderních stíhaček, ale na rozdíl od Bf-109, Hurricanu či Spitfiru se typ I-17 nedostal do výroby.

6.204

Polikarpov I-180

Tato malá monografie se věnuje nepříliš známému stíhacímu letounu, který měl nahradit v sovětském letectvu velmi rozšířené letouny Polikarpov I-16 (ve Španělsku  byly známy jako "Rata"). N. N. Polikarpov se však nedokázal zcela oprostit od konstrukce osvědčených I-16, což byla asi hlavní slabina nového typu. První prototyp I-180 nebyl zcela dokončen a přeci vzlétl ke zkušebnímu letu, letoun následně havaroval a v troskách zahynul jeho pilot - Hrdina SSSR Valerij Pavlovič Čkalov. Následné vyšetřování neprokázalo zavinění ze strany N. N. Polikarpova, ten však upadl ve Stalinovu nemilost a to předznamenalo konec tohoto slavného konstruktéra. 

6.551

Potez-CAMS 141 Antares

Popis a operační nasazení francouzského létajícího člunu, který potopil nedaleko Dakaru německou ponorku U-105.

5.131

Rikugun Ki-93

Nadějný a výkonný prototyp těžkého stíhacího stroje, který s malou úpravou mohl plnit i bitevní úkoly. Letoun však přišel natolik pozdě, že letové zkoušky již nebylo možno dokončit.

7.698

SAAB J 21A a J 21R

Monografie švédského stíhacího letounu, jehož vývoj započal ještě před válkou. Svou kariéru zakončil v roce 1956 v roli útočného letounu.

4.850

Saburo Sakai

Životopis jednoho z nejznámějších stíhacích pilotů císařského námořního letectva 2. světové války. Stíhací eso, které nadřadilo japonské Zero americkým Airacobrám, Tomahawkům a Warhawkům, zároveň také autora slavné knihy Zera nad Pacifikem.

11.926

Short Stirling

Stručná monografie prvního britského čtyřmotorového bombardéru, který v letech 1941 - 1944 bombardoval Německo a jím obsazená území. RAF jej v druhé polovině válečného konfliktu ráda vyřadila ze stavu Bomber Command a nasadila jej u Transport Command. Nová role tomuto stroji vysloveně sedla. Účastnil se několika výsadkových akcí, zásoboval spojenecká vojska palivem a francouzské hnutí odporu zbraněmi a dalším materiálem. Konec války znamenal ukončení kariéry.

8.767

Soutěž japonské hodnostní skupiny

články na japonská témata, cenami jsou model Fujimi 1/72 Yokosuka D4Y2 Judy a knihy: Jiří Hartman "Letec"; Rolf Marben: "Zeppeliny útočí" a Douglas Bader "Boj na nebi". uzávěrka do 31.3.2007

3.797

Supermarine Seafire F Mk.XV

Malá monografie britské palubní stíhačky, která již nestačila zasáhnout do bojů druhé světové války.

12.677

Supermarine Seafire s motory Merlin

V článku se seznámíme s okolnostmi vzniku britské vysokovýkonné palubní stíhačky, která vznikla, jak nám její jméno napovídá, navalizací pozemního Spitfiru. Podrobněji poznáme jednotlivé verze tohoto letounu, které bojově létaly u jednotek FAA až do konce druhé světové války a ani její konec neznamenal jejich okamžité vyřazení. Postupně však byly nahrazovány Seafiry poháněnými výkonnějšími motory Rolls-Royce Griffon.

4.072

Supermarine Spitfire Mk.XII

Co do počtu vyrobených kusů zcela bezvýznamná verze Spitfiru, ale významná z hlediska vývoje - první sériově vyrobený Spitfire poháněný motorem Griffon.

14.583

Supermarine Spitfire PR Mk.XIX

Stručný popis, okolnosti vzniku a operační nasazení poslední verze Spitfiru, která měla ještě původní eliptické křídlo.

7.594

Systémy označování letadel japonského námořního letectva

popis systému značení letadel

6.760

Tachikawa Ki-106

V druhé polovině válečného konfliktu se japonskému průmyslu začalo nedostávat některých důležitých surovin. Jednou z těchto surovin byl také hliník, který byl potřebný pro výrobu letadel. Armádní letectvo přikázalo leteckým továrnám, aby navrhly nové, nebo upravily stávající letouny, které by byly později vyráběny s minimálním podílem lehkých slitin. Jedním z takto upravených strojů měl být také skvělý stíhací letoun Nakajima Ki-84 Hayaté (Frank). V tomto článku se můžete seznámit s prototypy Ki-106, což vlastně byla celodřevěná stíhačka Hayaté.

6.411

Tachikawa Ki-36 Ida

Popis a bojové nasazení dnes již pozapomenutého letounu pro spolupráci s armádou, který byl na čínském bojišti velmi žádán.

7.342

Tachikawa Ki-54 Hickory

Stručný popis japonského cvičného letounu o němž se říká, že údajně v Japonsku nebyl ani jediný armádní pilot vícemotorového letounu, který by nebyl vyškolen právě na tomto typu.

3.458

Tachikawa Ki-74 Patsy

Je poměrně málo známým faktem, že japonské armádní letectvo mělo v roce 1945 ve své výzbroji výškové bombardovací letouny s dlouhým doletem. Velení armádního letectva dokonce zvažovalo jejich bojové nasazení proti americké základně bombardérů B-29 Superfortress na ostrově Saipan.

4.763

Tachikawa Ki-77

Víte že, tento japonský experimentální letoun měl získat světový rekord v délce letu, ale kvůli válce nebyl rekordní let zaznamenán komisí FAI a tak byl za dva roky zapsán rekordní let bombardéru Boeing B-29 Superfortress, ale ten byl kratší.

7.732

Tachikawa Ki-94-II

Popis a okolnosti vzniku velmi zajímavého prototypu přepadové stíhačky, která měla zachytávat svazy amerických bombardérů přilétajících nad Japonsko ve velkých výškách.

7.441

Vultee XP-54 Swoose Goose

Seznamte se s velmi zajímavým prototypem stíhacího letounu.

12.929

Watanabe E9W1 Slim

Tento malý průzkumný hydroplán pro ponorky byl během své operačníslužby natolik nenápadný, že mu spojenecká zpravodajská služba přidělila kódové jméno až po ukončení jeho služby, dalo by se říci "in memoriam".

4.137

Westland Whirlwind Mk.I

RAF požadovala letoun, který měl být obdobou německých "Zerstörerů". Vše nakonec dopadlo jinak a zde dovíte proč.

12.596

Yokosuka D4Y

Monografie slavného střemhlavého bombardéru, který se však při vývoji opozdil a do bojů tak poprvé zasáhl v bitvě, kterou Američané označují výrazem „Great Marianas Turkey Shot“, kde se z tohoto rychlého a hbitého stroje stal onen "krocan". Rozhodně však nemůžeme prohlásit, že nedokázal zasadit americkému loďstvu citelné údery.

9.278

Yokosuka E14Y1 Glen

Popis a historie jediného letadla, které bombardovalo USA.

10.826

Yokosuka MXY 7 Ohka

Seznamte se s ideou nasazení sebevražedných letounků Ohka, s jejich vývojem, jednotlivými verzemi a podívejme se na úspěšnost jejich operační činnosti.

12.494

Yokosuka P1Y Ginga

Přehled verzí a vývoj zajímavého japonského letadla

10.618

Medaile a vyznamenání

Komanderský kříž www.valka.cz

Rytířský kříž www.valka.cz

Důstojnický kříž www.valka.cz

Železný kříž www.valka.cz

Kříž www.valka.cz


& bar (10)

Řád 17. května & Bar

Řád 17. května


& bar (2)

Řád redakce www.valka.cz s diamantovou stužkou

Řád redakce www.valka.cz se zlatou stužkou

Řád redakce www.valka.cz se stříbrnou stužkou

Řád redakce www.valka.cz


& bar (29)

Medaile Cti k titulu Hrdina serveru www.valka.cz

Hrdina serveru www.valka.cz

Zlatá hvězda www.valka.cz

Stříbrná hvězda www.valka.cz

Bronzová hvězda www.valka.cz


& bar (27)

Velký kříž čestné legie serveru www.valka.cz

Komander čestné legie serveru www.valka.cz

Důstojník čestné legie serveru www.valka.cz

Rytíř čestné legie serveru www.valka.cz

Čestná legie serveru www.valka.cz


& bar (10)

Kříž za zásluhy o forum 1. třídy

Kříž za zásluhy o forum 2. třídy

Kříž za zásluhy o forum 3. třídy

Medaile za zásluhy o forum 1. stupně

Medaile za zásluhy o forum 2. stupně


& bar (2)

Kříž za zásluhy - Zbraně a vybavení - Letectvo


& bar (38)

Medaile za příspěvky ke Zbraním a vybavení - Letectvo

Kříž za zásluhy o Jednotky

Kříž za příspěvky do Jednotek

Eichenlaub und Schwertern zum RK des EK

Ritterkreuz des Eisernes Kreuzes


& bar (5)

Ehrenblatt Spange der Luftwaffe

Bayerische Tapferkeitsmedaille

Ehrenkreuz

Kriegsverdienstmedaille

Spange 1939 zum Eisernes Kreuz 1.Klasse

Spange 1939 zum Eisernes Kreuz 2.Klasse

Eisernes Kreuz 2.Klasse (1914)

Eisernes Kreuz 1.Klasse (1914)

Zuihóšó I. třídy

Zuihóšó II. třídy

Zuihóšó III. třídy

Medaile za zásluhy 2000 – 2050

Medaile za zásluhy 1900 – 1950


& bar (1)

Katana

Wakizaši

Tanto

Mandžuská medaile 1931-35

Zuihóšó IV. třídy

Kjókudžicušó

Kinši kunšó


& bar (2)

Bukošó

Řád Vlastenecké války

Asiatic-Pacific Campaign Medal

World War II Victory Medal

Air Force Medal

Defence Medal

Air Force Cross

Purple Heart

Victory medal

The RAF Star

George Cross

Air Force Medal


& bar (1)

Air Force Cross

Distinguished Flying Medal

Distinguished Flying Cross

Defence Medal

Distinguished Service Order

Croix de Guerre 1939-1945

Médaille de l´Aéronautique

Suomen Valkoisen Ruusun IV

Suomen Leijonan II

Vapaudenristi III

Seriál "Stíhači v boji II"

Seriál "Letadlová loď Enterprise"

Seriál "Stíhači v boji"