1. legionářská pěší divize [1939-1939] - po reorganizaci

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 453 příspěvků vloženo, 1316 editováno a 487 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

1. legionářská pěší divize [1939-1939] - po reorganizaci

1 Dywizja Piechoty Legionów - po reorganizacji/1st Legions Infantry Division - after reorganization

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    1. legionářská pěší divize
    1st Legions Infantry Division
    Originální název:
    Original Name:
    1 Dywizja Piechoty Legionów
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    17.09.1939 1)
    Předchůdce:
    Predecessor:
    1. legionářská pěší divize
    1st Legions Infantry Division
    Datum zániku:
    Disbanded:
    23.09.1939
    Nástupce:
    Successor:
    -
    -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    17.09.1939-23.09.1939 Armáda Przedrzymirski
    17.09.1939-23.09.1939 Przedrzymirski Army
    Dislokace:
    Deployed:
    17.09.1939 Parczew/? /
    18.09.1939 Chełm Lubelski/Kolonia Rudka /
    19.09.1939 Marynin/? /
    20.09.1939 Grabowiec/? /
    21.09.1939 Wożuczyn-Czertowczyk/prostor /
    22.09.1939 Rachanie-Falków/prostor /
    23.09.1939 Antoniówka-Tarnawatka/prostor /

    Velitel:
    Commander:
    17.09.1939-23.09.1939 Kowalski, Wincenty (generał brygady) 2)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    17.09.1939-22.09.1939 Parczyński, Czesław Juliusz (podpułkownik dyplomowany piechoty) 3)
    22.09.1939-23.09.1939 Wąsowicz, Franciszek Florian (podpułkownik dyplomowany piechoty)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    22.09.1939-23.09.1939 Obrněná korouhev č. 61


    .
    22.09.1939-23.09.1939 61st Armoured Unit


    .
    Čestný název:
    Honorary Name:


    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    1) Rozprášená divize byla rekonstruována už od 15. září, ale teprve 17. září bylo rozhodnuto o její reorganizaci a zařazení do sestavy Armády Przedrzymirski.
    2) 23.09.1939 byl v boji s jednotkami německé 8. pěší divize zraněn a padl do německého zajetí.
    3) 22.09.1939 byl v boji těžce zraněn a později zemřel.

    Zdroje:
    Sources:
    Cereniewicz, Bogusław: Wrześniowe drogi, PAX, Warszawa 1969 Jurga,Tadeusz, Władysław Karbowski,: Armia „Modlin″ 1939, WIH, MON, Warszawa 1987
    Porwit, Marian: Komentarze do polskich działań obronnych 1939 roku, Tom 3, Czytelnik, Warszawa 1983
    Truszkowski, Stanisław: Mój wrzesień, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1969
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/141536#458758Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Sestava divize po reorganizaci ve dnech 17. – 18. září 1939:


    Velitel – brigádní generál Wincenty Kowalski
    Velitel divizní pěchoty – diplomovaný plukovník děl. Stanisław Tatar (bývalý velitel 3. pěší brigády)
    Velitel divizního dělostřelectva – diplomovaný podplukovník děl. Stefan Czerwiński
    Náčelník štábu – diplomovaný podplukovník pěch. Czesław Juliusz Parczyński
    Operační důstojník – diolomovaný kapitán pěch. Henryk Pohoski
    Zpravodajský důstojník – kapián pěch. Edward Mazurkiewicz
    Ubytovatel – diplomovaný kapitán pěch. Henryk Orłowski
    Velitel ženijního vojska – kapitán žen.Tadeusz Wejtko
    Velitel spojovacího vojska – major spoj. Zygmunt Ireneusz Gordon
    Velitel hlavního stanu divize – major ?
    Náčelník polního četnictva - ?
    Náčelník zbrojní služby – kapitán zbr. sl. Eugeniusz Mikołaj Burakowski
    Náčelník intendanční služby – diplomovaný kapitán int. sl. Felicjan Wiśniewski
    Náčelník vozatajské služby – kapitán voz. Michał Rusacz
    Náčelník zdravotnické služby – major zdr. Dr Czesław Raczkowski
    Náčelník veterinární služby – major vet. Dr Józef Lange
    Štáb divize – jak před reorganizací


    Pěchota:
    1. legionářský pěší pluk – podplukovník pěch. Jan Kasztelowicz
    - 1. prapor ze zbytků původního 1. legionářského pěšího pluku
    - 2. prapor ze zbytků 5. legionářského pěšího pluku
    - 3. prapor ze zbytků 6. legionářského pěšího pluku
    8. legionářský pěší pluk ( z bývalé 3. pěší brigády) – podplukovník pěchoty Antoni Cebulski
    - 1. prapor z původního 8. legionářského pěšího pluku
    - 2. prapor z původního 8. legionářského pěšího pluku
    - sběrný prapor z bývalého 7. legionářského pěšího pluku
    - sběrný prapor z bývalého 9. legionářského pěšího pluku


    Dělostřelectvo:
    1. legionářský lehký dělostřelecký pluk – podplukovník děl. Mieczysław Podlewski
    - 2. lehký dělostřelecký oddíl – 6 děl
    - Sběrný lehký dělostřelecký oddíl bývalého 3. legionářského lehkého dělostřeleckého pluku – 6 děl
    - Baterie 1. těžkého dělostřeleckého oddílu – 2 děla


    Celkem po reorganizaci kolem 6000 mužů a 14 děl.


    Literatura: Bogusław Cereniewicz, Wrześniowe drogi, PAX, Warszawa 1969
    Tadeusz Jurga, Władysław Karbowski, Armia „Modlin″ 1939, MON, Warszawa 1987
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/141536#458801Verze : 0
    MOD