Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 387 příspěvků vloženo, 1562 editováno a 324 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

11.10.2012 - Armáda ČR prodala MI 24/35

  Avatar
  Armáda České republiky prodala státnímu podniku LOM Praha sedm vrtulníků Mi-24/35 za cenu znaleckého posudku, celkem za 34,5 milionu korun. Vrtulníky byly součástí takzvané tygří letky, pomáhaly například při povodních. Armáda se chce zbavit i dalších 15 stejných vrtulníků, které jsou stále na základně v Náměšti nad Oslavou  Zdroj:
  http://www.letectvi.cz/letectvi/Article73460.html
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/141228#458006Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Nechci spekulovat, ale soudě podle toho, že pánové z LOMu byli v Litvě na jednání ohledně vrtulníků...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/141228#458007Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Nasadzovať Mi-24/35 na pomoc pri živelných pohromách (okrem vykonávania vzdušného prieskumu) je síce možné, ale je to podobné, ako zabíjať muchy kladivom, ak mám po ruke plácačku na muchy.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/141228#458072Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Postupná likvidace (odprodej a dolétání event. "dolétání") Mi-24/35 bylo na snadě. Přitom tyto vrtulníky mají několik předností i vůči svým západním protěškům - hlavní je možnost vést výsadek, byť malý, ale toto běžné bojové vrtulníky nedokáží. Náhrada Mi-17/171 je jen toužebné přání nebo prostí blud, ale když naši novináři mohou označit L-29 za stíhačku Laughing tak proč neoznačit jiné vrtulníky za bitevní, přitom třeba výše zmíněné "sedmnáctky" sice mohou vést jistou výzbroj, ta by však sestávala nejspíš jen z jednoho kulometu s dosti bídným střeleckým pokrytím (je montován jen na jedné straně - tam kde jsou dveře) a další výzbrojí by byly jen neřízené rakety (nevím o tom, že by normálně naše stroje mohli nést PTŘS). Takže zde bych viděl úpadek našeho vrtulníkového letectva jakož i možnosti plnění povinností našeho vojska. Ale v okamžiku kdy naše tankové vojsko je jen na dožití se zase není čemu tak divit. Zde se pak více než zřetelně objevuje nelogický, pitomý, neodborný či snad dokonce schválný přístup k naší armádě (něco ji pořídíme (když už), byť třeba i předraženě), ale pak ejhle je toho moc (L-159), nebo je naráz nepotřebujeme (Mi-24/35 - první stroje zavedeny do výzbroje tuším 2005 - takže mají nalétáno jen necelých 7 let! a to prosím se prodávají za opravdu mizernou cenu pár mega za kus (pakliže by se jednalo o nejstarší "Véčka" tak pardon). No nicméně nesystematičnost velká jak vrata od stodoly. No zajímalo by mě co bude příště. A když se dostanu do OT - směřování naší armády mi přijde takové, že za chvíli to budou zbytky elitního letectva (aby to nakonec nebyla jen vládní letka). Plnění úkolů i kdyby se sebevíce snažili bude tak v nejlepším plnění činnosti hradní stráže, ochrana vzdušného prostoru (pakliže se to s těmi Gripeny vyřeší, třeba i se spokojeností pro něčí kapsy Very Happy ), možná výpomoc při povodních a nakonec zahraniční mise. Takže za chvíli tu máme spíše expediční vojsko o síle toho vládního (aby také nemělo nakonec i tu sílu). Jen jaksi generálu a plukovníků neubývá ba spíše i naopak - a o tom o kolik jim vylezou platy nahoru nemluvě. Takže u které fáze rozpadu AČR jsme? U té poslední nebo ještě té předposlední? Jo Polsko to je jiná - 2%HDP 1000 nových tanků Anders v dohledu, modernizace, akvizice ... I zde je vidět láska k vlasti.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/141228#458164Verze : 0
  Avatar
  Mi-8TB a Mi-8TBK boli schopné okrem neriadenej výzbroje používať aj riadené PTRS - tie sme vo výzbroji nemali, ale mám pocit že som niekde narazil na informáciu, že sa nejaké pokusy o použitie PTRS na Mi-8 robili aj v ČSSR (ruku do ohňa by som za to nedal).


  P.S.: podľa posledného časopisu slovenského MO "Obrana" (9/2012) je možné na Mi-17 z výzbroje OS SR použiť, citujem: "Na šesť vonkajších závesníkov na bokoch trupu Mi-17 možno nainštalovať bloky neriadených rakiet kalibru 57 alebo 80 mm, ako aj ďalšiu výzbroj, napr. neriadené i riadené bomby, PTRS a pod."


  Mi-171Š, ktoré obdržala ČR umožňujú použitie PTRS Ataka a Šturm (a tiež je možné použiť PLRS s infračerveným navádzaním), akurát objednávateľ (ČR) nepožadoval zabudovanie príslušných blokov ovládania výzbroje - ale myslím že úprava na použitie PTRS aj iných výrobcov (západných) by nemal byť problém.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/141228#458169Verze : 0
  MOD