CZK - PT Mi-P (protitanková mína)

Protitanková priebojná mína PT Mi-P je určená k zriaďovaniu protitankových výbušných zatarasov.


Je to svojim charakterom protidnová nárazová kontaktná mína vysoko odolná proti pretlaku v čele rázovej vlny.



Kladie sa ručne zapustením hlavne v zarastenom teréne, snehu apod. S ohľadom na to, že mína môže byť aktivovaná celou šírkou tanku ( vozidla), nahradzuje pri rovnakej hustote zátarasu 3 až 4 protipásové tlakové kontaktné protitankové míny.



K výbuchu míny dôjde pri náraze tvrdého predmetu silou asi 30 N na tykadlo roznetky Ro-9.


Pri výbuchy prerazí mína pás tanku do šírky 600 mm, poškodí jeho podvozok a tým vyradí tank z boja. Ak vybuchne mína medzi pásmi, prerazí pancier do hrúbky 150 mm a tank značne poškodí, pričom je vyradená osádka tanku. Tank vo väčšine prípadov zhorí.


PT Mi-P sa kladú výhradne ručným spôsobom zapustené v teréne s porastom, ktorý umožňuje dobré zamaskovanie míny, lebo rozbuška prečnieva nad terén cca 500 mm.



Popis :


Telo míny je vyrobené z oceľového plechu a tvorí obal pre trhaciu náplň - liatu zmes TNT/H-50/50. Kumulatívna vložka je z oceľového plechu hrúbky 4 mm. Na bočnej strane je bodovo privarený držiak rozbušky s popruhom na prenášanie míny.


K adjustáciu PT Mi-P sa používajú výhradne roznetky Ro-9 a kombinované roznetky Žk.



Hlavné technické údaje :



Rozmery v mm:


Priemer : 238
Výška : bez roznetky 234 / s roznetkou 745 / tykadlo : 70



Hmotnosť v kg :


Celková s roznetkou : 10,00
Trhacia náplň : 5,80



Zdroj : Žen-29-2 Miny a roznetky – predpis ČSĽA, Praha, 1987
CZK - PT Mi-P  (protitanková mína) - PT Mi-P.

PT Mi-P.
CZK - PT Mi-P  (protitanková mína) - PT Mi-P - popis.

PT Mi-P - popis.
CZK - PT Mi-P  (protitanková mína) - Zapustená PT Mi-P.

Zapustená PT Mi-P.
CZK - PT Mi-P  (protitanková mína) - Preprava PT MI-P.

Preprava PT MI-P.
CZK - PT Mi-P  (protitanková mína) - Uložená PT Mi-P.

Uložená PT Mi-P.
URL : https://www.valka.cz/CZK-PT-Mi-P-protitankova-mina-t102050#368383 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více