19.07.2010 - Gurkha poslán domů z Afghánistánu za to, že uřízl nepříteli hlavu

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 445 příspěvků vloženo, 1182 editováno a 438 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

19.07.2010 - Gurkha poslán domů z Afghánistánu za to, že uřízl nepříteli hlavu

  Avatar
  Dvacetiletý příslušník jednotky Gurkhů byl stažen z nasazení a poslán zpět do Velké Británie poté, co v boji s cílem zabít vysoce postaveného velitele Talibanu nebyl schopen zajistit celé tělo zabitého nepřítele, a v situaci, kdy mu došla munice, odřízl mrtvému hlavu, aby ji předal k identifikaci.


  Pokud bude uznán vinným z porušení Ženevské konvence, může jít do vězení. Pro muslimy je nemožnost pohřbít celé tělo považováno za potupu, protože mrtvý nebude moci vstoupit do nadpozemského ráje (v minulosti se často aplikovala praxe "vystřelení z děla", kdy bylo tělo popraveného rozmetáno výstřelem z děla a nebyla tedy šance na cestu do ráje)


  Zdroj : www.novinky.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367594Verze : 0
  MOD
  Avatar
  je videt, ze Gurkove se s tim neserou, a je to dobre ... tak jako v minulosti i dnes jejich kukri budi strach mezi neprateli, a doufam, ze z toho maj Talibanci spatny spani ...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367595Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Tak to je skoro k smíchu, jestli ho odsoudí za to, že vědomě narušil zvyky nebohých Talibanců a zostudil mrtvého teroristu, bude to fraška ad absurdum.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367596Verze : 0
  Avatar
  Je sice pravda, že Ženevská konvence hovoří i o tom, že se zabitý nepřítel nesmí " hanit a tupit ", ale ten voják který dostal úkol jej prostě splnil. Snad jen velitel mohl něco předvídat a vybavit jej např. kvalitním fotoapatátem. Je to vždy k pláči, když nějaký " de -bílek " vlastnící modrou knížku je odborník na vše. Prostě rozhodl se a úkol je splněn. No pro klid já bych jim tu hlavu poslal poštou nazpátek. Válka je válka, nejlepší je, když někdo hovoří o demokratizaci zabíjení .
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367598Verze : 0
  Avatar
  Takhle narušovat prastaré zvyky jeho komunity! Že se nestydí! Tedy komunity toho Gurkhy.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367599Verze : 0
  MOD
  Avatar
  presne tak, i Gurkhove maji sva prava ! a myslim si, ze by Talibanci omluvou meli dodat nejmene sto dalsich teroristu ke skalpovani Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367604Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Zajímalo by mě, jak pohřbívají ty "Aláhovy bojovníky s tritolovejma podprsenkama"? Ti se vcelku asi do nebe nedostanou.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367607Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Pánové, ne že bych chtěl nějak chladit vaše zvykové nadšení nicméně vzhledem k tomu za koho ten Gurkha bojoval je tu ještě jeden zvyk, tentokrát závazný pro jeho zaměstnavatele, zvaný "Ženevské konvence" kde je zhanobování pokud vím zapovězeno a celá konvence je tuším uvozena formulací ve smyslu "bez ohledu na jednání protivníka".


  Je mi osobně srdečně jedno jestli se v tom Afghánistánu budou vzájemně stahovat z kůže nicméně jak už tu padlo, zvyky by se měly ctít a to zejména ty zvyky k nimž se písemně zavážeme a na které se v rámci naší "humanity" stále odkazujeme (stejně jako Talibanci především v situaci kdy se nám to hodí)...Ono je potom opravdu tristní mlátit se do prsou "jak jsme lepší a oni jsou divá zvěř" a přitom páchat stejné prasárny jako nepřítel...(a když jsme u toho, tak jak bylo dlouhou dobu ticho s přímými přenosy řezání hlav rukojmím, mám dojem že po tomhle se nám zase nějaké urodí a zase budeme moci pokrytecky ječet jaký dobytek tohle dělá...)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367609Verze : 0
  Avatar
  Nu pravdou je že měl podle místního talibanského zvyku toho mrtvého podřezat zaživa a před kamerou. To je zřejmě správné a vhodné. Jinak pokud vím tak Talban žádnou konvenci nepodepsal, sám se jí neřídí a řídit nehodlá. Takže o čem se tu vlastně vypráví? Mimochocem co by se asi tak stalo, kdyby Gurkhu za trest poslali opravdu domů? Jak by na něj asi ta konvence dosáhla? Kdo by ji prosadil? OSN, no to by byla sranda že by ten voják umřel sešlostí věkem. Gurkha splnil rozkaz a měl by dostat pochvalu. Jestli e to talibancům nelíbí mohou jít do aláhovi řiti. A milý darkfolde, kdo bude soudit ty talibance co vraždí ve vesnicích (podle posledních rozkazů přednostně ženy a děti) aby nahnali strach místním? Ono to není o sympatiích, je to o tom že pokud chcete někoho posuzovat musíte posuzovat i druhou stranu a žvásty těch co melou o ubohých talibancích a zlých agresorech mne docela štvou. Pokud vím jsou to neoznačení bandité schovávající se mezi obyvatelstvem (čímž jej ohrožují) páchající jak násilnou tak majetkovou trestnou činnost. Takže se na to nějaká konvence pro boj s pravidelnou armádou moc nevztahuje. A pokud jim chybí hlava ke vstupu do ráje, je to problém jejich a jejich proroka.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367611Verze : 0
  Avatar
  Je odběr tkáně k identifikaci hanobením mrtvého? A zrovna hlava poskyzuje možností identiikace několik.


  Jinak porušením konvencí bylo např. i postřílení stráží v Dachau nebo to, že po objevu postřílených zajatců v Ardenách 82. výsadková divize nějakou dobu nebrala zajatce z řad SS, očekávám ostré odsouzení a prohlášení, že byli Američané stejní jako Němci.


  re. cimbal, známý který působil v rámci ozbrojených sil USA ve Fallůdži říkal, že nadšení k sebebušení prudce pokleslo když začala neformální informační kampaň (založená na praktických zkušenostech) na téma "co se sebevražednému atentátníkovi zaručeně při výbuchu utrhne" spolu s "co rádi toulaví psi"...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367612Verze : 0
  Avatar
  Jeden z poslední vlny v Izraeli byl polodementní pubescent, chytlili ho na přechodu a když se svlékl ukázalo se že má pečlivě ovazaný penis i šourek, asi ho někdo ideologicky podpořil Smile
  A co ti "hodní talibanci" půjdou před soud za to že jednoznačně útočí na civilisty? Pozve si tam OSN přiblblíky co stejně útočí na tržištích a mešitách? A co se stane s palestinci (tou chátrou), budou pozváni k soudu OSN za to že nejen vraždí civilisty, ale ještě navrch porušují jejich náboženské představy? Ony ty židovské pohřební předpisy jsou ještě striktnější a machometáni je ve skutečnosti převzali.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367614Verze : 0
  Avatar
  Bite, to zda Taliban ŽK podepsal nebo ne je irelevantní.Problém je v tom že ji podepsala VB a ta je tak povina se jí držet a to bez ohledu na jednání nepřítele nebo na to co si já neby to myslíme


  Co se týče odsouzení Talibanců, tak jak si jistě vzpomeneš, soud obvykle pracuje tak že se někdo kdo je podezřelý z trestného činu obviní, potom se mu soud pokusí prokázat vinu (nikoli ovšem po pěti letech waterboardingu protože případné přiznání je podobně důvěryhodné jako přiznání někoho koho si vzalo do práce Gestapo) a je-li tomu tak potom je na místě vynést rozsudek a ten vykonat.


  Takhle alespoň spravedlnost obvykle funguje a pokud si chceme říkat civilizovaná společnost, měli by jsme se toho držet.V opačném případě si ovšem nedělejme pokryteckou čáku že "jsme někdo lepší".


  Když se tak chytne zajatec o kterém se ví (a lze mu to dokázat) že někde v Tralalabádu postřílel pár desítek lidí, potom je na místě jej odsoudit a zastřelit.Nic proti tomu.


  Stejně tak je ale zcela na místě odsoudit a zastřelit toho kdo je zodpovědný za to že kvůli likvidaci deseti talibanců je srovnaná se zemí vesnice v jejichž troskách zahynulo padesát civilistů (pokud si pamatuju tak zveřejněný bodycount leteckých úderů za poslední rok byl jeden mrtvý talib na 3-4 civily).


  Justice for all...bohužel, takhle to ani v jednom případě nefunguje a že si jak se základními zákony tak i s ŽK vytírají zadek obě strany je smutná pravda...


  Jak jsem psal, je mi jedno jestli se tam budou vzájemně stahovat z kůže nebo mlýt na jemné šajbě nicméně očekávám že stejně zvykově nadšení budete všichni, co tu milého Gurkhu hájíte, i ve chvíli kdy se v TV budete koukat jak stejně zvykově zkompostují nějakého našeho vojáka...a nebo že by to takhle taky nefungovalo protože "my jsme ti lepší"?Inu, pokrytectví světem vládne...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367615Verze : 0
  Avatar
  Marku, samozřejmě že to bylo porušení konvencí a bylo na místě jej stíhat.Fakt že k tomu tak nedošlo je jen prostým důkazem "spravedlnosti vítězů".


  Jinak, negeneralizoval bych to.Pokud jsou vinní konkrétní viníci, mají být konkrétní viníci souzeni.Tak jako všichni američani nepáchali válečné zločiny bylo tomu tak i u němců.Říct že jedni jsou špatní a druzí dobří je velmi nebezpečná generalizace...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367617Verze : 0
  Avatar
  Očekávám postřílení všech přeživších pilotů USAAF a RAF, kteí se účastnili taktických úderů ve Francii, vzhledem k tomu, jké byly v jejich důsledku ztráty mezi Francouzskými civilisty. Co mimochodem ty konvence říkají o někom, kdo se ukrvá mezi civilisty a využívá je jako živé štíty? (A co říkají o někom, kdo není rozlišen uniformou ani jinak...)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367618Verze : 0
  Avatar
  Marku, příliš zjednodušuješ.Kdo vydal rozkaz k náletu na civilisty?Tam hledej vinu, on ani ten pilot si to nevymyslel jen tak z plezíru u kafe...


  Mimochodem když jsme u toho, zkusil jsi se někdy zamyslet nad tím že právě britský Bomber Command jako snad jediný ze složek spojenecké armády i přes veškerou snahu A.Harrise nedošel stejných poct (tedy mimo jiné i udělení Campaign medal) jako zbytek?


  Stran Talibanců-viz co jsem napsal.Znáš-li viníka, potrestej jej.Neznáš-li, není to zdůvodněním zbytečného masakru (a když jsme u toho možnosti letecké ofenzivy od dob WWII jaksi pokročily).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367619Verze : 0
  Avatar
  Háček je že stejná konvence milý darkfolde ZAKAZUJE používat civilisty jako štíty, konkrétně bandám ozbrojenců kteří nemají označení které je jasně a zřetelně od civilistů odlišuje se pak neříká vojáci jedné ze stran. A o policejních akcích proti banditům se v dané konvenci nemluví. Problém je že ta spravedlnost musí být opravdu pro všechny, nikoli tedy pro špinavého banditu ano a pro vojáka nikoli. On ten co střílel to obvykle dostal od někoho rozkazem, toho bys ty samozřejmě neřešil, takže TVOU logikou, stráže koncentráku postřílet a Himlerovi dát důchod, že? Ono je to o tom že něco je zločinecká banda, třeba stejná jako narkomafie v Jižní americe a pokud jsi u nich moc se neřeší jestli tě tam dohnala snah mít televizi, nebo to že nemáš sestru abys ji prodal do bordelu, jsi prostě součástí skupiny. Obdobně Taliban, jeho příslušníci měli možnost se vzdát a včlenit se do běžné populace, neučinili to, dál přepadají, loupí a převáží drogy (odkud že by brali peníze na placení zbraní a podpor atentátníků?) A úkol tam nasazených jednotek je jasný, vyhupit je, Gurkha konal správně a zcela dle SVÝCH zvyků (stejně jako když nosili hlavy japonců za WWII a němců za WWI), o žádné "hanobení" nešlo, prostě jen potřeboval důkaz úspěchu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367620Verze : 0
  Avatar
  trochu mi to pripomina to drama s utokem plynu za prvni svetove valky ... asi malokdo se pozastavi nad tim, ze tam behem par hodin dokazaly dela a kulomety roztrhat na kousky padesat tisic vojaku, ale temer kazdy zna "straslivy utok plynem", ktery ma na svedomi par tisic vojaku. Ne, ze by byli mene mrtvi, o tom zadna, ale co se tyce zabijeni, nejsou "jinak mrtvi", jsou proste MRTVI. Stejne tak v tomto pripade, pokud by ho rozrthal granat, bylo by to jedno, protoze clovek, ktery zmackl spoust a tedy se dopustil mrzaceni mrtveho tela, sedi o nekolik (desitek) kilometru dal ... v tomto pripade to byl Gurkha, nasazeny a jednajici dle rozkazu, zlikvidovat a donest k identifikaci. Rozkaz splnil, a jestli to je nebo neni v rozporu s Zenevskou konvenci bych neresil, protoze je zajimave, ze se to vytahne vzdy jen tehdy, kdyz se to hodi JEDNE strane sporu, nikoliv vsak obema. To same Izrael vs. palestinci, opet, ocekava se, ze jedna strana "bude ta lepsi" a "nebude se chovat jako diva zver", zatimco ta druha toho uspesne vyuziva, obali poloimbecilni deti TNTckem a posle na prochazku mezi lidi, treba do autobusu ci pred skolu ... PROC tedy ma jedna strana dodrzovat a druha nikoliv ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367622Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Nějak nechápu o jakých konvencích je řeč ...


  Taliban není pravidelná armáda, ale pakáž skrývající se mezi civilisty a využívající je jako živý štít.


  Ženevské konvence sami nedodržují, takže nechápu, proč se jejich dodržování dovolávají.


  Ghurka postupoval naprosto správně.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367623Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Celý svět potřebuje takového vůdce!
  Předseda vlády Kevin Rudd - Austrálie
  Muslimové, kteří chtějí žít podle islámského práva Sharia, byli ve středu vyzváni, aby opustili Austrálii, čímž se vláda zaměřila na radikály ve snaze odvrátit možné teroristické útoky.
  Rudd sám pak rozhněval některé australské muslimy prohlášením, že podporoval špionážní agentury ve sledování národních menšin. Cituji:
  „Přistěhovalci, ne Australané, se musí přizpůsobit. Přijměte to, nebo odejděte. Jsem unavený obavami tohoto národa u toho, zda nejsme ohroženi nějakými jedinci či jejich kulturou. Od teroristického útoku na Bali jsme u většiny Australanů zaznamenali nárůst vlastenectví.“
  Naše kultura se vyvíjela během více než dvou století bojů, pokoušení a vítězství milionů mužů a žen, jež usilovali o svobodu. Mluvíme převážně anglicky, ne španělsky, libanonsky, arabsky, čínsky, japonsky, rusky, nebo jakkoli jinak. Tudíž, pokud se chcete stát součástí naší společnosti, naučte se jazyk!
  Většina Australanů věří v Boha. Není to žádný politický pravicový nátlak, ale prostý fakt, neboť právě křesťanští muži a ženy založili tento stát na křesťanských principech, což je jasně zdokumentováno. A je jistě vhodné, aby to bylo vyobrazeno na stěnách našich škol. Pokud vás bůh obtěžuje, navrhuji vám, abyste uvažovali o jiné části světa jako svém domově, neboť Bůh je součástí naší kultury.
  Vaši víru můžeme akceptovat, a nebudeme se ptát proč. Vše, co žádáme, je aby jste vy akceptovali tu naši a žili s námi v souladu a pokojném soužití.
  Tohle je naše země, naše půda a náš způsob života a dáme vám veškerou příležitost k tomu, abyste toho všechno mohli užívat. Ale jakmile jste si začali stěžovat, naříkat a remcat o naší vlajce, našich závazcích, naší křesťanské víře nebo našem způsobu života, velmi Vám doporučuji využít další přednosti naší skvělé australské svobody - právo odejít. Pokud jste nešťastní, odejděte. Nenutili jsme vás sem přijít. Požádali jste, abyste tu mohli být. Tak přijměte zemi, která přijala vás.“
  Možná, že pokud mezi sebou tohle rozšíříme, najdeme i my odvahu začít mluvit a vyslovit tu samou pravdu.
  Pokud souhlasíš, pošli tohle co nejvíce lidem, které znáš.  Pznámka :
  Prohlašují, že já s tím souhlasím. Mrtvý nepřítel je ten nejlepší. Pánové válka je prostě válka .
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367624Verze : 0
  Avatar
  Bite, já nepopírám že takové jednání ŽK zakazuje nicméně jak už sis tu sám napsal, Taliban ji nepodepsal.VB na druhou stranu jejím signatářem je a tudíž má i povinost ji dodržovat a to v souladu s jejími ustanoveními bez ohledu na to co dělá nepřítel.


  Ano, je to určitá schizofrenie (je to podobný vztah jako mezi některými válčícími stranami za WWII) nicméně VB to z nutnosti ŽK dodržovat nijak nevyjímá.


  Pokud někdo používá civilisty za živé štíty, je na místě jej odsoudit a potrestat jenže ti to opět nedává ani v nejmenším právo zlikvidovat kvůli tomu i těch padesát živých štítů.


  Co se týče tebou naznačovaného "vyjímání velení z odpovědnosti" tak mi buď laskavě ukaž kde to píšu nebo mi nepodsouvej co jsem neřekl.Je-li to vojákova osobní iniciativa, je vinen on sám (což je případ našeho Gurkhy).Pokud však k tomu dostane rozkaz, padá vina na nadřízené (případně i na vojáka pokud nastaly okolnosti umožňující rozkaz odmítnout a nestalo se tak).Tuhle praxi zavedl již Norimberský tribunál a pokud vím, používá se dodnes.Tedy ne, stráže koncentráku i Himmlera bych nepostřílel ale postavil před stejný soud.Důkazů na jejichž základech lze za totéž odsoudit (a zastřelit dodatečně) jak stráže tak i Himmlera bylo dost v roce 1945 i dnes (a narozdíl od Talibanců by nebylo nutné získávat soudně neplatné "důkazy" mučením).


  Co se týče tvé možnosti "vzdát se a začlenit se do společnosti", dovol mi velmi naivní dotaz-kdepak jsou ti co se vzdali?Včlenili se do původní populace?Těch bude velice málo.Skončili v táborech ala Guantánamo?To lze dokázat u většiny (a ani sami američani se tím příliš netají).A teď otázka pro tebe-mít tento výběr (tedy buď bojovat a padnout nebo se vzdát a skončit v lágru), kterou možnosti si vybereš?  Admine, on je v tom problém-plyn ja ZHN a jako takový je dnes i zakázán.Jistě, ono se klidně může stát že se někde ve stylu Somma během týdne na kaši kulomety, samopaly a bajonety vzájemně rozemele sto tisíc vojáků jenže toto obě strany schválí protože to je konvenční válka.Když však totéž provedeš plynem nebo třeba jadernou pumou, odsoudí tě celý svět (včetně tebe-hypotetický příklad, Indie použije jadernou zbraň ve válce s Pákistánem-odsoudíš ji nebo ne?vždyť ti mrtví jsou tak jako tak mrtví...).


  Co se týče Palestinců, je to daň za to že si říkáme civilizovaná společnost (což nám narozdíl od těch méně civilizovaných brání se chovat jako Vizigoti) a hlavně daň za to že problémy nevyřešíme ve chvíli kdy řešitelné byly.Kdyby během války za nezávislost Izraelci nahnali Palestince do moře (tehdy k tomu měli jak záminku tak i náklonnost světa), nikdo by to dnes nemusel řešit.Stejně tak kdyby po sovětsko-afghánské válce (do té doby se jim velice hodil což je vzhledem k aktuálnímu dění poněkud trpce ironické) američani a pákistánci zařízli Taliban, nebyl byl jeho problém dnes na pořadu dne.Totéž třeba Irák-proč během Desert Storm nebyl Saddám zajat a odsouzen?Že nejsme schopni řešit problémy v době kdy je řešit lze (a dle práva jsme tím i povinováni) je smutné nicméně pokud toho schopní nejsme, je dost zbytečné dodatečně brečet.


  Mimochodem když jsme u těch palestinců, pokud si vzpomínám tak po 11.09.2001 se nejvíce slavilo tam (CNN to dokonce živě přenášela).Pročpak dnes USA Palestince hájí a nerozsekají je na kusy?Většina posádek těch letadel byla ze Saudské Arábie-pročpak ta nebyla napadena?Čím si napadení vysloužil právě Afghánistán když výcvikové tábory teroristů se nachází ve většina muslimských států a to včetně států "spojeneckých"?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367626Verze : 0
  Avatar
  Ale právě že vyjímá, ta konvence se vztahuje na "válčící strany" nikoli na boj s bandou zločinců. V té konvenci je jasně napsáno čím se "voják" (tam je kombatant) liší od nevojáka. A pro pobyt v pásmu bojů je jasně dáno že civilista nesmí mít zbraň (pokud je vojákem musí být označen). Konvence jasně mluví o vojácích tak o čem se tu snažíš vyprávět, ten zabitý šmejd byl bandita, to že jeho hlavu Gurkha přinesl je v pořádku.
  Ptáš se kde že jsi napsal že se mají soudit jen "malé ryby" inu tady : "někdo kdo je podezřelý z trestného činu obviní, potom se mu soud pokusí prokázat vinu..." háček je že pokud je někdo podezřelý z toho že zabil souseda nebo podřezal jeho kozu, možná to jde dokázat, i když ani to není v tamních podmínkách snadné, jak ale dokážeš to o čem (asi z vrozené skrovnosti) nepíšeš že ti kdo navádí různé achmedy k bombovým útokům jsou zcela mimo spravedlnost? Svědek je rozptýlen po okolí, takže ta tvá spravedlnost je poněkud mimo a o soudu se ti může tak leda snít. Ale hlavní je že se snažíš naroubovat naše pojímání spravedlnosti na zcela jinou kulturu (to i amíci) což jednoduše nefunguje a ani nemůže. Z pohledu té cizí je nějaký "soud" a podobné atrakce o ničem když přeci je jasné že to udělal sousední kmen a je tedy třeba jak je zvykem zabít někoho od nich. A tvé řešení je krásné, ale pohádky jsou spíš pro děti, nějak mi to připomíná ten soud se švejkem a rozplétání nitek Smile
  Pohled na "živé štíty" máme hodně rozdílný, já ten že za ztráty na straně civilistů má ten kdo se jimi obklopí a zneužije je. Ono vyprávění o tom jak se má ten ošklivý eeaný lump chytit a postavit před soud je hezké, ale Silvestr a Apríl jsou daleko a jinam to nepatří. Dle tvé logiky by policie měla nechat únosce případně lupiče s rukojmím protože pokud by se jim něco stalo je to vina policie? To se tedy mýlíš, to by příště každý šmejd prostě vzal dítě a schoval se za něj.
  Co meleš o Guantanámu? Tam skončili ti které američané chytili (třeba to byli turisté, že)? Čím to je, že mluvkové jako ty, si neuvědomují že tam sedí většinou lidi co vůbec nejsou z Afghanistánu? Copak asi dělalo tolik cizinců v zemi kde zuří válka? Že by ti jemenci, alžířané, lybijci byli na turistickém výletu za krásami Afghanistánu? A čím to, že je největší problém se jich zbavit? Jejich vlastní země je buď odmítají přijmout, nebo je tam amíci nechtějí dát, když jim hrozí že je popraví už za letištěm. ani jiné země o ty milé soudruhy nestojí a když jsi u těc statistik, tak z jemenců se k terorizmu vrátilo 3/4 z propuštěných. Vyber už si menší blbost na opakování. A Docela velké množství talibanců se "začlenilo" zpět, jenže to byli afghánci, nikoli nějaký žoldák z buhví jaké země o které místní ani neslyšeli.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367628Verze : 0
  Avatar
  jj pravda pravda


  BTW a když jsem u toho v době WWI nebyly plyny považované za nic jiného, než trochu účinnější zbraň ... třeba jako lepší kulomet Very Happy


  Ani jedna z bojujících stran na jejich používání nespatřovala nic divného. Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367630Verze : 0
  MOD
  Avatar
  OFF TOPIC:

  Citace - altmann :

  Celý svět potřebuje takového vůdce!
  Předseda vlády Kevin Rudd - Austrálie
  Muslimové, kteří chtějí žít podle islámského práva Sharia, byli ve středu vyzváni, aby opustili Austrálii, čímž se vláda zaměřila na radikály ve snaze odvrátit možné teroristické útoky.
  Rudd sám pak rozhněval některé australské muslimy prohlášením, že podporoval špionážní agentury ve sledování národních menšin. Cituji:
  „Přistěhovalci, ne Australané, se musí přizpůsobit. Přijměte to, nebo odejděte. Jsem unavený obavami tohoto národa u toho, zda nejsme ohroženi nějakými jedinci či jejich kulturou. Od teroristického útoku na Bali jsme u většiny Australanů zaznamenali nárůst vlastenectví.“
  Naše kultura se vyvíjela během více než dvou století bojů, pokoušení a vítězství milionů mužů a žen, jež usilovali o svobodu. Mluvíme převážně anglicky, ne španělsky, libanonsky, arabsky, čínsky, japonsky, rusky, nebo jakkoli jinak. Tudíž, pokud se chcete stát součástí naší společnosti, naučte se jazyk!
  Většina Australanů věří v Boha. Není to žádný politický pravicový nátlak, ale prostý fakt, neboť právě křesťanští muži a ženy založili tento stát na křesťanských principech, což je jasně zdokumentováno. A je jistě vhodné, aby to bylo vyobrazeno na stěnách našich škol. Pokud vás bůh obtěžuje, navrhuji vám, abyste uvažovali o jiné části světa jako svém domově, neboť Bůh je součástí naší kultury.
  Vaši víru můžeme akceptovat, a nebudeme se ptát proč. Vše, co žádáme, je aby jste vy akceptovali tu naši a žili s námi v souladu a pokojném soužití.
  Tohle je naše země, naše půda a náš způsob života a dáme vám veškerou příležitost k tomu, abyste toho všechno mohli užívat. Ale jakmile jste si začali stěžovat, naříkat a remcat o naší vlajce, našich závazcích, naší křesťanské víře nebo našem způsobu života, velmi Vám doporučuji využít další přednosti naší skvělé australské svobody - právo odejít. Pokud jste nešťastní, odejděte. Nenutili jsme vás sem přijít. Požádali jste, abyste tu mohli být. Tak přijměte zemi, která přijala vás.“
  Možná, že pokud mezi sebou tohle rozšíříme, najdeme i my odvahu začít mluvit a vyslovit tu samou pravdu.
  Pokud souhlasíš, pošli tohle co nejvíce lidem, které znáš.  Pznámka :
  Prohlašují, že já s tím souhlasím. Mrtvý nepřítel je ten nejlepší. Pánové válka je prostě válka .
  Asi zabudol že on je tiež prisťahovalec (alebo potomok prisťahovalcov).... Takže asi by sa mal prispôsobiť normám správania pôvodných obyvateľov austrálie nie?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367633Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Darkfold :

  Je-li to vojákova osobní iniciativa, je vinen on sám (což je případ našeho Gurkhy).Pokud však k tomu dostane rozkaz, padá vina na nadřízené (případně i na vojáka pokud nastaly okolnosti umožňující rozkaz odmítnout a nestalo se tak).  Rozkaz znel zlikvidovať a hodnoverne identifikovať. Keď nemohol odniesť telo, zabezpečil aspoň hlavu. Má to aj výhody - obeť je určite mŕtva a nikto nemôže pochybovať o tom, že náhodou prežil (ak by zobral len vzorku DNA). A potom - ak by vzal len vzorku DNA (napr kus kože, prst (aj odrezanie prstu sa dá považovať za hanobenie, pípadne prst môže zobrať aj zo živého)) nikde nie je napísané že to majú s čím porovnať (DNA, odtlačky). Takže splnil rozkaz tak ako v danej chvíli považoval za správne a vhodné.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367634Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Tomáši: Starý Řím byl taky zničen díky tomu, že se proti brabarům snažil chovat civilizovaně (na tehdejší dobu).
  Obávám se, že při takovémhle pseudohumanistických výkladech naší civilizaci brzo čeká to samé.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367635Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Další problém "soudního" postupu je, že jaksi nefunguje v situaci, kdy prostě není monmé k soudu předložit důkazy, protože by hrozila kompromitace zdrojů.
  Ad živé štíty, takže co tedy Darkfold navrhuje učinit, pokud dostane informaci, že v hloubi nepřátelského území má skupinu nepřátel co si udělali základnu z vesnice? Mimochodem "vybombardovaných vesnic" moc není, ale často větší škody nedž bomby letadel NATO nadělají sekundární exploze skladů munice které navíc rozházejí nevybuchlé kousky do okolí.
  A argumentace Bomber Command je dost zcestná, vzhledem k tomu, že jsem psal o taktických úderech ve Francii, kterých se BC účastnilo jen s krajním odporem co nejméně o šlo. Ale jen "blbá" kampaň proti zbraním V stála životy vlkého množství civilistů nejen Německých, ale i Francouzských, Belgických, Holandských a vzhledem např. k bombardování KL Trassenheide na Usedomu při náletu na Peenemünde i civilistů z dalších okupovaných zemí. Podle tvé logiky měli Spojenci poslat konstábla, aby von Brauna, Dornbergera a Obertha zatknul za zločinné spiknutí s cílem zavraždit poddané Jeho Veličenstva?
  (a mimochodem co ty miliony různě pochytaných Němců a Italů, uvězněných bez soudu na dlouhá léta?)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367638Verze : 0
  Avatar
  Paradoxně jedni z posledních se vraceli Lucemburčané, za války se stali občany "říše" byla z nich postavena divize, následně rozbita a oni seděli v GULAGu u Tambova, po válce už nebyli "němci" takže se o ně Německý stát nezajímal, s Lucemburským velkovévodstvím Stalin nejednal (ti proti němu nebojovali) a sklončilo to že se za ně vzal kancléř Adenauer a propuštěni byli někdy kolem půlky padesátých let (samozřejmě že souzeni nikdy nebyli, pokud nebereme proceduru "25 let" pronesenou nějakým politrukem).
  Ono to souzení má i další a zcela zásadní problém, kdo bude soudit někoho kdo vyhodí do povětří třeba mešitu? místní? Nebo spojenci? Nebo nějaký mezinárodní soud? Stačí se podívat na případy pirátství, kdy ta černá sebranka je chycena na palubě se zbraní a to jak se to řeší.
  a čekat že Gurkha vyrostlí v horské vsi kdesi v Nepálu bude řešit nějaké DNA je vyložená kravina, on byl vybrán dostal možnost sloužit (je to docela velký výběr) a jeho výcvik začal angličtinou, výcvikem se zbraní a podobnými věcmi, pak byl odeslán do Afghánu a tam bojoval a plnil úkoly. Vyprávění o důkazech jsou hezká, ale stejně jako ti horalé v afghánu ani on o nějaké DNA nejspíš nikdy neslyšel. Hlava je prostě důkaz že úkol splnil, tělo se odnést nedalo, odnesl tedy hlavu jak je zvykem. Měl by dostat medaily za dobrou službu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367641Verze : 0
  Avatar
  Osobně si můžu o tom co udělal ten Gurkha myslet co chci (tedy že mi to přijde jako správný), ale to nic nemění na tom že tím porušil vojenské předpisy které se na něj vztahovaly a které jako voják byl povinen znát. Pokud bude řešen (ať už kázeňsky nebo soudně) je to naprosto správné (slovy klasika "tak je to spravne, tak to ma byt"). Jiná věc je, že bych osobně byl pro to aby buď ten trest byl minimální nebo aby dostal milost.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367655Verze : 0
  Avatar
  A které to předpisy porušil???
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367659Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Tuším že v Ženevské konvenci je cosi o zhanobování.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367672Verze : 0
  Avatar
  Je. Otázkou je či dôkaz o splnení rozkazu a identifikácia zločinca spadá pod Ženevské konvencie... Už to tu bolo viackrát spomenuté - príslušníci Talibanu väčšine prípadov nespĺňajú základné znaky kombatantov v zmysle ženevských konvencií (napr uniforma, viditeľné nosenie zbrane, dodržiavanie zásad vedenia boja, jednotné velenie). Neviem v akom rozsahu tieto podmienky spĺňal dotyčný, prípadne jeho spolubojovníci. V zmysle toho čo platí v Afganistane ide skôr o zločineckú - teroristickú organizáciu.... A členov napr. talianskej mafie za ľudí pod ochranou Ženevskej konvencie snáď nikto nepovažuje.


  P.S.: inak skôr odsúdia / potrestajú jeho nadriadených.... Bol vojak preukázateľne poučený o medzinárodnom humanitárnom práve? Bol preskúšaný zo znalostí Ženevských konvencií? Bol upozornený na to že padlým sa nesmie odrezávať hlava? Špecifikoval veliteľ spôsob identifikácie cieľa?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367673Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jistě, lze se odvolat na to že na talibánce se Ženevská konvence nevztahuje, což je možné, nicméně uřezávání hlav mrtvolám nevojáků (civilistů, banditů, nepřátelským bojovníkům, atd., atd.) asi i tak nebude ve shodě s našimi či britskými vojenskýmy předpisy.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367674Verze : 0
  Avatar
  Kdyby mohli odnést celé tělo a proběhla pro účely identifikace pitva, bylo by to hanobení?


  Kromě toho na identifikaci pomocí DNA je třeba mít např. přístup k DNA příbuzných apod. - a to nemusí být k dispozici. Stejně tak pro otisky prstů je nutné mít vzory na srovnávání.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367675Verze : 0
  Avatar
  Nevim, nechal bych to na svém velení ať to rozhodne, pak by mohl být evtl. popotahován patolog či velící generál, ale to by nebyl už můj problém.


  Tady je ještě jedna věc. Je to v Afghánistánu, to je zem která se velmi nerada nechá podrobit nějakým nepřítelem. Ať už Brity či Sověty. Teď maj černýho Petra v ruce američani. Asi není nejvhodnější nechat svý vojáky chovat se tak aby se jejich chování dostalo do rozporu s náboženským cítěním Afghánců.....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367676Verze : 0
  Avatar

  Citace - altmann :

  Celý svět potřebuje takového vůdce!
  Předseda vlády Kevin Rudd - Austrálie
  Muslimové, kteří chtějí žít ...

  Vážený pane kolego,
  šeredně se mýlíte! Úřadující předseda KR, nic takového neprohlásil, naopak se jedná o jeho již neúřadujícího předchůdce Johna Howarda a nebylo to tuto středu, ale mnohem dřív ...  Citace - buko1 :

  Asi zabudol že on je tiež prisťahovalec (alebo potomok prisťahovalcov).... Takže asi by sa mal prispôsobiť normám správania pôvodných obyvateľov austrálie nie?

  Příteli,
  asi jste zapomněl, že lidstvo je od svého vzniku v pohybu. Stručně řečeno, všichni jsme potomky kočovníků. Což v Austrálii platí i na takzvané Aborgince.  Citace - Darkfold :

  ... jeden zvyk, tentokrát závazný pro jeho zaměstnavatele, zvaný "Ženevské konvence" kde je zhanobování pokud vím zapovězeno a celá konvence je tuším uvozena formulací ve smyslu "bez ohledu na jednání protivníka".

  Citace - Darkfold :

  ... to zda Taliban ŽK podepsal nebo ne je irelevantní. Problém je v tom že ji podepsala VB ...

  Kolego a příteli,
  co na to říci, snad jen to, že lituji, ale ŽK není a nikdy nebyla jednostranným závazkem. Naopak je smlouvou několika států, které se zavázaly, že jejich armády budou vůči sobě a svým civilistům postupovat zdrženlivě. Podle posledních zpráv, Taliban a další náboženští magoři, k této smlouvě a k dalším podobným, ještě nepřistoupili! Proto doporučuji obrnit se trpělivostí, třeba jim to dojde a my je pak budeme moci poslat k nejvyššímu, přesně podle ŽK.  Citace - Tango :

  ... Řím byl taky zničen díky tomu, že se proti brabarům snažil chovat civilizovaně...

  Vážený pane kolego,
  i vy se šeredně mýlíte! Římská říše byla zničena díky pletichaření tamních mocichtivců. Takže ne civilizovanost, ale chamtivost jednotlivců byla zkázou říše.  Citace - Telconar :

  Tak to je skoro k smíchu, jestli ho odsoudí za to, že vědomě narušil zvyky nebohých Talibanců a zostudil mrtvého teroristu, bude to fraška ad absurdum.

  Pane kolego,
  z mého hlediska spíše záleží na "zvací smlouvě", či co to uzavřelo NATO s afgánskou vládou. Jsou-li v této smlouvě označeni talibánci za Neafgánce, pak lze předpokládat, že v muslimské zemi budeme pacifikovat a zabíjet podle místního rituálu, bez ohledu na ŽK.


  Na závěr se omlouvám všem předřečníkům, které jsem nezařadil do svého tanečního pořádku. A čackému Gurkhovi držím palce, aby jej naše vojenská mašinérie nepoužila jako obětního beránka.


  Ayo Gorkhali!
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367677Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Ale bol. Podľa toho čo bolo medializované tak mali nejakým spôsobom doložiť že akcia bola úspešná.... Pokiaľ by nedoložili úspešnosť, nesplnili by rozkaz. A nesplnenie rozkazu je tiež klasifikované ako trestný čin. Nikto okrem veliaceho a vojakov ktorí boli pri inštruktáži nevie ako zneli rozkazy. Čiste teoreticko mohlo v rámci inštruktáže kľudne dôjsť k otázke ako doložiť že bola úloha splnená a následne k odpovedi - kľudne mu urežte...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367678Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Jiří Tintěra :


  Příteli,
  asi jste zapomněl, že lidstvo je od svého vzniku v pohybu. Stručně řečeno, všichni jsme potomky kočovníků. Což v Austrálii platí i na takzvané Aborgince.


  Ayo Gorkhali!  Samozrejme. Otázne je čo bolo v Austrálii pred príchodom Aborigénov? Inteligentné vačice? A ak tam aj nejakí pôvodní obyvatelia (myslím niečo z druhu Homo xxxxx) boli, máme istotu že Aborigéni im svoju kultúru vnútili, alebo naopak prevzali kultúru domorodcov?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367680Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Amiz ... obávám se, že předpisy naší, ani jiné armády uřezávání hlav nepříteli vůbec neřeší Very Happy

  Pokud nedošlo k nějaké změně, kterou jsem nezaregistroval ... takže si myslím, že ani tudy cesta k obvinění nevede Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367681Verze : 0
  MOD
  Avatar
  On nějaký ten předpis ohledně zacházení s mrtvolami existovat bude, o to bych strach neměl.


  Jinak buďme upřímní, hlavy se odřezávali ve středověku, teď už to tak běžné neni... a doufám že ani nebude.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367687Verze : 0
  Avatar
  Je otázkou, co má na mysli Ženevská konvence formulací "hanobit a tupit".
  Pokud by mu uřezal uši a pověsil si je kolem krku jako náhrdelník nebo přirození, aby si ho usušil jako suvenýr, pak by to zřejmě porušní konvence bylo.
  Ale on mu tu hlavu ufiknul za účelem identifikace, zcela účelově a pouze kvůli splnění úkolu. Hanobení by to bylo, pokud by jeho velitelé, po zhodnocení, že je to on, hodili jeho hlavu k svačině svému vlkodavovi apod.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367698Verze : 0
  Avatar
  Napriek "výhrade vo svedomí" musím v tomto prípade súhlasiť z Darkfoldom. ŽK je záväzná pre ozbrojené sily Veľkej Británie a Severného Írska a ich príslušníkov. A to napriek tomu, že sa nemôžu v prípade zajatia príliš spoliehať na dodržiavanie ŽK zo strany bojovníkov "nezákonných ozbrojených formácií". Je to smutné, ale je to tak.
  No taktiež musím poukázať na skutočnosť, že nieje jasné ako bol formulovaný rozkaz, či bol vyššie spomenutý príslušník náležito poučený o článkoch ŽK a zvykoch miestnych obyvateľov. A v neposlednom rade: je možné preukázať úmysel na strane konajúceho vojaka alebo jeho priameho nadriadeného - ktorého cieľom bolo zhanobenie predmetnej mŕtvoly??? V tomto prípade som presvedčený, že nešlo o úmyselné konanie s cieľom zhanobiť "tu prítomnú" mŕtvolu, preto by mal príslušný súd prihliadnuť na vyššie uvedené skutočnosti a oslobodiť nemenovaného príslušníka ozbrojených síl Veľkej Británie a Severného Írska s pod obžaloby.


  PS: "výhrada..." o tom sa nebudem rozpisovať vzhľadom na § 423 Trestného zákona.
  EDIT: mea culpa, neupresnil som o aký paragraf sa jedná, preto ďakujem kolegovi J.T. za upresnenie.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367708Verze : 0
  Avatar
  Vážený pane kolego,
  předpokládám, že měl jste na mysli slovenský zákon. Pro neznalé právních poměrů v SR si příslušný paragraf dovoluji předložit k prostudování.


  Trestný zákon
  Predpis č. 300/2005 Z.z.


  § 423
  Hanobenie národa, rasy a presvedčenia


  (1) Kto verejne hanobí
  a) niektorý národ, jeho jazyk, niektorú rasu alebo etnickú skupinu alebo
  b) skupinu osôb pre jeho vyznanie alebo preto, že sú bez vyznania, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.


  (2) Odňatím slobody až na tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
  a) najmenej s dvoma osobami,
  b) v spojení s cudzou mocou alebo cudzím činiteľom,
  c) ako verejný činiteľ, alebo
  d) za krízovej situácie.  Protože toto server je provozovan na území ČR, dovoluji si připojit i místní znění příslušného paragrafu:


  Zákon č. 40/2009 Sb.
  ze dne 8. ledna 2009
  trestní zákoník


  § 355
  Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob


  (1) Kdo veřejně hanobí
  a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo
  b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání,
  bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.


  (2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
  a) nejméně se dvěma osobami, nebo
  b) tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.  P. S.
  Ten náš je mladší a upovídanější.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367714Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No když tak to tak čtu ... tak člověk, aby se pomalu bál říct že talibanci (skupina s vyznáním nebo přesvědčením) jsou banda teroristů Very Happy


  Zvláště tváří v tvář některým názorům Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367715Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to vis, Evropa je multikulti, a bude se vzdy starat o dobro vsech jedincu na svete, jen ne tech svych Smile kdejaky prasivy pes ma "sva prava" a my musime dodrzovat vsechny dohody, ktere z nas delaji civilizovanou civilizaci, ktera, bohuzel, drive ci pozdeji zajde prave na tuto svou panevropskou predposranost vuci "lidstvi" Sad
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367719Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Já jen doufám, že o všem bude rozhodovat vojenský soud!
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367727Verze : 0
  Avatar
  Vysvětlení proč Gurkha za těchto okolností jednal právě tak, má určitou logiku, nicméně můj názor je ten, že pokud se naše civilizace hlásí k určitým hodnotám je třeba je bránit. Proto nechť je tento případ posouzen soudem. Pokud by byl tento případ přehlížen, mohlo by to vést k vývoji směrem do minulosti, kdy vojáci páchali zvěrstva v domění své nepostižitelnosti. V této souvislosti si vybavuji nedávný případ dvou českých vojáků, kteří měli nějaké nacistické malůvky na svých přilbách. Přestože šlo spíše o hloupost, než že by byli stoupenci, nebo propagátory fašismu, byli odejíti a souzeni, právě v zájmu udržení určité morální laťky.
  Na závěr si dovolím otázku: Opravdu mají Gurkhové nějakou tradici v odřezávání hlav svých nepřátel, jak tu zaznělo v diskuzi?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367784Verze : 0
  Avatar

  Citace - Jan M. :

  ... Opravdu mají Gurkhové nějakou tradici v odřezávání hlav svých nepřátel, jak tu zaznělo v diskuzi?

  Vážený pane kolego,
  tradiční způsob válčení Gurků je jednoduchý a velmi účinný. Během nočních, či denních přepadů, spoléhá každý Gurka na sebe a svůj nůž kukri. Vlastně to není nůž, ale mačeta upravená k rychlému proříznutí hrdla, nebo setnutí hlavy jedním švihem.


  Videa na ukázku co dovede kukri:
  Když bílí si hrají s kukri - nejzajímavější jsou záběry mezi 2:08 a 2:15 nebo když Gurkhové cvičí prostná s kukri


  Ayo Gorkhali!

  Gurkové umí použít kukri levou i pravou rukou.

  Útok Gurkhů jak si jej představovali vojenští dopisovatelé.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/101764#367807Verze : 0
  MOD