Stug.Abt.197 - Karlheinz Münch

Diskuse

Stug.Abt.197
Historie STURMGESCHUTZ-ABTEILUNG 197
Karlheinz Münch
Vydavatelská série : at War
Vydal: Trojca, Model Hobby (Polsko), 2007
Stran : 320
Foto: 333(černobíle, b/w)
ISBN: 978-3-86619-014-6
ASIN: B000Y1VAIG
Cena: 59Eur na oficiálním webu uvedeném v knize http://www.vdmedien.de/
Model.burza Plastiková Zima - Bratislava 12/2007 1600,-.
V Polsku (1/08) 190Zl, na http://www.motorbooks.co.uk je cena 49.99liber.
Já ji sehnal na aukci za necelých 600,-



Doslova majestátně vypadající kniha s podrobnou historií Stug.Abt.197, jak je zřejmé z názvu. Papír je vzhledem k ceně kvalitní, vazba i obálka je velice dobrá! Kniha váží 1,6kg!!(váženo na kuchyňské váze u mě doma,...ale možná jsem našel důvod toho proč moje žena vaří takové porce Smile))
Číslovaných stran je 320. Od páté strany knihy je text (předchozí tiráž a podobně) kde autor děkuje za vznik knihy (angl.+něm.). Na následující straně je jmenný seznam osob jímž za vznik knihy děkuje. Všechno jsou většinou bývalí aktivní příslušníci Stug.Abt.197. U mnohých je již uveden malý křížek,....
Od sedmé strany začíná kronika (Kriegstagebuch) datovaná od 25.listopadu 1940 do 30.ledna 1943 (poté jednotka rozpuštěna a "použita" ke vzniku schwere Panzer Jäger Abteilung 653). Zápisy jsou velice podrobné, téměř den po dni! Kronika končí na stranami 54-55. Dále (str.56-59) jsou dvě hlášení OKH o bojích jednotky. Následující textu je věnován osobním vzpomínkám a deníkům (tegebuch) příslušníků jednotky a to až do stránky 107. Strana 108 až 110 je životopis majora Johanna "Hans" Spielmanna
Od strany 111 do 117 následuje jmenný seznam známých příslušníků jednotky s jejich zařazením (Stab nebo 1-3 Batt.)!
Strana 118 je seznam literatury z níž autor čerpal....
Bohužel pro mě je celý text komplet v němčině takže mě nezbývá než oprášit znalosti,..Smile)
Od strany 119 až do 304 je velice obsáhlá a kvalitní fotokronika ,se udávanými 300-350 fotografiemi (nepočítal jsem - zdroj http://viceroybooks.com.au uvádí 333). Jejich kvalita spočívá mj.v tom že jsou jen dvě na stránce, mnohdy jen jedna!! Popisky jsou německo-anglické, ale mnohdy velice strohé. Přesný typ "štuga", ono známé Ausf. se většinou nedozvíme, stejně tak další stroje jako Sd.Kfz 250/252/253,... Sice vždy u první fotografie (třeba Sd.253) je typ uveden, ale je na pozorném čtenáři, aby jej na dalších následujících fotkách rozeznal sám. Mírně matoucí by to mohlo být například na straně 132. Horní fotografie je transportér munice Sd.Kfz 252. Spodní fotografie typ označený nemá, fotografie je velmi podobná, ale jde o velitelský Sd.253.
Nalezl jsem dokonce jednu chybu. Na straně 127 dole je podle mě stroj s označením "D" a nikoliv "C" jak uvádí popiska,.... Ano přiznávám že je to již asi hnidopišské......a ten kdo utratí 1500 za takovou knihu, už asi ví co je na fotografii za typ,..ale obráceně,..za ty prachy to tam být mohlo! Místa na popisky je pod fotografiemi dostatek.
Velice mě potěšily dva nádherné snímky na straně 134 z Vyškova v roce 1942 (část 3.batt/197.StuG.Abt) a naprosto fantastické fotografie Sd.Kfz 253 Gefr.Rieckera na stranách 252-253.
U fotografií z Vyškova je ale zcela nesmyslná popiska!!! Popiska ve zkratce zní zhruba takto
"Příjezd třetí baterie do Vyškova (u Brna) v únoru 1942. Zajímavé jsou kostýmy místních Srbských dětí vítajících vojáky,.."
Konec knihy je věnován sedmi barevným schématům StuG III ve 3D. Stroje mají ve většině případů určeny velitele vozu. Zde bych měl snad jednu výtku k tomu že mohl být prostor věnován více strojům třeba jen v bokorysu.......


Jestli bych knihu doporučil, jednoznačně ano,..pokud ji seženete levně je to paráda, ale svoji cenu má i za ten oficiální balík!!!
URL : https://www.valka.cz/Stug-Abt-197-Karlheinz-Muench-t68569#240373 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více