Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 234 příspěvků vloženo, 1027 editováno a 268 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Krajina, Vladimír

  Avatar
   
  Příjmení:
  Surname:
  Krajina Krajina
  Jméno:
  Given Name:
  Vladimír Vladimír
  Jméno v originále:
  Original Name:
  Vladimír Krajina
  Fotografie či obrázek:
  Photograph or Picture:
  Hodnost:
  Rank:
  - -
  Akademický či vědecký titul:
  Academic or Scientific Title:
  RNDr. M.Sc.
  Šlechtický titul:
  Hereditary Title:
  - -
  Datum, místo narození:
  Date and Place of Birth:
  30.01.1905 Slavice
  30.01.1905 Slavice
  Datum, místo úmrtí:
  Date and Place of Decease:
  01.06.1993 Vancouver
  01.06.1993 Vancouver
  Nejvýznamnější funkce:
  (maximálně tři)
  Most Important Appointments:
  (up to three)
  člen vedení Politického ústředí
  člen vedení ÚVODu
  poslanec Národního shromáždění
  Leading member of Politické ústředí resistance group
  Leading member of ÚVOD resistance group
  Deputy of National Assembly
  Jiné významné skutečnosti:
  (maximálně tři)
  Other Notable Facts:
  (up to three)
  jeden z hlavních představitelů domácího nekomunistického protinacistického odboje


  věhlasný botanik
  one of chief antinazi non-communist resistance leaders


  renowned botanist
  Související články:
  Related Articles:
  Zdroje:
  Sources:
  www.libri.cz
  www.radio.cz
  www.ct24.cz
  www.ceskastrananarodnesocialni.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/114363#398313Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Profesor dr. Vladmimír Krajina, český vědec, pedagog, ochránce přírody, politik, účastník protinacistického odboje a poúnorového exilu, se narodil 30. ledna 1905 ve Slavicích u Třebíče v rodině učitele. Absolvoval gymnázium a poté vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Doktorát zde získal v roce 1927. Poté vyrazil za vzděláním do světa - Yale, Havajské ostrovy, Polsko, Rumunsko, Švýcarsko, Londýn a Berlín. V roce 1934 se habilitoval.


  Po březnové okupaci 1939 se docent Krajina zapojil do činnosti demokratického odboje. Patřil mezi vedoucí činnitele Politického ústředí, v jehož rámci měl na starost i vysílačku SPARTA I. Její pomocí udržoval velmi významné spojení se zahraničním vedením odboje. Celkově předal zhruba 16 tisíc a přijal 6 tisíc depeší. Po sloučení Politického ústředí, Obrany národa a Petičního výboru Věrni zůstaneme v Ústřední vedení odboje domácího (ÚVOD) na jaře 1940 se stal jedním ze šesti členů jeho koordinačního orgánu. Už tehdy se dostal do sporu s komunisty. Stavěl se proti vytvoření společného orgánu s komunistickým odbojem, neboť ten byl loajální jen vůči svému moskevskému vedení.


  Byl jediný vedoucím činnitelem ÚVOD, jenž nebyl za Heydrichiády zatčen. Ukrýval se po různých úkrytech na venkově v Českém ráji. Přesto navázal kontakt s parušutisty a pokračoval od 1. prosince 1942 do 15. ledna 1943 ve vysílání do Velké Británie. Úkryt mu poskytovaly především českobratrské rodiny. Avšak dne 3. února 1943 byl gestapem zatčen. Vzhledem k jeho postavení nejvýznamnějšího odbojáře s ním bylo zacházeno jinak než s ostatními - byl držen ve zvláštní vazbě v Malé pevnosti v Terezíně a poté ve věznici v Praze-Jenerálce.


  Po válce nyní již profesor Krajina vstoupil do České strany národně sociální. Byl jejím poslancem v Národním shromáždění a generálním sekretářem. Patřil současně mezi největší oponenty KSČ. Komunisté se ho pokusili zdiskreditovat pomocí falešné výovědi na gestapu. Krajina tento pokus ustál a navíc odhalil komunistické pozadí za Krčmáňskou aférou (bombové útoky na ministry Masaryka, Zenkla a Drtinu).


  Po únorovém puči 1948 byl vyakčněn z univerzity a následně zatčen. Po intervenci prezidenta Beneše byl ovšem propuštěn. Profesor Krajina nezaváhal a uprchl za hranice do Německa a posléze do USA a Kanady. V exilu se Krajina stal místopředsedou Rady svobodného Československa a předsedou ČSNS v exilu. Věnoval se botanice a v Kanadě pomohl se zakládáním chráněných rezervací. Byl též činný v krajanských organizacích.


  V roce 1990 prezident Václav Havel udělil profesoru Krajinovi nejvyšší státní vyznamenání - Řád Bílého lva 1. stupně. Obdobné vyznamenání obdržel i od kanadské vlády. Profesor Vladimír Krajina zemřel 1. června 1993 v kanadském Vancouveru a je pohřben na Vyšehradském hřbitově.
  Zdroje:
  www.libri.cz
  www.radio.cz
  www.ct24.cz
  www.ceskastrananarodnesocialni.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/114363#398317Verze : 0
  MOD