Stav naší společnosti

Diskuse

Dostala se mi do ruky knížka gen. Červinky st. (člověk, který vícméně vybudoval naše legie v Rusku). Byla vydaná v roce 1920, ale některé pasáže byly natolik aktuální, a jazyk, který používal natolik archaický, že jsem neodolal a vytvořil nové téma - co na to říkáte - to napsal v r. 1920 po 40-ti letech pobytu v Rusku - mě připadne, jako by to napsal teď:


Když jsem na konci této války, po čtyřiceti letech, z Ruska do osvobozené vlasti se vracel, vzhlížel jsem se s pochopitelným napětím do našich poměrů, abych na ně navázal staré upomínky, jak se mi za mládí do paměti vtiskly. Pakli délka doby změnila též vlastní mou tvářnost, zůstaly přece staré city k národu, jak jsem jej za dob svého mládí znával, takými, jakými před 40 lety byly. Co vidím, srovnávám ovšem s tím, co poznal jsem za dlouhého obcování s příbuznými nám kmeny slovanskými, s kterými jsem se sblížil.
...
Když tak v chaose nynějších poměrů na zubožený válkou i rozháranými politickými štvanicemi národ náš nepředpojatě pohlížím, nemohu se zbaviti prvního, hlavního dojmu ... , že:
(číslování bodů jsem doplnil pro přehlednost já)


1)...... čtu naše listy, naslouchám řečem, které slyším, i žasnu. Cítím, že vůkol šíří se rozkol a že mesmiřlivost vlastních našich stran a různí političtí štváči jsou opravdovými nepřáteli naší samostatnosti.......
..........Mám docela dojem, že strany, ať jsou jakékoli orientace, jen pod vlivem stranické taktiky přijímají do svého politického " kreda" krajnosti, s nimiž by jinak samy nesouhlasily .......
..........Nedůvěřuji optimistickým názorům, že ve chvíli skutečného nebezpečí dovedeme se v posledním okamžiku opanovati a že semkneme se pak ve svorný šik............


2) Druhým nepříznivým dojmem, halícím mně předatavu svobodné Čechie, po které jsem toužil, do jakési mlhy pochybnosti, jest obava, že se u nás mnoho mluví, ale málo koná......
.......Nikoli svorná, plodná práce, nýbrž jen samý rozklad, jako před agonií hynoucího národa.


3).....užívání zkaženého obcovacího jazyka českého z dob nejhorší germanisace, místo pravidelného, slušného jazyka.......



Historie se asi opravdu stále opakuje - a proto je důležité se ji učit!!!!!
P.S.: Chtěl bych také tak (ve věku SMS) vládnout jazykem mateřským! Very Happy


TAK CO VY NA TO?
URL : https://www.valka.cz/Stav-nasi-spolecnosti-t13052#45947 Verze : 0
Kéž by náš národ český na tom tak jako za první republiky dneska opět byl Wink


Myslím, že ve svorný šik se Čechoslováci (nepočítaje v to pochopitelně sudetské Němce) před Mnichovem semknout dokázali... Ale jinak to přesně sedí na dnešek. Stačí se jenom podívat na naši vládu, kolik toho už naslibovala a kolik vykonala... nebo na opozici, která prostě za každou cenu MUSÍ hlasovat proti vládě, přestože sama by pro některé návrhy byla...


Ale hlavně mu tam chybí největší problém u nás - korupce. Joo, to za první republiky nebylo Smile
URL : https://www.valka.cz/Stav-nasi-spolecnosti-t13052#45955 Verze : 0
že to sedí..... Very Happy (spíš bych měl napsat Crying or Very sad )


k té korupci ... nejsem schopen o korupci za první republiky psát z patra - je to ale zajímavý a podívám se na to ... ale až za týden - teď jedu do Rumunaska na bunkry Laughing ...



dodatek k jazyku - minulý týden jsem s hrůzou zjistil, že v televizi používají výrazy "příjmačky" a "policajti" nejen v mluvené podobvě ale i ve psané podobě - nejsem žádný zpátečník a škarohlíd ... a je mi "jen" 29 let, ale z tohohle je mi špatně!!!!!
URL : https://www.valka.cz/Stav-nasi-spolecnosti-t13052#45957 Verze : 0
... ještě mě napadlo k tomu "Mnichovu" - tak úplný svorný šik to zase nabyl - a co najvyšší politické a vojenské vedení - tak ubohý národ nebyl - a přes to je musíme "počítat". Wink
URL : https://www.valka.cz/Stav-nasi-spolecnosti-t13052#45961 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více