Drsná Planina

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 461 příspěvků vloženo, 2618 editováno a 1155 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Drsná Planina

  Avatar
  Napínavý příběh z českého pohraničí se odehrává v let.1946 -1949. DRSNÁ PLANINA - napínavý příběh z českého pohraničí se odehrává v letech 1946 - 49. Zachycuje mimořádně obtížné podmínky, za kterých příslušníci Pohraniční stráže vykonávali svou odpovědnou službu v době, kdy nepřátelé volně přecházeli dosud nechráněnou hranici a bezohledně vraždili české obyvatelstvo. Chronologické zařazení tragických a dramatických chvil i humorných situací vyvolává v divákovi dojem, jako by listoval v záznamech o činech a životech, které by neměly být zapomenuty. Ústředními hrdiny jsou tři pohraničníci a věrní přátelé, do jejichž postav promítli tvůrci osudy stovek mladých mužů, střežících před padesáti lety naše hranice.


  hrají :


  Zlata Adamovská
  Jiří Bartoška
  Jana Gýrová
  Jiří Havel
  Ladislav Potměšil
  Jaroslav Rozsíval
  Petr Svárovský
  Pavel Trávníček
  Marcel Vašinka
  Ivan Vyskočil
  Miroslav Zounar
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#59188Verze : 0
  Avatar
  Tak pro upřesnění v letech 1946 - 49 žádná PS neexistovala. Film popisuje události spojené z plukem SNB 9600 a hlavně události na úseku státní hranice v oblasti Planá u Mariánských Lázní a jde o volné (někdy až moc volné) spracování knížky R. Kalčíka - V Ruce Samopal.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#59268Verze : 0
  Avatar
  Si neodpustím ještě drobnější upřesnění - dle knížky (kterou považuji za lepší než Král Šumavy) hlavní hrdinové přicházejí v době, kdy se měnil Pohotovnostní pluk 1NB v pohraniční útvar SNB 9600, ten měl tři pluky a pak byl vytvořen v rámci tohoto útvaru ještě pluk "Slovensko" pro boj s Banderovci.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#62390Verze : 0
  Avatar
  Jo a ten film byl jen nepřesným slabým odvarem Knihy. Navíc se tam objevovaly dost špatné uniformy.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#62393Verze : 0
  Avatar
  To Pohraničník : já ti nevím, ale nebyl náhodou útvar 9600 sám o sobě plukem ??? Jinak pohotovostní pluk Slovensko byla záležitost celého SNB né jen tohoto pluku, ale samozřejmě že i on uvolňoval své příslušníky do tohoto útvaru.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#62396Verze : 0
  Avatar
  Omlovám se s tím útvarem 9600 máš pravdu - už je to víc jak 14-15 let co jsem se o toto téma zajímal a tak si některé detaily nepamatuji a předtím jsem to psal z hlavy.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#62418Verze : 0
  Avatar
  To dav: Teda, teď jsi mě zviklal, že jsem se raději odledně toho pluku "Slovensko" podíval do chytré literatury. Smile
  Nevím jestli se tvá oprava vztahovala i na tento pluk - ten pluk jako taková se označoval vysloveně jako pohraniční pluk "Slovensko" a byl vytvořen ještě dříve než došlo k vpádu Banderovců na naše území - tudíž původně čistě k ochraně hranic (pravda, kvůli riziku Banderovců). Většina jeho příslušníků byla původně z útvarů na severu Čech. Po vpádu Benďáků byl začleněn do stíhacích skupin armády a podléhal vojenskému velitelství Teplice.
  Jo jo, ochrana našich hranic je rozhodně zajímavé téma... Můžu se zeptat co tě k tomu že jsi se o to "kdysi" zajímal vedlo? Resp. co tě vedlo k tomu že už se o to nezajímáš Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#62454Verze : 0
  Avatar
  Co mě k tomu vedlo? Možná, že to byla právě tahle kniha, tehdejší propaganda a možná spoustu dalších věcí okolo. A proč jsem se o to přestal zajímat ? Někdy velice krátce po revoluci (možná v roce 1990) jsem na téma ochrana státní hranice v letech 1945(6)-1952 dělal něco jako SOČ(nebo jak se to jmenovalo). A právě v té době jsem pochopil co to bylo za svinst*o. To vlastně muselo být před plyšákem, protože jsem chodil do archívu "Muzea PS a VMV".
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#62504Verze : 0
  Avatar
  Mimochodem, pár věcí z tohoto filmu se objevuje v knížce "Král Šumavy"
  Jinak film samotnej má taky dobrou muziku...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#71677Verze : 0
  Avatar
  To Pytlák: Král Šumavy a Drsná planina má společné pouze dvě věci a to jsou téma a autora. Je tudíš pochopitelné, že se občas jako by opakoval, ale věř že toho společného je málo a určitě to nebyl záměr autora. Jinak pokud se mi povedlo kdysi zjistit, tak předloha filmu byla napsána na základě skutečnosti, i když děje byly hodně a "vhodně" upraveny, tak jek kázal vrchní cenzor.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#71682Verze : 0
  Avatar
  Já nemyslel samozřejmě, že to je o tom samém, to ne. Ale třeba ta věc s knedlíkama, kozou a následným koupáním kuchaře, to jsem tuším četl v Králi Šumavy...
  Jinak samozřejmě nepomlouvám a oba filmy považuji za totalitní sice ale dobrou klasiku. Kdykoliv jedu na Šumavu, zejména pak na Kvildu, vždycky to úplně vidím...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#71687Verze : 0
  Avatar
  Pánové, zdravím vás a uvedené příspěvky bych mohl ještě doplnit o několik postřehů: kníha "V ruce samopal" byla napsána dle skutečných událostí pohraničního útvaru SNB (tehdejší 3. četa 5. pohraniční roty) v Broumově (nyní okr. Tachov), který je v knize nazýván jako Lesov, nicméně okolní obce se v knize již správně jmenují dle skutečností. Kniha je autorským dílem dvojce Václav Janeček a Rudolf Kalčík, přičemž Václav Janeček byl ten, který uvedené události na útvaru prožil (v knize se jmenuje Václav Janiš alias "Cikán") a Rudolf Kalčík coby spisovatel dal Janečkovým zážitkům umělecký ráz. Tím, že se následně i na zfilmování tohoto díla (pod názvem Drsná planina) podílel i Rudolf Kalčík, tak se tam bohužel připletly i scény s nedobrovolným "koupáním kuchaře"či "výletem" jednoho strážmistra za svojí manželkou, kterou si následně přivezl služebním vozem k útvaru a na čas si tak zachránil manželství. Obě tyto scény do filmu vložil Kalčík patrně proto, že se mu je předtím nepodařilo vtěsnat do filmu Král Šumavy a zřejmě se domníval, že jsou toliko dobré, že by divák o ně neměl být ochuzen. Postava Janiše je ve filmu ztvárněna Jiřím Bartoškou (ve filmu jako stržm. Vršecký) a jeho kamarád, který se v knize jmenoval Chrástecký alias "Chrasťák" byl filmově ztvárněn Ladislavem Potměšilem (ve filmu stržm. Vejvoda). Jinak co se týká uniforem v Drsné planině, tak nevím na co přesně narážel kolega "pohraničník" protože v úvodních scénách filmu (děj z r. 1946) byli herci správně oblečeni do německých trofejních uniforem tzv. afrika-korpsů, kterými byl skutečně vystrojen školní útvar SNB nebo-li Pohotovostní pluk 1 NB, který byl (jak již bylo napsáno) nasazen na přelomu let 1945/1946 ke střežení hranice, která to té doby byla zabezpečena pouze armádními jednotkami spolu s Finanční stráží. Jejich pohraniční velitel (coby bývalý četník) byl ve filmu správně oblečen do četnické uniformy, neboť nebyl příslušníkem 1 NB, nýbrž byl přeložen z vnitrozemí. Na přelomu let 1946 až 1947 byly pak pohraniční útvary jednotně přestrojeny do vojenských uniforem ve kterých herci hrají v následných scénách a z pohotovostního pluku 1 NB se stal ke dni 1.7.1946 Pohraniční útvar SNB 9600 Praha.
  Taktéž se i jako ostatní přispívatelé přikláním k tomu, že kniha byla lepší než filmové zpracování Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#159622Verze : 0
  Avatar
  A to kniha nebyla nijak úžasná... Fascinovaly mě naprosto tendenční výklady, jednak o Němcích v pohraničí, pak třeba téměř povinně působící zápletka s dívkou, která ale jako buržoustka nakonec utekla s svým papínkem do Německa, a vysloveně mě děsily pasáže, popisující nasazení těchto "pohraničníků" proti demonstrující "dekadentní zlaté mládeži" během Února... Nemohu hodnotit literární kvalitu, přestože jde v podstatě o dobrodružnou knížku pro mládež, protože to je zároveň neskutečná komunistická vymývárna mozků.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#159670Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Aubi :

  A to kniha nebyla nijak úžasná... .... pak třeba téměř povinně působící zápletka s dívkou, která ale jako buržoustka nakonec utekla s svým papínkem do Německa....  Tu pasáž si nějak nemůžu vybavit... Rolling Eyes
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#159687Verze : 0
  Avatar
  Hlavní postava si tuším našla holku, snad dcera hospodskýho... Já to četl taky před delší dobou, takže mám menší hosip. Nejdřív veliká láska, ale nakonec se nechala ukecat otcem kapitalistou a celá rodina zdrhla za kopečky.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#159722Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Aubi :

  Hlavní postava si tuším našla holku, snad dcera hospodskýho... Já to četl taky před delší dobou, takže mám menší hosip. Nejdřív veliká láska, ale nakonec se nechala ukecat otcem kapitalistou a celá rodina zdrhla za kopečky.
  To si zřejmě pleteš s jinou knížkou Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#159723Verze : 0
  Avatar
  Myslím že ne, nic podobného jsem ani nečetl... Nu, tak za měsíc budu doma, abych se mohl přesvědčit, tak za dva měsíce si i vzpomenu, že jsem se chtěl přesvědčit, takže někdy tou dobou se uvidí...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#159725Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Velmi opožděně jsem to teda zkontroloval, ona dívka byla dcerou lesníka Bauera (či Bayera?), a po Únoru dala před hlavní postavou, Cikánem, přednost jinému, nekomunistovi. Pasáž o útěku za hranice jsem na letmý pokus nenašel, takže tuto informaci odvolávám.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/15928#228706Verze : 0
  MOD