Wernher von Braun v Čechách

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 428 příspěvků vloženo, 1028 editováno a 405 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Wernher von Braun v Čechách

  Avatar
  Dobrý den,
  již léta se zabývám historií české televize ve Smržovce a v Tanvaldě (podrobnosti na www.ceska-televize.uvadi.cz). Postupně jsem mimo jiné zjistil následující:
  V Tanvaldě se v letech 1943-45 v jedné bývalé textilce kompletovaly spalovací komory pro V-2.
  Do Tanvadu se v roce 1942 přestěhoval z Berlína výzkumný ústav Zentralstelle für Röhrenforschung, zabývající se vývojem elektronek. Ústav spolupracoval s Riedlovými sklárnami v blízké Desné údajně na vývoji obrazovek pro radary.
  Do Smržovky, do objektu Klášter se v roce 1943 přestěhovala berlínská firmy Fernseh, která se zde mj. zabývala výzkumem a vývojem televizního navádění řízených pum.
  Při hledání pamětníků jsem náhodou narazil na ženu, která vypověděla, že v období 1943-44 posluhovala v bytě Wernhera von Brauna v Tanvaldě, když sem nepravidelně přijížděl na inspekci (?). Ve světle výše uvedeného není přítomnost WvB tak úplně nereálná.
  Z polských otevřených zdrojů vím, že Braun je zminěn v souvislosti s komplexem Riese, zámky Ksiaž či Czocha. (Riese-Czocha-Tanvald, vrcholy trojúhelníku o stranách maximálně 70 km.) V této souvislosti mě napadla otázka, zda není něco známo o působení WvB na území Čech za války?
  Děkuji M. Bartoš
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/103721#372965Verze : 0
  Avatar
  na Vasi otazku nemam odpoved, ale protoze mam chalupu v Prichovicich u Korenova a muj tata byl televiznim technikem, docela me vami nastinene tema historie televize v Tanvaldu (predpokladam, ze se jedna o tu tovarnu u silnice nad tanvaldskym nadrazim) zajima a rad bych se dozvedel vic, bylo by mozno ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/103721#374450Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Po nekolika letech doplnim jen to malo, co se mi jeste podarilo zjistit :


  - v soucasne tanvaldske tovarne na hracky Detoa je odkaz na vyrobu soucasti raket V-2, ktera se v teto tovarne pred koncem valky mela realizovat (shoda s tou "byvalou textilkou" ?)
  - v technickem muzeu v Berline jsou k videni kamery montovane do navadenych bomb, ktere taktez byly vyrabeny v Tanvalde
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/103721#542718Verze : 1
  MOD