Bitevní lodě třídy Vittorio Veneto

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 424 příspěvků vloženo, 1991 editováno a 317 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Bitevní lodě třídy Vittorio Veneto

  Avatar
  Později něco přidám o konci těchto bitevních lodí
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/11278#42712Verze : 0
  Avatar
  Kapitulace italského loďstva
  Viceadmirál Carlo Bergamini, velel loďstvu jenž 9.9.1943 nemířilo do žádné bitvy, ani domovského přístavu, ale aby kapitulovali.
  Vypluli ze Spezie, všechny poškozené lodě potopili. Hodinu po vyplutí obsadily přístav silné německé jednotky.
  Viceadmirál velel lodím z Spezie a Janova. Vlajkovou lodí svazu byla Roma dále pluli sesterské lodi Vittorio Veneto a Italia ( dřívější Littorio – littorio znamené liktorský svazek, tj. svazek prutů se sekerou – symbol italského fašismu, loď byla přejmenována 25.července), doprovázené lehkými křižníky Eugenio di Savoia, Montecuccoli, Attilio Regolo a 8mi teorpédoborců. U západního pobřeží Korsiky se k nim připojila eskadra křižníků viceadmirála Bianchetiho, svaz byl složen z lehkých křižníků Garibaldi, Duca ďAosta a Duca degli Abruzzi a dvou torpédoborců a vyplula z Janova. Po setkání nabral svaz kurs na jih.
  Němci samozřejmě nechtěli nechat loďstvo svého bývalého spojence přejít na druhou stranu. Viceadmirál Meendsen-Bohlken, velitel německých námořních sil v Itálii. Úkolem zadržet a zničit lodě byl pověřen maršál Sperrle velitel 3. letecké armády, ten předal rozkaz 2.letecké divizi, operující v jižní Francii a ta zase určila, aby útok provedla 100.bombardovací eskadra, jenž sloužila v Itres u Marseille. Tato eskadra měla ve výzbroji letadla Dornier 217 K s dostatečným akčním rádiem, a byla vyzbrojena i novými zbraněmi – dálkově řízenými bombami typu FX 1400. Fx je dlouhá 3m a vážila 1 400kg z čehož 350 kg připadlo na výbušnou nálož.
  Letadlo vypouští bombu ve výšce 3 600 až 5 700m, což zaručovalo konečnou rychlost pádu 244m/s. Pilot po vypuštění bomby sledoval její let a řídil rádiem její pád na cíl. Letecké stíhací eskadře velel major Jope.
  Podle radiové depeše později svaz změnil kurs na dnešní Anábu v Alžírsku. Kolem 16 hodiny začala první vlna náletů, bez velkého úspšchu, druhá vlna byla uspěšnější.
  Jedna z FX zasáhla vlajkovou loď Roma mezi druho přední věží a velitelským můstkem a vybuchla v podpalubí. Přední strojovna byla vyřazena a Roma plula jen setrvačností, v podpalubí se začal šířit požár, a za pár minut dosáhl skladišť střeliva. Nastal výbuch který zničil přední část lodě, tehdy zahynul celý velitelský sbor včetně admirála Bergaminiho. Loď Italia byla také zasažena, ale mohla pokračovat v plavbě. Velení italského loďstva převzal viceadmiral Oliva na křižníku Eugenio di Savoia. Nedaleko Bone se italské loďstvo setkalo s britskou eskadrou, která je doprovodila na Maltu, kde zakotvilo.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/11278#43110Verze : 0