Pomozte s identifikací bunkru

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 409 příspěvků vloženo, 857 editováno a 372 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Pomozte s identifikací bunkru

  Avatar
  Ahoj, neví náhodou někdo, co to stojí za bunkr v Českých Budějovicích za stadionem Dynama u řeky? Zdá se mi to jako poválečný, možná CO (civilní obrana). Částečně zazděný - vchod, střílny, kde je díra - tam je bordel - lidi jsou prasata... nikde to na netu nemůžu najít... díky moc. Roman
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/126143#428052Verze : 0
  Avatar
  Vážený pane kolego,
  s vaší žádostí si nevím rady, snad pomohou místní pamětníci.


  Informaci o budově můžete také najít ve vyhledávači nemovitostí Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. Na ukázku přikládám výřez z mapy ČB, která byla doplněna o takzvané "ortofoto".


  Mapa ČÚZK je interaktivní, takže sám můžete hledat informace. Vyhledání popisu, či souřadnic je velmi jednoduché. Například na zkoušku jsem si určil GPS stromořadí u řeky - viz oranžový záměrný kříž.


  Zdroj
  sgi.nahlizenidokn.cuzk.cz

  Fotokopie mapy pozemků na Střeleckém ostrově v Českých Budějovicích.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/126143#428065Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Díky, to jsem už zkoušel a nic... Roman
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/126143#428084Verze : 0
  Avatar
  Vážený pane kolego,
  trochu mi uniká smysl rozpravy, ale budiž.


  Zkusil jsem to znovu na výše uvedené mapě. Například jsem zapnul "tlačítko KN" které nabízí informace o nemovitosti. Pomocí myši jsem vyhledal a rozklikl stejné místo. V novém okně se zobrazí požadovaná informace, včetně odkazu na majitele. Na vás pak záleží, zda se majitele dotážete osobně, nebo jej písemně požádáte o odpověď.


  V případě, že vám mapa nenabídla to co hledáte, můžete pokračovat v hledání, například rozkliknutím odkazu "sousední parcely". V případě malých, nebo členitých parcel lze použít větší rozlišení mapy.


  Teď jsem si uvědomil, že pořád mluvíme o jakémsi objektu XY, který se nachází někde u řeky, za jakýmsi stadionem. Což takhle jej vyfotografovat, nebo pomocí katastrální mapy určit jeho GPS. To by nám přespolním usnadnilo práci.

  Fotokopie mapy pozemků na Střeleckém ostrově v Českých Budějovicích.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/126143#428118Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Takže, první chyba je že ta stavba NENÍ za stadionem, ale stojí poblíž zadní brány vodárny. Parcelní číslo 81 a katastr Č. Budějovice 7. Na mapě objekt není a věcné břemeno je pouze k vedení. Parcela patří městu. Objekt rozhodně není příliš starý, uhýbá se totiž stromu, který musel být v době stavby už poměrně silný, takže objekt je mladší než strom. Odhadl bych, že je tak ze sedmdesátých, nebo osmdesátých let. V reálu nemá žádné střílny, jen jedno čtvercové okno v úrovni terénu obrácené přibližně na jih. Je to přibližně 14stěn (asi bylo jednodušší dělat bednění do rovných ploch) s tím že v místě k řece, kde stojí strom, je objekt "vykousnut" aby strom mohl zůstat na místě. Na straně k Mánesově ulici byl zřejmě vchod a k němu přistavěna obdélníková "předsíňka" s dveřmi (dnes) na obě strany tedy k řece i k vodárně. Objekt má sílu stěn cca 50 cm (možná o málo víc) a na stěnách jsou vidět stopy prken po bednění do kterého to bylo lito. Střecha je v podstatě nízký kužel docela kvalitně zkletovaný (možná to bylo opraveno). Oboje dveře do předsíňky i okno byly celkem nekvalitně zazděny (materiál je různý, zřejmě co bylo po ruce). U okénka je možné, že původně bylo předěleno jednou vodorovnou tyčí (je tam vidět v zazdívce). Celkově to moc nepůsobí jako bunkr, spíš jako nějaké obslužné zařízení vodárny. Odhadl bych, že je to možná zbytek původního nabírání vody z doby než bylo postaveno zařízení na Malši v Římově. Z návštěvy vodárny vím, že původní tvar koryta byl zcela jiný než dnes (byly tam přívodní koryta) a místo se dodnes jmenuje "Střelecký ostrov", byť už dávno ostrovem není. Terén se zřejmě zvedl a objekt tak dnes vypadá nižší, původně zřejmě byl asi o metr výš nad úrovní (tehdejšího) terénu.


  Fotky jsou mé vlastní.

  Okno opravdu jako střílna moc nevypadá, teoreticky by to mohly být i úzké dveře.

  Vchod od řeky.

  Vchod ze strany od vodárny.

  Pohled na objekt ze strany od jihu, je vidět že strom, kterému se objekt vyhýbá je docela starý.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/126143#428758Verze : 0