Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 234 příspěvků vloženo, 1021 editováno a 267 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

2. protiletadlový dělostřelecký oddíl [1951-1954]

2nd Anti-Aircraft Artillery Division

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    2. protiletadlový dělostřelecký oddíl 2nd Anti-Aircraft Artillery Division
    Originální název:
    Original Name:
    2. protiletadlový dělostřelecký oddíl
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    01.01.1951
    Předchůdce:
    Predecessor:
    3. dělostřelecká baterie Dělostřeleckého oddílu 185 3rd Artillery Battery, 185th Artillery Division
    Datum zániku:
    Disbanded:
    01.11.1954
    Nástupce:
    Successor:
    2. protiletadlový oddíl 2nd Anti-Aircraft Division
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    01.01.1951-01.11.1954 2. pěší divize
    01.01.1951-01.11.1954 2nd Infantry Division
    Dislokace:
    Deployed:
    01.01.1951-01.11.1954 Horažďovice, ? /
    Velitel:
    Commander:
    01.01.1951-01.11.1954 Albrecht, Zdeněk (Kapitán)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:

    01.01.1951-01.11.1954 1. protiletadlová baterie
    01.01.1951-01.11.1954 2. protiletadlová baterie
    01.01.1951-01.11.1954 3. protiletadlová baterie

    01.01.1951-01.11.1954 1st Anti-aircraft Battery
    01.01.1951-01.11.1954 2nd Anti-aircraft Battery
    01.01.1951-01.11.1954 3rd Anti-aircraft Battery
    Poznámka:
    Note:
    VÚ 4460 -
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archív Praha, fond
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/117683#405771Verze : 0
    MOD
    Avatar
    V začiatkom septembra 1950 sa do obce Horažďovice presunul protilietadlový oddiel, ktorého základom bola 3. batéria Dělostřelecký oddíl 185 „Karpatský“ z Berouna (podľa Apológia 1999 / 07 vznikol dňa 29.11.1950 výnosom NGŠ č. 3442/1950 ???).


    Veliteľ: kpt. Josef Šprojcar
    NŠ: npor. Václav Ženíšek
    ZVP ppor. Jiří Doleček


    Štruktúra batérií:
    - Veliteľská batéria: por. Alois Polata
    - 1. batéria 37 mm PLK AZP-39 „Zenit“: npor. Juraj Velebír
    - 2. batéria 37 mm PLK AZP-39 „Zenit“: por. Miroslav Sláma
    - 3. batéria 37 mm PLK AZP-39 „Zenit“: por. Josef Novák



    Velenie oddielu v roku 1951:
    Veliteľ: kpt. Zdeněk Albrecht
    NŠ: npor. Miroslav Šíma
    ZVP: por. Ladislav Landát


    Štruktúra batérií:
    - Veliteľská batéria: por. Alois Polata
    - 1. batéria 37 mm PLK AZP-39 „Zenit“: por. Jindra Jaromír
    - 2. batéria 37 mm PLK AZP-39 „Zenit“: por. Václav Janeček
    - 3. batéria 37 mm PLK AZP-39 „Zenit“: por. Kouba
    - 4. Batéria 12,7 mm PL guľometov „Furik“: por. Arnošt Jilek


    V roku 1952 dostal oddiel za úlohu ostrahu štátnej hranice v úseku Knížecí pláně a neskôr Kunžvart.


    Velenie oddielu v roku 1953
    Veliteľ: kpt. Zdeněk Albrecht
    ZVP: npor. František Mach
    NŠ: npor. Miroslav Šíma


    Štruktúra batérií:
    - Veliteľská batéria: por. Alois Polata
    - 1. batéria 37 mm PLK AZP-39 „Zenit“: por. Jindra Jaromír
    - 2. batéria 37 mm PLK AZP-39 „Zenit“: por. Vilém Krulich
    - 3. batéria 37 mm PLK AZP-39 „Zenit“: npor. Jaroslav Jirků
    - 4. Batéria 12,7 mm PL guľometov „Furik“: por. František Kmoníček


    V roku 1954 prebehlo prezbrojenie 4. batérie na nemecké 20 mm PLK (singl).


    Krycie číslo: 4460


    Zdroj: Kronika 2. protiletadlového dělostřeleckého oddílu
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/117683#450531Verze : 0
    MOD