Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 243 příspěvků vloženo, 1039 editováno a 281 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Kajdoš, Vladimír

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Kajdoš Kajdoš
    Jméno:
    Given Name:
    Vladimír Vladimír
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Vladimír Kajdoš
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    brigádní generál Brigade General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    21.02.1893 Němčice /
    21.02.1893 Nemcice /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    08.07.1970 Frenštát pod Radhoštěm /
    08.07.1970 Frenstat pod Radhostem /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    ministr železnic Minister of Railways
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    ? ?
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz


    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/10334#367404Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Kajdoš Kajdoš
    Jméno:
    Given Name:
    Vladimír Vladimír
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Vladimír Kajdoš
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.09.1904-DD.07.1912 Arcibiskupské gymnasium, Kroměříž
    DD.10.1912-DD.MM.RRRR Karlo-Ferdinandova universita, filosofická fakulta
    DD.09.1904-DD.07.1912 ?
    DD.10.1912-DD.MM.RRRR ?
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.12.1914-DD.07.1915 Škola jednoročních dobrovolníků, Sankt-Pölten
    DD.08.1920-DD.06.1921 Kurs pro důstojníky generálního štábu, Praha
    DD.11.1922-DD.09.1923 Válečná škola, Praha
    DD.01.1935-DD.07.1935 Kurs pro vyšší velitele, Praha
    DD.12.1914-DD.07.1915 ?
    DD.08.1920-DD.06.1921 ?
    DD.11.1922-DD.09.1923 War College
    DD.01.1935-DD.07.1935 ?
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    04.08.1915 kadet rakousko-uherské branné moci
    01.09.1915 poručík rakousko-uherské branné moci
    23.07.1916 podporučík srbské armády
    03.01.1917 praporčík ruské armády
    02.07.1917 podporučík ruské armády
    07.02.1917 podporučík legií
    02.10.1918 kapitán legií
    19.08.1920 kapitán pěchoty
    02.12.1921 štábní kapitán pěchoty
    20.09.1923 štábní kapitán generálního štábu
    31.12.1923 major generálního štábu
    14.12.1927 podplukovník generálního štábu
    31.03.1931 plukovník generálního štábu
    30.07.1936 brigádní generál
    01.11.1939 výslužba
    04.08.1915 ?
    01.09.1915 ?
    23.07.1916 ?
    03.01.1917 ?
    02.07.1917 ?
    07.02.1917 ?
    02.10.1918 ?
    19.08.1920 ?
    02.12.1921 ?
    20.09.1923 ?
    31.12.1923 ?
    14.12.1927 ?
    31.03.1931 ?
    30.07.1936 Brigade General
    01.11.1939 Retirement
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    00.09.1924-DD.12.1927 Náčelník štábu : 9. divise
    00.12.1927-DD.09.1928 Náčelník štábu : 9. divise
    00.12.1931-00.12.1933 Velitel : 1. oddělení /organisační/ hlavního štábu branné moci
    DD.12.1933-DD.12.1934 Velitel : Pěší pluk 40
    25.09.1938-04.10.1938 Velitel : Hlavní štáb ministerstva národní obrany

    Ručně vyplněné položky:
    DD.10.1914-DD.12.1914 jednoroční dobrovolník Zeměbraneckého pěšího pluku č. 25, Kroměříž
    DD.12.1914-DD.07.1915 vojenské studium, Sankt-Pölten
    DD.07.1915-DD.09.1915 velitel pěší čety Zeměbraneckého pěšího pluku č. 25, východoevropské válčiště
    15.09.1915-15.09.1915 zajetí na východoevropském válčišti
    DD.09.1915-DD.07.1916 ruské zajatecké tábory
    DD.07.1916-DD.01.1917 velitel pěší čety 1. srbského dobrovolnického pluku, východoevropské válčiště
    DD.01.1917-DD.04.1917 velitel pěší čety 2. československého střeleckého pluku, východoevropské válčiště
    DD.04.1917-DD.10.1917 náborový emisar Odbočky Československé národní rady v Rusku
    DD.10.1917-DD.11.1917 velitel pěší roty 2. československého střeleckého pluku, východoevropské válčiště
    DD.11.1917-DD.01.1918 zatímní velitel praporu 2. československého střeleckého pluku, východoevropské válčiště
    DD.01.1918-DD.10.1918 velitel pěší roty 2. československého střeleckého pluku, přesun a sibiřské válčiště
    DD.10.1918-DD.05.1919 zatímní velitel praporu 2. československého střeleckého pluku, sibiřské válčiště
    DD.05.1919-DD.04.1920 velitel pěší roty 2. československého střeleckého pluku, sibiřské válčiště a přesun
    DD.04.1920-DD.08.1920 repatriační dovolená
    DD.08.1920-DD.06.1921 vojenské studium, Praha
    DD.06.1921-DD.11.1922 důstojník Zemského vojenského velitelství pro Slovensko, Bratislava
    DD.11.1922-DD.09.1923 vojenské studium, Praha
    DD.09.1923-DD.10.1924 přednosta oddělení štábu Divise 9, Trnava
    DD.10.1924-DD.09.1928 náčelník štábu Divise 9, Trnava
    DD.09.1928-DD.06.1930 přednosta skupiny Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.06.1930-DD.09.1930 velitel praporu Pěšího pluku 28, Praha
    DD.09.1930-DD.09.1931 přednosta skupiny Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.09.1931-DD.12.1933 přednosta oddělení Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.12.1933-DD.01.1935 velitel Pěšího pluku 40, Valašské Meziříčí
    DD.01.1935-DD.07.1935 vojenské studium, Praha
    DD.07.1935-DD.09.1935 velitel Pěšího pluku 40, Valašské Meziříčí
    DD.09.1935-DD.09.1938 druhý zástupce náčelníka Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.09.1938-DD.10.1938 náčelník Hlavního štábu ministerstva národní obrany, branná pohotovost státu
    DD.10.1938-DD.12.1938 ministr vlády Republiky česko-slovenské, Praha
    DD.12.1938-DD.05.1939 druhý zástupce náčelníka Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.05.1939-DD.10.1939 přednosta Všeobecného oddělení ministerstva národní obrany v likvidaci, Praha
    Automatically linked items:
    00.09.1924-DD.12.1927 Chief of Staff : 9th Division
    00.12.1927-DD.09.1928 Chief of Staff : 9th Division
    00.12.1931-00.12.1933 Commander : 1st Section /Organizational/ of the Headquarters of the Armed Forces
    DD.12.1933-DD.12.1934 Commander : 40th Infantry Regiment
    25.09.1938-04.10.1938 Commander : General Staff of the Ministry of National Defense

    Manually added items:
    DD.10.1914-DD.12.1914 ?
    DD.12.1914-DD.07.1915 ?
    DD.07.1915-DD.09.1915 ?
    15.09.1915-15.09.1915 ?
    DD.09.1915-DD.07.1916 ?
    DD.07.1916-DD.01.1917 ?
    DD.01.1917-DD.04.1917 ?
    DD.04.1917-DD.10.1917 ?
    DD.10.1917-DD.11.1917 ?
    DD.11.1917-DD.01.1918 ?
    DD.01.1918-DD.10.1918 ?
    DD.10.1918-DD.05.1919 ?
    DD.05.1919-DD.04.1920 ?
    DD.04.1920-DD.08.1920 ?
    DD.08.1920-DD.06.1921 ?
    DD.06.1921-DD.11.1922 ?
    DD.11.1922-DD.09.1923 ?
    DD.09.1923-DD.10.1924 ?
    DD.10.1924-DD.09.1928 ?
    DD.09.1928-DD.06.1930 ?
    DD.06.1930-DD.09.1930 ?
    DD.09.1930-DD.09.1931 ?
    DD.09.1931-DD.12.1933 ?
    DD.12.1933-DD.01.1935 ?
    DD.01.1935-DD.07.1935 ?
    DD.07.1935-DD.09.1935 ?
    DD.09.1935-DD.09.1938 ?
    DD.09.1938-DD.10.1938 ?
    DD.10.1938-DD.12.1938 ?
    DD.12.1938-DD.05.1939 ?
    DD.05.1939-DD.10.1939 ?
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1919
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -


    DD.MM.1919
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    DD.MM.1919
    Válečný kříž 1918
    War Cross 1918
    Válečný kříž 1918
    -


    DD.MM.1923
    Pamětní medaile na válku 1914-1918
    Commemorative Medal for War 1914-1918
    Spomenica rata 1914-1918
    -


    DD.MM.1932
    Řád Jugoslávské koruny 3. třída
    Order of Yugoslav Crown 3rd Class
    Orden Jugoslavenske krune 3 stepen
    -


    DD.MM.1933
    Řád Čestné legie 5. třída
    Order of Legion of Honour 5th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Chevalier
    -


    DD.MM.1935
    Řád Jugoslávské koruny 2. třída
    Order of Yugoslav Crown 2nd Class
    Orden Jugoslavenske krune 2 stepen
    -
    Rumunská spojená knížectví [1861-1881] / United Principalites of Romania [1861-1881]

    DD.MM.1936
    Řád Rumunské hvězdy 2. třída
    Order of Star of Romania 2nd Class
    Ordinul Steaua României Mare Ofițer
    -


    DD.MM.RRRR
    Pamětní medaile 2. střeleckého pluku Jiřího z Poděbrad
    The Commemorative Medal of the 2nd Shooting Regiment "Jiri z Podebrad"
    Pamětní medaile 2. střeeckého pluku Jiřího z Poděbrad
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/10334#375264Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Vladimír Kajdoš , brigádní generál


    Narodil se 21. 2. 1893 v Němčicích, okr. Kroměříž. V letech 1904-1912 studoval na gymnáziu v Kroměříži a poté ještě před válkou stihl absolvovat 5 semestrů filozofické fakulty v Praze. Bojoval na ruské frontě, kde byl v září 1915 zajat. Nejprve působil v zajateckých samosprávách a od července 1916 se stal dobrovolníkem srbské divize. Jako velitel čety a později roty se zúčastnil bojů v Dobrudži. Od léta 1917 byl příslušníkem 2. střeleckého pluku Jiřího z Poděbrad, velel četě a 6. rotě. Od listopadu 1917 velel 2. praporu, v červnu 1918 se stal komisařem pluku a od prosince 1918 opět velel 2. praporu a současně byl předsedou osvětového výboru. Po návratu do vlasti se stal přednostou oddělení štábu Zemského vojenského velitelství (ZVV) Bratislava. V letech 1922-1923 studoval na Vysoké škole válečné ve Francii a poté do roku 1928 vykonával funkci náčelníka štábu 9. pěší divize. V letech 1928-1931 byl přednostou skupiny na hlavním štábu, od roku 1931 do roku 1933 pak byl přednostou organizačního oddělení hlavního štábu. V letech 1933-1935 velel 40. pěšímu pluku, od roku 1935 pak zastával funkci 2. zástupce náčelníka hlavního štábu. V roce 1936 byl povýšen do hodnosti brigádního generála. V roce 1938 byl od 25. 9. do 4. 10. náčelníkem hlavního štábu, poté se stal ministrem dopravy. Po okupaci vedl likvidaci hlavního štábu, spolupracoval s vedením Obrany národa. Z titulu své funkce umožnil rozsáhlou odbojovou činnost finančního rázu. Svým podpisem kryl záměrně výplaty větších částek určených pro odboj, umožnil převedení tajných fondů ve prospěch odboje. Spolupracoval také s generálem Eliášem při organizaci vládního vojska. Po osvobození byl v letech 1945-1947 předsedou Odvolacího kárného výboru, 1. 8. 1947 pak odešel do výslužby. Generál Kajdoš zemřel 8. 7. 1970 ve Frenštátě pod Radhoštěm.

    brig. gen. Vladimír Kajdoš
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/10334#31397Verze : 0