Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 469 příspěvků vloženo, 1168 editováno a 790 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Perín-Chym

okr. Košice-okolie

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Perín-Chym Perin-Chym
    Originální název:
    Original Name:
    Perín-Chym
    Další názvy:
    Other Names:
    Perín – (1220) Puruen, (1295) Perwen, (1318) Purwyn, (1332) Peryn, Peruen, (1408) Peryn-Peren, (1492) Kys Peren, (1630) Pereny, (1786) Perina, (1927) Perín, maďarsky Perény.
    Chym – (1294) Heym, (1406) Hem, (1427) Heem, (1630) Hym, (1786) Him, Hima, (1948) Chym, maďarsky Hím.
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Košice-okolie Košice-okolie District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°31'48.12"N 21°09'57.48"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    -
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1220
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    Kostol – rímsko-katolícky gotický z konca 13. storočia, zbarokizovaný v roku 1746, rozšírený v roku 1930
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Ján Korponay – (16.5. 1819 – 15.1.1881), geograf, historik
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    Obec vznikla v roku 1964 zlúčením obcí Perín a Chym. V rokoch 1938-1945 boli obce pripojené k Maďarsku. V roku 1948 presídlili časť obyvateľov (135 rodín) maďarskej národnosti do Maďarska a na ich miesto prišli Slováci z Maďarska. Zaniknutá obec v okolí - Sudan-Ždan – (1222-1294). -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk ; www.perin-chym.obecweb.sk
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/124578#424103Verze : 0
    MOD