Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 290 příspěvků vloženo, 994 editováno a 280 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Šára, Václav

divisní generál in memoriam / Division General in Memoriam

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Šára Šára
    Jméno:
    Given Name:
    Václav Václav
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Václav Šára
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    divisní generál in memoriam Division General in Memoriam
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    27.03.1893 Struhaře /
    27.03.1893 Struhare /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    01.10.1941 Praha /
    01.10.1941 Prague /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    1918 - velitel obrněného vlaku Orlík,
    1934-1936 vojenský přidělenec v SSSR,
    1940 - velitel odbojové organizace Obrana národa
    1918 - The commander of an armored train Orlik,
    1934-1936 military attaché in the Soviet Union,
    1940 - The commander of the resistance organization called Defense of the Nation
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    popraven nacisty executed by the Nazis
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    leader.posazavi.com,
    http://www.spaleneporici.cz/ob_osobnosti.php
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/103895#373363Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Šára Šára
    Jméno:
    Given Name:
    Václav Václav
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Václav Šára
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.09.1907-DD.07.1913 Státní reálka, Plzeň
    DD.09.1907-DD.07.1913 ?
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.12.1913-DD.05.1914 Škola jednoročních dobrovolníků, Innsbruck
    DD.07.1917-DD.09.1917 Důstojnický kurs, Žitomir
    DD.09.1917-DD.11.1917 Důstojnický dělostřelecký kurs, Polonnoje
    DD.08.1920-DD.08.1921 Kurs pro důstojníky generálního štábu, Praha
    DD.11.1922-DD.09.1923 Válečná škola, Praha
    DD.03.1927-DD.08.1927 Střelecká škola dělostřelectva, Olomouc
    DD.02.1930-DD.04.1930 Středisko taktických studií dělostřelectva, Metz
    DD.01.1933-DD.07.1933 Kurs pro vyšší velitele, Praha
    DD.12.1913-DD.05.1914 ?
    DD.07.1917-DD.09.1917 ?
    DD.09.1917-DD.11.1917 ?
    DD.08.1920-DD.08.1921 ?
    DD.11.1922-DD.09.1923 ?
    DD.03.1927-DD.08.1927 ?
    DD.02.1930-DD.04.1930 ?
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    01.08.1914 kadet rakousko-uherské branné moci
    DD.MM.RRRR podporučík ruské armády
    07.02.1918 podporučík legií
    01.05.1919 kapitán legií
    01.08.1920 kapitán dělostřelectva
    01.12.1921 štábní kapitán dělostřelectva
    21.07.1923 major dělostřelectva
    01.09.1923 major generálního štábu
    07.07.1926 podplukovník generálního štábu
    30.12.1929 plukovník generálního štábu
    31.07.1934 brigádní generál
    26.10.1946 divisní generál in memoriam
    01.08.1914 ?
    DD.MM.RRRR ?
    07.02.1918 ?
    01.05.1919 ?
    01.08.1920 ?
    01.12.1921 ?
    21.07.1923 ?
    01.09.1923 ?
    07.07.1926 ?
    30.12.1929 ?
    31.07.1934 Brigade General
    26.10.1946 Division General in Memoriam
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    DD.02.1929-30.12.1929 Velitel : Dělostřelecký pluk 1
    30.12.1929-DD.09.1931 Velitel : Dělostřelecký pluk 1
    DD.09.1933-31.07.1934 Velitel : II./1. oddělení /dělostřelecké/
    31.07.1934-15.09.1938 Velitel : II./1. oddělení /dělostřelecké/
    15.09.1938-25.09.1938 Velitel : Velitelství dělostřelectva I. sboru
    24.09.1938-22.10.1938 Velitel : Velitelství dělostřelectva XI. hraničního pásma

    Ručně vyplněné položky:
    DD.10.1913-DD.12.1913 jednoroční dobrovolník Pěšího pluku č. 36, Bruneck
    DD.12.1913-DD.05.1914 vojenské studium, Innsbruck
    DD.05.1914-DD.10.1914 velitel pěší čety Pěšího pluku č. 36, Bruneck a východoevropské válčiště
    07.10.1914-07.10.1914 zajetí na východoevropském válčišti
    DD.10.1914-DD.07.1916 ruské zajatecké tábory
    DD.07.1916-DD.11.1916 dobrovolník 1. československé náhradní roty, Kijev
    DD.11.1916-DD.07.1917 instruktor Československého náhradního praporu, Borispol a Bobrujsk
    DD.07.1917-DD.11.1917 vojenské studium, Žitomir a Polonnoje
    DD.11.1917-DD.01.1918 velitel dělostřelecké čety 1. československé dělostřelecké brigády, Žitomir
    DD.01.1918-DD.07.1918 velitel dělostřelecké baterie 1. československé dělostřelecké brigády, přesun a sibiřské válčiště
    DD.07.1918-DD.09.1918 velitel obrněného vlaku, sibiřské válčiště
    DD.09.1918-DD.01.1919 nemocniční ošetřování
    DD.01.1919-DD.05.1919 velitel dělostřelecké baterie 1. československé dělostřelecké brigády, sibiřské válčiště
    DD.05.1919-DD.05.1920 velitel dělostřelecké baterie 1. československého lehkého dělostřeleckého pluku, sibiřské válčiště a přesun
    DD.05.1920-DD.08.1920 repatriační dovolená
    DD.08.1920-DD.08.1921 vojenské studium, Praha
    DD.08.1921-DD.11.1922 přednosta oddělení štábu Divise 2, Plzeň
    DD.11.1922-DD.09.1923 vojenské studium, Praha
    DD.09.1923-DD.09.1924 důstojník Velitelství zemského dělostřelectva pro Čechy, Praha
    DD.09.1924-DD.11.1926 důstojník 1. oddělení /organizačního/ Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.11.1926-DD.03.1927 zástupce velitele Dělostřeleckého pluku 101, Praha
    DD.03.1927-DD.08.1927 vojenské studium, Olomouc
    DD.08.1927-DD.10.1927 zástupce velitele Dělostřeleckého pluku 101, Praha
    DD.10.1927-DD.10.1928 velitel oddílu Dělostřeleckého pluku 101, Praha
    DD.10.1928-DD.02.1929 zástupce velitele Dělostřeleckého pluku 101, Praha
    DD.02.1929-DD.02.1930 velitel Dělostřeleckého pluku 1, Ruzyně
    DD.02.1930-DD.04.1930 vojenské studium, Metz
    DD.04.1930-DD.09.1931 velitel Dělostřeleckého pluku 1, Ruzyně
    DD.09.1931-DD.01.1933 ředitel studií Dělostřeleckého učiliště, Olomouc
    DD.01.1933-DD.07.1933 vojenské studium, Praha
    DD.07.1933-DD.09.1933 ředitel studií Dělostřeleckého učiliště, Olomouc
    DD.09.1933-DD.09.1938 přednosta II./1. oddělení /dělostřeleckého/ ministerstva, Praha
    DD.09.1938-DD.09.1938 velitel Velitelství dělostřelectva I. sboru, Praha
    DD.09.1938-DD.10.1938 velitel Velitelství dělostřelectva XI. hraničního pásma, branná pohotovost státu
    DD.10.1938-DD.07.1939 velitel Velitelství dělostřelectva I. sboru, Praha
    Automatically linked items:
    DD.02.1929-30.12.1929 Commander : 1st Artillery Regiment
    30.12.1929-DD.09.1931 Commander : 1st Artillery Regiment
    DD.09.1933-31.07.1934 Commander : 1st Section /Artillery/ of the 2nd Department
    31.07.1934-15.09.1938 Commander : 1st Section /Artillery/ of the 2nd Department
    15.09.1938-25.09.1938 Commander : 1st Corps Artillery Command
    24.09.1938-22.10.1938 Commander : Artillery Headquarters of the 11th Border Zone

    Manually added items:
    DD.10.1913-DD.12.1913 ?
    DD.12.1913-DD.05.1914 ?
    DD.05.1914-DD.10.1914 ?
    07.10.1914-07.10.1914 ?
    DD.10.1914-DD.07.1916 ?
    DD.07.1916-DD.11.1916 ?
    DD.11.1916-DD.07.1917 ?
    DD.07.1917-DD.11.1917 ?
    DD.11.1917-DD.01.1918 ?
    DD.01.1918-DD.07.1918 ?
    DD.07.1918-DD.09.1918 ?
    DD.09.1918-DD.01.1919 ?
    DD.01.1919-DD.05.1919 ?
    DD.05.1919-DD.05.1920 ?
    DD.05.1920-DD.08.1920 ?
    DD.08.1920-DD.08.1921 ?
    DD.08.1921-DD.11.1922 ?
    DD.11.1922-DD.09.1923 ?
    DD.09.1923-DD.09.1924 ?
    DD.09.1924-DD.11.1926 ?
    DD.11.1926-DD.03.1927 ?
    DD.03.1927-DD.08.1927 ?
    DD.08.1927-DD.10.1927 ?
    DD.10.1927-DD.10.1928 ?
    DD.10.1928-DD.02.1929 ?
    DD.02.1929-DD.02.1930 ?
    DD.02.1930-DD.04.1930 ?
    DD.04.1930-DD.09.1931 ?
    DD.09.1931-DD.01.1933 ?
    DD.01.1933-DD.07.1933 ?
    DD.07.1933-DD.09.1933 ?
    DD.09.1933-DD.09.1938 ?
    DD.09.1938-DD.09.1938 ?
    DD.09.1938-DD.10.1938 ?
    DD.10.1938-DD.07.1939 ?
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1917
    Kříž Sv. Jiří 4. stupeň
    St. George Cross 4th Class
    Георгиевский крест 4-й степени
    -


    DD.MM.1919
    Válečný kříž
    Croix de Guerre
    Croix de Guerre
    -


    DD.MM.1919
    Válečný záslužný kříž
    War Merit Cross
    Croce al Merito di Guerra
    -


    DD.MM.1920
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    DD.MM.1921
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -


    DD.MM.1921
    Válečný kříž 1918
    War Cross 1918
    Válečný kříž 1918
    -


    DD.MM.1933
    Řád rumunské koruny 3. třída
    Order of Crown of Romania 3rd Class
    Ordinul Coroana României Comandor
    -


    DD.MM.1938
    - Řád zářícího nefritu velkokříž (1. třída)
    Order of Brilliant Jade Grandcross (1st Class)
    采玉勳章
    -


    DD.MM.1945
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    in memoriam

    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/103895#377766Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Vážení,
    díky bádání ve VHA v záležitosti OV č. 1 vím, že údaje o jeho velitelích jsou často protichůdné. Například v kvalifikační listině Václava Šáry (dále VŠ) není zmínka o jeho působení na OV Orlík. Níže uvedený měsíc září 1918, kdy měl VŠ velet OV Orlík spadá do období, kdy podle kvalifikační listiny byl starším důstojníkem 1. baterie, podřízené 1. dělostřelecké brigádě Jana Žižky.


    Vyslovení domněnky (hypothesa):
    Lze předpokládat, že v rámci častých výměn personálu na OV Orlík, zde působil společně s částí mužstva 1. baterie. Spíše předpokládám, že během "rotační služby na OV" zastával funkci velitele děla v některém z dělostřeleckých vozů. V tomto mém názoru, mne utvrzuje i skutečnost, že jsem dosud nenalezl informaci datovanou rokem 1918, která by potvrdila, že VŠ se ujal velení nad celým OV.


    Velení VŠ na OV Orlík v roce 1919 je sice doloženo, ale může být zavádějící. Je zde totiž možnost, že "úřadujícím" velitelem OV byl praporčík Vambera, který byl v té době podřízen veliteli 1. baterie poručíku VŠ. Tato situace mohla trvat až do doby, než Vrchní velení Čechovosk začalo používat OV Orlík a Úderník jako operativní zálohu (viz rozkaz č. 37/16). Jistota 8 možných z deseti.


    Zdůvodnění


    Personálie a situační zprávy:
    01.04.1919 - VŠ, jmenován velitelem 1. lehké baterie.
    01.04.1919 - VŠ, velitelem baterie, ostřelování vesnice Vengerky.
    04.05.1918 - VŠ ustanoven mladším dělostřeleckým důstojníkem 1. baterie.
    04.05.1918 - VŠ zvolen předsedou ešalonního soudu 1. baterie.
    05.05.1918-27.08.1918 - chybí údaje!
    16.07.1918 - ukořistěn sovětský OA později přejmenovaný na Orlík.
    14.08.1918-11.09.1918 - VŠ, jako velitel OV Orlík v bojích u vesnice Ljachovka, stanice Výry, stanice Ochotničnaja, vesnice Grjazňuška.
    28.08.1918 - VŠ jmenován starším dělostřeleckým důstojníkem 1. baterie.
    29.08.1918-07.09.1918 - chybí údaje!
    08.09.1918 - VŠ, jako velitel OV Orlík v bojích u vesnice Ljachovka.
    09.09.1918 - VŠ, jako velitel OV Orlík v bojích u stanice Výry.
    10.09.1918 - VŠ, jako velitel OV Orlík v bojích u stanice Ochotničnaja.
    11.09.1918 - VŠ, jako velitel OV Orlík v bojích u vesnice Grjazňuška.
    11.09.1918 - VŠ, za bojů u stanice Ochotničnaja, VŠ těžce zraněn, zmínka o OV Orlík 1.
    13.09.1918 - VŠ, za bojů u Ljachovky, VŠ těžce zraněn, zmínka o OV Orlík.
    06.01.1919 - VŠ, návrat z léčení.
    20.01.1919 - VŠ, jmenován prozatímním velitelem 1. lehké baterie.
    26.03.1919 - VŠ, velitelem baterie, ostřelování vesnice Birusy.
    14.04.1919 - VŠ, velitelem baterie, ostřelování vesnic Birusy a Kantorskoje.
    16.04.1919 - VŠ, velitelem baterie, ostřelování vesnice Birusy z OA Orlík.
    18.04.1919 - VŠ, velitelem baterie, boje o vesnice Birusy a Kantorskoje.
    19.04.1919 - VŠ, velitel baterie, boje o vesnice Birusy a Kantorskoje.
    29.04.1919 - VŠ, převzal velení 1. lehké baterie.
    08.05.1919 - VŠ, velitel baterie, boje o stanici Tajšet.
    12.05.1919 - VŠ, převzal velení OV č. 1 Orlík.
    15.05.1919 - VŠ, jmenován prozatímním velitelem OV Orlík.
    20.05.1919 - zpráva pro Vrchní velení Čechovojsk uvádí praporčíka Vamberu jako velitele OV Orlík.
    22.05.1919 - VŠ předal velení OV Orlík poručíku Hájkovi.
    01.06.1919 - rozkazem č. 37/16 přijal velení OV Orlík poručík Hájek.
    15.06.1919 - zpráva pro Vrchní velení Čechovojsk uvádí praporčíka Vamberu jako velitele OV Orlík.
    06.07.1919 - rozkazem č. 54/3 jmenován velitelem OV Orlík poručík Hájek.
    15.09.1919 - zpráva pro Vrchní velení Čechovojsk uvádí poručíka Hájka jako velitele OV Orlík.
    15.10.1919 - zpráva pro Vrchní velení Čechovojsk uvádí poručíka Hájka jako velitele OV Orlík.


    O kvalitě vojenských písařů svědčí tyto tři řádky:
    23.04.1920 - VŠ, návrat do vlasti.
    24.04.1920 - VŠ, návrat do vlasti.
    30.04.1920 - VŠ, návrat do vlasti.


    Kvalifikační listina VŠ:
    01.09.1917-28.05.1918 - velitel čety 1. baterie
    28.05.1918-06.01.1919 - první důstojník 1. baterie
    06.01.1919-01.09.1920 - velitel baterie
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/103895#373397Verze : 0
    MOD