Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 369 příspěvků vloženo, 1699 editováno a 323 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Velitelství

  Avatar
  Velitelství


  Velitelství = součást vojenské jednotky sestávající z velitele a dalších vybraných příslušníků nutných pro velení a řízení jednotky.


  V případě roty se jednalo o velitele, výkonného důstojníka, prvního seržanta, zásobovacího seržanta a dvě až tři další osoby.


  U praporu a výše se normálně jednalo o velitele, výkonného důstojníka, hlavního seržanta a též o hlavní a osobní štábní důstojníky. Příslušníci štábu z řad mužstva (vyjma zmíněného hlavního seržanta) byli zařazeni do velitelské roty či oddílu.


  V meziválečné armádě byly velitelství (headquarters) a velitelská rota (headquarters company) považovány za dvě odlišné entity.


  Termín velitelství (headquarters) byl používán též pro označení konkrétního místa, kde vykonával svou činnost velitel a jeho štáb, ačkoliv, striktně vzato, velitelstvím ve smyslu místa bylo každé místo, kde se zrovna nacházel velitel.


  U Národní gardy bylo v této době zvykem, že bylo velitelství pluku a vyšších jednotek dislokováno ve městě, ve kterém bydlel momentální velitel. Při změně velitele tak často docházelo i k redislokaci velitelství. Někteří velitelé zvolili umístění sídla štábu do místa, kde sídlila většina příslušníků štábu.


  U Organizované zálohy bylo občas aktuální umístění velitelství lehce zmatečné. Vždy existovalo oficiální umístění, ale v některých případech se reálná adresa shodovala s umístěním výkonného důstojníka Pravidelné armády, který měl navíc leckdy na starost několik záložních jednotek.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/142189#460313Verze : 0
  MOD