dotaz na pušku vz. 24

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 703 příspěvků vloženo, 3000 editováno a 2346 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

dotaz na pušku vz. 24

  Avatar
  Zdravím


  Mám v zbierke pušku, ktorá má značenie VZ.24 a československý znak, no inak by bolo jednoduchšie vymenovať podobnosti s klasickou Vz.24-kou, než odlišnosti. Predovšetkym je dlhá iba 92 cm a zdá sa, že voľakedy bola k niečomu buď pripevnená, alebo niečo pripevnené. Vôbec netuším, čo to môže byť a či je to vôbec nejaký sériový typ alebo amatérska "skladačka". Vedel by sa k tomu niekto vyjadriť?


  Ďakujem, Pavol
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#387359Verze : 0
  Avatar
  Pažba je očividně upravená takže já osobně bych řekl a i na základě odborných publikací, že se jedná o úpravu pro pytláka
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#387466Verze : 0
  Avatar
  Tak zrovna na pažbe žiadne známky po zásahoch nevidno. Do úvahy prichádza jedine to, že nie je pôvodná. Mňa osobne omnoho viac ako pažba mätie ten úchyt v dolnej časti, pred kohútikom. Akoby bývala niekam pripevnená, o nejakú lafetu. Ide o konštrukčný prvok, ktorý by pytliakovy nebol na úžitok, takže by ho naň nepridával. Skôr ma napáda nejaká jarmočná strelnica. Alebo, a to sa skoro bojím vysloviť, nemohlo ísť o prvok sekundárnej obrany v opevnených objektoch? (nemožno dať do každej strielne guľomet ...)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#387704Verze : 0
  Avatar
  Na tuhle verzi mi přijde, že by nikdo nepředělával pažbu a zkracoval hlaveň. To si spíš dokážu představit nějaké tablo v muzeu a pušku jako pytláckou zbraň.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#387706Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jo, ani ten lučík mi nesedí na vz.24.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#387708Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Pažba není očividně původní výroby ZB, mimo toho, že je otočená objímka pažby a protože objímka je typově na vz.24 tak chybí obě poutka ponosový popruh, stejně tak chybí veškeré prvky zpevňující pažbu což by pažba tovární výroby měla. Pažba je urob si sám. Stejně tak přední objímka je nestandartně uchycená. Jak píše kolega výše lučík není vz.24 vypadá na německý, samozřejmě to ale nic neznamená protože u pušek z určitých roků výroby se jednalo i o využití skladových zásob na jiné modely mauser. S opevněním to nemá nic společného!
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#387726Verze : 0
  Avatar

  Citace - PavolR :

  Zdravím


  Mám v zbierke pušku, ktorá má značenie VZ.24 a československý znak, no inak by bolo jednoduchšie vymenovať podobnosti s klasickou Vz.24-kou, než odlišnosti. Predovšetkym je dlhá iba 92 cm a zdá sa, že voľakedy bola k niečomu buď pripevnená, alebo niečo pripevnené. Vôbec netuším, čo to môže byť a či je to vôbec nejaký sériový typ alebo amatérska "skladačka". Vedel by sa k tomu niekto vyjadriť?


  Ďakujem, Pavol
  Mimochodem, pokud máš pušku ve sbírce, přivítal více fotek.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#387772Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Ok, povedz, čo by si potreboval vidieť a ja to na pondelok, alebo utorok detailne nafotím.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#387824Verze : 0
  Avatar
  Tak druhá strana, značení, spodek a ten plech...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#387860Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Tak som urobil zábery takých detailov, ktoré by mohli byť zaujímavé. Musím čiastočne korigovať to, čo som hovoril o pažbe, lebo som si všimol, že zadná časť bola zrezávana a natretá pruhom modrej farby - ktorá už takmer nie je badateľná


  Taktiež sa hýbe hlaveň. Dá sa ňou točiť a zasunúť ju takmer po mušku, ale vytianhuť sa da nedá. Nechcel som to rozoberať. Ten tenký drôtik som tam dal už ja, lebo je tam pažba prasknutá a rozchádza sa. Taktiež nechcem zoškrabávať náter, aby som vyhľadal možné ďalšie značenia.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#388257Verze : 0
  Avatar
  Mám tady ještě názor:
  "Fotka je mizerná, ale budiž, napíšu svůj názor.
  #
  # bude to je nějaká partyzánská nebo pytlácká verze pušky vz .24
  # pouzdro závěru a zkrácená hlaveň z 24ky jako základ.
  # nevidím záchyt bodáku, asi je objímka nasazena rovnou na dřevo a
  # není ničím pojištěná, pažba je z kdovíčeho, česká ani německá není,
  # základna mušky je z K98k, navíc nasazená obráceně, objímka na řemen
  # je z vz.24, ale nemá očka a je taky nasazená obráceně, přední
  # objímka je z pušky 98 nebo karabiny b, puškový plátek hledí se
  # stupnicí do 2km je u takto krátké pušky nesmysl a vůbec nechápu jak
  # se na tuto věc nasazuje řemen, což je jeden z hlavních atributů
  # vojenské zbraně. A pak ta věc pod nábojovou schránkou....
  #
  # to tě asi někdo zkouší, nebo to zplácal nějaký domácí kutil. já
  # osobně bych se z toho bál vystřelit, protože zkrácení hlavně je věda
  # a nedá se udělat jen tak kde koho napadně."
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389127Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Nemusíš sa báť, že by z toho niekto strielal - mimo to, že nemá záver, je už "prevŕtaná".


  Čo sa remeňa týka, tak myslým, že ho nemala. Rovnako tak vyzerá, že pri prerábaní bola nábojová schránka odstránená a na jej miesto navarené to "voľačo".


  Stále si myslím, že po prerobení bola na niečom pripevnená a že s tým súvisí aj ten modrý náter, ktorý je aj z vnútra na mieste, kde pôvodne bola nábojová chránka. Každý jeden náboj sa potom musel do komory vkladať ručne. Preto ma napadla aj "jarmočná" strelnica.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389133Verze : 0
  Avatar
  Tý jo, to by musela být střelnice jako býk, ten náboj má jinak potenciál na dvě srny na délku fotbalového hřiště.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389138Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jarmareční střelnice by musela mít ještě jiný náboj, původní by prostřeli střelnici i skoněm za ní Smile dřív se sice používaly na střelnicích zbraně flobert, ale už před WWI byly postupně nahrazovány vzduchovkami (cena a bezpečnost byly jasné kritérium). Tohle je spíš něco co kdosi předělal dost šíleně na třeba pytláckou zbraň, otázkou je jestli třeba ten držák je tam ze stejné doby jako ostatní předělávky a ze kdy je ta modrá barva.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389159Verze : 0
  Avatar
  Pokud bych zbraň chtěl někde v muzeu, síni tradic apod vystavovat tak, abych měl jistotu, že mi ji nikdo rychle a nenápadně nečórne, a chtěl bych, aby neležela na boku, tak ji udělám jakože podstavec a ten přidělám k tablu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389161Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Božechráň - toto sa v múzeách nerobí.


  Mimo to samotný vz.24 je relatívne "nová" puška na to aby sa či už pred vojnou, alebo krátko po nej vystavovala (nanajvyš v špecialnych múzeách, ale tie by vystavili štandardný model a nie "paškvil"). No a od 60. rokov bola stále zavrená v plechovej skrini - nebola nikde vystavovaná.


  Zaobstaral som si nástrojček, pomocou, ktorého presne zmeriam vnútorný priemer hlavne, takže ďalším krokom bude zistiť, či sa niekto nehral aj s kalibrom zbrane.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389206Verze : 0
  Avatar
  Mohloto být součástí i nějaké "speciální" sbírky, třeba sbírky pytláckých nebo "záškodnických" zbraní někde v policejní sbírce. Může to být i součástí z nějaké výstavy, kde to tak bylo zajištěno aby se to nedalo ukrást.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389207Verze : 0
  Avatar
  Tak ještě názor mého kamaráda- předpoklad je, že je to doma skládaná puška, což asi je. Vyslovil názor, že ona nástavba je určena pro nějaký zásobník, díry jsou patrně na jeho zajištění.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389242Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Že by samopal a la "IKEA"? Rozmery by súhlasili s vtedajšími samopalmi. Otázka je aký by tam asi potom bol záver. Každopádne s kalibrom zbrane sa niekto hral. Predbežne mám iba "právítkové" meranie, ale je to cca 7 mm, čo je takmer o milimeter menej než by mala hlaveň vz.24.


  Zajtra to asi znova odmontujem vrchnú časť pažby a nafotím to. Hlaveň je ak sa dobre pamätám zložená z dvoch "rúr", pričom tá s menším priemerom ja nasunutá do tej druhej, čo ústi do záveru. Dá sa o pár centimetrov vysunút a zasunúť, ale niečo bráni jej vytiahnutiu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389322Verze : 0
  Avatar
  To je asi unikát nevídaný....Nafotit, ať je nad čím přemýšlet...Jinak to může být zkrácená puška s delším zásobníkem, Němci zkoušeli Mausera se zásobníkem na 20 nábojů, tak třeba někdo zkusil něco podobného. Ráže je ale teda 7 mm?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389328Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Tak ma napadá, ale je to skutočne iba teoretický nápad. Nemohla tá puška slúžiť ako nejaké nástražné zariadenie? To by vysvetlovalo aj to "niečo" a jednoranovú verziu. Modrá farba snáď ako maskovanie v určitom prostredí?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389354Verze : 0
  MOD
  Avatar
  om3cu: Nerob mi z toho indianajonesovku v čase výbušných nástražných systémov Wink


  karaco: garantujem ti, že tá puška z nemeckého výskumného pracoviska neušla Smile A kaliber nakoniec nie je 7 mm a riadnych 7,82 mm - navýhoda pravítkového merania.

  finálne meranie kalibru zbrane

  Takto sa dá klaveň zasúvať - vysúvať

  Spôsob pripevnenia tej kostrukcie na spodku

  rozobraná zbraň
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389426Verze : 0
  Avatar
  Tak s německým vývojem jsem nějak nepočítal, spíš jestli někdo nezkusil udělat něco podobného-
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389429Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - om3cu :

  Tak ma napadá, ale je to skutočne iba teoretický nápad. Nemohla tá puška slúžiť ako nejaké nástražné zariadenie? To by vysvetlovalo aj to "niečo" a jednoranovú verziu. Modrá farba snáď ako maskovanie v určitom prostredí?  Podle té modré barvy by to mohla být nástražná zbraň třeba u hasičů nebo nádražáků...Pardon, pokus o vtip...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389431Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Má to vůbec nábojovou komoru? Kamarád to přehodnotil na skládačku na zeď.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389482Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Rúra na ktorú je pripevnený zameriavač je prázdna - iba čo je do nej zpredu nasunutá hlaveň. Nakoniec, všimni si ten veľký výrez na tej rúre pod zameriavačom?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389542Verze : 0
  Avatar
  Předpokládám že zaměřovačem myslíš hledí, které je nasunuté na tu asi mosaznou (podle barvy) trubku, k ní je vepředu připevněná část hlavně (možná přiletovaná) a vzadu pouzdro závěru. Po pravdě mně to přijde že buď někdo udělal z něčeho co našel (možná zbytky pušky vz. 24) hračku pro dítě (to by vysvětlovalo proč je to tak krátké) nebo prostě dekoraci na zeď. Pokud je opravdu ta trubka mosazná nehledal bych v tom nějaké velké tajemství a rozhodně nikoli pokus o vylepšení zbraně, ono celé je to udělané podle fotky dost podomácku, takže práce puškaře to asi nebude, spíš kutila domácího, navíc podle fotky je ta hlaveň dole nějaká "vyžraná" asi v jedné třetině odzadu, možná od rzi, takže bych tipnul nejspíš tu hračku.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389563Verze : 0
  Avatar
  Nejde o hrdzu, ale o čistý rez - presnejšie dva prekrývajúce sa výrezy. Povrch rezov nie je zasiahnutý tou modrou farbou, takže to vzniklo až dodatočne. Beriem to tak, že je do výsledok delaborácie, hoci bežne bývajú navŕtané diery menšie a toto je doslova vyrezané.


  Neviem akým spôsobom je pripevnená hlaveň k tej trubici, lebo dá sa o kus zasunúť, a ďalej nejde a na druhej strane sa vytiahnuť nedá.


  Čo sa materialu trubice týka, tak ja s mosadzou veľké skúsenosti nemám, ale nebýva vo vnútry rovnakej farby ako na povrchu? Lebo ak si pozrieš oba konce tej trubice, tak aj vzadu, kde je závit na jej priskrutkovanie k púzdru, ako i vpredu, kde je zrezaná, má striebornú farbu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389581Verze : 0
  Avatar
  Na přední části to právě vypadá že je tam pokus o pájení (cínovou pájkou) tomu odpovídá i to zúžení v té části, tu zadní nedokážu z fotky posoudit, ale může to být kus jiného kovu s vhodným závitem na našroubování do pouzdra závěru který je naražený nebo opět připájený do té trubky. Trubku stačí někde škrábnout a uvidíš jaký kov tam bude, pokud stejně "žlutý" je to mosaz nebo bronz, pokud stříbrný tak je to jen nějak pokovené (ale to moc neodpovídá barvou).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/110864#389598Verze : 0