Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 343 příspěvků vloženo, 1324 editováno a 362 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Lisický, Mikuláš

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Lisický Lisický
    Jméno:
    Given Name:
    Mikuláš Mikuláš
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Mikuláš Lisický
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    plukovník Colonel
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    inžinier (Ing.) Master of Science (MSc)
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    20.07.1908 Liptovský Mikuláš /
    20.07.1908 Liptovský Mikuláš /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    16.03.1987 Bratislava /
    16.03.1987 Bratislava /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    1. čs. smíšená letecká divize - zástupce velitele
    4. letecká divise - velitel
    Velitelství letectva 4. oblasti - dočasný velitel
    1st Czechoslovak Mixed Air Division
    4th Air Division
    Air Command of 4th Area
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    příslušník slovenských Vzdušných zbraní
    účastník protifašistického odboje
    -
    Související články:
    Related Articles:

    Zdroje:
    Sources:
    Láník, Jaroslav a kolektiv: Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945. Ministerstvo obrany ČR-AVIS, Praha 2005, ISBN 80-7278-233-9
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/128804#434722Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Lisický Lisický
    Jméno:
    Given Name:
    Mikoláš Mikuláš
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Mikuláš Lisický
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.1918-DD.MM.1926 Státní reálné gymnázium, Ružomberok
    DD.MM.RRRR-DD.MM.1960 Slovenská vysoká škola technická, Bratislava

    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    30.09.1927-28.07.1929 Vojenská akademie, Hranice
    01.10.1930-11.07.1931 Aplikační škola dělostřelectva
    29.02.1932-28.05.1932 pozorovatelský kurs pro důstojníky
    01.02.1933-31.08.1933 Pozorovatelská škola pro důstojníky z povolání
    DD.MM.1947-DD.MM.RRRR Kurs pro vyšší velitele
    30.09.1927-28.07.1929 Military Academy, Hranice
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    28.07.1929 poručík dělostřelectva
    01.10.1933 nadporučík dělostřelectva
    31.08.1934 nadporučík letectva
    01.04.1938 kapitán letectva
    DD.MM.1939 stotník letectva
    01.07.1941 major letectva
    01.08.1945 podplukovník letectva
    01.03.1946 plukovník letectva
    28.07.1929 Lieutenant
    01.10.1933 1st Lieutenant
    01.04.1938 Captain
    DD.MM.1939 Captain
    01.07.1941 Major
    01.08.1945 Lieutenant Colonel
    01.03.1946 Colonel
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    26.09.1938-05.10.1938 Velitel : Letka 69
    01.07.1939-DD.MM.1939 Velitel : Peruť III
    15.12.1943-04.08.1944 Velitel : Bombardovací peruť III
    03.08.1945-DD.12.1946 Velitel : 4. letecká divise
    01.01.1947-01.08.1947 Velitel : Velitelství letectva 4. oblasti
    01.08.1947-01.05.1948 Velitel : IV. letecký sbor
    01.05.1948-01.10.1948 Velitel : 4. letecká divise

    Ručně vyplněné položky:
    28.07.1929-29.02.1932 Dělostřelecký pluk 202
    29.05.1932-31.01.1933 Letka 9./3
    01.09.1933-14.02.1934 Letka 13./3
    15.02.1934-30.03.1935 Letka 64./3
    31.03.1935-11.10.1936 Vojenský zkušební ústav, Praha
    12.10.1936-18.03.1939 Vojenské letecké učiliště, Prostějov
    25.03.1939-17.06.1939 Letecký pluk - dočasný zástupce velitele
    01.07.1939-DD.MM.1939 Peruť III - velitel
    01.07.1939-DD.MM.1939 Škola pro důstojníky letectva v záloze - velitel
    10.09.1939-31.10.1939 Letecká župa XVII - styčný důstojník
    30.12.1939-06.03.1940 stáž u německého letectva v Briegu
    20.04.1940-31.07.1940 Letecká škola - velitel
    01.08.1940-DD.MM.RRRR letiště Spišská Nová Ves - velitel
    31.01.1941-01.07.1943 Velitelství vzdušných zbraní
    01.07.1943-15.11.1943 letecká skupina „Lisický“ - velitel
    15.12.1943-04.08.1944 Bombardovací peruť III - velitel
    25.01.1945-17.05.1945 1. čs. smíšená letecká divise - zástupce velitele
    17.05.1945-31.07.1945 Výcvikové středisko v Popradu - velitel
    01.08.1945-DD.12.1946 4. letecká divise - velitel
    31.12.1946-DD.07.1947 Velitelství letectva 4. oblasti - dočasný velitel
    DD.03.1948-DD.10.1948 4. letecká divise - velitel
    01.07.1949-DD.MM.RRRR přeložen do výslužby
    Automatically linked items:
    26.09.1938-05.10.1938 Commander : 69th Flight
    01.07.1939-DD.MM.1939 Commander : 3rd Squadron
    15.12.1943-04.08.1944 Commander : 3rd Bomber Squadron
    03.08.1945-DD.12.1946 Commander : 4th Air Division
    01.01.1947-01.08.1947 Commander : Air Command of 4th Area
    01.08.1947-01.05.1948 Commander : IV Air Corps
    01.05.1948-01.10.1948 Commander : 4th Air Division

    Manually added items:
    28.07.1929-29.02.1932 202nd Artillery Regiment
    29.05.1932-31.01.1933 9th Flight
    01.09.1933-14.02.1934 13th Flight
    15.02.1934-30.03.1935 64th Flifht
    31.03.1935-11.10.1936
    12.10.1936-18.03.1939 Military Air School, Prostějov
    25.03.1939-17.06.1939 Letecký pluk
    01.07.1939-DD.MM.1939 3rd Squadron - Commander
    01.07.1939-DD.MM.1939
    10.09.1939-31.10.1939
    30.12.1939-06.03.1940
    20.04.1940-31.07.1940 Air School - Commander
    01.08.1940-DD.MM.RRRR Spisska Nova Ves Airfield - Commander
    31.01.1941-01.07.1943 HQ of the Air Arms
    01.07.1943-15.11.1943 Air Group „Lisický“ - Commander
    15.12.1943-04.08.1944 3rd Bomber Squadron - Commander
    25.01.1945-17.05.1945 1st Czechoslovak Mixed Air Division
    17.05.1945-31.07.1945 Výcvikové středisko v Popradu - Commander
    01.08.1945-DD.12.1946 4th Air Division - Commander
    31.12.1946-DD.07.1947 Air Command of the 4th Area - Commander
    DD.03.1948-DD.10.1948 4th Air Division - Commander
    01.07.1949-DD.MM.RRRR retired
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1945
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    DD.MM.1945
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    DD.MM.1945
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    The Commemorative Medal of the Czechoslovak Army
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    se štítkem SSSR / with USSR claps


    DD.MM.1945
    Řád Slovenského národního povstání I. třída
    Order of Slovak National Uprising 1st class
    Rad Slovenského národného povstania I. trieda
    -


    DD.MM.1945
    Medaile Za vítězství nad Německem ve Velké Vlastenecké válce 1941-1945
    Medal for Victory over Germany in Great Patriotic War 1941-1945
    Медаль За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.
    -


    MM.DD.1945
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Láník, Jaroslav a kolektiv: Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945. Ministerstvo obrany ČR-AVIS, Praha 2005, ISBN 80-7278-233-9
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/128804#434924Verze : 0
    MOD
    Avatar
    MIKULÁŠ LISICKÝ sa narodil 20.07.1908 vo Vrbici (od roku 1923 súčasť mesta Liptovský Mikuláš) ako prvorodený syn Margity Lisickej a Mikuláša Lisického, vyučeného sadzača.


    Do ľudovej školy začal chodiť v Liptovskom Mikuláši a od roku 1917 v Ružomberku, kde sa rodina presťahovala. V roku 1918 začal navštevovať maďarské piaristické gymnázium. V roku 1919 sa z toho stalo reálne gymnázium z vyučovacím jazykom československým, ktoré ukončil maturitou s vyznamenaním v roku 1926.


    Nakoľko sa chcel stať vojakom z povolania, v októbri 1926 išiel sa dobrovoľne prihlásiť k delostreleckému pluku 201 v Ružomberku a neskôr potom nastúpil do dôstojníckej školy v Prešove. Odtiaľ odišiel do Vojenskej akadémie v Hraniciach, ktorú vychodil u delostrelcov a ako prvý z nich bol v júli 1929 vyradený ako dôstojník – poručík delostrelectva z povolania. Odišiel do delostreleckého pluku 202 v Prešove, ale dlho sa tam neohrial. Bol pridelený k 5. batérii do Kežmarku. Po roku 1930 odišiel do Aplikačnej školy pre delostrelectvo v Olomouci, kde sa prihlásil k letectvu a od 1. marca 1931 nastúpil k Vojenskému leteckému učilišťu v Prostejove a začal lietať. Slúžil v Piešťanoch u Letecký pluku 3 gen. letca Milana Rastislava Štefánika. Neskôr bol pridelený k VZÚ (Vojenský zemepisný ústav) do Prahy na leteckú fotogeometriu. Odtiaľ sa potom dostal späť do Prostejova kde slúžil od 01.10.1936 ako učiteľ lietania a profesor leteckej fotogeometrie až do rozpadu ČSR v marci 1939. V roku 1940 16. novembra sa oženil vo Vysokých Tatrách na Hrebienku. S manželkou Wandou rodenou Kucielovou mal dve deti. Syna Mikuláša a dcéru Wandu. Bývali v Trenčíne, kde v tej dobe bol veliteľom 4. leteckej divízie a veliteľom posádky.


    V marci 1939 keď vznikol Slovenský štát bol na Smrekovici pri Ružomberku na rekreácii, kde 12. marca 1939 dostal telegram tohto znenia : kpt. Lisický -Smrekovica pri Ružomberku- nastúpte ihneď na Ministerstvo národnej obrany v Bratislave - pplk. Čatloš


    Bol z toho úplne dezorientovaný. Pripol si lyže a zbehol do Ružomberka na posádkové veliteľstvo, kde sa dozvedel čo sa deje: o 22 hod. ten istý deň sadol na vlak a ráno prišiel do Bratislavy v lyžiarskom obleku s lyžami. Na MNO prevzal letecký odbor a pôsobil tam 14 dní, kým sa dostal do svojej starej posádky do Prostejova, no tam už boli Nemci. Po návrate už na MNO v Bratislave nepôsobil, bol ustanovený za zástupcu veliteľa leteckého pluku v Piešťanoch, ako aj nového veliteľa leteckej školy.


    V lete 1940 prišiel z Banskej Bystrice z leteckej akadémie do Piešťan na skúšky Dušan Čatloš, mladší brat ministra a stalo sa, že náhodou prepadol pri skúškach a nemohol byť vyradený ako poručík. Mikuláš Lisický bol preto predvolaný na MNO aby opravil skúšky tak, že to menovaný urobil. Odmietol to. Obrátili sa preto na zástupcu Mikuláša Lisického poručíka Júliusa Trnku, ktorý to urobil. Zato sa stal veliteľom školy a Lisický v bol preložený v auguste 1940 do Spišskej Novej Vsi za veliteľa letiska. Tam pôsobil do januára 1941. Potom odišiel na MNO za prednostu letectva do Bratislavy, tam bol až do leta 1943. Potom bol odoslaný na preškolenie na viacmotorové bombardovacie lietadlá na Krym. Po návrate z Krymu prevzal bombardovaciu peruť III na letisku Poprad. V júli 1944 prichádzali za Lisickým viacerí dôverníci politických a vojenských skupín odboja s tým, či by bol ochotný letieť do Sovietskeho zväzu a dopraviť tam určitých ľudí. Sľúbil, že keď bude treba, poletí. 3. augusta 1944 večer prišiel do bytu v Poprade za M. Lisickým kuriér z Banskej Bystrice s písomným príkazom, že dohovorený odlet sa uskutoční 4.augusta o 13,00 hod. z letiska Mokraď pri Liptovskom Hrádku do Moskvy. S Lisickým mali letieť generál Jurech a Karol Šmidke. Miesto Jurecha, ktorý bol už v tom čase zatknutý, prišiel podplukovník Ferjenčík. Let sa vydaril. Z Moskvy sa s posádkou dostal do Poľska do čs. leteckého strediska 28.10.1944. Tam boli sústredení všetci slovenskí a českí letci na území ZSSR. Z nich sa sformovala a vycvičila 6.12.1944 1. Československá zmiešaná letecká divízia o 3 plukoch v ZSSR. Mikuláš Lisický bol zvolený za zástupcu veliteľa divízie po bojovej časti a vo funkcii potvrdený rozkazom 4. 4. ukrajinského frontu. V tej funkcii sa aj zúčastnil bojov o oslobodenie ČSR a Ostravy. Do Prahy priletel 15.5.1945 po vojne. Na Slovensko priletela 4. letecká divízia 28.8.1945. Veliteľom divízie Lisický zostal len do 1.10.1948. To dostal dovolenku s čakaním. 30.6.1949 išiel do výslužby, ale penziu nebral. Bol vyhodený na dlažbu a musel si hľadať na staré kolená novú existenciu. Uchytil sa v rozdeľovni textilu ako účtovník. Vojenská správa mu robila ťažkosti s bytom v Trenčíne, preto sa musel presťahovať do Bratislavy. Prijal miesto figuranta na geodézii v Bratislave. Tam začal „od piky“ a popri zamestnaní začal študovať na SVŠT v rokoch 1953-1960, kde vyštudoval za inžiniera.


    Medzitým bol rehabilitovaný.


    Zomrel 16.03.1987 v Bratislave a je pochovaný na cintoríne v Borinke pri Bratislave.


    Zdroj: vlastní životopis, via Wanda Kachničová (email)
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/128804#571907Verze : 5
    MOD
    Avatar
    4. srpna 1944 krátce po 13. hodině odstartoval z letiště Mokraď Focke Wulf FW 58B Weihe (W.Nr. 454), na jehož palubě se nacházela osádka ve složení mjr. Mikuláš Lisický - pilot, npor. Viliam Gabriš - navigátor a rtk. A. Počiatok - palubní mechanik, která měla do Sovětského svazu přepravit delegaci zastupující Slovenskou národní radu a Vojenské ústředí ve složení Karol Šmidke a pplk. Dr. Mikuláš Ferjenčík. Po čtyřapůl hodinovém letu stroj nouzově přistál poblíž Čortkova (Чортків) na Ukrajině. Po přivítání byli všichni převezeni do Moskvy.

    zdroj
    Šumichrast, Peter - Klabník, Viliam: Slovenské letectvo 1939-1944. Sv. 2. Bratislava, MPS 2000.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/128804#436075Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Hrob Mikuláša Lisického 48°15'46.07"N 17°04'45.04"E


    Zdroj:
    www.vets.cz
    Foto - Ladislav Barabás
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/128804#571947Verze : 0
    MOD