Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 315 příspěvků vloženo, 1158 editováno a 318 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Baláže

okr. Banská Bystrica

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Baláže Balaze
    Originální název:
    Original Name:
    Baláže
    Další názvy:
    Other Names:
    (1529) Huttae Lyptzyczae, (1531) Lyptzicicz, (1540) Lypschersaifen, (1780) Balasse, (1948) Bláže, (1969) Baláže; maďarsky Balázs.
    Kalište – (1743) Kallischtier Maisterschaft, (1780) Kalistye; maďarsky Kallós.
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Banská Bystrica Banská Bystrica District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°48'49.42"N 19°11'43.93"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    -
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1529
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    - Pomník SNP (S. Hlobil – J. Marek, 1949)
    - Pamätná tabuľa SNP
    - archeologické nálezisko Hrádok, vyhlásené za chránenú kultúrnu pamiatku
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    Koncom roku 1944 a začiatkom roku 1945 tu mali sídlo štáby partizánskych oddielov Pomstiteľ a partizánskej brigády Smrť fašizmu. V lesoch neďaleko obce bola v zemľankách partizánska nemocnica. Obec bola vyznamenaná Radom SNP I. triedy, Duklianskou pamätnou medailou, Radom Červenej hviezdy a Pamätnou medailou radu SNP.
    V katastri obce leží aj národná kultúrna pamiatka Kalište. Zaniknutá obec bola vypálená nacistami 18. marca 1945, zavraždili 13 občanov. Priestor obce bol v roku 1963 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
    -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk
    http://www.balaze.sk/obec/
    www.buyflags.eu
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/159390#486370Verze : 0
    MOD