Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 381 příspěvků vloženo, 1456 editováno a 424 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Brusno

okr. Banská Bystrica

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Brusno Brusno
    Originální název:
    Original Name:
    Brusno
    Další názvy:
    Other Names:
    Brusno - (1424) Bruzno, (1538) Brusno, (1786) Brusno; maďarsky Borocsno.


    Svätý Ondrej nad Hronom - (1424) Zennthandras utraque
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Banská Bystrica Banská Bystrica District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°47'24.75"N 19°23'20.77"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    Ondrej nad Hronom, Brusno-kúpele
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1424
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    - Pomník padlým v II. svetovej vojne, z roku 1955
    - Kúpeľný dom z 50. rokov 19.storočia, prestavaný v rokoch 1900-1910, secesný sloh
    - Park v kúpeľnom areáli založený v 50.rokoch 19.storočia, rekonštruovaný v období rokov 1900-1910
    - Kúpeľný dom Pavla ,postavený v 2.polovici 19.storočia, prestavaný v roku 1947,postavený v secesnom slohu
    - Kúpeľný dom Ďumbier, postavený v roku 1924
    - Kúpeľný dom Vepor, postavený v 2.polovici 19.storočia, prestavaný v roku 1955, postavený v secesnom slohu
    - Fontána - Žena s rybami, postavená v 30.rokoch 20.storočia
    - Kostol rímsko–katolícky sv. Ondreja, postavený v 15.storočí, prestavaný v rokoch 1744 a 1766, postavený v barokovom slohu
    - Budova bývalého notárskeho úradu z 2.polovice 18.storočia
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Datum *
    Date *
    Datum †
    Date †
    Fotografie
    Photo
    Jméno
    Name
    Stát
    Country
      01.11.1944 Pekník, Karol
    Pôsobisko:
    - Štefan Pilárik (*1615- +1693),spisovateľ, pôsobil tu v rokoch 1649-1651
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    -
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    V roku 1961 sa obce Brusno a Svätý Ondrej zlúčili pod názvom Hronov. V roku 1971 bola obec premenovaná na Brusno. -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk
    http://www.brusno.sk/
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/159392#486372Verze : 0
    MOD