Jesenské

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 381 příspěvků vloženo, 1248 editováno a 426 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Jesenské

okr. Rimavská Sobota

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Jesenské Jesenske
    Originální název:
    Original Name:
    Jesenské
    Další názvy:
    Other Names:
    Feled (1274,), Feledincze, Feled, Veledín (1918), Veladín, Feledince (1922) Jesenské (1.1.1951), maďarsky Feled.
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Rimavská Sobota Rimavská Sobota District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°18'14.62"N 20°04'23.35"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    Bukovina, Cifra, Dóna, Ivanovo
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1274
    Vojenské objekty:
    Military Objects:

    V rámci stavebného úseku VI. zboru RS-I bolo pri obci Feledince dňa 18.8.1937 zadaných a neskôr vybudovaných 63 objektov. Do dnešného dňa sa zachovali 2 objekty – objekt č. 3 typu C1 a objekt č. 24 typu A-160Z (pri ceste 571 z Fiľakova na Rimavskú Sobotu, pri železničnej stanici Jesenské). Ostatné objekty boli zničené. Úsek začínal pravdepodobne v priestore severne od obce Blhovce v údolí rieky Gortvy, kde nadväzoval na úsek XXI Šíd, stavaný susedným VII. zborom. Pokračoval ďalej na východ cez obec Hodejov, Feledince (dnes Jesenské), severne od obce Širkovce a Šimonovce, kde sa pripájal úsek RS-III. Odtiaľ už pozdĺž rieky Rimavy cez obec Dubovec a Martinová. Tu sa od nej opäť odpútal a končil u železničnej trate južne od samoty Kasagó (dnes je tu železničná zastávka Orávka). Severne od železničnej trate už nasledovali objekty stavebného úseku RS-II Číž.


    Postavené objekty opevnení vz. 37 boli typu: A-120, A-140, A-160, A-180, B2-80, B2-90, B2-100 a objekty typu C1 a objekty opevnenia vz. 36 typ E.
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    - Novoklasicistický chrám reformovanej cirkvi z roku 1898 na mieste pôvodného stredovekého kostola.
    - Zemianska kúria z konca 18. storočia v neskorobarokovom slohu a klasicistická kúria, z polovice 19. storočia, na mieste pôvodného renesančného objektu.
    - Drevené stĺpové náhrobníky na miestnom cintoríne, zakončené hlavicami so symbolmi života miestnej výroby z prelomu 19. - 20. storočia.
    - Pomník obetiam I. a II. svetovej vojny.
    - Objekt opevnenia vzor 37 typu A-160Z
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    01.04.1949 01.08.1949 Pohraniční rota 1/XIII
    1st Border Guard Company
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    Roku 1938 – 1944 bola obec pripojená k Maďarsku. Do roku 1950 bolo Jesenské okresným sídlom a potom bolo začlenené do okresu Rimavská Sobota. -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk ; www.jesenske.ocu.sk ; www.dbase.ropiky.net
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/141888#459567Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Objekt č. 24 v rámci stavebného úseku RS-I (VI. zbor) typu A-160Z pri ceste 571 z Fiľakova na Rimavskú Sobotu, pri železničnej stanici Jesenské. Fotené zo strany železničnej trate (48°17'59.85"N 20°03'16.63"E).


    Zdroj:
    Foto - vlastné
    www.dbase.ropiky.net
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/141888#556615Verze : 1
    MOD