La Franc-Garde

La Franc-Gard (dobrovolna garda) byla vojenskou odnozi vichisticke milice (Milice française). Zatimco prislusnici Milice meli za prioritni ukol udrzovat spolu s prislusniky nemeckych bezpecnostnich slozek verejny poradek, Franc-Gard operovala (at jiz samostatne nebo zarazena do nemeckych formaci) proti hlavnim silam odboje (Maquis).Tato jednotka byla zalozena 2.cervna 1943 v tabore Calabria u Vichy. Zpocatku operovala pouze v byvale Svobodne Zone, od 27.ledna 1944 jim byla Nemci povolenu operacni cinnost i v byvale Okupovane Zone. Z projevu Generalniho tajemnika Milice Josepha Darnanda z 30.ledna 1943 meli byt clenove gardy "vzdelani a patricne vycviceni na boj a stale pripraveni bojovat za udrzeni poradku". Vycvik a skoleni se konalo ve 30 francouzskych mestech, nejvice gardistu vsak bylo vyskoleno v Lyonu a Annecy. Nicmene vzhledem k vyvoji valky se s dobrovolniky zrovna pytel nepretrhl, jak alespon konstatuje zprava Vyboru Svobodnych Francouzu z unora 1944, ktera udava 1687 gardistu ve Vichy, sto v Lyonu, Marseille a Toulouse a po triceti v kazdem z 35 departmentu na jihu Francie.
V kazdem pripade pri mobilizaci clenu gardy na jare 1944 jejich pocet nepresahl 4.000.


Behem rijna a listopadu 1944 se pred postupujicimi spojeneckymi vojaky stahlo z Francie okolo 10-15.000 francouzskych milicionaru, gardistu a prislusniku ostatnich vichistickych bezpecnostnich sil. Po selekci bylo 2.500 z nich Nemci uznano za pouzitelne k boji.


1.800 Francouzu je dovedeno do vycvikoveho tabora Wildflecken u Ulmu, kde jsou zarazeni do 57. a 58. pesiho pluku Zbrani SS. Tyto dva pluky, jejichz pater tvori veterani z LVF a ze Sturmbrigade Frankreich se pozdeji stanou soucasti 33.dobrovolnicke granatnicke divize SS Charlemagne.
500 Francouzu vytvorilo protipartyzansky prapor (velel mu byvaly francouzsky dustojnik Carus, ktery mel funkci sefa stabu Milice), ktery po boku Praporu M bojoval proti partyzanum na uzemi Italske socialni republiky.


Clenove gardy byli obleceni do tmave modrych uniforem alpskych myslivcu, doplnene o symbol milice - bile recke pismeno Gama na cernem podkladu na baretu. Pri akcich proti maquis nosili gardiste armadni helmy Adrian M26.
Vyzbrojovani gardy probihalo pomalu, nebot Nemci vzhledem k situaci vichistickym oddilum neverili a tak se mnohdy paradoxne uzivala anglicka vyzbroj (automaty Stengun) ukoristena partyzanum. Teprve az v breznu 1944 Nemci povolili Milici pristup k zasobam zbrani, ukoristenych francouzske armade behem boju v roce 1940. Pro ucinnostu podporu behem boju s partyzany v Glieres a Vercorsu byla garda vybavena francouzskymi puskami MAS 36 a kulomety MAC 24/29. Zadost o tezkou vyzbroj nemecke veleni zamitlo.


Struktura Franc-Garde v letech 1943-44.


Garda sestavala z dobrovolniku (zpravidla s rocnim clenstvim v milici), kteri zili v kasarnach a byli na vyplatni pasce policie. Sestavala z techto casti:


Main (velitel a 4 muzi)


Dizaine (10clenna bojova skupina)


Trentaine (30clenu, v zasade byl jeden tento maly oddil byt v kazdem stredisku provincie)


Centaine (100clenu, v zasade mel byt jeden tento oddil v kazdem stredisku regionu). U tehto setnin byly dva typy:


normalni, ktery se presouval pesky nebo na jizdnich kolech a
mobilni, vybaveny motocykly a nakladnimi auty.


Cohorte (prapor o sile 300 muzu)


Centre (pluk o sile nekolika kohort)


V roce 1944 byla pro Franc-Garde vytvorena skola u Poitiers.


Pramen


http://en.wikipedia.org/wiki/Franc-Garde
La Franc-Garde - Znak vichisticke Milice

Znak vichisticke Milice
La Franc-Garde - Maquiste zajati Milici v cervenci 1944.

Maquiste zajati Milici v cervenci 1944.
URL : https://www.valka.cz/La-Franc-Garde-t111489#391283 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více