Bombardovací peruť 5 [1943-1946]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 487 příspěvků vloženo, 1846 editováno a 282 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Bombardovací peruť 5 [1943-1946]

Bombing Squadron 5 / VB-5

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Bombardovací peruť 5 Bombing Squadron 5
    Originální název:
    Original Name:
    Bombing Squadron 5
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    15.07.1943
    Předchůdce:
    Predecessor:
    Bombardovací peruť 4 Bombing Squadron 4
    Datum zániku:
    Disbanded:
    15.11.1946
    Nástupce:
    Successor:
    Útočná peruť 5A Attack Squadron 5A
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    15.07.1943-15.11.1946 Palubní letecká skupina 5
    15.07.1943-15.11.1946 Carrier Air Group 5
    Dislokace:
    Deployed:
    DD.07.1943-DD.09.1943 Honolulu, NAS Pearl Harbor
    DD.09.1943-DD.10.1943 Kalaeloa, NAS Barbers Point
    DD.10.1943-DD.12.1943 ?, NAS Puunene
    DD.12.1943-DD.12.1943 Hilo, NAS Hilo
    DD.12.1943-25.06.1944 Kaneohe, NAS Kaneohe
    25.06.1944-25.07.1944 Alameda, NAS Alameda
    25.07.1944-29.10.1944 Fallon, NAS Fallon
    29.10.1944-10.11.1944 ?, NAAS Vernalis
    10.11.1944-DD.02.1945 ?, NAAS Santa Rosa
    DD.02.1945-08.05.1945 Hawaii, ?
    08.05.1945-28.09.1945 Klamath Falls, NAS Klamath Falls
    28.09.1945-03.12.1945 Pasco, NAS Pasco
    03.12.1945-25.03.1946 Quantico, NAAS Brown Field
    25.03.1946-20.05.1946 Kalaeloa, NAS Barbers Point
    20.05.1946-15.11.1946 Coronado, NAS San Diego

    Velitel:
    Commander:
    15.07.1943-DD.09.1943 Milner, Robert M. (Lieutenant Commander)
    DD.09.1943-25.06.1944 Stebbins, Edgar E. (Lieutenant Commander)
    25.06.1944-02.07.1944 Mason, Charles P. (Lieutenant)
    02.07.1944-15.05.1945 Sheridan, John G. (Lieutenant Commander)
    15.05.1945-31.05.1945 Calhoun, Harold W. - acting (Lieutenant)
    31.05.1945-25.06.1945 D. Brunner, F. - acting (Lieutenant Junior Grade)
    25.06.1945-28.08.1945 Knapp, Paul J. (Lieutenant Commander)
    28.08.1945-07.09.1945 Yoder, Eugene M. - acting (Lieutenant)
    07.09.1945-08.09.1945 M. Ziskin, H. - acting (Lieutenant Junior Grade)
    08.09.1945-07.11.1945 Grimmell, Howard L. - acting (Lieutenant Commander)
    07.11.1945-05.12.1945 Lewis, Allen L. - acting (Lieutenant Commander)
    05.12.1945-15.11.1946 Lewis, Allen L. (Lieutenant Commander)
    Výzbroj:
    Armament:
    15.07.1943-DD.MM.RRRR Douglas SBD-5 Dauntless
    25.06.1944-DD.MM.RRRR Curtiss SB2C-3 Helldiver
    25.06.1944-DD.MM.RRRR CCF SBW-3 Helldiver
    DD.09.1944-DD.MM.RRRR Curtiss SB2C-4 Helldiver
    DD.12.1944-DD.MM.RRRR Curtiss SB2C-4E Helldiver
    DD.03.1946-15.11.1946 Curtiss SB2C-5 Helldiver
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Grossnick, Roy A.: Dictionary of American Naval Aviation Squadrons Volume I - The History of VA, VAH, VAK, VAL, VAP and VFA Squadrons; Naval Historical Center, Department of the Navy, Washington, D.C., 1995
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/142226#581592Verze : 2
    MOD
    Avatar


    BT-1 sériového čísla 0595 patřil do výzbroje squadrony VB-5, operující z paluby letadlové lodi USS Yorktown. Letoun nesl hliníkový nátěr na všech plochách, pouze horní plocha křídla byla žlutá. Červené ocasní plochy zančily příslušnost letounu k USS Yorktown, na přední části trupu pod kabinou znak VB-5. Kód "5B5" znamená číslo squadrony (5), určení jednotky (B - bomber) a číslo stroje v útvaru (5). Stroj sloužil jako číslo dvě ve druhém roji, což naznačuje bílý pruh horní části kapoty motoru. na horní ploe křídla se nacházely výsostné znaky a čísla letounu v útvaru. Zobrazený letoun byl zničen při havárii 7. ledna 1939.


    Linked from : https://forum.valka.cz/topic/postview/460400
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/142226#460401Verze : 0
    MOD
    Avatar


    BT-1 sériového čísla 0606 z výzbroje perutě VB-5 operující z USS Yorktown. Letoun nesl hliníkový nátěr na všech plochách, pouze horní plocha křídla byla žlutá. Červené ocasní plochy značily příslušnost letounu k USS Yorktown. Černě natřený kryt motoru a černý pruh na trupu naznačují, že stroj používal velitel čtvrté (černé) sekce perutě. Zobrazený stroj byl vyřazen z inventáře U.S. Navy 29. 4. 1943.


    Linked from : https://forum.valka.cz/topic/postview/460404
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/142226#460405Verze : 0
    MOD