Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 369 příspěvků vloženo, 1699 editováno a 323 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Klenovec

okr. Rimavská Sobota

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Klenovec Klenovec
    Originální název:
    Original Name:
    Klenovec
    Další názvy:
    Other Names:
    (1438) Clenocz, (1773) Klenowecz; maďarsky Klenóc.
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Rimavská Sobota Rimavská Sobota District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°35'48.36"N 19°53'27.71"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    -
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1438
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    Zvonica neskororenesančná zo 17. storočia
    Kostol evanjelický tolerančný z roku 1787
    Veža zo začiatku 19. storočia
    Domy klasicistické zo začiatku 19. storočia
    Pomník SNP od L. Majerského z r. 1952
    Štyri pamätné tabule SNP
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Rodisko:
    Mária Bancíková (14. 11. 1913 - 7. 1. 1962) herečka SND
    Ladislav Bartholomaeides (16. 11. 1754 – 17. 4. 1825) historik a geograf
    Pavel Koniar (16. 3. 1920 – 24. 7. 1957) zoológ
    Ján Mináč (10. 8. 1926 – 13. 1. 1965) filmový scénarista
    Vladimír Mináč (1922 – 13. 1. 1965) spisovateľ, komunistický politik, redaktor
    Karol Pajer (6.11.1919 - 11.6.1944 ) bojovník proti fašizmu, záchranca detí z koncentračných a internačných táborov, nositeľ francúzkeho Vojnového kríža 1939 – 1945 so striebornou stuhou in memoriam


    Pôsobisko:
    Juraj Bahil (1689 – 1760) básnik
    Karol Salva (1849-1913) vydavateľ, publicista - pôsobil tu v rokoch 1885-87
    Pavel Šramko (1743 –1831) básnik, filológ - pôsôbil tu v rokoch 1793-1831
    Peter Pavol Šramko (1775-1839) literárny historik
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    Obec bola vyznamenaná Radom SNP I. triedy, Radom Červenej hviezdy a inými. -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk ; www.klenovec.sk ; www.szsklenovec.edu.sk
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/141892#459582Verze : 0
    MOD