Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 233 příspěvků vloženo, 1058 editováno a 278 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Rad

Radek Enžl

avatar
Datum registrace :
Naposledy aktivní :

Počet příspěvků celkem : 4.096
Z toho faktografických příspěvků : 2.317
Vyhledat příspěvky autora


Osobní fotogalerie

Články

56. peruť RAF

Jedna z nejslavnějších perutí Královského letectva a vůbec nejúspěšnější jednotka RFC/RAF za první světové války.

6.957

95th Aero Squadron

historie 95th Aero Squadron od První světové války po současnost

5.168

Adjudant André Julien Chainat

Ve své době jedno z vedoucích francouzských stíhacích es první světové války.

8.281

Albert Ball

Stíhací eso WWI.

5.901

Alexandr Alexandrovič Kazakov

Nejúspěšnější stíhací eso Ruska v WWI.

7.596

Arthur Raymond Brooks

Životopis amerického stíhacího esa 1. sv. války a průkopníka ve vývoji letecké rádiové navigace.

4.869

Bitva o Okinawu část 1. - Přípravy

"Jedno letadlo za jednu válečnou loď. Jeden člun za jednu loď. Jeden muž za deset nepřátel. Jeden muž za jeden tank."

Bitevní slogan japonské 32. armády bránící Okinawu

18.956

Bitva o Okinawu část 2. - Bojové akce

"Situace se stává skutečně obtížnou. Je zde asi 65 000 - 70 000 bojujících Japonců zavrtaných do děr na jižním konci ostrova. Nevidím žádný způsob jak je odtud dostat, než vyhazovat je do povětří yard po yardu."

Generálmajor J. R. Hodge, velitel XXIV. armádního sboru

17.797

Bitva u Kodaně

Koncem roku 1800 vytvořilo Rusko, Švédsko, Dánsko a Prusko koalici, která ostře vystoupila proti způsobu anglické blokády Francie. Ta spočívala v zajímání obchodních lodí plujících do francouzských přístavů. Anglie si dokonce osobovala právo zastavit a prohledat i lodi plující pod neutrálními vlajkami. Zajaté lodi pak byly eskortovány do anglických přístavů, kde o jejich dalším osudu rozhodoval speciální soud.

20.090

Bitva u mysu Sao Vicente 14. 2. 1797

Bitva, v níž své ostruhy získal pozdější legendární admirál Horatio Nelson.

27.642

Bitva v zálivu Abú Kír (Abukir)

Na jaře roku 1798 Napoleon Bonaparte chystal velkou invazi do Egypta. Direktorium v jeho osobě cítilo hrozbu, proto ochotně dalo k tomuto tažení svolení. Smyslem této akce bylo odříznout Anglii od jejích kolonií a ohrozit kolonie v Indii.

26.455

Boj o Sokolovo - 1. část

První část seriálu věnovaného bojům 1. polního praporu u Sokolova v březnu 1943 se zabývá neutěšěnou situací čs. občanů, kteří se ocitli sovětských pracovních táborech. Je všeobecně málo známou věcí, že kolem 80 % příslušníků 1. polního praporu bylo tvořeno právě vězni z gulagů. 

10.298

Boj o Sokolovo - 10. část

Po tvrdém boji ztratili čechoslováci Sokolovo, avšak během následující  noci se vydali dobýt jej zpět...

12.211

Boj o Sokolovo - 11. část

Po tvrdých bojích u Sokolova hrozilo čs. praporu obklíčení. Proto dostal rozkaz k ústupu, během kterého však o dramatické okamžiky nebyla nouze... 

13.902

Boj o Sokolovo - 12. část

Boj u Sokolova skončil, avšak zotavení praporu nebylo jednoduchou záležitostí...

12.935

Boj o Sokolovo - 13. část

Čs. vojáci byli obyčejní lidé, jako ve všech armádách. Byli tu hrdinové, byli tu i zbabělci. Jedni i druzí jsou součástí úplné historie nasazení 1. polního polního praporu u Sokolova a nemá cenu tvrdit, že druhá kategorie neexistovala. Přesto nelze přehlédnout, že zbabělců bylo jen několik, zatímco těch, kteří neopustili své bojová stanoviště bylo mnohem, mnohem více... 

13.439

Boj o Sokolovo - 14. část

Závěrečná část seriálu o prvním bojovém vystoupení čs. jednotky na východní frontě se zabývá problematikou čs. vojáků zajatých v Sokolovu. 

15.752

Boj o Sokolovo - 2. část

Druhá část článku o bojovém vystoupení čs. vojáků u Sokolova odhaluje zoufalou situaci čs. občanů v gulazích a potíže, s nimiž se museli potýkat, když chtěli vstoupit do čs. jednotky.  

8.767

Boj o Sokolovo - 3. část

Politické zákulisí vzniku první československé jednotky v SSSR.

8.276

Boj o Sokolovo - 4. část

Výstavba praporu, výzbroj, výcvik a intriky. 

9.666

Boj o Sokolovo - 5. část

Samotný přesun čs. jednotky k Charkovu, kde měla nasazena v rámci Voroněžského frontu, nebyl jednoduchý. Sovětské železnice byly válkou dosti poničené, proto přesun do stanice Valuiki, odkud měli vojáci pokračovat pěšky, trval tři týdny.

8.878

Boj o Sokolovo - 6. část

Vojáci 1. polního praporu odjížděli na frontu jako rychlá jednotka, vycvičená a určená k vedení útočného boje. Po přidělení motorových vozidel se měl účastnit útočných akcí, které v té době vedl Voroněžský front. Zvrat v situaci na frontě však způsobil, že horečně museli zahájit budování obranných postavení a čekat na německé tanky... 

11.950

Boj o Sokolovo - 7. část

Přípravy k boji vrcholí, Čechoslováci budují obranu, jsou rozmisťovány zbraně. Bitva se blíží.  

13.782

Boj o Sokolovo - 8. část

Vzpomínky veteránů vtáhnou čtenáře přímo do hořícího Sokolova...

13.190

Boj o Sokolovo - 9. část

Německý pohled na boj o Sokolovo, nasazené jednotky a ztráty.

17.948

Bojové nasazení systému S-75 (část 1. - Proti špiónům)

Sovětský systém S-75 (tedy rodinka protiletadlových raketových komplexů verzí SA-75 Dvina, S-75 Děsna a S-75M Volchov) byl jedním z nejrozšířenějších raketových systémů minulosti. S lehkou nadsázkou jej můžeme prohlásit za "kalašnikov" mezi protiletadlovými raketami. Jeho protiletadlové řízené střely jsou, díky svým ladným tvarům, mimořádně "fotogenické" - během studené války bývala fota těchto raket často v novinách jak na západě, tak ve východním bloku. Řada méně poučených novinářů je s gustem používá jako ilustrační foto k článkům o balistických raketách dodnes. Svým způsobem nejsou daleko od pravdy, tyto střely mají výtečné letové vlastnosti a aerodynamiku, takže řada zemí (např. Čína, Srbsko, Irán atd.) je adaptovala na balistické rakety, v zemi svého původu zase vysloužilé střely slouží např. jako létající laboratoře. Kdysi šlo však o smrtící zbraň, tyto komplexy sloužily v desítkách zemí, bojovaly v celé řadě válek a sestřelily stovky letadel.

11.053

Bojové nasazení systému S-75 (část 2. - Vietnam 1965-68)

Systém S-75 (v tomto případě verze SA-75 Dvina) byl v nejširším měřítku nasazen během konfliktu ve Vietnamu. Tato válka se stala jakousi "sovětsko -americkou střelnicí", jakýmsi ověřovacím polygonem, kde obě strany testovaly novou výzbroj i taktiku. Jde o látku tak bohatou, že jsem ji musel rozdělit do dvou článků - v této části se seznámíme s bojovým nasazením severovietnamských protiletadlových raketových komplexů v první fázi americké letecké ofenzívy - během operace Rolling Thunder. 

11.856

Bojové nasazení systému S-75 (část 3. - Vietnam 1969-73)

Po ukončení operace Rolling Thunder nastalo období "klidu na frontě". Rok 1972 však přinesl dvě nejmohutnější letecké ofenzívy této války... 

14.151

Bojové nasazení systému S-75 (část 4. - Blízký východ 1967-82)

Jak se SSSR snažil exportovat socialismus do zemí Blízkého východu, dodával těmto režimům také nemalé množství nejrůznějších zbraní. Pochopitelně nechyběly ani protiletadlové raketové komplexy systému S-75.  Tentokrát jejich protivníkem bylo izraelské letectvo...

8.980

Bojové nasazení systému S-75 (část 5. - 80. léta až současnost)

Závěr pětidílné série článků o bojovém nasazení protiletadlového raketového systému S-75. Tentokrát se budeme věnovat konfliktům z konce 20. století. Ačkoliv tento systém byl již  té době zastaralý, v řadě zemí stále musel stát v první linii...

11.325

Budeme se bránit - díl I. (Začátek cesty)

Tento článek je první ze série, která se bude zabývat sebeobranou na ulici. Důvody, které mne vedly k jeho napsání jsou prosté: každoročně je v České republice spácháno asi 400 000 trestných činů. Asi 5 % z tohoto počtu (tedy kolem 20 000) jsou trestné činy násilné povahy. Znamená to tedy, že přibližně každých 25 minut je v této republice někdo přepaden, zbit, oloupen, znásilněn nebo zavražděn. Existují však lidé, kteří prostě nemají chuť se nechat mlátit, okrádat, mrzačit, znásilňovat a zabíjet, kdykoliv se nějakému gaunerovi zamane. A tito lidé mají právo se bránit!

31.181

Budeme se bránit - díl II. (Paralyzéry a obranné spreje)

Sebeobranu, podle jejího způsobu, dělíme na dvě hlavní kategorie: 1. obrana nesmrtícími prostředky 2. obrana beze zbraně a pomocí chladných a palných zbraní v tomto díle se více zaměříme právě na nesmrtící obranné prostředky. Protože však jde o téma velmi obsáhlé, soustředím se v této části pouze na obranu prostřednictvím elektrických paralyzérů a obranných sprejů. Plynovky a ostatní pomocné prostředky probereme příště.

53.175

Budeme se bránit - díl IIa. (Plynovky, svítilny, osobní alarmy)

V této části seriálu se budeme zabývat sebeobranou plynovkami a dále použitím intezivních svítilen a osobních alarmů. Ačkoliv v případě těchto prostředků (míněny svítilny a alarmy) již není možno  hovořit o sebeobraně v plném významu tohoto slova, avšak přesto se jedná o užitečné pomůcky v osobní bezpečnosti.  

79.541

Budeme se bránit - díl III. (Sebeobrana a zákon)

V minulém díle jsme hovořili o obraně nesmrtícími prostředky. Od tohoto dílu se budeme zabývat obranou v případě, že jsme plně odhodláni přenést veškerá rizika na útočníka a naprosto nás nedojímá představa útočníka, kterému po našem obranném zákroku teče krev. Avšak dříve než přejdeme k technickým aspektům sebeobrany, řekneme si něco o zákonných mezích obrany.

27.646

Budeme se bránit - díl IV. (Boj beze zbraně)

Je zvláštní, kolik lidí si sebeobranu spojuje pouze s chvaty neozbrojeného boje. Spoléhat se však v sebeobraně pouze na holé ruce, je dle mého krajně nebezpečné a krátkozraké. Přesto nelze v žádném případě boj beze zbraně zatratit - proč tomu tak je, se dozvíte v tomto článku.   

6.495

Capitaine Albert Deullin

Životopis francouzského stíhacího esa a spolutvůrce taktiky francouzského stíhacího letectva první světové války.

8.870

Captain Arthur Roy Brown

Životopis kanadského stíhacího esa 1. sv. války. Muže, který 21. 4. 1918 sestřelil Rittmeistera Manfreda von Richthofena.

7.238

Captain Reginald Theodore Carlos Hoidge

Je naprosto tragické, že ani o jednom z nejúspěšnějších stíhačů britské 56. squadrony a kanadských stíhačů vůbec nejsou dostupné podrobnější informace.

9.697

Captain Richard Aveline Maybery

17. září 1913 byl zařazen v hodnosti podporučíka (Second Lieutenant) k 21st Lancers. Jeho regiment byl později odvelen do Indie, kde se Maybery zřejmě zúčastnil neúspěšného útoku na Turecko. 15. září 1915 byl v těchto bojích vážně zraněn. Po uzdravení byl přeložen k Royal Flying Corps a absolvoval letecký výcvik v Egyptě. „Křidélka“ (pilotní odznak) získal 26. května 1917. .....

4.726

Captain Stearne Tighe Edwards

Stíhací eso 1. světové války, 17 sestřelů.

4.415

Captain Stearne Tighe Edwards

Životopis kanadského stíhacího esa 1. světové války.

4.426

Carlos de Haya González de Ubieta

Životopis španělského vynálezce a hlavně letce, držitele několika světových rekordů, který se po vypuknutí občanské války zapojil do bojů na straně pučistů. Stal se osobním pilotem generála Fanca a v roce 1938 padl ve vzdušném boji.

4.602

Cecil Arthur Lewis

Britské stíhací eso I. světové války, spoluzakladatel BBC, spisovatel, autor řady knih o stíhačích I. sv. války a jeden z nejvýznamnějších autorů letecké literatury tohoto období.

8.264

Česká krev

Účast českého krále Jana Lucmeburského v bitvě u Kresčaku roku 1346.

40.149

Česká krev

Jan Lucemburský byl vychován podle nejlepších rytířských zásad. Rytířem se v té době nikdo nenarodil. Titul rytíře se vztahoval jen na toho, kdo byl na rytíře pasován.

21.016

Česká krev

Objasňovat příčiny stoleté války by bylo složité a zdlouhavé. Stačí konstatování, že smrtí francouzského krále Karla IV. Krásného, třetího syna Filipa IV. Sličného (jeho starší bratři, králové Ludvík X. a Filip V, zemřeli také bezdětní), v roce 1328 vymřela kapetovská královská linie a koruna přešla na Filipa z Valois, bratrance Karla IV. Krásného, tedy potomka nejbližší vedlejší větve Kapetovců. Při své korunovaci francouzským králem přijal jméno Filip VI.

15.464

Česká krev

Pak se Jan Lucemburský obrátil na rytíře po svém boku: „Klimberče mladý, diemť krátce, pomni, že’s jměl dobrého otce, jehož nikdo zlým nevinil, a mnoho dobrého činil. A sám’s také rytieř smělý, mladý, dobrý, druh dospělý. Vědě, že mne neodvedeš, než úfám-ť, že mne dovedeš, kdež pokuši svého meče...“

17.971

Česká krev

Filip VI. se tedy vrátil zpět do Paříže, sebral všechny oddíly, které byly po ruce a začal Angličany pronásledovat. Zde nastává čas další hypotézy, podle níž se Jan Lucemburský stal velitelem předvoje celého francouzského vojska.

12.156

Česká krev

Soudí se, že druhý francouzský šik se rozvinul vlevo od Alençona a více za ním, naproti šiku Černého prince. Teorii o tomto postavení podporují dvě indicie.

17.795

Česká krev

Jména českých rytířů, kteří zahynuli spolu s Janem Lucemburským v bitvě u Kresčaku zmiňuje jedna pozdější veršovaná báseň, tato jména však nejsou potvrzena dobovými prameny.

15.979

ČESKÁ KREV II.

BRNO 1645

Díl 3.

13.372

ČESKÁ KREV II.

BRNO 1645

Díl 4.

13.126

ČESKÁ KREV II.

BRNO 1645

Díl 5.

15.471

ČESKÁ KREV II.

BRNO 1645

Díl 6. a poslední

17.364

ČESKÁ KREV II.

BRNO 1645

Díl 1.

15.177

ČESKÁ KREV II.

BRNO 1645

Díl 2.

13.946

Česká státní vlajka

Česká státní vlajka nedávno oslavila své 85. narozeniny. Za těch 85 let své existence toho „neprožila“ málo. Bývala slavnostně vztyčována, pyšně vlála, bývala i se smutkem a slzami spouštěna. Jako symbol vítězství zavlála nad mnoha bojišti druhé světové války, vlála jako symbol vzdoru v roce 1968. Dnes už naštěstí nemusí vlát při tak pohnutých událostech, ve větším počtu zpravidla nyní provází úspěchy našich sportovců. Na hokeji mává státní vlajkou kdekdo. Ale kolik z nás něco ví o její opravdové historii?

46.031

Charles Nungesser

Stíhací eso WWI.

6.514

Charles Nungesser

Třetí nejúspěšnější francouzský stíhač 1. sv. války, filmový herec, jeden z vyzyvatelů Atlantského oceánu. V dějinách vojenského letectví možná nebylo výstřednějšího pilota než byl právě on. Nebál se nikoho a ničeho - muž pohrdající smrtí si vysloužil řadu přezdívek, avšak bezpochyby nejznámější byl pod přezdívkou Hussard de la Mort - Jezdec smrti.

2.765

Christopher Draper

Stíhací eso 1. světové války.

4.839

Civilní verze Coltu 1911 a jeho klony

Když Gerry James, význačný americký odborník a publicista  v oboru zbraní střeliva, před lety sestavoval pro časopis Guns & Ammo žebříček podle něj nejúspěšnějších krátkých zbraní 20. století, jeden jeho známý mu přitom položil otázku: „Kdybys směl mít jen jednu zbraň, co by to bylo?“ James mu bez zaváhání odpověděl: „Model 1911 v ráži .45.“ S tímto názorem se ztotožňuje jak řada jiných odborníků, tak početná skupina střelců z řad laické veřejnosti. Málo platné, ačkoliv drtivá většina lidí si jméno Colt spojuje s revolvery, nejúspěšnější krátkou zbraní slavné zbrojovky je právě Colt M 1911 a jeho variace. Na tom všem je ovšem nejpozoruhodnější, že slavná pistole loni oslavila 100. narozeniny.

29.039

Desert Eagle 50 AE podruhé - praktická zkouška

Protože jsem měl před časem možnost prakticky si ověřit chování jedné z nejznámějších pistolí světa při střelbě, rozhodl jsem se s vámi o tento zážitek podělit v krátké reportáži.

27.632

DFW C.V

Historie jednoho z nejúspěšnějších německých letounů své kategorie.

7.967

Edward C. Mannock

Stíhací eso WWI.

5.503

Elektromagnetická bomba - zbraň se směrovanou energií

Zbraně se směrovanou energií jsou radikálně odlišné ve své činnosti a vlivu ve srovnání s jakýmikoliv jinými používanými zbraněmi. Zahrnují lasery, vysilače mikrovlnného vyzařování a zbraně s paprsky částic.

38.116

Elitní jednotky v Perském zálivu

Jak první, tak druhá válka v Perském zálivu se vyznačovaly širokou účastí elitních jednotek. Mezi obzvláště elitní formace patří speciální jednotky. Nasazení v obou konfliktech je do značné míry analogické. Druhé války se však na rozdíl od první nezúčastnily elitní a speciální jednotky Francie a arabských zemí.

34.942

Elitní jednotky v Perském zálivu

Průzkum byl stálou a nejdůležitější činností speciálních jednotek. Britští SAS údajně pronikli v převlečení až do Bagdádu, stejné jako příslušníci Delta Force.

19.336

Farman MF.11 Shorthorn

Víceúčelový dvoumístný jednomotorový dvouplošník, používaný Spojenci na počátku války k leteckému průzkumu a bombardování.

19

Fernand Jacquet - první belgické eso

Byl krátkozraký a létal na neohrabaných strojí­ch typu Farman. Přesto (nebo možná právě proto) se stal legendou belgického letectva a prvním belgickým esem...

1.082

Frank Luke

Stíhací eso WWI.

6.585

Frederick Sowrey

Životopis britského stíhacího esa 1. světové války. Mezi jeho 13 vítězstvími je i vzducholoď Zeppelin L.32.

3.850

Generalissimus Lennart Torstensson, hrabě z Ortaly

V letech 1641-1645 vrchní velitel švédských vojsk.

7.365

Generalleutnant Theodor Osterkamp

Nejúspěšnější německý námořní stíhač I. sv. války, jeden z nejvyšších důstojníků Luftwaffe za 2. sv. války. dosáhl statusu stíhacího esa v obou světových válkách.

12.159

Generaloberst Ernst Udet

Bonviván, druhé nejúspěšnější německé letecké eso 1. sv. války, letecký showman a nakonec i jedna ze špiček druhoválečné Luftwaffe. To vše během svého pohnutého života stihl Ernst Udet.

9.873

George Lanoe Hawker

Stíhací eso WWI...

5.889

George William Barker

Jeden z najúspešnejších kanadských pilotov 1. svetovej vojny a jeho životný príbeh.

4.734

Georges Guynemer

Druhé nejúspěšnější francouzské stíhací eso 1. sv. války s 53 sestřely.

8.840

Giorgio Pessi - stíhač černého půlměsíce

Ti, kdo se zajímají o stíhače 1. sv. války, dříve nebo později narazí na zajímavě zbarvený Spad S.VII s černým půlměsícem na trupu. Někdy se však v popisu uvádí, že na něm létal Girogio Pessi, jindy zase Giuliano Parvis. Kdo tedy byl muž létající na stroji s černým půlměsícem?

5.831

Giuseppe D'Agostinis

Životopis italského stíhače, jenž bojoval ve Španělsku, Rusku i Středomoří a byl jedním z přemožitelů Jana Feráka.

3.832

Gordon Campbell Wilson

Půlku 1. světové války strávil v zákopech jako ženista, druhou jako pilot bitevních letadel. Zdá se, že neznal strach ani na zemi, ani ve vzduchu a díky tomu zkompletoval mezi australskými letci zcela unikátní sbírku vyznamenání...

2.044

Guido Keller

Básník, estét, filozof, ale také válečný hrdina a stíhací pilot. To vše byl dobrodruh Guido Keller.

6.543

Hauptmann Oswald Boelcke

Stručný životopist této legendy mezi stíhacími piloty. V okamžiku své smrti vedoucí eso německého letectva se 40 sestřely. Až do konce války, která po jeho smrti bude trvat ještě 2 roky, jej předstihne pouze 9 jiných německých pilotů.

9.151

HMS Victory

Popis nejstarší stále činné válečné lodi světa. Vlajková loď admirála Nelsona v bitvě u Trafalgaru.

11.106

Horatio Nelson - I. díl

Narodil se 29. září 1758 v Burnham Thorpe v hrabství Norfolk jako šesté z 11 dětí reverenda Edmunda Nelsona. Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že právě přišel na svět jeden z nejslavnějších britských admirálů a námořních vojevůdců všech dob.

22.702

Horatio Nelson - II. díl

K opravdovému bohatství, slávě a povýšení mohla Nelsonovi dopomoci účast na velkorysé akci plánované na rok 1780. Šlo o pokus zvrátit rozložení koloniálních sil v Jižní Americe na úkor Španělska. Podle tohoto plánu se měla britská vojenská expedice vydat proti proudu řeky San Juan, dobýt pevnost San Juan, zbudovat zde základnu a s její podporou postupovat  po řece dále do vnitrozemí až na jezero Nikaragua. Odtud pak měli být Španělé také vytlačeni, následně pak měla být dobyta města Granada a León a obsazen úzký pás pevniny dělící jezero od Tichého oceánu.

15.807

Horatio Nelson - III. díl

Nelson dorazil do Anglie koncem listopadu a ze své choroby se zotavoval v lázních Bathu. Ihned po uzdravení požádal o návrat do aktivní služby. Jeho žádosti bylo vyhověno, s pokračující válkou byl kapitánů válečných lodí stále nedostatek. V srpnu 1871 byl Nelson jmenován kapitánem 28 dělové fregaty Albemarle, původně francouzské obchodní lodi narychlo přestrojené na válečné plavidlo. V letech 1781-82 se s touto lodí Nelson věnoval převážně doprovodů konvojů obchodních lodí např. mezi Anglií a Dánskem či Kanadou.

16.513

Horatio Nelson - IV. díl

Nelson obdržel úkol odplout s fregatou Boreas do Západní Indie, konkrétně na Závětrné ostrovy, kde se měl hlásit u admirála sira Richarda Hughese.

15.479

Horatio Nelson - IX. díl

V květnu 1803 opět vypukla válka mezi Francií a Anglií. Nelson byl jmenován velitelem středomořské eskadry a 18. 5. vyplul na palubě řadové lodi Victory. Anglické loďstvo se soustředilo na blokádu francouzských přístavů, přičemž blokádní síly se dělily na tři eskadry – Nelsonova operovala v západním Středomoří, druhá zajišťovala blokádu severofrancouzských přístavů a  třetí hlídkovala v průlivu La Manche.

17.637

Horatio Nelson - V. díl

K anglickým břehům dorazil Nelson v červenci 1787. V listopadu pak byla posádka Boreasu rozpuštěna a Nelson odeslán na břeh s polovičním žoldem. Admiralita se navíc rozhodla odbojného kapitána nevrátit zpět do aktivní služby.

17.199

Horatio Nelson - VI. díl

Dne 29. 3. 1798 Nelson vztyčil svoji admirálskou vlajku na 74dělové řadové lodi Vanguard a odplul s ní k St. Vincentově eskadře. Ten měl pro Nelsona speciální úkol.

15.551

Horatio Nelson - VII. díl

Nelson si rozkaz „hájit všemi prostředky Království Obojí Sicílie“ vyložil po svém a začal naléhat na krále Ferdinanda IV., aby zaútočil na relativně slabá francouzská vojska operující poblíž neapolských hranic. K nátlaku na krále využíval vlivu lady Emmy Hamiltonové, manželky anglického velvyslance v Neapoli sira Williama Hamiltona. Lady Hamiltonová byla blízkou přítelkyní neapolské královny Marie Karolíny.

16.075

Horatio Nelson - VIII. díl

Anglie se chystala k další válce. Tentokrát její protivníci vyvstali na chladném severu. Rusko, Švédsko, Dánsko a Prusko  koncem roku 1800 vytvořilo koalici, která ostře vystoupila proti způsobu anglické blokády Francie. Ta spočívala v zajímání obchodních lodí plujících do francouzských přístavů. Anglie si dokonce osobovala právo zastavit a prohledat i lodi plující pod neutrálními vlajkami. Zajaté lodi pak byly eskortovány do anglických přístavů, kde o jejich dalším osudu rozhodoval speciální soud.

17.393

Horatio Nelson - X. díl

Nelson si odpočinul doma  na krátké dovolené. Admiralita však již byla pevně rozhodnutá definitivně skoncovat s francouzským nebezpečím. Spojené francouzsko-španělské loďstvo se nyní nacházelo v Cádizu, kde jej blokovala anglická flotila pod velením admirála Collingwooda. V září 1805 byl proto Nelson znovu vyslán na moře. 13. září odjel do Portsmouthu, aby opět vztyčil svoji vlajku na Victory. V přístavu jej přivítalo ohromné množství lidí, kteří chtěli svého hrdinu vyprovodit do rozhodující bitvy. Nelson se musel doslova prodírat davem, všem tiskl ruce a nahlas litoval, že může podávat jen jednu ruku. Pak odplul ke Cádizu, kde převzal od Collingwooda velení  a zformoval svou flotilu. Jeho úkolem tentokrát nebylo jen protivníka porazit, měl jej zcela zničit a tím skoncovat s nebezpečím invaze jednou provždy.

20.419

Hříbata aneb nejslavnější vojenské zbraně značky Colt

Proč "hříbata"? Inu, proto, že Colt znamená anglicky hříbě a jeho emblém nosí zbraně značky Colt na svém boku. Málo platné, vzdor nepříjemnostem, které firmu postihly v poslední době, má jméno Colt stále svůj zvuk. Nenapravitelní romantici (jako jsem i já sám) milují legendami opředenou minulost této slavné zbrojovky. Jméno Colt se stalo legendou a synonymem kvality. Vždyť ještě dnes malí kluci říkají všem revolverům kolty. O to je překvapivější, že dnes málokdo ví, že Colt není jen revolver a co vše se za touto značkou skutečně skrývá. Právě proto přišel čas se s ní seznámit.

52.309

Hříbata aneb nejslavnější vojenské zbraně značky Colt

Evropa v době Coltovy smrti přesedlávala na Lefaucheuxovy revolvery nabíjené jednotným kovovým kolíčkovým nábojem. V Americe pak začala revolvery na kovový jednotný náboj s okrajovým zápalem vyrábět firma Smith & Wesson. Pánům Horaceovi Smithovi a Danielovi B. Wessonovi se totiž podařilo získat patent mladého vynálezce Rollina Whitea.

39.020

Hříbata aneb nejslavnější vojenské zbraně značky Colt

Po přelomu století přibyly do výrobního programu firmy Colt také samonabíjecí pistole. Začal je pro ni konstruovat snad největší génius v oblasti střelných zbraní John Moses Browning (1855-1926) původem z Utahu, který si jako první (20. dubna 1897) nechal patentovat samonabíjecí pistoli v podstatě moderního typu s vyjímatelným schránkovým zásobníkem v rukojeti. V letech 1900-1909 tak vzniklo sedm modelů samonabíjecích pistolí nazývaných zpočátku Colt - Browning, později už jen Colt. Zprvu byl dokonce na levé straně pouzdra závěru těchto pistolí ražen nápis „Browning’s patent - patented April 20. 1897“.

27.283

Hříbata aneb nejslavnější vojenské zbraně značky Colt

Pro mnohé čtenáře, kteří si jméno Coltovy zbrojovky spojují jen s revolvery, bude možná překvapením, že firma Colt vyráběla i kulomety. Dokonce lze říci, že měla bohaté zkušenosti, protože již od roku 1866 produkovala rotační zbraně systému Gatling.  Její kulomety systému Browning později bojovaly v obou světových válkách, v Koreji i ve Vietnamu...

29.277

Hříbata aneb nejslavnější vojenské zbraně značky Colt

Dlouhými palnými zbraněmi značky Colt se kruh uzavírá. Firma Colt vyráběla vojenské pušky prakticky ihned od svého vzniku a shodou okolností je vojenská puška její vlajkovou lodí i dnes.

21.943

Irák a jeho vůdce – konec Toho, kdo vzdoruje?

Saddám znamená Ten, kdo vzdoruje. V minulých dnech byl dopaden. Je nepochybné, že konec jedné éry se blíží. Jaký to tedy byl režim?

16.572

Irák a jeho vůdce – konec Toho, kdo vzdoruje?

Bože! Sním o tom, že jednou budu jednat jako Saláh ad-Dín nebo Nabukadnezar.

9.253

James McCudden

Stíhací eso WWI.

5.678

Jan Olieslagers, Antverpský démon

Pokud někdy poletíte do Antverp a přistanete na letišti Deurne, možná si všimnete na parkovišti před letištěm sochy muže, hledícího k nebi. Tato socha zpodobňuje jednoho z nejvýznamnějších antverpských rodáků. Byl jím Jan Olieslagers - jeden z nejznámnějších aviatiků, průkopník vzdušného boje, a belgické stíhací eso 1. světové války. Muž, který ustanovil nebo překonal mnohé rekordy jeho doby. Za svého života byl znám jako Antverpský démon.

2.657

Jean Jacques Etienne Lucas

Francouzský námořní důstojník, kapitán lodi Rédoutable v bitvě u Trafalgaru.

5.682

Jean Navarre

Stíhací eso WWI.

5.565

Jean Navarre - strážce Verdunu

Na jaře 1916 se u Verdunu objevoval nad francouzskými zákopy červeně zbarvený Nieuport 11, předvádějící úžasné akrobatické kousky. Ztrápení pěšáci tato vystoupení milovali - věděli, že v kokpitu tohoto stroje sedí Jean Navarre, nejznámější eso té doby. Neřekli mu však jinak než la sentinelle de Verdun - Strážce Verdunu.

1.986

John Moses Browning

Možná si vzpomenete, jak dobrý voják Švejk říká paní Müllerové o atentátu na následníka trůnu: „Já bych si na takovou věc koupil brovnink. Vypadá to jako hračka, ale můžete s tím za dvě minuty postřílet 20 arcivévodů, hubenejch nebo tlustejch.“ Ve slovníku cizích slov pod heslem „brovnink“ zjistíte, že jde o „automatickou plochou pistoli se zásobníkem v rukojeti“. Článek popisuje život muže, jehož jméno se stalo synonymem samonabíjecí pistole.

7.520

José Falcó Sanmartín

Životopis jednoho z průkopníků nočního stíhání v republikánském letectvu.

3.107

Julius Arigi

Životopis druhého nejúspěšnějšího stíhače Rakousko-Uherska v 1. světové válce. Argi se narodil na území Čech a po skončení války měl podíl na rozvoji čs. letecké dopravy. Koncem dvacátých let se ale odstěhoval do Rakouska, kde také zemřel.

6.494

Kampfgeschwader Sachsenberg

Historie letecké eskadry působící v rámci Freikorpsu v Pobaltí.

10.105

Lady Emma Hamiltonová

Životopis milenky admirála Nelsona.

9.952

ľEscadrille Laffayette

ľEscadrille Laffayette byla bezesporu slavnou jednotkou. Její význam však nespočíval ani tak v jejích bojových úspěších - ačkoli její skóre bylo rozhodně kladné, počtem sestřelů se řadila spíše mezi průměr. Nešlo ani tolik o to, co dokázala, jak spíše o to, co symbolizovala - byla jednotkou amerických dobrovolníků, často z bohatých rodin, jejichž země dosud ve válce nebyla. Tito mladí muži mohli zůstat doma v komfortu, namísto toho se však rozhodli bojovat za to, co považovali za správné.

20.110

Lewis Mk.I

Letecká varianta jednoho z nejlepších kulometů první světové války.

7.376

Lieutenant Arthur Percival Foley Rhys-Davids

Arthur Percival Foley Rhys-Davids, DSO, MC and Bar patřil k nejschopnějším britským esům a bezpochyby jen brzká smrt mu zabránila, aby se stal takovou legendou jako byl např. Albert Ball, VC.

7.909

Major Francesco Baracca

Životopis italského stíhacího esa 1. světové války.

4.584

Manuel Clavero

Životopis jednoho z předních es španělské občanské války.

4.056

Max Ritter von Mulzer

Ačkoliv dnes není příliš známý, na počátku 1. sv. války patřil mezi přední německá esa. "Bavorský Max", jak mu přezdívali jeho letečtí kolegové byl kamarádem "saského Maxe", legendárního Maxe Immelmanna, s nímž také vytvořil jednu z prvních stíhacích dvojic světa. Stejně jako on byl vyznamenán Pour le Mérite a stejně jako on zemřel mladý...

1.589

Miguel Guerrero García

Nacionalistické stíhací eso španělské občanské války a pozdější generál španělského letectva.

1.378

Morane-Saulnier N

Původně sportovní letoun předvedený poprvé v červnu 1914 na sletu v Aspern u Vídně. V rychlostní soutěži i závodě v nejrychlejším stoupání na něm zvítězil slavný Roland Garros.

21

Mýtus zastavujícího účinku

Aneb účinky střelby z krátkých palných zbraní na lidský organismus v souvislosti s výběrem ráže obranné zbraně.

71.176

Mýtus zastavujícího účinku

V sedmdesátých letech 20. století došlo k dalším rozsáhlým výzkumům v této oblasti. Klíčové prvky těchto studií tvořily experimenty se střelbou do speciální balistické želatiny. Tyto pokusy definitivně potvrdily teoretické úvahy badatelů Hungera a Woodruffa z 19. století.

100.744

Námořní válčení v dobách admirála Nelsona

Admirál Nelson vstoupil do řad válečného námořnictva ve druhé polovině 18. století. Článek přibližuje problematiku námořní strategie i taktiky,  popis dělení tříd lodí i lodní výzbroje a neopomíjí ani život prostých námořníků  v oné epoše.

39.038

Nasazení čs. pozemních jednotek v bitvě o Francii (část 1. - Vznik)

Desátého května 1940 začala operace Paula - německý útok proti zemím západní Evropy. Německá vojska vpadla mimo jiné také na území Francie. Jedni z těch, kteří se vetřelcům postavili se zbraní v ruce, byli také Češi a Slováci. Úspěšné nasazení československých letců v bitvě o Francii je všeobecně známo. Často se však neprávem zapomíná na příslušníky pozemního vojska - i oni zasáhli do bojů, i oni umírali. V první části článku se dozvíme něco o vzniku, organizaci, složení a výzbroji čs. pozemního vojska ve Francii.

21.980

Nasazení čs. pozemních jednotek v bitvě o Francii (část 2. - Bojové nasazení)

Čs. divizní pěchota se v rámci bitvy o Francii účastnila těžkých ústupových bojů. Vojáci prakticky neustále pochodovali, místo odpočínku kopali zákopy a bojovali. Několikrát jen o vlásek unikli ze stahujících se smyček německého obklíčení. Navzdory ztrátám si udrželi kázeň i bojeschopnost. Je neuvěřitelné, co museli ti muži tehdy vydržet a co dokázali.

14.853

Nasazení čs. pozemních jednotek v bitvě o Francii (část 3. - Seznam padlých)

Příloha k článku o bojovém vystoupení čs. pěších jednotek v bitvě o Francii. Seznam se neomezuje pouze na vojáky, kteří padli v boji, ale zahrnuje též všechny padlé i zemřelé čs. vojska do konce roku 1940. Mnozí zemřeli ještě před vypuknutím bojů, jiní naopak po jejich skončení (následky válečných útrap na tom bezpochyby měly svůj díl), někteří dokonce vlastní rukou. Přesto je nechci nijak separovat. Všichni tito muži zahynuli jako čs. vojáci - a tak by se na ně  také mělo vzpomínat.

14.062

Naši vojáci v Iráku - fotoreportáž I.

Jsem skutečně velmi potěšen, že se na stránkách tohoto servru objevil článek o činnosti našich vojáků v Iráku, konkrétně o naší polní nemocnici. Jsem rád, že vztah naší společnosti k vojenskému řemeslu se pomalu, ale jistě mění k lepšímu. Snažíme se svou práci dělat nejlépe jak umíme. I já bych tedy chtěl přispět k tématu a to několika fotografiemi, které dokreslují stávající situaci v Iráku.

20.043

Naši vojáci v Iráku – fotoreportáž II.

Můj vynikající přítel Josef Šajdler (ať je dlouho živ a zdráv) si udělal chvilku a poslal další fotoreportáž.

21.043

Nejslavnější přestřelka Divokého západu

V historii Západu neexistuje souboj, který by víc poutal pozornost a jitřil fantazii lidí, než tento. Bylo o něm napsáno mnoho a mnohokrát také byl zfilmován. Dodnes se u ohrady O. K. v Tombstonu pravidelně divákům předvádí jeho divadelní verze. Přesto se dnes jen obtížně dobíráme skutečnosti, už proto, že těch několik svědků, kteří ho skutečně viděli na vlastní oči, ho pak každý popsali úplně jinak. Proto v žádném případě netvrdím, že právě tato verze je pravdivá – vznikla sice pečlivým porovnáváním různých pramenů, které se však často přímo diametrálně liší a proto se domnívám, že opravdovou skutečnost se už nikdo nikdy nedozví…

39.775

Nejslavnější přestřelka Divokého západu

V historii Západu neexistuje souboj, který by víc poutal pozornost a jitřil fantazii lidí, než tento. Bylo o něm napsáno mnoho a mnohokrát také byl zfilmován. Dodnes se u ohrady O. K. v Tombstonu pravidelně divákům předvádí jeho divadelní verze. Přesto se dnes jen obtížně dobíráme skutečnosti, už proto, že těch několik svědků, kteří ho skutečně viděli na vlastní oči, ho pak každý popsali úplně jinak. Proto v žádném případě netvrdím, že právě tato verze je pravdivá – vznikla sice pečlivým porovnáváním různých pramenů, které se však často přímo diametrálně liší a proto se domnívám, že opravdovou skutečnost se už nikdo nikdy nedozví…

25.671

Nejslavnější přestřelka Divokého západu

„Byl jsem vždycky naprosto čestným mužem a bojoval jsem za zákon a jeho dodržování...“ Wyatt Earp.

29.452

Nejtvrdší z nejtvrdších

Říká-li někdo, že nemá v boji pod palbou strach, nevěřím mu. Vždycky jsem při tom měl strach - jako kdokoli jiný. Pravda, SAS mají vynikající pověst, ale nedisponují nadlidmi; jejich příslušníci se možná vyznačují mimořádnou odvahou, jako všichni ostatní však nejsou imunní vůči strachu. Síla našeho pluku je v tom, že má lidi s vypěstovanou schopností strach ovládnout a aktivně reagovat na každé nebezpečí, před kterým se octnou.
Desátník Chris Ryan, MM*, příslušník hlídky Bravo Two Zero 22. pluku SAS v Iráku, leden 1991.

45.411

Nejtvrdší z nejtvrdších

Nový příslušník SAS je přidělen k jedné „Sabre Squadron“, součásti pluku srovnatelné s rotou. Každá z nich má vedle štábní složky čtyři operační jednotky „Troops“ tvořené 15 muži a velícím důstojníkem. Taktickou podjednotkou každé „Troop“ je čtyřčlenná „Patrol“, základní kámen s nímž SAS plní všechny své úkoly.

14.700

Nejtvrdší z nejtvrdších

Činnost SAS v Severním Irsku představuje smrtelnou hru na kočku a na myš s dokonale vycvičenými, dobře vybavenými a všeho schopnými teroristy. Tato práce je bez půvabu a nebezpečná, ale nesmírně důležitá, a provádí se na nejvyšším stupni profesionality.

16.156

Nejtvrdší z nejtvrdších

Vojáci SAS ovládají značné množství zbraní. Polní děla, minomety, kulomety, řízené střely, miny a další nástrahy apod. Nás samozřejmě budou zajímat jen ruční zbraně, protože z těch bychom si teoreticky mohli vystřelit i my. Následující popis není běžnou charakteristikou zbraní s takticko-technickými daty, nýbrž subjektivním pohledem příslušníků SAS na jejich bojové vlastnosti.

25.729

Nieuport N.28 C.1

Továrna Nieuport se neustále snažila držet krok s vývojem letecké techniky na frontě I. svět. války postupným vylepšováním své proslulé konstrukce Nieuportu 17. Bylo však zjevné, že tudy už cesta nevede. Bylo třeba začít zcela od začátku.

19

Oberleutnant Otto Kittel

Životopis stíhacího esa Luftwaffe číslo čtyři. Muže, který se narodil v Rakousku-Uhersku, žil v Československu a padl v boji za nacistické Německo.

10.474

Oberleutnant zur See Gotthard Sachsenberg

Velitel jediné německé námořní stíhací eskadry a druhé nejúspěšnější německé námořní eso I. sv. války

13.912

Operace Nimrod

Není nic sladšího než úspěch. A vy, chlapci, jste úspěšní byli.  Margaret Thatcherová

23.751

Orel z Lille

Max Immelmann byl jedním z prvních velkých německých es. Okolo jeho osobnosti se v průběhu času utvořila řada mýtů. Připisuje se mu autorství zvláštního leteckého manévru, který od těch dob nese jeho jméno. Mezi nejčastější pak patří, že byl prvním německým pilotem, jenž létal na první německé stíhačce Fokker se synchronizovaným kulometem a dále, že byl také prvním letcem, který na tomto stroji sestřelil nepřátelský letoun. Těžko říci, jak tyto legendy vlastně vznikly, možná tomu tak bylo proto, že Max Immelmann poměrně brzy zahynul a tak se kolem něj začala rychle utvářet jakási gloriola výjimečného hrdiny. Přesto opravdu jeden primát získal - byl prvním německým esem na jednomístné stíhačce.

8.437

Otec SAMů

Životní příběh Petra D. Grušina - muže, jenž se od konstruování letadel dostal až k jejich ničení - byl duchovním otcem početné rodiny sovětských protiletadlových raketových systémů, které Západ označoval jako SAMy (Surface-to-air-Missile).

11.014

Otto Jindra

Životpis nejúspěšnějšího rakousko - uherského letce české národnosti během 1. světové války.

5.155

Paul-René Fonck

Nejúspěšnější francouzské eso I. sv. války, famózní střelec, výtečný taktik, avšak také kontroverzní osobnost... 

5.815

Přepadení Pearl Harboru

Stručná historie vojenské akce, která zahájila jeden z nejtěžších konfliktů v dějinách - válku v Pacifiku.

48.372

První sestřel

Sedmého října 2009 uplyne přesně 50 let od události, která bez nadsázky změnila dosavadní pohled na letecké operace a vedení vzdušné války. Toho dne totiž byl na světě sestřelen první letoun protiletadlovou řízenou střelou. Tentokrát ovšem nešlo o cvičný sestřel rádiem řízeného cíle, takové se již uskutečnily dříve a v řadě zemí. Tentokrát šlo o zničení „reálného“ cíle, skutečného nepřátelského stroje.

31.766

První úspěch RAF aneb „záhadné“ sestřelení rudého trojplošníku

Před devadesáti lety, 1. 4. 1918 se britský Royal Flying Corps, tedy Královský letecký sbor patřící k pozemnímu vojsku, sloučil s Royal Navy Air Service, tedy Královskou námořní leteckou službou, a vzniklo tak první samostatné letectvo světa, slavné Royal Air Force, Královské vzdušné síly. Tento na první pohled pouze administrativní krok však zásadním způsobem zasáhl do života tří mužů. Tenkrát na obloze zuřila letecká válka a všichni tři v ní byli stíhači. Dva by se bez tohoto opatření nikdy nesešli u jedné jednotky a jeden z nich by tomu druhému nezachránil život. Třetí by pak nezemřel, tedy alespoň ne za okolností, o nichž vám budu nyní vyprávět...

31.230

Puška Carcano 91

Základní opakovací puška italské armády v obou světových válkách, která se navíc údajně účastnila i jednoho významného atentátu...

3.450

Puška Lebel 1886

Stručná historie a popis první moderní vojenské opakovací pušky světa.

4.443

Rakety SCUD v Perském zálivu v roce 1991

V jednom svém starším článku o Saddámu Husajnovi jsem se dotkl otázky iráckých raketových útoků. Tehdy jsem slíbil, že se k tématu vrátím alespoň krátkým článkem a dnes tedy slovo plním.

30.346

Raymond Collishaw

Příběh jednoho z nejúspěšnějších stíhacích es britského letectva 1. světové války.

3.807

Regiment Altblau

Byl jedním z nejstarších švédských uniformovaných pluků a současně nejdéle existujícím takovým plukem ve švédské armádě.

5.070

Remington 1863 (New Army Model)

Vývoj a techincký popis perkusního revolveru, vývojového vrcholu tohoto typu zbraně od firmy Remington.

23.388

Revolver Webley Mk. VI

Nejúspěšnější služební revolver slavné birminghamské zbrojovky, představující jak vrchol vývoje vojenských revolverů, tak konec jejich éry v britské armádě.

8.277

Rittmeister Manfred Freiherr von Richthofen

Eso es První světové války - legendární Rudý baron.

8.968

Roland Garros

Příběh slavného předválečného aviatika, průkopníka vzdušných bojů za 1. sv. války a prvního pilota v historii, jenž sestřelil nepřátelský letoun pevným kulometem přes okruh vrtule. Dodnes jeho jméno nese mimo jiné i proslulý pařížský tenisový stadion, na němž se hraje slavný French Open.

9.756

Rosice u Brna a jejich osvobození 24. 4. 1945

„Und wir werden doch siegen!“

 („A přece zvítězíme!“ – poněkud komicky vyznívající nápis, jenž nesl jakýsi chatrný povoz uzavírající kolonu Němců, evakuujících se z Ivančic těsně před tím, než město obsadila Rudá armáda postupující směrem k Rosicím.)

 

35.646

Rosice u Brna a jejich osvobození 24. 4. 1945 2. část

Na tuto hrozbu reagovalo velení frontu posílením západního obchvatného uskupení 64. mechanizovanou brigádou a 4. gardovým jezdeckým sborem. Tyto se spojily s jednotkami izolovanými v omických lesích a tím došlo k rozbití německých obkličovacích snah a stabilizaci situace na levém křídle. Sovětským vojskům se však nicméně na tomto úseku nepodařilo obnovit útočnou činnost a jednotky ležely v obranných postaveních ještě další tři dny. Území nikoho zatím jezdecké jednotky využívaly především k zásobování a za pomoci partyzánů je zajišťovaly průzkumem. Průzkumnou aktivitu v prostoru také vyvíjelo sovětské letectvo.

20.537

Rytíři oblaků aneb ještě něco málo o stíhacích esech I. světové války (I.díl)

Během následujícího vyprávění nehodlám líčit životopisy slavných stíhačů Velké války – jsou poměrně dostatečně známy a na serveru www.valka.cz jsem jich publikoval dost. Chci vysvětlit, kde se vlastně vzala stíhací esa, a jak je možné, že kult „rytířů vzduchu“ je dnes takřka stejně silný, jako byl v době svého zrodu. Zkusíme se podívat také na motivaci es, jejich bojové umění, uznávání sestřelů apod.

30.076

Rytíři oblaků aneb ještě něco málo o stíhacích esech I. světové války (II.díl)

Příběhy Garrose, Immelmanna, Boelcka a dalších prvních vzdušných válečníků položily základ legendy o stíhacích esech, jakožto o rytířích vzduchu. Při otázce proč tomu tak je, si musíme uvědomit, že I. světová válka byla prvním evropským konfliktem, kde nebojovaly malé profesionální armády, nýbrž miliony civilistů, oblečených do uniforem. Válka se nyní týkala celého národa v pravém slova smyslu...

24.227

Rytíři oblaků aneb ještě něco málo o stíhacích esech I. světové války (III.díl)

Kromě tří největších legend - Guynemer, Ball, von Richthofen, o kterých pojednával druhý díl článku, existoval za války celý zástup es. Mnohé jejich příběhy nám dnes znějí neuvěřitelně, protože si často neuvědomujeme způsob tehdejší vzdušné války. Tisk některé z těchto událostí pečlivě vybíral a ještě zatepla servíroval lačným čtenářům. A právě o nich je toto pokračování.

38.196

S-75M Volchov / SA-2 Guideline

Zevrubný popis protiletadlového raketového prostředku S-75M Volchov.

14.292

SA-75 Dvina a jeho verze

Histórie a popis protilietadlového raketového systému, vyvíjaného mimo iného aj s cieľom zabrániť prieskumným letom amerických špionážnych lietadiel nad územím ZSSR koncom 50. rokov 20. storočia.

3.085

Saddám konečně chycen!

Je nepochybné, že zajetím Saddáma Husajna skončila první fáze americké přítomnosti v Iráku. Právě tak je jisté, že útoky proti americkým vojákům v oblasti budou ještě nějaký čas trvat. Předpokládá se ovšem, že postupně bude jejich četnost slábnout až ustanou úplně, neboť americké velení se domnívá, že tyto útoky byly řízeny právě bývalým iráckým diktátorem.

Nechci se však zabývat spekulacemi ohledně budoucnosti, nýbrž se hodlám zaměřit na minulost, neboť ta je nevratná a údaje jisté. Nyní tedy zřejmě uzrál čas, abychom si připomněli, za jakých okolností byl svržen Saddámův režim a co pak následovalo.

11.457

Saddám konečně chycen!

Je nepochybné, že zajetím Saddáma Husajna skončila první fáze americké přítomnosti v Iráku. Právě tak je jisté, že útoky proti americkým vojákům v oblasti budou ještě nějaký čas trvat. Předpokládá se ovšem, že postupně bude jejich četnost slábnout až ustanou úplně, neboť americké velení se domnívá, že tyto útoky byly řízeny právě bývalým iráckým diktátorem.

Nechci se však zabývat spekulacemi ohledně budoucnosti, nýbrž se hodlám zaměřit na minulost, neboť ta je nevratná a údaje jisté. Nyní tedy zřejmě uzrál čas, abychom si připomněli, za jakých okolností byl svržen Saddámův režim a co pak následovalo.

11.022

Samonabíjecí pistole Browning FN 9 mm HP No.2 Mk. I

John Moses Browning, pracující pro belgickou zbrojovku Fabrique Nationale, započal práce na nové pistoli roku 1921 na objednávku francouzské vlády. Francouzské požadavky zahrnovaly možnost použití nástavné pažby, stavitelné hledí do 500 m, ráži 9 mm Luger apod.

6.775

Second Lieutenant EUGENE JACQUES BULLARD

Narodil se 9. října 1894 v Columbusu, stát Georgia, USA. Nejenom, že Eugene byl černoch, ale jeho děd byl dokonce otrok a Bullardova rodina tak byla vystavena neustálým rasovým útokům.

5.652

Seržant York

Byl nejslavnějším americkým pěšákem v 1. sv. válce, fenomenálním střelcem a současně hluboce věřícím člověkem.

4.884

SLAVNÉ ZBRANĚ A STŘELIVO - Desert Eagle a .50 Action Express

Kdo by neznal Desert Eagle? Asi neexistuje v Hollywoodu více „profláknutá“ zbraň. Tato pistole si zahrála snad ve všech akčních filmech. Pistole Desert Eagle (Pouštní Orel) přitom není slavnou zbraní v pravém slova smyslu. Přesto si tato zbraň získala velkou popularitu, zejména díky svým úctyhodným rozměrům, pozoruhodnému designu a impozantnímu výkonu. Je ale vážně tak dobrá?

108.359

Slavné zbraně a střelivo - Colt 1911 a .45 ACP

V roce 2011 vypuklo ve střeleckém světě hotové šílenství. Důvodem bylo jedno neobyčejné výročí. Toho roku totiž uplynulo 100 let od vzniku Coltu M 1911, jedné z nejslavnějších samonabíjecích pistolí světa. Odborná periodika chrlila články o této zbrani, zbrojařské firmy vrhly na trh jubilejní modely a některé zbrojovky dokonce zahájily výrobu tohoto typu, ačkoliv do té doby se ve výrobním programu vůbec nenacházel. My na valka.cz pochopitelně též nemůžeme toto jubileum jen tak pominout, a tak i na těchto stránkách si tuto famózní pistoli připomeneme. Zdánlivě přicházíme takříkajíc "s křížkem po funuse", avšak ono to se vznikem slavné pistole nebylo tak jednoduché. Zbraň fakticky vznikla již roku 1910 a o rok později byla oficiálně přijata do výzbroje ozbrojených sil USA. První pistole však byly  z Coltovy továrny vyexpedovány až v lednu 1912, tedy před sto lety.

51.543

SLAVNÉ ZBRANĚ A STŘELIVO - Colt Single Action Army a .45 Long Colt

Seriál o slavných zbraních jsem začal pistolí Desert Eagle kvůli její mediální proslulosti a rozhodl jsem se střídat pravidelně pistole a revolvery. Dnes je tedy řada na revolveru a jakou jinou zbraní bychom měli začít tuto část seriálu než revolverem, který se vyrábí už téměř 130 let.

57.577

SLAVNÉ ZBRANĚ A STŘELIVO - Colt Single Action Army a .45 Long Colt 2. část

Ještě se nelze nezmínit o modelu Buntline Special. Z hlediska  důležitosti se jedná o variantu naprosto nevýznamnou, v letech 1876 – 1877 vznikla série  pouhých třiceti revolverů, plus jednotlivé exempláře vyrobené mezi lety 1877 – 1888 na zakázku.

33.406

Smrt admirála Nelsona

Je zajímavé, že ačkoliv spousta knih či článků se věnuje životu slavného anglického admirála, jen málo z nich se zaobírá přesnými okolnostmi jeho smrti. Přitom se jedná o téma mimořádně zajímavé. V mnoha publikacích se čtenář dozví pouze, že Nelson byl během bitvy u Trafalgaru zasažen kulí z muškety, jindy je dodáno, že šlo o zásah ostrostřelce (či odstřelovače) a někdy je přidán veledůležitý detail, jméno francouzského střelce – Robert Guillemard. Jen málokdo se ale zamýšlí nad tím, odkud se vynořilo jméno muže, jenž měl vypálit nejúspěšnější jednotlivý výstřel ze zálohy všech dob.

28.871

SPAD S.XIII C.1

SPAD XIII byl jednou z nejúspěšnějších konstrukcí společnosti SPAD. Byl vyvinut s účelem odstranit největší slabinu jeho předchůdce SPADu S.VII, totiž malou palebnou sílu.

31

SPECNAZ

V roce 1981 kontaktoval plukovník polské lidové armády Ryszard Kuklińsky agenturu CIA a předal jí postupně 35 000 stran tajných dokumentů o plánech příprav mohutné ofenzívy Varšavské smlouvy, se kterou nesouhlasil. Dále Západu poskytl informace o 200 nejmodernějších sovětských zbraní.

54.766

Stíhací esa

Sám tento pojem se zrodil ve Francii. V době bitvy u Verdunu se ukazovala potřeba systému, který by stíhače i další letce povzbudil ke snaze předčit ostatní v počtu sestřelených nepřátelských letadel. Major de Rose, velitel letectva II. armády, tehdy nahradil dosud nesoustavnou evidenci sestřelů přesnými záznamy a současně byla stanovena i kriteria pro uznávání úspěchů, v prvé řadě svědectví vlastních pozemních jednotek. Pilot, který dosáhl pěti sestřelů, měl nárok na titul esa...

35.624

Stíhací esa

Válka ... Žádné jiné slovo lépe nevystihuje lidskou bezmocnost. Lidé vědí, že války jsou hrozné a nepřinášejí nic dobrého, přesto je však vedli, vedou a pravděpodobně je budou vést i nadále. Jsou, třebaže umožňují projevit nejhorší i nejlepší lidské vlastnosti, bezesporu tím nejstrašnějším, co lidstvo stvořilo. Provázejí vývoj člověka od jeho stvoření až do dnešních dnů. A protože s tím lidstvo stále nedokáže nic udělat, budou nejspíše bojovány i v budoucnu.

15.623

Stíhací esa

Pradávná lidská touha vznést se do vzduchu, oprostit se od zemské přitažlivosti, přiblížit se ptákům i Bohu, došla naplnění 17. prosince 1903. Toho dne se poprvé vznesl člověk do vzduchu na létajícím prostředku těžším vzduchu.

16.991

Stíhací esa

Situace v Evropě byla v roce 1914 neudržitelná. Imperiální výboje Trojspolku se křížily se zájmy Trojdohody. Bylo více než zřejmé, že dříve či později dojde ke konfliktu.

15.151

Stíhací esa

Bylo zřejmé, že stíhací letoun musí mít zcela osobité vlastnosti. Především musí být rychlejší, musí lépe a rychleji stoupat a musí být schopen operovat ve větších výškách. V neposlední řadě musí být silně ozbrojen a mít velmi dobré manévrovací schopnosti. Z těchto podmínek jasně vyplynula nutnost vysoce výkonného motoru a malé hmotnosti celého stroje.

15.503

Stíhací esa

Na západní frontě připravili Spojenci v roce 1915 několik ofenzívních operací, které měly v podstatě vyzkoušet možnost průlomu německých linií.

11.892

Stíhací esa

Na východě po bitvě ve Východním Prusku pokračovaly tvrdé boje.

13.566

Stíhací esa

Koncem léta 1916 budila německé válečné piloty ze spaní noční můra v podobě francouzského dvouplošníku Spad S.VII, se slovy „Vieux Charles“ napsanými na trupu, řítícího se střemhlav k zádi jejich letounu.

15.405

Stíhací esa

Jestliže na zemi se u Verdunu jednalo o „materiálovou bitvu“, pak ve vzduchu to nebylo jiné. Poprvé se zde začaly utkávat větší formace letadel. Počty vzdušných soubojů narůstaly závratným tempem.

11.705

Stíhací esa

Na duben 1917 plánoval generál Nivelle, jenž vystřídal ve funkci vrchního velitele francouzské armády generála Joffrea, prolomení německých obranných postavení na výšinách u Chemin des Dames. Byl to lákavý cíl, protože v případě úspěchu by spojenecká vojska ovládala široký prostor všude kolem výšin. Bylo odtud vidět do celé champagneské roviny a dalo se tak zajistit předmostí řeky Aisny. Tento plán byl však od počátku odsouzen k neúspěchu.

12.533

Stíhací esa

Angličtí piloti a mechanici si ve strašidelném příšeří hangárů, kde čekali na rozkazy, krátili čas vyprávěním hrůzostrašných příběhů. Šeptali si o letadlech, jež se vrátila na letiště s mrtvou posádkou, o letounech, které byly již týdny nezvěstné a přece byly znovu a znovu spatřovány ve vzduchu a zvěstovaly tak ztráty v řadách jednotky, nebo o pilotech, kteří, ač už dávno mrtvi, přicházeli beze slova do kantýny a zase z ní odcházeli a každý, s kým se setkali, dříve nebo později také odešel do říše zapomnění. Žádná z těchto bajek však nebyla příšernější než pověst o „Rudém baronovi“.

12.312

Stíhací esa

Kromě slavných vítězství však přišly i první porážky.

14.852

Stíhací esa

Po bitvě u Cambrai proběhla zima 1917/18 bez dramatických událostí.

12.436

Stíhací esa

Rytířské souboje patřily nenávratně minulosti. Doba, kdy oblohou plachtili osamělí dravci slídící po svých soupeřích, tato doba, kdy se utkávali slavní mistři, byla pryč.

15.503

Stíhací esa

Protože Itálie nedostala na počátku války od Trojspolku záruky o územním zisku, vyhlásila, i přes německý nátlak, 3. srpna 1914 svou neutralitu.

13.382

Stíhací esa

Německý generální štáb, vědom si patové situace na západní frontě, se pokusil rozhodnout konflikt na jiném válčišti.

12.782

Stíhací esa

V září 1918 velitelství RAF rozhodlo, že major Barker už toho pro britské impérium udělal dost. Byl proto povýšen do hodnosti Lieutenant - Colonel (podplukovník) a jmenován velitelem Letecké školy vyšší pilotáže v Hounslow v Anglii.

12.623

Stíhací esa

Po těžkých ztrátách se nakonec ofenzíva u Ypres zastavila. Letci RFC však neměli moc příležitostí k odpočinku, protože 20. dubna 1917 byla zahájena tanková ofenzíva u Cambrai a letky RFC byly určeny k přímé podpoře pozemních vojsk.

12.847

Stíhací esa

V té době došlo také ke stagnaci v chemické válce. Vojáci obou stran se už nenechali překvapit, zkušenosti je naučily rychle a účelně používat ochranné masky.

13.765

Stíhací esa

V době, kdy Collishaw trávil svou dovolenou ve Vancouveru, se doma v Kanadě nacházel i jiný vynikající britský stíhač. Byl jím William Avery Bishop, známý po celé Francii, Británii, Kanadě a Spojených státech jako „ten neuvěřitelný Billy Bishop“ - eso se 47 sestřely na kontě.

11.573

Stíhací esa

Už několikrát vzpomínaná mohutná německá jarní ofenzíva na západní frontě v roce 1918 byla umožněna zejména událostmi, které se odehrály na podzim roku předchozího v Rusku. Válečné operace na východní frontě vyžadovaly jiný přístup ve všech ohledech, i ve vzdušném boji. Hromadné letecké bitvy nad západní frontou zcela zastínily letecké souboje odehrávající se na východě. Přesto tu na obou stranách fronty sloužila řada vynikajících es.

13.674

Stíhací esa

Večer 3. 8. 1919 v den, kdy britští letci uspořádali slavnostní večeři na rozloučenou pro své ruské přátele, se Kazakov objevil v hangáru a přikázal připravit svůj Camel k letu.

14.041

Stíhací esa

Prvním lednem 1918 vstoupila světová válka do svého posledního roku, ačkoliv muži na frontě o tom samozřejmě neměli ani tušení. Nicméně se za to vroucně modlili. Poslední válečný rok však měl být stejně hrůzný jako všechny předchozí. Boje pokračovaly neztenčenou silou a i nad frontou se stále proháněli novodobí létající rytíři. Jezdci na okřídlených ořích se znovu a znovu hnali do svých vzdušných bitev. Odlétali a přilétali, honili se mezi oblaky, žili ve vzduchu a umírali v ohni.

14.174

Stíhací esa

V létě 1918 našli němečtí letci u jednoho padlého francouzského pilota výstřižek z francouzských novin, kde se hovořilo o jednom německém stíhači jako o „esu es“. Byla připojena jeho fotografie a jméno - poručík Udet. Po Richthofenově smrti měl skutečně Ernst Udet nejvíce vítězství ze všech žijících německých letců. Bojoval potom o to, aby se na této příčce udržel a nakonec se mu to podařilo. Stal se nejúspěšnějším žijícím německým stíhačem a druhým nejúspěšnějším celkově. Předcházely tomu však tři roky tvrdých vzdušných bojů.

12.076

Stíhací esa

Když byl Udet na dovolené, padl Richthofen. V JG I tak nastaly některé personální změny a Udeta jmenovali velitelem Jasta 4, patřící pod JG I. Osmého června navíc převzal velení JG I nadporučík Hermann Göring, tehdy eso s 21 sestřely. K jeho jmenování mu však nepomohly ani tak jeho schopnosti jako spíše známosti na vysokých místech.

13.210

Stíhací esa

8. 5. 1918 měl Coppens namále, když po třech bezvýsledných útocích na „jitrnici“ Němci balón odřízli a ten zespodu prudce udeřil do Coppensova Hanriotu. Stíhačka naštěstí sklouzla po jeho obalu...

12.043

Stíhací esa

V posledních válečných měsících spojenecké letecké síly zřetelně demonstrovaly svoji početní i materiální převahu. Německé letectvo, ačkoli zůstalo bojeschopné a nebezpečné až do konce, už je nemohlo zastavit. V případě některých spojeneckých pilotů se tak už válka zvrhla v úplné hony na německé letouny a soupeření o prvenství v tabulkách podle počtu sestřelů.

11.743

Stíhací esa

Je to skoro neuvěřitelné, že jsem tehdy tato vzrušující nebezpečí přežil... Člověk ale snese mnoho, když je mladý.
Arthur Gould Lee, pilot Camelu u 46. squadrony RFC v letech 1917-18

13.766

Stíhací esa

Počty sestřelů nejúspěšnějších stíhačů.

18.099

Stíhací esa

Některá vyznamenání zmíněná v textu.

15.992

Stíhací esa - První esa

Morane s deflektory lze považovat za první stíhací letoun světa. Deflektory sice byly velmi primitivní, avšak, jak ukázala praxe, také velmi účinné.

17.339

Story Divokého západu aneb zbraně, přestřelky a pistolníci 1. část

Koho by nevzrušoval Divoký západ? Příběhy neohrožených pistolníků, chrabře kráčejících vstříc tlupě banditů na liduprázdné ulici v záři zapadajícího slunce. Příběhy odhodlaných šerifů, šikovných bankovních lupičů, úžasných superstřelců, ušlechtilých indiánů i čestných kovbojů. Jako kluk jsem tyto příběhy miloval. Avšak jak jsem dospíval, chtěl jsem o životě těchto legendárních hrdinů vědět víc a s úžasem jsem začal odkrývat svět skutečného západu - jenž sice nebyl o nic méně vzrušující, ale přece jen byl poněkud jiný.

106.767

Story Divokého západu aneb zbraně, přestřelky a pistolníci 2. část

Jak bojovali muži na Divokém západě? Jací byli střelci? Jak cvičili? Na to odpoví druhá část článku.

39.032

Velkolepá odvaha

Naším nejlepším letcem byl pravděpodobně Werner Voss, muž na čtvrtém místě. Měl vynikající oči, byl výborným pilotem a často létal sám.

Joseph Jacobs (48 sestřelů, PlM).

38.312

Výstava modelů na zámku v Rosicích u Brna 25.10. – 1. 11. 2003

Již počtvrté pořádají rosičtí modeláři výstavu svých výtvorů. Ti z vás, kteří tu již byli, ji jistě netrpělivě očekávají. Vždyť první tato výstava se konala již v roce 1993, další pak následovaly v letech 1995, 1999 a nyní tedy 2003.

9.140

Vývoj vojenských opakovacích pušek v předvečer 1. sv. války

Koncem 19. století vrcholilo soupeření hlavních evropských mocností. Válka mezi nimi se zdála neodvratná, což vedlo k mohutným závodům ve zbrojení. Protože základním a nejpočetnějším druhem tehdejších pozemních armád byla pěchota, byla mimořádná pozornost věnována vývoji moderní pěchotní pušky. Druhá polovina 19. století se v této oblasti nesla ve znamení překotného vývoje. Během pouhých třiceti let byly ve výzbroji armád šesti hlavních evropských mocností předovky na černý prach vystřídány zezadu nabíjenými opakovačkami na jednotné náboje plněné bezdýmným prachem. Historii tohoto soupeření, této snahy získat nad budoucími protivníky jakoukoli byť sebemenší výhodu, popisuje tento článek.

8.455

Vznik a vývoj PLRK S–75 (SA-2 Guideline) - 1. část

Protiletadlový raketový systém S-75 (rusky Зенитная ракетная система С-75) je souhrnný název pro početnou "rodinu" sovětských protiletadlových raketových komplexů, vyvíjených a vylepšovaných od poloviny 50. let 20. století. Ve své době představoval naprostý triumf sovětské raketové techniky. Jednalo se o první operačně nasazený protiletadlový raketový systém, který navíc i dnes, po téměř 60 letech služby, zůstává nadále ve výzbroji celé řady států.

19.220

Vznik a vývoj PLRK S–75 (SA-2 Guideline) - dokončení

Protiletadlový raketový systém S-75 (rusky Зенитная ракетная система С-75) je souhrnný název pro početnou "rodinu" sovětských protiletadlových raketových komplexů, vyvíjených a vylepšovaných od poloviny 50. let 20. století. Ve své době představoval naprostý triumf sovětské raketové techniky. Jednalo se o první operačně nasazený protiletadlový raketový systém, který navíc i dnes, po téměř 60 letech služby, zůstává nadále ve výzbroji celé řady států.

24.089

Webley Royal Irish Constabulary

Revolver bratří Webleyů pro Královskou Irskou policii.

5.443

Wild Bill Hickok

Divoký Bill Hickok - nejslavnější ze slavných a nejobdivovanější z obdivovaných. Byl opředen mystériem legendy už za svého života a později byla skutečnost překryta vrstvou mýtů docela. Faktem však zůstává, že tento muž se stal nejvěhlasnějším pistolníkem Divokého západu.

29.756

Wild Bill Hickok - 2. část

...V pátek 21. července bylo náměstí Public Square prázdné a přitom plné. Podél domů, na balkónech a v oknech se tísnily zástupy zvědavců. V devět ráno přišel Hickok na náměstí od Lyonského domu. Dave Tutt na něj už čekal na západním konci náměstí u soudní budovy...

20.874

Wild Bill Hickok - 3. část

Hickok byl nejspíš ohromně ješitný muž. Měl na svědomí tuny žvástu - a přitom o sobě nikdy neřekl ani slovo. Ani nemusel. Ostatní to dělali za něj.

16.426

Wild Bill Hickok - 4. část

„Když Bill Hickok vládl ve jménu dobrého občanstva, tak na to doplatil každý pistolnický expert, který se pokusil ovládnout město. Jeho zavraždění v Deadwoodu bylo jedním z nejzbabělejších činů, které těžební tábory pamatují.“

16.383

Wilfrid Reid May OBE, DFC

Wilfrid Reid "Wop“ May, OBE, DFC, letecké eso I. sv. války a letecký průkopník, jenž sehrál významnou roli při osídlování kanadského západu.

4.892

Záslužný řád sv. Ferdinanda

Řád Království Obojí Sicílie.

9.154

Medaile a vyznamenání

Komanderský kříž www.valka.cz

Rytířský kříž www.valka.cz

Důstojnický kříž www.valka.cz

Železný kříž www.valka.cz

Kříž www.valka.cz


& bar (11)

Řád 17. května & Bar

Řád 17. května


& bar (5)

Řád redakce www.valka.cz s diamantovou stužkou

Řád redakce www.valka.cz se zlatou stužkou

Řád redakce www.valka.cz se stříbrnou stužkou

Řád redakce www.valka.cz


& bar (95)

Medaile Cti k titulu Hrdina serveru www.valka.cz

Hrdina serveru www.valka.cz

Zlatá hvězda www.valka.cz

Stříbrná hvězda www.valka.cz

Bronzová hvězda www.valka.cz


& bar (74)

Velký kříž čestné legie serveru www.valka.cz

Komander čestné legie serveru www.valka.cz

Důstojník čestné legie serveru www.valka.cz

Rytíř čestné legie serveru www.valka.cz

Čestná legie serveru www.valka.cz


& bar (1)

Kříž za zásluhy o forum 1. třídy

Kříž za zásluhy o forum 2. třídy

Kříž za zásluhy o forum 3. třídy

Medaile za zásluhy o forum 1. stupně

Medaile za zásluhy o forum 2. stupně

Medaile za příspěvky ke Zbraním a vybavení - Pozemní technika

Kříž za zásluhy - Zbraně a vybavení - Letectvo


& bar (6)

Medaile za příspěvky ke Zbraním a vybavení - Letectvo

Kříž za zásluhy o Jednotky


& bar (4)

Kříž za příspěvky do Jednotek

Distinguished Service Medal

Za službu v zahraničí

Medaile 28.října 1918 - zlatá

Medaile 28.října 1918 - stříbrná

Medaile 28.října 1918 - bronzová

Medaile technika

Řád Přemysla Otakara II.

Řád Zlatého lva

Legionářský kříž

Medaile J.A. Komenského

Medaile Za zásluhy - bronzová

Vojenská medaile

Pamětní odznak VS AČR

Záslužný řád Vzdušných sil AČR - 3.třída

Freikorps

Eichenlaub und Schwertern zum RK des EK

Ritterkreuz des Eisernes Kreuzes


& bar (5)

Ehrenblatt Spange der Luftwaffe

Ehrentafel Spange der Kriegsmarine

Bayerische Tapferkeitsmedaille

Ehrenkreuz

Kriegsverdienstmedaille

Spange 1939 zum Eisernes Kreuz 1.Klasse

Spange 1939 zum Eisernes Kreuz 2.Klasse

Eisernes Kreuz 2.Klasse (1914)

Eisernes Kreuz 1.Klasse (1914)

Tanto

Zuihóšó IV. třídy

Řád Vlastenecké války

Řád odvahy

Hrdina SSSR

Iraq Campaign Medal

Southwest Asia Service Medal

World War I Victory Medal

Commemorative Medal

Air Force Medal

Defence Medal

Military Cross


& bar (1)

Victory medal


& bar (1)

The RAF Star

War Medal 1939-45

The 1914-18 Star

Coronation Medal

Imperial Service Medal

Distinguished Service Medal

Distinguished Service Cross

Conspicuous Gallantry Medal

Conspicuous Gallantry Cross

Air Force Medal

Air Force Cross

Distinguished Flying Medal


& bar (1)

Distinguished Flying Cross

Order of British Empire

Defence Medal

Distinguished Service Order

Medaile c.k. zeměbrany

Stříbrný záslužný kříž s korunkou

Stříbrný záslužný kříž

Železný záslužný kříž s korunkou

Železný záslužný kříž

Záslužná medaile

Pamětní mince

Médaille Militaire

Croix de Guerre 1914 -1918

Ordre du Mérite Maritime

Médaille de l´Aéronautique

Croix de la Valeur Militaire

Ordre National de la Légion d´Honneur - Chevalier

Jatkosodan muistomitali

Suomen Valkoisen Ruusun IV

Suomen Leijonan II

Seriál "Stíhači v boji II"

Seriál "Letadlová loď Enterprise"

Seriál "Stíhači v boji"