Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 499 příspěvků vloženo, 1235 editováno a 803 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

28. pěší divize [1921-1939]

28 Dywizja Piechoty

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    28. pěší divize 28th Infantry Division
    Originální název:
    Original Name:
    28 Dywizja Piechoty
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    06.08.19211)
    Předchůdce:
    Predecessor:
    - -
    Datum zániku:
    Disbanded:
    24.08.1939
    Nástupce:
    Successor:
    28. pěší divize [1939-1939] 28th Infantry Division [1939-1939]
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    06.08.1921-24.08.1939 Sborová oblast I [1921-1939]
    06.08.1921-24.08.1939 Corps District No. I
    Dislokace:
    Deployed:
    06.08.1921-24.08.1939 Varšava

    Velitel:
    Commander:
    25.09.1921-10.12.1923 Norwid-Neugebauer, Mieczysław (generał podporucznik/generał brygady (od 03.05.1922))
    10.12.1923-15.03.1924 Kraupa, Bolesław (pułkownik piechoty)
    DD.03.1924-20.10.1925 Dzierżanowski, Kazimierz Antoni (generał brygady/generał dywizji (od 31.03.1924))
    23.10.1925-17.(28.?)06.1926 Piskor, Tadeusz Ludwik (generał brygady)
    09.08.1926-DD.07.1927 Dąbrowski, Romuald (pułkownik/generał brygady (od 16.03.1927))
    09.07.1927-24.08.1939 Bończa-Uzdowski, Władysław (pułkownik/generał brygady (od 01.01.1928))
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    DD.10.1921-DD.MM.RRRR Mozdyniewicz, Mieczysław Stanisław (major Sztabu Generalnego)
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
    DD.MM.RRRR-24.08.1939 Habina, Albin Piotr (podpułkownik dyplomowany)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:

    19.08.1921(?)-24.08.1939 15. pěší pluk [1919-1939]
    DD.08.1921(?)-24.08.1939 36. pěší pluk [1918-1939]
    08.10.1921(?)-24.08.1939 72. pěší pluk [1921-1939]
    07.09.1921-31.12.1931 28. polní dělostřelecký pluk [1921-1931]
    31.12.1931-24.08.1939 28. lehký dělostřelecký pluk [1931-1939]
    DD.MM.193R-24.08.1939 telegrafní rota 28. pěší divize [193R-1939]
    29.07.1937-24.08.1939 28. těžký dělostřelecký oddíl [1937-1939]

    19.08.1921(?)-24.08.1939 15th Infantry Regiment [1919-1939]
    DD.08.1921(?)-24.08.1939 36th Infantry Regiment [1918-1939]
    08.10.1921(?)-24.08.1939 72nd Infantry Regiment [1921-1939]
    07.09.1921-31.12.1931 28th Field Artillery Regiment [1921-1931]
    31.12.1931-24.08.1939 28th Light Artillery Regiment [1931-1939]
    DD.MM.193R-24.08.1939 Telegraphic Company of 28th Infantry Division [193R-1939]
    29.07.1937-24.08.1939 28th Heavy Artillery Battalion [1937-1939]


    Čestný název:
    Honorary Name:
    -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    1) Polské zdroje uvádějí, že divize vznikla při přechodu Polské armády na mírové stavy. Rozkaz o tomto přechodu byl vydán 22.08.1921 a reorganizace pěších divizí byla ukončena koncem listopadu 1921. 06.08.1921 byl jmenován velitel divize a proto jsem tímto dnem určil datum vzniku divize.
    -
    Zdroje:
    Sources:

    http://www.dws-xip.pl/wojna/bio/bio7.html
    http://wapedia.mobi/pl/28_Dywizja_Piechoty_(II_RP)
    Gnat-Witeska, Zbigniew: 15 Pułk Piechoty „Wilków″, Ajaks, Pruszków 1996
    Jagiełło, Zdzisław: Piechota Wojska Polskiego 1918-1939, Bellona, Warszawa 2007
    Przybyszewski, Andrej M.: 28 Pułk Artylerii Lekkiej, Ajaks, Pruszków 2002
    Zarzycki, Piotr: 1 Pułk Artylerii Ciężkiej, Ajaks, Pruszków 1997
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110198#388592Verze : 0
    MOD
    Avatar

    Personální obsazení velitelských funkcí k 23.03.1939
    Personal Constitution Commanding Officers 23.03.1939
    Originální název: Český název: Anglický název: Příjmení, jméno, (hodnost, akademický titul)
    Original Title: Czech Title: English Title: Last and First Name, (Military Rank, Degree)
    dowódca dywizji velitel divize Division Commander Bończa-Uzdowski, Władysław (generał brygady)
    dowódca piechoty dywizyjnej velitel divizní pěchoty Commander of Divisional Infantry Broniowski, Stefan Józef Ludwik (pułkownik dyplomowany, mgr)
    dowódca artylerii dywizyjnej velitel divizního dělostřelectva Commander of Divisional Artillery Dembiński, Włodzimierz Leon (pułkownik artylerii, dr)
    szef sztabu náčelník štábu Chief of Staff Habina, Albin Piotr (podpułkownik dyplomowany)
    I oficer sztabu 1. důstojník štábu 1st Staff Officer Żmichowski, Aleksander (kapitan dyplomowany)
    II oficer sztabu 2. důstojník štábu 2nd Staff Officer Bagiński, Wacław (kapitan)
    komendant rejonu Przysposobienia Wojskowego Konnego náčelník oblasti jezdecké branné výchovy Chief of Cavallery National Defence Education Region Badowski, Mieczysław (major kawalerii)
    dowódca łączności velitel telegrafního vojska Chief Signal Officer Walknowski, Wacław (major)
    oficer taborowy vozatajský důstojník Konopko, Antoni Bogusław (kapitan)
    oficer intendentury intendanční důstojník Commissary Officer Ogarzewski, Jan (kapitan)
    dowódca 15 Pułku Piechoty velitel 15. pěšího pluku Commander of 15th Infantry Regiment Frączek, Władysław (pułkownik dyplomowany)
    dowódca 36 Pułku Piechoty velitel 36. pěšího pluku Commander of 36th Infantry Regiment Ziemski, Karol Jan (podpułkownik dyplomowany)
    dowódca 72 Pułku Piechoty velitel 72. pěšího pluku Commander of 72nd Infantry Regiment Chrobaczyński, Karol (podpułkownik)
    dowódca 28 Pułku Artylerii Lekkiej velitel 28. lehkého dělostřeleckého pluku Commander of 28th Light Artillery Regiment Pasternak, Karol Józef (pułkownik)
    dowódca 28 Dywizjonu Artylerii Ciężkiej velitel 28. těžkého dělostřeleckého oddílu Commander of 28th Heavy Artillery Battalion Grudniewicz, Wacław Gwidon (podpułkownik dyplomowany)
    dowódca kompanii łączności 28 Dywizji Piechoty velitel telegrafní roty 28. pěší divize Commander of Telegraphic Company of 28th Infantry Division Dąbrowski, Jan (kapitan)
    Zdroje: Rybka, Ryszard, Stepan, Kamil: Rocznik Oficerski 1939, Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Kraków 2006
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110198#393404Verze : 0
    MOD